ایزوایکو رقیب جدی برای صنایع دریایی جهان| عملکرد یک سال و نیم گذشته - افق اقتصادی

ایزوایکو رقیب جدی برای صنایع دریایی جهان| عملکرد یک سال و نیم گذشته - افق اقتصادی
سه شنبه, ۱ خرداد ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-05-21
کد خبر: 150570 |
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۵ |
92 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

بندرعباس- مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) به‌ عنوان بزرگترین سازنده و تعمیر کننده انواع شناورها و سازه‌ های دریایی کشور همچنان در منطقه بی رقیب است.

ایزوایکو رقیب جدی برای صنایع دریایی جهان| عملکرد یک سال و نیم گذشته

بازار؛ گروه استان ها: این مجتمع با بهره مندی از توان متخصصان داخلی و با دارا بودن سیستم های مختلف از آب گیری و به آب اندازی توانایی ساخت و تعمیرات هر نوع شناوری در دنیا را دارد. ایزوایکو در دوره جدید مدیریتی حرکتی را آغاز کرده است که به باور کارشناسان و متخصصان صنعت دریایی، رقیب جدی برای صنایع دریایی جهان خواهد بود.

بازدید مستمر نمایندگان مجلس، سفرای ایرانی کشورهای مختلف، مسئولان عالی رتبه کشوری و لشکری، وزرای دولت و سرمایه گذاران خارجی از این مجتمع طی یک سال اخیر و اذعان بازدید کنندگان به توانمندی و پتانسیل بالای ایزوایکو، وظیفه تصمیم گیران به حمایت های بیشتر از این غول کشتی سازی منطقه را دوچندان می کند.

این مجتمع در دوره مدیریت جدید، توانسته با برنامه ریزی مناسب و در سال ۱۴۰۱ نسبت به تسویه حساب مالیاتی معوق ۱۰ سال گذشته، حل و فصل بدهی سنواتی تأمین اجتماعی و پرداخت دیون بانکی ریالی و ارزی و همچنین تعیین تکلیف پرونده های معوق حقوقی اقدام کند، کاری بزرگ که سابقه نداشته است.

تولید شرکت در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ با افزایش ۲۳ درصدی به ۳۵ هزار و ۸۳ تن رسید که نسبت به سال های گذشته بالاترین رکورد تولید ثبت شد

نگاهی به عملکرد این مجتمع ما را با واقعیتی روبرو می کند که تولید شرکت در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ با افزایش ۲۳ درصدی به ۳۵ هزار و ۸۳ تن رسید که نسبت به سال های گذشته بالاترین رکورد تولید ثبت شد.

موفقیت ایزوایکو در به روزآوری قرارداد میدان نفتی فروزان و همچنین اخذ پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی، تعیین تکلیف پروژه های ناتمام سنواتی با رعایت صرف و صلاح شرکت، تحویل شناورهای نوسازی بارج جمع آوری آلودگی های نفتی، شناور پشتیبان صیادی، شناور چند منظوره امیدان هفت و بارج پنج هزار تنی فرشته، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در راستای افزایش درآمد و بهبود وضعیت معیشتی کارکنان، پیگیری جهت اخذ زمین برای ساخت واحد های مسکونی به منظور افزایش رضایت مندی کارکنان، فعالسازی شهرک تخصصی صنایع دریایی به منظور ایجاد صنایع و کارگاه های قطعه سازی مرتبط با صنعت کشتی سازی مانند شرکت فولاد صنایع دریایی، جذب سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی کشتی سازی خلیج فارس از جمله احداث کارخانه فولاد آلیاژی برای تأمین فولاد دریایی، برنامه ریزی و برگزاری دوره های عالی آموزشی برای مدیران و کارکنان شرکت، ساماندهی پروژه های تعمیراتی و ایجاد ساختار و نظم در پذیرش شناورها و کاهش زمان تعمیرات شناورها و افزایش قابل توجه فروش شرکت، کاهش قیمت تمام شده، افزایش درآمد تعمیراتی ایزوایکو نسبت به سال گذشته تنها بخشی از کارنامه درخشان مدیریت جدید این مجتمع است.

پشتیبانی از صنعت دفاعی کشور از دیگر توانمندی های مجموعه ایزوایکو است. پشتیبانی از حوزه دفاعی کشور از دیگر رسالت های تعریف شده برای مجموعه ایزوایکو است. آخرین دستاوردی که تاکنون محقق شده، تعمیر ناو بندر مکران(به دستور رهبر معظم انقلاب) است که در واقع یک جزیره متحرک ۱۲۱ هزار تنی است و وظیفه پشتیبانی از ناوگروه های رزمی نیروی دریایی ارتش در آب های بین المللی و دور دست به ویژه منطقه شمال اقیانوس هند، تنگه باب المندب و دریای سرخ را برعهده دارد.

ایزوایکو، پشتیبان سه بخش بسیار پر اهمیت کشور شامل خطوط کشتی رانی بزرگ کشور مثل شرکت ملی نفتکش، شرکت کشتیرانی و سازه های آفشور یا فراساحل مانند دکل های حفاری است.

ایزوایکو پشتیبانی مطمئن و قدرتمند برای صنعت حمل و نقل دریایی کشور

این توانمندی نمود عینی خودکفایی، خودباوری و اعتماد به نیروهای داخلی در صنعت کشتی‌ سازی و صنایع فراساحلی است. از سویی دیگر این مجتمع نقش مهم و تعیین کننده در توسعه اقتصاد دریامحور برعهده دارد. اما ایزوایکو فقط در ساخت و تعمیر کشتی های متوسط و پهن پیکر سرآمد نیست، بلکه نقش این مجتمع عظیم صنعت دریایی در خودکفایی حوزه صنایع فراساحل نیز پر اهمیت و شاید بی بدیل است.

گروه نفت و گاز این مجموعه، طی ۲۰ سال گذشته عملکرد بسیار موفقی داشته و با بهبود و تقویت نیروی انسانی، بخش مدیریت، مهندسی، کنترل کیفیت و تمامی بخش های مورد نیاز، جایگاه خود را دارد و بسیاری از پروژه های بزرگ با نام ایزوایکو پیوند خورده است.

نام ایزوایکو آن چنان در صنعت دریایی جهان پرآوازه شده که خارجی ها نیز به توانمندی متخصصان این مجتمع اعتماد دارند به طوری که اسفند ماه ۱۴۰۱ در جریان اجلاس بین المللی همکاری‌ های علمی اقتصادی ایران و کشورهای غرب آفریقا، تفاهم نامه ساخت ۵۰ فروند شناور مسافری میان ایزوایکو و حوزه حمل ونقل کشور ساحل عاج امضا شد.

برگ زرین دیگری که در کارنامه درخشان این مجتمع رقم خورد، در دوران تحریم، به خوبی توانست آن را خنثی کند.

نگاهی کوتاه به دستاوردهای ایزوایکو

تعیین تکلیف بیش از ۱۰ پروژه ناتمام سنواتی با رعایت صرف و صلاح شرکت که این پروژه ها شامل شناورهای بارج جمع آوری آلودگی نفتی شماره پنج، پشتیبان صیادی ۱۲۲، مسافربری تفریحی گنجر، لندینگ کرافت کاتاماران نظامی گنجوی شش، بارج پنج هزار تنی فرشته، اکومودیشن بارج ۱۳۳، یدک کش ASD۱۲۳ و سه فروند شناورهای چند منظوره می باشد. پایان ساخت و تحویل شناورهای نوسازی بارج جمع آوری آلودگی نفتی شماره پنج، شناور پشتیبان صیادی ۱۲۲، شناور چند منظوره امیدان هفت و امیدان نه و بارج پنج هزار تنی فرشته، کسب بالاترین رکورد تعمیرات با پذیرش و تعمیر بیش از ۱۶۰ فروند شناور در اندازه های بزرگ، متوسط و کوچک از آذر ماه سال ۱۴۰۰ تاکنون که تعدادی از این پروژه ها به علت تبدیل از پروژه های تجاری و همچنین حجم بالای تعمیرات و تغییر کاربری طبق برنامه اجرائی در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ مشترک بوده است. کسب بالاترین رکورد ساخت و تعمیر شناور به میزان ۶۸ هزار و ۷۵۳ تن از آذر ماه سال ۱۴۰۰ تاکنون و رشد قابل توجه تولید نسبت به سال های گذشته و به تبع آن افزایش قابل توجه درآمد، تعمیرات، تغییر کاربری و نوسازی ۱۳ فروند از شناورهای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران (۹۴ درصد برنامه سال ۱۴۰۲ تاکنون محقق شده است)گوشه ای از این دستاوردهاست.

انجام تعمیرات بیش از ۱۰ فروند شناورهای VLCC و افراماکس و سوئز ماکس متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران، به روزآوری قرارداد میدان نفتی فروزان و شروع و فعالسازی مجدد پروژه با تعدیل مناسب و رعایت صرف و صلاح شرکت، برنده مناقصه پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی و شروع پروژه در فاز مهندسی، پرداخت و تسویه حساب بزرگترین بدهی بانکی ایزوایکو به مبلغ ۹.۴۴ میلیون دلار به بانک ملت، پرداخت و تسویه حساب بیش از ۳۰ پرونده معوق مالیاتی با اخذ بخشودگی برای سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹، تعیین تکلیف و پرداخت بیمه های معوق و همچنین حسابرسی بیمه ای سال های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰، حل و فصل دعاوی حقوقی که جمعاً منجر به حدود ۴۰۰ میلیارد ریال به نفع شرکت شده است. اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در راستای افزایش درآمد و بهبود وضعیت معیشتی کارکنان از شهریور ماه سال جاری، تشکیل تعاونی مسکن و اخذ زمین رایگان برای ساخت یک هزار واحد مسکونی به منظور افزایش رضایت مندی کارکنان، فعالسازی شهرک تخصصی صنایع دریایی و ایجاد بستر مناسب جهت سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی کشتی سازی خلیج فارس به منظور ایجاد صنایع و کارگاه های مرتبط با صنعت کشتی سازی و صنایع دریایی از جمله شروع احداث کارخانه فولاد آلیاژی برای تأمین فولاد دریایی به مبلغ ۲۸۰ میلیون دلار.

بد نیست نگاهی داشته باشیم به عملکرد مالی این مجتمع؛ پرداخت دیون بانک تجارت و بانک ملت، پرداخت بموقع حقوق، پرداخت سنوات، – پرداخت مطالبات گذشته پیمانکاران و کاهش ۴۰ درصدی مطالباتشان، تسویه حساب بدهی پیمانکاران جاری، پرداخت بدهی بانک تجارت، پرداخت بدهی مالیاتی، پرداخت بدهی سازمان تامین اجتماعی، پرداخت بدهی بابت حسابرسی و غیره، پرداخت بدهی بابت سخت و زیان آور کارکنان و پرداخت حق سنوات پرسنل بازنشسته که این حرکت مدیریت رضایت پیمانکاران و کارکنان را به دنبال داشته است. بنابرآنچه گفته شد، می توان مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران را اینگونه تعبیرکرد: ایزوایکو؛ نماد تبلورخودباوری، توانستن و روحیه جهادی.

در آخر ذکر این نکته لازم است که برگزاری مجمع شرکت در تاریخ قانونی نشانگر انضباط مالی شرکت بزرگی چون ایزوایکو است که توسط حسابرسان حرفه ای سازمان حسابرسی انجام گرفت و این امر خود گواهی و تایید همه اتفاقات مثبت شرکت در این مدت است.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید