مشروح مناظره دوم انتخابات ریاست جمهوری باموضوع اقتصادی - افق اقتصادی

مشروح مناظره دوم انتخابات ریاست جمهوری باموضوع اقتصادی - افق اقتصادی
پنجشنبه, ۴ مرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-25
کد خبر: 263300 |
تاریخ انتشار : ۰۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۵ |
34 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

دومین مناظره انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، با موضوع اقتصادی (خدمات رسانی عدالت‌محور دولت) برگزار شد.

مشروح مناظره دوم انتخابات ریاست جمهوری باموضوع اقتصادی

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، دومین مناظره انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، با حضور آقایان مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی زاده و محمدباقر قالیباف  نامزد انتخابات و با موضوع اقتصادی (خدمات رسانی عدالت‌محور دولت) برگزار شد.

 

پیش از شروع مناظره، قرعه کشی برای محل نشستن هر کاندیدا انجام شد و به این ترتیب چینش نشستن هر ۶ نفر عبارت بود از:

صندلی شماره ۱:‌سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی
صندلی شماره ۲:محمدباقر قالیباف
صندلی شماره ۳:  مصطفی پورمحمدی
صندلی شماره ۴:علیرضا زاکانی
صندلی شماره ۵:مسعود پزشکیان
صندلی شماره ۶: سعید جلیلی

** تغییر در دکور

مناظره دوم در حالی برگزار شد که برگزارکنندگان مناظره به برخی انتقادات صورت گرفته درباره  مناظره قبلی پاسخ مثبت داده و تغییراتی را ایجاد کرده‌اند. از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- مراسم طولانی یکی دو ساعته قبل از برگزاری مناظره، کاهش یافته و دیگر از آن تشریفات و مدت زمان طولانی که صرف قرعه کشی و برنامه‌های دیگر می‌شد خبری نیست.

۲- میزهایی برای نامزدها قرار داده شده و از دکوراسیون قبلی که نامزدهای روی مبل می‌نشستند و  جایی برای استقرار کاغذها و نوشته‌های خود نداشتند خبری نیست.

۳- تاخیر در برگزاری مناظره از ۲۰ دقیقه در جلسه قبل به ۸ دقیقه در مناظره دوم کاهش یافته است.

.

** شیوه برگزاری مناظره

مناظره در ۳ مرحله اصلی برگزار شد که طی آن، در هر مرحله، هر نامزد در ۴ دقیقه اول به سوالات کارشناسان و مردم پاسخ داد و در ۴ دقیقه دوم، به نقد اظهارات دیگر نامزدها پرداخت.

در مرحله نهایی مناظره نیز هر نامزد می‌تواند طی ۶ دقیقه صحبت های خود را جمع‌بندی کند.

** سوالات مرحله اول که توسط کارشناسان و مردم طرح شده، به شرح زیر بود:

.

پرسش مردمی: برنامه شما برای منصفانه سازی یارانه سوخت چیست؟

مهدی امیدوار (سخنگوی اتاق اصناف ایران): امسال ۴۵۰ هزار میلیارد به ارز ۲۸۵۰۰ تخصیص داده شده است، آیا این را بهتر است به ابتدای زنجیره تولید بدهیم یا دولت در قالب کالا برگ و کالا به مصرف کننده بدهد؟

پرسش مردمی: برنامه شما برای عادلانه کردن یارانه‌ها چیست؟

مرتضی بختیاری (رئیس کمیته امداد): با کمک مجلس در برنامه توسعه آمده است که در پایان برنامه فقط مطلق به صفر برسد، برنامه شما برای توانمندسازی افراد جامعه و بویژه نیازمندان برای گرفتار نشدن در تله فقر چیست؟

جلیل بشارتی (معاون اسبق مناطق محروم ریاست جمهوری): شهرهای بزرگ در حال گسترش زیاد است؛ الان ۳۰ درصد روستا و ۷۰ درصد شهرها هستند. برنامه شما برای گسترش عادلانه این مسئله چیست؟

* قاضی‌زاده: دارایی‌های دولت باید به مردم واگذار شود

.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در بخش اول گفت: من پیروزی تیم والیبال ایران در مسابقه با آمریکا و هلند را تبریک می‌گویم که در نتیجه تعویض مربی خارجی با داخلی صورت گرفت و نشان داد ماحصل اعتماد به درون پبروزی‌های بزرگ است.

وی افزود: اسلام جامعه را مرفه و فقر را معادل بی ایمانی می‌داند و لذا وظیفه حکومت اسلامی این است که نگذارد فقر در جامعه گسترش یابد و از  همه کسانیکه امکان تامین معاش خودشان را ندارند، دستگیری کند.

قاضی‌زاده عنوان کرد:‌ ما در دهه ۹۰ چون رشد اتقصادی منفی داشتیم سفره مردم ۳۰ درصد کوچک شد و متاسفانه شکاف طبقاتی بیشتر شد. ۱۰۰ میلیارد دلار در جامعه توزیع کردیم اما به نفع مردم نشد و به نفع کسانیکه شد که می‌توانستند در جامعه از یارانه بیشتر استفاده کنند. الان کار بجایی رسیده که باید بخشی از حامل‌های انرژی را وارد کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: الان ۳۰ درصد جمعیت ایران درآمدی کمتر از ۱۲ میلیون دارند که باید تقویت شوند و در برخی خانواده‌‌ها یک شاغل هم وجود ندارد. بنابراین اقدام اساسی توسعه شغل و ارتقا وضعیت درآمدی مشاغل است.

وی تاکید کرد: اول باید دارایی‌هایی که در اختیار دولت است ر ا به مردم واگذار کنیم و بعد هم اصلاح سازوکارهای مندرج در هدفمندی یارانه‌ها را انجام دهیم. باید قانون هدفمندی یارانه را اجرا کنیم تا همه خانواده‌ها بتوانند از آن استفاده کنیم.

* قالیباف: حفظ قدرت خرید خانوار برعهده رئیس‌جمهور است

.

محمدباقر قالیباف اظهار داشت: به نظر بنده از ابتدا نه در موضع یارانه‌ها، هدفمند عمل شد و نه در یک شیوه‌ای چگونگی درست انجام دادن آن، که در دولت چهاردهم به این توجه خواهیم کرد. عدالت و جلوگیری از تبعیض مخصوصاً از اموال عمومی است برای این کار باید عدالت را  رعایت کنند.

وی با بیان اینکه  به هیچ دلیلی و بهانه‌ای نمی‌شود از عدالت گذشت، افزود:  نکته دوم این است که حق مردم یک زندگی خوب است حتی نه یک زندگی معمولی، ولی امروز واقعیت این است که بخش قابل توجهی از خانوارها امروز زندگی‌شان به سختی می‌گذرد. به هر حال رئیس جمهور آینده مسئول این است که با ضمانت کند که این کار را بتواند انجام دهد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: با صراحت عرض می‌کنم حفظ قدرت خرید خانوار مستقیما بر عهده رئیس جمهور آینده است و باید پاسخگوی آن باشد. کسی که تمام عمر خود در حال کار است؛ اکنون بازنشست شده چرا باید در فقر باشد. دولت نباید اجازه بدهد که این افراد در فقر باشند، ما باید به این پاسخگو باشیم، ما حتماً باید در اینجا کاری بکنیم سهم نیروی کار از تولید کاهش پیدا نکند. باید یارانه را به مصرف کننده بدهیم، اما باید دقیقاً بدانیم چگونه و به چه روش و به چه کسانی ارائه بدهیم.

قالیباف تصریح کرد: تورم یکی از مشکلاتی است که بودجه باعث تورم می‌شود، به نوعی زندگی مردم را جابه جا می‌کند و و به آن دستبرد زده می‌شود. کسانی که حقوق ثابت دارند مثل بازنشستگان و کارمندان که آسیب می‌بینند حتماً باید به میزان رشد که انجام می‌شود و به میزان تورم باید در افزایش حقوق کارمندانی که حقوق ثابت دارند اضافه شود. به دو صورت یا به صورت نقدی یا به کالای اساسی داده شود.

* پورمحمدی: یارانه موجب آسایش طبقات محروم نشده است

.

مصطفی پورمحمدی گفت:  بحث خدمات‌رسانی عدالت محور یک مسئله اساسی برای دولت‌ها به ویژه در دو دهه اخیر است. ما یارانه‌ها را باید طوری توزیع کنیم که عدالت رعایت شود. این حجم توزیع یارانه‌ها موجب آسایش طبقات محروم نشد! و مشکلات اقتصادی زیادتر شد.

وی ادامه داد: عدالت نیز به شیوه مطلوب رعایت نشد و سبب کم شدن دهک‌های متوسط و گسترش دهک‌های فقیر بود. توسعه هدفمندی یارانه با تحریم‌ها همراه شد و تحریم‌ها که در ۱۸ سال پیش انجام شد اهمیتی به آن ندادیم و آن زمانی که باید کنترل می‌کردیم، نکردیم. داستان نقل و انتقال مالی همچون FATF  در اواخر دولت احمدی‌نژاد این موضوع مطرح شد و بعضی از دوستان این جلسه نامه آن را نوشتند.

پورمحمدی اضافه کرد: یک بخش جدی نبود منابع است. در داخل قرار بود که خنثی سازی کنیم. در اوایل دولت یازدهم به آقای روحانی گفتم که من در دولت قبل بودم و بحث هدفمندی یارانه و تحریم جدی است و یارانه‌ها هدفمند نیست و کل منابع ما را می‌بلعد.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: دوستانی که اینجا هستند یا به تحریم بی توجه بودند یا برای خنثی‌سازی داخلی که اقتصاد مقاومت رهبری را فرمودند بگویند چه اقداماتی انجام شد؟ چه برخوردی انجام شد؟ ۸ روز تبلیغات شروع شده است حس و اعتماد جدی در جامعه وجود ندارد!

وی اضافه کرد: ما باید به اعتمادسازی و پیشینه خود بازگردیم که با صداقت چه کردیم؟!

*  زاکانی: “یارانه طلایی” می‌دهیم

.

علیرضا زاکانی  گفت: مردم، کشور ما ثروتمند است و مشکل ما این است که این ثروت را خوب توزیع نمی‌کنیم! این آدرسی که جناب پورمحمدی که دوست بنده هستند آدرس غلط است و کل این شعارها قبلاً‌ داده شده است. یارانه خانوار در حوزه بنزین گاز و برق به درستی در کشور توزیع نمی‌شود.

وی تصریح کرد: ما بسته رفاهی داریم که در این بسته رفاه،‌ هم یارانه طلایی در حوزه یارانه انرژی داریم و هم ناظر به معیشت و مسکن و اشتغال مردم، سلامت و تفریح مردم بسته‌ای را ارائه می‌کنیم.

زاکانی اظهار کرد: ما یک یارانه‌ای طلایی تنظیم کردیم که مابه‌ازای مصرف انرژی کل خانوار کشور در بخش خانوار،‌ اگر بنزین و گاز و برق را درنظر بگیریم شما به هر خانواده ۳ نفره،‌ معادل اعتبار ۲۰ گرم طلا در سال یارانه می‌رسد.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری ادامه داد: یعنی یک خانواده ۵ نفره ۱۱۰ میلیون تومان در سال یارانه دارد که اعتبار به طلا داده می‌شود مصون از تورم است و نقدینگی را زیاد نمی‌کند و صرفه‌جویی فراهم می‌شود و به میزان انتقال از سوخت‌های فسیلی از جمله بنزین به سمت سوخت‌های پاک برق،‌ سودشان بیشتر می‌شود.

وی گفت: همه روستاییان و عشایر و ملت ثروتمند خواهند شد. به میزان صرفه‌جویی سود خواهند کرد. صرفه‌جویی برق نیز به سمت تولید پیش خواهد رفت. لازم نیست که برق کارخانه و کشاورز را قطع کرده و به تولید آسیب صدمه بزنیم.

زاکانی اضافه کرد: یارانه انرژی بخش تولید سر جایش است و فقط ناظر به سه قلم بنزین،‌ گاز و برق خانوار صحبت می‌کنم. هم کل مردم ثروتمند می‌شوند و فقر مطلق ریشه‌کن می‌شود.

 نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری  تصریح کرد: اگر کسی مایل به مصرف بیش از اندازه بود مانعی نیست! می‌تواند از کسی که کمتر مصرف می‌کند می‌تواند گرفته و دولت تنظیم‌گر آن است.

وی گفت: از اول شروع دولت برای خانوارهای حساب ویژه باز می‌شود و این پول برای آنها مدنظر قرار می‌گیرد.

* پزشکیان: منابع دولت باید هدفمند تقسیم شود

.

مسعود پزشکیان گفت: ما در قدم اول باید بدانیم کجا هستیم. آنچه که آمارها نشان می‌دهد این است که اختلاف مصرف دهک‌های پایین و دهک‌های بالا در رابطه با بنزین وحشتناک است. به کسانی که بیشترین پول را دارند بیشترین امکانات را می‌دهیم و برعکس به کسانی که کمترین پول را دارند، کمترین امکانات داده می‌شود. بنابراین ما اول باید بدانیم که کجا هستیم تا ببینیم چطور عمل کنیم. 

وی افزود: اینکه ما بخواهیم این بی‌عدالتی را اصلاح کنیم باید ببینیم کجا را نگاه می‌کنیم. آمار و ارقام کاملا گویا است که کجاییم. قدم اول برای حل مشکلات داشتن یک زبان و نگاه مشترک است. دولت منابعی را که تخصیص می‌دهد باید هدفمند باشد. این مسئله چه در رابطه با بنزین و یارانه و چه در مسائل دیگر صدق می‌کند.

پزشکیان گفت: بانکها ۵۵ درصد تسهیلات خود را به تهران می‌دهند و مابقی را به سایر شهرهای کشور که این  مسئله موجب آن می‌شود که بیشتر توسعه در تهران و اطراف آن صورت گیرد. جمعیت زیر خط فقط ما در سالهای متمادی بدتر شده است و بهتر نشده است. وضعیت استانهای ما هم اینطور است؛ مرزها و حاشیه ها وضعشان به شدت خراب است.

کاندیدای انتخابات ریاست‌‌جمهوری خاطرنشان کرد: تئوری خیلی ساده است ولی این‌ها واقعیتی است که در طول زمان اتفاق افتاده است و آمار و ارقام کاملا گویاست که کجاییم.  متاسفانه اختلافات باعث می شود که به هدف نرسیم. باید اختلافات را کنار بگذاریم.

وی افزود: دولت منابعی که تقسیم می‌کند باید هدفمند باشد و اگر بخواهد قیمتها درست شود باید زیرساخت‌ها و حمل و نقل درست شود. ما می‌توانیم با هماهنگی کارشناسان و مدیران و مردم نسخه‌ای را بنویسیم که قابل اجرا باشد وگرنه یک قسمتی را درست می‌کنیم و بقیه جاها را تخریب. البته نسخه‌ای که باید داد به این سادگی نیست ولی باید یارانه‌ها را هدفمند کرد و به دهکهای پایین داد و نگذاشت دهکهای بالا منتفع شوند. 

* جلیلی: یارانه‌ها باید عادلانه توزیع شود

.

سعید جلیلی بیان کرد: بنده پیروزی تیم ملی والیبال کشورمان در مسابقه با تیم ملی آمریکا تبریک می‌گویم؛ البته اگر گفته نشود که خود آمریکا نمی‌خواست برنده شود!

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ضمن تسلیت جان‌ باختن برخی افراد در حادثه بیمارستان قائم رشت و زلزله کاشمر، اظهار داشت:  وظیفه دولت این است که اگر منابعی دارد به بهترین و عادلانه‌ترین شکل توزیع کند. اگر دو خانواده را در تهران مقایسه کنیم، یک خانواده که سه خودرو دارند و یک خانواده‌ی چهارنفره که خودرویی ندارد. خانواده‌ای که سه خودرو دارد ۱۲ برابرِ خانواده‌ی بدون خودرو یارانه دریافت می‌کند؛ با اینکه مرفه‌تر هستند. این در شرایطی است که ۴۴ درصدِ مردم ما ماشین ندارند و از این یارانه محروم می‌شوند.

جلیلی عنوان کرد: اگر یک خانواده‌ی چهار نفره که حقوق بین ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومانی دارد، طبق قانون، از کسی که ۱۶ میلیون تومان حقوق می‌گیرد حدود ۱.۶ میلیون مالیات گرفته می‌شود؛ عملاً یارانه‌ای که می‌دهیم را از او در قالب مالیات می‌گیریم. این در حالیست که کسانی که درآمدهای بساری زیاد دارند یا با فرار مالیاتی و عدم شفافیت این مالیات را نمی‌دهند.

وی بیان کرد: این نشان می‌دهد مناسباتی که وجود دارد، نیازمند تصحیح جدی است. ما چند طرح در این‌زمینه آماده کرده‌ایم. ما بررسی کردیم که این انرژی چگونه توزیع شود و مردم یارانه را داشته باشند و این توزیع یارانه طبق خودرو نبوده و بلکه طبق فرد باشد. در این‌صورت موجب عدالت خواهد بود و مردم می‌توانند طبق منافع خود مصرف انرژی را مدیریت کنند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: ما طرح سبد کالایی را داریم که ۱۳ قلم کالای اساسی باید در اختیار مردم قرار بگیرد.

** در بخش دوم مرحله اول، هر کاندیدا به مدت ۴ دقیقه به نقد اظهارات دیگر نامزدها پرداخت.

* قاضی زاده: علی رغم تحریم ‌ها چرا عملکرد رئیسی با روحانی متفاوت است؟

 

.

 

قاضی‌زاده هاشمی در بخش دوم صحبتهای خود گفت: سوالم از آقایان پزشکیان و پورمحمدی این است تحریم و FATF سالهاست که هست ولی چرا عملکرد دولت‌های نهم، دهم و سیزدهم با دولت‌های یازدهم و دوازدهم متفاوت است. نمودارهای آقای پزشکیان خیلی آشنا بود؛ خود من این نمودارها را در انتخابات قبل به مردم عرضه  کردم اما سوال این است که چطور می‌خواهیم آن را اجرا کنیم؟ برخی برنامه‌های ما در دولت شهید رئیسی اجرا شده است و نتایج آن را می‌بینیم.

وی افزود: ما کارهایی که گفتیم را در بنیاد شهید انجام دادیم و دارایی‌های بنیاد را به خود ایثارگران واگذار کردیم و فقر مطلق را رفع کردیم.

قاضی‌زاده ادامه داد: برنامه‌ای شبیه به آقای زاکانی داریم اما این برنامه به صورت پله کانی و بر اساس پول ملی است چون باید ارزش پول ملی راهم تقویت کنیم. ما یک کارت انرژی به خانواده‌ها می‌دهیم و فرض می‌کنیم هم هر خانواده ایرانی دو خودرو دارد و بر اساس آن یارانه می‌گیرد و اضافه آن را هم به کالابرگی که در اختیار خانواده است، وصل می‌کنیم.

این نامزد انتخابات عنوان کرد: نظام یکپارچه مالیات و یارانه طراحی کردیم که بر اساس آن کسانیکه هزینه‌هایشان بیش از درآمدشان است، حمایت می‌شوند اما کسانیه درآمدشان بیشتر است، باید مالیات بدهند. درست است باید یارانه را به انتهای زنجیره بدهیم اما ابتدای زنجیره هم مهم است. بخشی از یارانه دولت باید توسط قرض الحسنه توسط بانک‌ها در اختیار تولید قرار بگیرد و به ابتدای زنجیره داده شود.

* قالیباف: باید فاصله بین حقوق و تورم کم شود

.

قالیباف در بخش دوم سخنانش اظهار داشت: در ادامه بحث ما حقوق بگیران است؛ یعنی چگونه با افزایش تورم بتوانیم این فاصله را جبران کنیم. مثلا برخی از مردم اصلا امکان کار ندارند، اینجا دولت باید حمایت کند.

وی افزود: برای اینکه تا آخر برنامه این کار را انجام دهیم باید بیمه فراگیر در حوزه تامین اجتماعی چند لایه درست شود. تا آن موقع، در همین امسال آنها که در فقر مطلق هستند یا ضعیف شدند را باید جبران کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: الان دهک‌های پایین نسبت به بالا، یک به چهارده است. در حوزه ثروت دهکهای بالا ۴۵ برابر دهک‌های پایین ثروت دارند.

قالیباف تصریح کرد: انرژی، مصرفش ۱ به ۲۲ است. بعضی افراد ۲۲ برابر یک خانواده دیگر مصرف می‌کنند. این عین بی عدالتی و ظلم است که باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: باید هدفمند اینکار انجام شود. ۴۴ درصد مردم ما اصلا خودرو ندارند و بنزین نمی‌گیرند ولی بعضی خانواده‌ها ۶ خودرو دارند. برخی خانواده‌ها ۱۴۰ میلیون در سال یارانه بنزین می‌گیرند و بعضی هیچ نمی‌گیرند.

قالیباف با بیان اینکه ما نزدیک به ۴۰ درصد انرژیمان را بد مصرف می‌کنیم و از دست می‌دهیم، تاکید کرد: این مال خانواده‌هاست؛ اجازه بدهیم هرکس کمتر مصرف می‌کند پولش به خودش برگردد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در طرحی که داریم هرکس صرفه جویی کرد خودش تصمیم می‌گیرد که این میزان از دارایی خود را میخواهد تبادل کند و یا در بازار مشترک انرژی در بورس بفروشد یا خیر. چه ریالی باشد چه ارزی. به تشخیص خود افراد است.

وی افزود: در طرحمان می‌تواند آن را به نقد تبدیل کند یا در بورس ارائه کند. ولی مهم این است که این اموال باید به نفع مردم باشد و بقیه را دولت در تولید و سرمایه گذاری هزینه کند که کیک اقتصاد بزرگتر شود.

* پورمحمدی: زمانی که بحث برجام شد شیپور پیروزی زدید!

.

پورمحمدی در بخش دوم سخنانش گفت: در این آمارها بیان مشکلات به صورت پیوسته گفته شده است و راه‌حل‌ها نیز گفته شده اماواقعیت این است که نمودارها منفی بوده و در همه دوره‌ها نقدینگی و تورم و خط فقر بیشتر شده و دهک‌ها بهم می‌ریزد و فاصله فقیر و غنی بیشتر می‌شود.

وی با طرح این پرسش که چرا به علت‌ها نمی‌پردازیم؟ ادامه داد: چرا با سکوت و پاک کردن صورت مسئله فکر می‌کنیم میتوانیم از مشکلات عبور کنیم؟ رهبری مسئله تحریم‌ها را به صورت جدی می‌گوید و راهکارهای روابط بین الملل و چالش‌های داخلی و یارانه سوخت ۱۲۰ میلیارد دلاری را باید توجه کنیم.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری تصریح کرد: روسای همین جلسه به بخشی از مسائل مهم کشور نمی‌پردازند و نمی‌خواهند پاسخگو باشند؟ با برادر عزیز آقای جلیلی یک زمانی در شورای عالی امنیت بحث FATF صحبت کردم و گفتم بحران تبادل مالی داریم و اگر برجام هم نباشد ما را گرفتار خواهد کرد.

پورمحمدی گفت: ایشان در پایان جلسه گفتند اگر تو مسئول باشی من می‌پذیرم ولی آقایان را قبول ندارم!‌ من گفتم آقا اصل مسئله را بپذیرید امروز ۸ سال از آن موقعیت گذشته و به اقتصاد فشار آمده است. آقای پزشکیان که در ستادهای ایشان افراد نوبت پست دارند! زمانی که بحث برجام شد شیپور پیروزی زدیم! من که نسبت به برجام موضعم روشن است.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری اضافه کرد:  آقایان ۱۰۰ درصدی کردند و گفتند همه مشکلات حل خواهد شد و بعد از فرصت خنثی سازی باید در آن دولت استفاده کافی می‌شد که نشد! امروز همه آن آدمها قرار است دولت را اداره کنند! آیا می‌توانند اداره کنند؟

وی  خطاب به قالیباف تاکید کرد: آقای قالیباف ۴ سال رئیس مجلس بودید شما باید ۴ سال کار می‌کردید؛ ۲۵ موضوع مهم در این برنامه تا یکسال دیگر تا تصویب معلق است.

* زاکانی: دوره سیاه ۸ ساله روحانی، کشور را به باد داد

 

.

زاکانی در بخش دوم سخنانش با نشان دادن نموداری در برنامه گفت: نموداری که در دست بنده است نشان می‌دهد که از همین ابتدای دولت خدمت نفری ۲۲ میلیون در سال یارانه انرژی به اعتبار طلا داده خواهد شد و فقر مطلق ریشه‌کن خواهد شد.

 نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری با اشاره به کاهش قیمت انرژی در دولت خدمت افزود:  قیمت بنزین هم از  ۳ هزار تومانی به ۱۵۰۰ کاهش پیدا می‌کند. پرداخت به انتهای زنجیره غلط خواهد بود و به حلقه ماقبل زنجیره تسویه صورت گیرد و به کل زنجیره داده شود.

وی  خاطرنشان کرد: نکته بعدی راجع به آقای پورمحمدی می‌گویم که آدرس غلط می‌دهید. مشاور آقای پزشکیان گفتند که دولت آقای رئیسی ۳ سال فلاکت بار بود. خود آقای پزشکیان ۵ دوره مجلس بودند یک دور نایب رئیس مجلس بودند و بهتر است به جای توصیه‌های اخلاقی پاسخگو باشند.

زاکانی با اشاره به اینکه دوره سیاه ۸ سال دوره آقای روحانی کشور را به باد داد، اضافه کرد: به طبع ۳ سال جناب آقای رئیسی از آن ۸ سال بالاتر است و شهید رئیسی از آقای رئیسی زنده موثرتر است.

 نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری تصریح کرد: سبد کالایی که در سال ۹۲ ژنرال‌های اقتصادی گذاشتند مردم را بیچاره کردند و مسکن مهر را مزخرف خواندند و امروز در ستاد پزشکیان هستند!

وی اظهار کرد: گفتند ما با فساد مبارزه می‌کنیم وقتی برادر آقای رئیس‌جمهور تهدید به دستگیری شد رئیس جمهور اعلام کرد که اگر این اتفاق بیافتد من اعلام جنگ می‌کنم! بعداً معلوم شد که رئیس‌جمهور نیز باید در مقابل قانون خاضع باشد.

زاکانی تصریح کرد: برادر معاون رئیس جمهور به اتهام قاچاق حرفه‌ای ارز دستگیر کردند. وقتی دولت را تحویل گرفتند وعده ۱۰۰ روزه دادند اما بعد اعلام کردند که مگر انسان بی عقل است که ۱۰۰ روزه اتفاقی بیافتد و به شعور مردم توهین کردند.

 نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: وقتی از درون اتاق‌های شیشه‌ای و ماشین‌های آنچنانی مسیر را دنبال کردند ۲۰۵ هزار میلیارد بدهی دولت در سال ۹۲ بود و دولتی که به آقای رئیسی تحویل دادند ۱۳۰۰ همت بدهی داشتند.کل بودجه آن سال ۱۳۷۰ همت بود و بودجه یکسال را آقای روحانی پیشخور کرد و دولت را بدهکار کرد.

وی افزود: حادثه معدن یورت که اتفاق افتاد پدر یکی از آقایان گفت که ما اصلا رئیس جمهور نداریم! وقتی قطار تبریز آتش گرفت ۴۵ نفر به رحمت خدا رفتند وزیر مسکن روحانی که امروز در ستاد پزشکیان است اعلام کرد که مردم بیمه هستند! آقای پزشکیان همان دولت آقای روحانی است و همان مسیر رو دنبال می‌کنند.

* پزشکیان: هرکه به ستاد من بیاید او را می‌پذیرم چون می‌خواهم رای بگیرم

.

مسعود پزشکیان در بخش دوم اظهاراتش طی سخنانی با بیان اینکه مشکلات ما با دعوا حل نمی‌شود، گفت: خیلی از تئوری‌هایی که دوستان می‌گویند مشکلات را حل نمی‌کند. وضعیت سفره مردم در دوران آقای رئیسی روز به روز بدتر شده است. من وزیر دولت آقای خاتمی بودم. از نظر شاخص اقتصادی دولت ایشان بالاترین ثبات را داشته است.

وی افزود: هر که بیاید ستاد من او را می‌پذیرم برای اینکه می‌خواهم رای بگیرم اما آنچه که به آن عمل می‌کنیم سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری و چارچوب‌هایی است که مشخص شده است و برای ما خط قرمز به شمار می‌رود. وقتی پول‌ها و منابع در جاهایی که پولدار هستند خرج می‌کنیم و چابهار، خوزستان، بلوچستان و کردستان را نمی‌بینیم مشکل حل نمی‌شود.

پزشکیان با بیان اینکه لازمه حل مسائل  کشور، انسجام داخلی است، عنوان کرد: بلوچستان و سیستان و مشهد و تمام مملکت وضعیت خرابی دارد. خوزستانی که نفت و گاز دارد امکانات معمولی از جمله مدرسه و زیرساخت‌ها را ندارد و اگر ما شغل را درست نکنیم و با دنیا مشکلات‌مان را حل نکنیم، به جایی نمی‌رسیم.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: همین الان بالای چند هزار میلیارد بخاطر تصمیمات ناصواب ما از بودجه مملکت هدر می‌رود و در میادین مشترک، نفت و گاز ما را می‌برند و ما نمی‌توانیم ببریم. شما قطر را ببینید که در چه وضعیتی است و ما در چه وضعیتی هستیم.

وی افزود: چرا ما طبق قانون، حقوق بازنشستگی و فرهنگیان را به آنها نمی‌دهیم. چه دولت شهید رئیسی و چه در دولت روحانی طبق تورم حقوق‌ها را اضافه نکردند. بازنشسته‌ها از ما می‌‌خواهند که طبق تورم به آنها حقوق بدهیم. اینها واقعیت‌هایی است که وجود دارد. ما اگر می‌خواهیم مشکلات‌مان حل شود باید با مردم صادق باشیم. شعار دادن که کاری ندارد.

پزشکیان گفت: در دولت شهید رئیسی چرا وزیر کشاورزی را گرفتند و چرا چای دبش درست شد. مشکل ما اختلافات خودمان و سیاست‌های خارجی ما است.

* جلیلی : برخی FATF را بهانه می‌کردند

.

 

جلیلی در بخش دوم سخنانش در این مناظره بیان کرد: مردم ما توجه دارند که بحث ما درباره رفاه و رفع فقر مطلق است. بعضاً ما این را منحصر می‌کنیم که فقط یارانه نقدی و غیرنقدی بدهیم ولی این کافی نیست. برای ایجاد رفاه و رفع فقر مطلق باید بشناسیم تا یک نظام رفاهی در لایه‌های مختلف شکل بگیرد تا به آن اهداف برسیم.

وی اظهار داشت: وقتی در ایجاد شرایط اولیه اشتغال مشکل دارید و لایه‌ای درست شده که فقر، بی‌سوادی و بیماری چرخه‌ای را درست کرده که اگر کسی بیمار می‌شود دچار دفقر بیشتر شود و یا اینکه فقر موجب بی‌سوادی شود؛ مادامی که این چرخه باشد نمی‌توان رفع فقر و رفاه را داشت.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: برای این کار باید برنامه داشت و ما چندین طرح در این زمینه مدوّن کرده‌ایم.

جلیلی عنوان کرد: مهم این است که چگونه‌ها این‌ها صورت بگیرد و اجرا شود. اولین بحث این است که منابع این طرح کجاست؟ یکی از مباحث مهم این است که اگر می‌خواهیم با فقر و فساد مبارزه کنیم، باید سازوکاری داشته باشیم تا جلوی فساد را گرفته و منابعی که به یغما می‌رود را به نظام رفاهی بیاوریم.

وی اظهار داشت: مبارزه با پولشویی و قاچاق موضوع مهمی است و بنده زمانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی بودم نوشتم که مبارزه با پولشویی باید دنبال شود. وقتی چرخه‌ی اقتصادی مشکلات جدی داشته باشد نمی‌توان این کار را عملیاتی کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: برخی می‌گویند اول باید FATF را امضا کرد تا بتوان کار کرد ولی گویا متوجه نیستند. بنده در مناظره سال ۱۴۰۰ به آقای همتی هم گفتم با FATF کار می‌شود و ۴۰ بند از ۴۱ بند آن انجام شده است. آقای پورمحمدی وزیر دادگستری بوده‌اند و چرا انجام ندادند. مجلس قانون مبارزه با تأمین ملی تروریسم را نوشته ولی چرا اجرا نمی‌شود؟ عده‌ای می‌خواستند بهانه بگیرند که نمی‌توان کار کرد. یارانه و انرژی چه ربطی به این موارد دارد؟

** در بخش اولِ مرحله دوم مناظره، مردم و کارشناسان اقتصادی، سوالات دیگری  با موضوع «ارتقای نظام سلامت» برای پاسخ دادن کاندیداها مطرح کردند.

سوالات به شرح زیر بود:

پرسش مردمی: اگر دیدید جلوی بیمارستان ها مردم از شهرستان ها می آیند و خیمه می زنند و چند ماه در نوبت هستند؛ برنامه شما برای این معضل بزرگ چیست؟

علیرضا مرندی: چقدر برای سلامت این جامعه که مدیونش هستید ارزش قائلید؛ سلامتشان و نه درمانشان.

کامران باقری لنکرانی: بحران فرسودگی شغلی و بحران مهاجرت نیروی انسانی و بحران نگهداشت نیروی انسانی بخصوص در مناطق محروم، نظام سلامت را تهدید میکند. برای حل این بحرانها چه برنامه ای دارید؟

سعید نمکی: نگاه شما به بحث عدالت در سلامت و دسترسی عادلانه مردم در نقاط محروم به زیرساختهای سلامت و نگاه شما به نظام شبکه و راهکارهای تقویت پوشش بیمه ای و کاهش پرداخت از جیب مردم چیست؟

ایرج حریرچی: نظام هوشمند اطلاعات سلامت باید مورد توجه وزارت بهداشت قرار گیرد؛تعهد دولت برای یکپارچه سازی اطلاعات برای دو سال و تعهد دولت برای اجرای پزشک خانواده در طی یکسال آیا در توان دولت شما هست؟

* قاضی زاده: گویا در تهران فقط تولید دود و سیاستمدار داریم

.

قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: من در ابتدا لازم می‌دانم به شبهه‌ای که درباره شهید رئیسی شد پاسخ دهم. فرق شهید رئیسی با دیگران این بود که با فاسد کنار نمی‌‌آمد و خودش اولین گزارش دهنده بود و با فساد برخورد می‌کرد.

وی اظهار داشت: اولویت اول ما این است که شما بیمار نشوید و سلامت را گسترش دهیم و ابعاد سلامت هم گسترده است. وظیفه دولت هم این است که موتور ایجاد بیماری‌ها را خاموش کند و آنچه آلودگی ایجاد می‌کند را خاموش کند.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: در تهران با اوضاع زیست محیطی که پیدا کرده کسی نیست که در آن بیمار نشود و تعداد روزهای پاک بسیار اندک است و گویا در تهران فقط تولید دود و سیاستمدار داریم. ما باید باید ورزش را وارد خانواده کنیم و کم تحرکی را از بین ببریم؛ در بنیاد شهید با اجرای همین کار خانواده‌های آسیب پذیر را شناسایی کردیم و برای آنها برنامه گذاشتیم که خیلی خوب بود.

قاضی‌زاده ادامه داد: اگر کسی بیمار شد نباید او را رها کنیم و باید دسترسی عادلانه به خدمات خوب اتفاق بیافتد و پوشش هزینه‌های درمان به صورت یکسان اتفاق بیافتد. باید میزان پوشش بیمه‌ای در دهک‌های پایین را انجام دهیم. در دولت رئیسی ۱۶۰۰۰ تخت بیمارستانی احداث شد و ظرفیت پزشکی و دندانپزشکی افزایش یافت، هزار پزشک به مناطق محروم اعزام شد و ۱۲ میلیون نفر تحت پوشش خدمات درمان قرار گرفتند. ما وظیفه داریم سه دهک پایین را تحت پوشش قرار دهیم و از اینکه کسی به خاطر درمان دچار فقر شود جلوگیری کنیم.

* قالیباف: قانون اقدام راهبردی باعث شد تا کشور از یک بلاتکلیفی در بیاید

.

قالیباف اظهار داشت: آقای پورمحمدی بنده هم موافقم که تحریم یک کاغذ پاره است و آسیب می زند؛ از این رو با مذاکره موافق هستم، اما مذاکره یک روش مبارزه است.

وی افزود: آمریکا نشان داده همیشه دشمن این سرزمین بوده. یقین کنیم که با دشمن مذاکره می کنیم اما دشمن است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به برجام، گفت: به آمریکا اعتماد شد ترامپ بیرون رفت و یک طرفه همه چیز را عمل می کردیم و باید گزارش آن را ارائه می‌دادیم؛ از این رو مجلس اقدام کرد و باعث شد تا کشور از یک بلاتکلیفی درآمد.

قالیباف افزود: در شورای عالی امنیت ملی مصوبه شد که مجلس قانونی بگذارد و  قانون اقدام راهبردی تصویب شد. درباره این رابطه رهبر انقلاب فرمودند این قانون به نفع کشور و مردم و صنعت هسته‌ای است و کشور را از بلاتکلیفی بیرون آورده است.

وی ادامه داد: هم نیازداریم رفع تحریم را دنبال کنیم؛ هم در داخل ظرفیتهایی وجود دارد که باید آن طرفیتها را فعال کنیم.

قالیباف تاکید کرد: گفتم که برای حل مشکل تحریم هر جا برویم و هر کجا باید مذاکره کنیم دریغ ندارم. ولی از آن طرف هم این شرط عقل است که این همه امکان در داخل داریم باید استفاده کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: در سال ۱۰۴ میلیارد دلار انرژی را هدر می دهیم؛ آیا شرکتهای خارجی اینقدر سرمایه  گذاری می‌کنند حتی اگر تحریم نباشد؟

وی ادامه داد: مهم است اجماع سازی داشته باشیم؛  منافع ملی را در حوزه داخلی و خارجی با عقلانیت دنبال کنیم. بنده حتما ظرفیت اجماع سازی و جمع  کردن و بستر فراهم کردن را می توانم دنبال کنم.

قالیباف در پاسخ به پورمحمدی، تصریح کرد: بله قانون مجلس باعث شد تا کشور از یک بلاتکلیفی در بیاید؛ قبل از قانون اقدام راهبردی فروش نفت زیر ۱ میلیون بشکه بود، اما بعد از آن فروش به بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه رسید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگر، بیان داشت: در حوزه سلامت هم این را می گویم که حتماً باید بهداشت را بر درمان مقدم کنیم.

* پورمحمدی: بسیاری از پزشکان و پرستاران وضع مالی خوبی ندارند

.

پورمحمدی گفت:‌ صرف تصویب یک مصوبه که مهم نیست بلکه باید نتایج عملی آنها را ببینیم! آقای قالیباف! داستان اکراین، رقابت چین با آمریکا و … راه مواصلاتی و خط ابریشم  و … مناسبات قدرتی است که در حال تغییر است.

 نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری تصریح کرد: نفت را ارزانتر می‌فروشیم و پول ما رانگه می‌دارند! قضایا پیچیده است. آیا تورم و نقدینگی کنترل شد؟ باید به مسائل عمیق‌تر توجه کنیم.

وی با اشاره به اینکه سه پزشک در جلسه ما و از نامزدهای ریاست جمهوری هستند، اظهار کرد: ۴۵ درصد کادر پزشکی در تهران است و این همه مهاجرت در حوزه پرستاران و پزشکان اتفاق افتاد است و اینها مسائلی است که احترام به جامعه در تامین نیازها‌ باید مورد توجه قرار بگیرد.

پورمحمدی گفت: کادر پزشکان مشکلات جدی دارند اما الحمدالله دانش پزشکی و تکنیک و تجربه پزشکی و تجهیزات پزشکی و صنایع دارویی و شبکه آموزش روستایی و تکنولوژی جدید به همراه هوش مصنوعی باید توجه شود. ظرفیت‌های زیادی در کشور و ایده‌ و طراحی و ابتکار زیادی وجود دارد که بایستی به آنها توجه شود.

 نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری اظهار کرد: حتماً ترامپ شاید بخواهد برگردد. باید در این میدان با قدرت برویم و از فرصتها استفاده کنیم و شکاف لحظه‌ها کنیم؛ نشده است تا اینجا.

* زاکانی: ترامپ‌هراسی آقای پورمحمدی راه به جایی نخواهد برد!

.

 

زاکانی خطاب به پزشکیان گفت: از توصیه‌های اخلاقی آقای پزشکیان تشکر می‌کنم! ترامپ‌هراسی آقای پورمحمدی راه به جایی نخواهد برد! بعداً ایشان باید توضیح بدهند که با اسناد SFO چه کار کرده است؟! اسنادی که از خارج از کشور به دفتر ایشان آمد و بایگانی شد و باید توضیح بدهند که چه کار کردند؟! که به موقعش بحث خواهیم کرد!

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری تصریح کرد: مهمترین بخش در حوزه پزشکی نیروی انسانی که سرمایه بزرگی است. بهره‌ورز،‌ پرستاران،‌ ماماها و … بزرگترین سرمایه ما هستند. ما شبکه بهداشت را تقویت می‌کنیم و پیشگیری مقدم بر درمان است. بیمه پایه رایگان باید دراختیار ۱۵ درصد جامعه قرار بگیرند که بیمه نیستند و ۶۰ درصد مردم بیمه تکمیلی خواهند شد و بیمه‌ها را عمق می‌دهیم.

وی  با اشاره به رایگان شدن درمان ۴۰ درصد مردم در دولت خدمت ادامه داد: یک هزار و ۵۴  بیمارستان را در کشور داریم که ۱۸۴ بیمارستان  خصوصی است و نزدیک به ۶۰۰ بیمارستان دولتی است.

زاکانی اضافه کرد: هزینه بیماران صعب العلاج در دولت خدمت به صورت کامل رایگان خواهند شد و دولت از بخش خصوصی خرید راهبردی می‌کند و مسیر تحول را به سمتی میبرد که سلامت در زندگی افراد بتواند اسباب حفظ و صیانت انجام بشود.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری با بیان اینکه امروز ۴۰ درصد از هزینه‌های درمان از جیب مردم هزینه می‌شود، گفت: این را به بین ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرف ۴ سال درصد خواهیم رساند.

* پزشکیان: با ۱۰ تا ۲۰ میلیون حقوق پزشک به مناطق محروم نمی‌رود

.

مسعود پزشکیان اظهار داشت: اینکه در رابطه با بهداشت و درمان ما چه کردیم، بنده در تبریز که رئیس دانشگاه بودم، ساختار روستاها را اصلاح کردیم و در عرض ۶ ماه بیش از ۶۰۰ خانه بهداشت بدون اعتبار و با کمک‌های مردمی ساختیم. با بچه‌هایم در کوهستان‌ها کارگری کردیم. و برای اینکه در مناطق محروم کار کنیم عملاً در این مناطق کارگری کردیم.

وی افزود: بحث پزشک خانواده را در این مناطق راه انداختیم. نگاه ما این بود که انسان کالا نیست و نمی‌شود با انسان‌ها به شکل کالا رفتار کرد. قبل از ما در قانون برنامه سوم توسعه قرار بود همه چیز به بخش خصوصی واگذار شود و مریض‌ها به بیمارستان می‌آمدند و مرده‌‌ی آنها نیز تحویل خانواده‌شان نمی‌دادند. ما این را تغییر دادیم و بیمه‌های روستایی را در دولت آقای خاتمی درست کردیم. هرکس سر تخت پول نداشت او را بیمه کردیم. آمبولانس‌ها و مراکز بهداشتی را اصلاح کردیم و برای این روند دستورالعمل نوشتیم. همه این موارد در سیاست‌های مقام معظم رهبری دیده شد.

پزشکیان با اشاره به ایرادات ساختار بیمه‌ای کشور گفت: مجلس  و دولت و قوه قضاییه از بخش خصوصی خرید خدمت می‌کنند و وقتی به مردم می‌رسد پول کم می‌آورند. ما خدمت آقای قالیباف رفتیم برای اینکه حداقل درآمدهای ناشی از افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده به این بخش اختصاص پیدا کند. درآمد ناشی از ۱۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده مخصوص بیماران صعب العلاج است و اگر این منابعی که بالغ بر ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است،‌ درست تخصیص پیدا کند، مشکلات قابل حل است.  ما روند حرکت را در بهداشت و درمان به نفع مردم و محرومان عوض کردیم.

کاندیدای انتخابات ریاست‌‌جمهوری گفت: در مجلس همیشه دعوای ما این است که چرا قانون را اجرا نمی‌کنند. مشکل این است که ما دولتی‌ها و مجلسی‌ها و قوه قضاییه می‌رویم بخش خصوصی و به مردم که می‌رسد دولت‌ها پول نمی‌دهند و مجلس هم فشار لازم را نمی‌آورد. در حالی که ما باید سر سفره‌ای بنشینیم که برای مردم پهن کرده‌ایم نه اینکه خودمان با خودمان ویژه عمل کنیم.

پزشکیان عنوان کرد: در همین مجلس گذشته درامد پزشکان را کاهش دادند و سقف گذاشتند ولی خودشان بیرون قرارداد داشتند و پول بیشتری می‌گرفتند. پزشک خصوصی که دولت یا مجلس با او قرارداد داشت در یک عملش به اندازه یک ماه پزشک بیرون پول می‌گرفت.

وی گفت: هرچقدر پزشک تربیت کنید آیا این پزشک با ۱۰-۲۰ میلیون به روستا می‌رود؟ باید ساختار را عوض کنیم. اینکه تئوری بدهیم ولی سفره‌مان را با مردم جدا کنیم، مشکل را حل نمی‌کند.

* جلیلی: سازوکار بیمه‌ها باید عدالت‌محور شود

.

جلیلی اظهار داشت: بخشی از نظام سلامت مربوط به وزارت بهداشت است و برخی موضوعات فراتر از این است. در ۴۵ سال گذشته میانگین طول عمر که در ابتدای انقلاب ۵۵ سال بود امروزه به ۷۷ سال رسیده و این از موفقیت‌های نظام سلامت ماست. ۲۴ ساعت گذشته متاسفانه ۱۲۰۰ فنر از جمعیت ما فوت کردند و این آمار به‌صورت متوسط است. مرگ حق است ولی این رافع مسئولیت ما در مرگ‌های قابل پیشگیری نیست و باید این مرگ‌ها به صفر و یا حداقل برسد؛ ۴۷ درصد از این آمار مرگ زودرس است. برخی از این‌ها به‌خاطر آلودگی هوا، دخانیات، یک عارضه بیماری و غیره است.

وی بیان کرد: دولت اینجا وظیفه دارد و برخی این موضوعات فراتر از یک دستگاه بوده و کارویژه است. حدود ۲.۴۲ درصد از جمعیت ما در سال دچار بیماری‌هایی می‌شوند که هزینه‌های کمرشکن دارد و به زیر خط فقر می‌روند. اگر بیماری سراغ مردم برود، همان بیماری کافی باشد و شرایط دیگری حادث نشود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: متاسفانه خود صندوق‌های بیمه به‌دلیل اشکالاتی بیمار هستند و عدالت‌محور عمل نمی‌شود. اگر چنین جمعیتی این‌گونه دچار مشکل می‌شود و یک خانواده متاثر از آن می‌شود، باید بیمه‌ها سازوکار عدالت‌محور داشته باشند. یارانه فقط این نیست که فقط به فرد بیمار داده شود و بلکه باید نحوی توزیع شود تا کاهش هزینه‌های این بیماری را شاهد باشیم.

** در بخش دوم از مرحله دوم، هر کاندیدا در ۴ دقیقه وقت داشت تا سخنان دیگر نامزدها را نقد کند.

* قاضی زاده: گردشگری سلامت باید فعال شود

.

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: با بیان مساله، مسائل حل نمی‌شود. ساحت ریاست جمهوری ساحت شخصیتی است که مسائل را بررسی کرده و با کارشناسان نشسته و با برنامه‌های مشابه آشناست و روندها را بررسی کرده و راهکار عملی دارد که به مردم عرض می‌کند. ولی دوستان جوری بحث می‌کنند که انگار وقتی رئیس جمهور شدیم تازه می‌خواهیم با کارشناسان راهکار پیدا کنیم! خواهشم این است که حرف روشن بزنیم.

وی افزود: الان ۴ میلیارد دلار ارز ترجیحی به دارو می‌دهیم‌ ولی دسترسی مردم به دارو مشکل است. اینجا باید بگوییم می‌خواهیم چه کنیم که دچار قاچاق معکوس دارو نشویم؟راهکار ما استفاده از بیمه و دست برداشتن از فشار به کارخانه‌های تولید داروست.

قاضی زاده عنوان کرد: یا در بحث سلامت الکترونیک، ما این را در بنیاد شهید اجرا کردیم. در بنیاد شهید، ما نظام بیمه را به چرخش داده در نظام سلامت متصل کردیم و این مشکلات را حل کرده‌ایم. یکی از دلایل مهاجرت پزشکان ما درآمد بهتر آنها در بیرون است؛ ما باید صندوقی درست کنیم با ارزش ۲۰ میلیون دلار و از محل خود بخش خصوصی که با آنها در این باره صحبت کرده‌ایم، می‌شود این کار را کرد و درآمد ۱۰۰ میلیون یورویی ما در سال به ۵ میلیارد دلار بعد از ۴ سال برسد. با فعال کردن گردشگری سلامت سایر حوزه‌های گردشگری هم فعال خواهند و مشکل مهاجرت پزشکان ما هم حل می‌شود. بهترین وضعیت حوزه سلامت را در منطقه داریم و پزشک و پرستار ما را اروپاییها و آمریکاییها روی دست می‌برند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: کاری که در دولت شهید رئیسی شروع شد را باید ادامه دهیم و تکمیل نظام شبکه هم باقی مانده که باید انجام دهیم. تکمیل نظام شبکه و تقویت این موضوع در روستا و توسعه آن در شهر‌ها موضوع مهمی است. باید کاری کنیم مراقبت اولیه طوری انجام شود تا افراد پرخطر همواره کنترل شود تا خطر را از آنها دور کند.

* قالیباف: سلامت مهم‌تر از معیشت است

.

قالیباف اظهار داشت: در نظام سلامت عوامل موثری است که در اختیار وزارت بهداشت و درمان نیست؛ ریشه در عوامل دیگری دارد که نیاز به هماهنگی‌های بخشی دارد.

وی افزود: آلودگی آب، هوا و صوت، هیچ ربطی به بهداشت و درمان ندارد. اصلاح این موارد باید فرابخشی باشد. از این کار یا غفلت کردیم یا ناآگاه بودیم و یا اینکه بدون تعارف عرضه‌اش را نداشتیم که انجام بدهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه تدبیر درست و مدیریت خیلی در کار موثر است، تصریح کرد: محیط زیست امروز از استراتژی‌های بخشی ماست یعنی به اندازه امنیت و فرهنگ و رفاه و سیاست و سیاست خارجی هم موضوعیت دارد ولی متاسفانه در اینجا اصلا فرصت بحثش هم نشد.

قالیباف تاکید کرد: بعضی موضوعات ما از اول تا الان حل نشده است؛ مثلاً شیرخشک از دوره جنگ دغدغه بود؛ الان هم دغدغه است. الان هم در نظام سلامت ۲۰ سال دیگر افراد بالای ۶۰ سال ما سه برابر می‌شوند و الان باید چاره کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما الان باید هم آینده‌مان را روشن کنیم که امید داشته باشیم که این کار دسترس ماست و هم وضع حال مردم را خوش کنیم که در سلامت تحت فشار نباشند.

وی افزود: الان بین ۸ تا ۹ میلیون نفر سرانه در بهداشت و درمان هزینه می‌کنیم. واقعا این کیفیت درمان متناسب ۸-۹ میلیون است؟ آیا توزیع پزشکان ما نرمال است؟ یا حقوقشان را ندادیم یا هر چیز دیگر.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: در بیماری‌های صعب العلاج مجلس این افتخار را داشت که صددرصد را تحت پوشش قرار داد طبق قانون؛ امروز حدود ۲ میلیون نفر تحت پوشش این هستند. سه دهک اول یعنی ۶ میلیون نفر هم رایگان بیمه سلامت شدند.

* پورمحمدی: اسراف و پرت عظیم انرژی داریم

.

پورمحمدی گفت: بحث سلامت جزو نقاط مثبت ما است، ما سه پزشک در جلسه داریم که طرح‌های خود را به ما بدهید که ما اجرا کنیم!

وی خاطرنشان کرد: تقریباً از نظر بسترها دانش و ظرفیت و هتلینگ و بیمارستان و تخت و آزمایشگاه‌ها و … در وضعیت خوبی هستیم. ما باید توسعه زیرساخت‌های ارتباطی برای مشاوره و درمان و سایر زیرساخت‌ها را گسترش بدهیم. آقای قالیباف اشاره کردند که سالمندی مسئله جدی کشور است و بعضی از بیماری‌های جدید مثل اوتیسم آمده است.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: من فکر می‌کنم باید نگاه جامع و کامل داشت. پزشکان و کادر بزرگ پزشکی جزو فرهیخته ترین اقشار جامعه ما هستند.

وی با بیان اینکه گردشگری سلامت ظرفیت بسیار مهمی است و باید مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: کلان سیاستگذاری‌ها را دولت باید توجه کند و بستر مناسب و مدیریت اقتصاد سلامت و درمان را فراهم کنیم.

پورمحمدی اظهار کرد: مطمئنم با مدیریت خوب در یارانه سوخت و انرژی که متاسفانه در دوره‌های  گذشته یعنی ۱۵-۱۶ سال گذشته در دو طیف مدیریتی جناحی نتوانسته سامان یابد و اسراف و پرت عظیم انرژی داریم. حتی می‌توانیم کل انرژی را به اندازه رفاه مطلوب و سطح بالای جهانی، مثلاً‌ اروپا میانگین مصرف سوخت رابه مردم مجانی بدهیم.

 نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: ما مسائل زیادی داریم که عمدتا در رویکردها و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی، چابک سازی دولت و کاهش هزینه‌ها و … است.

* زاکانی:‌ مراحل درمانی خانم‌های باردار و کودکان زیر ۱۵ سال را رایگان می‌کنیم

.

 

زاکانی گفت: رایگان کردن خدمات خانم‌های باردار، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها  و افراد زیر ۷ سال است که به صورت پلکانی طی ۴ سال به ۱۵ سال می‌رسانیم.

وی ادامه داد: بزرگترین سرمایه ما در حوزه پزشکی موضوع نیروی انسانی، شبکه، تجربه و کارکرد ما است تا بتوانیم بسته‌ای برای ارائه خدمت درنظر بگیریم.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری خطاب به پزشکیان تصریح کرد:‌ آقای پزشکیان گفتند که یک عده‌ای ممکن است رانت بگیرند! نه ما نیز مثل ایشان نه در خارج از بیمارستان دولتی کار نکردیم و حتی بستری شدن ما نیز در بیمارستان دولتی بوده است.

وی اظهار کرد: ما نیازمند یک تحول هستیم که جزء با یکپارچه سازی اطلاعات،‌ سطح بندی خدمات، نسخه الکترونیک، شبکه بهداشت، توجه به توریسم سلامت و … انجام نخواهد شد.

زاکانی گفت: موضوع سلامت فراتر از بخش بهداشت و درمان است و شورای عالی سلامت به مسئولیت ریاست جمهوری باید همه دستگاه‌ها را مکلف کنند تا در این حوزه گام‌های موثر قدم بردارند.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری خاطرنشان کرد: موضوع دارو با دستور حل نمی‌شود و به کارخانه داروسازی نمی‌توانیم بگوییم که با ضرر تولید کند!

وی افزود: موضوع اصلاح بیمه‌ها یک امر قطعی است و فساد در حوزه سلامت و زیرمیزی باید مورد توجه قرار بگیرد.

زاکانی مجدداً خطاب به پزشکیان اضافه کرد: آقای پزشکیان ناظر به فروش نفت اطلاعاتی دادند که نادرست است! و اگر بخواهید بعد از جلسه اطلاعات دقیق به شما خواهم داد. امروز عربستان و عراق از ما بیشتر امتیاز برای فروش نفت می‌دهند و اعداد ۳۰ درصد نادرست است و عدد کمتر از این است.

* پزشکیان: پرستارها با حقوق فعلی با خود می‌گویند در اسنپ کار کنند بصرفه‌تر است

.

پزشکیان اظهار داشت: زمانی که ثبت‌نام کردم به ما گفتند برنامه دهید، به آنها گفتیم که سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری برنامه‌ای است که نوشته شده است. برنامه‌ها نوشته شده است و دقیقا با سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری هم تطبیق دارد اما چرا اجرا نمی‌شود به خاطر اینکه مجلس، دولت و قوه قضاییه یک سفره دیگر دارند و ما درد مردم را نمی‌فهمیم. زمانی ما می‌توانیم این را اجرا کنیم که سر یک سفره با مردم بنشینیم.

وی افزود: ما این تئوری‌ها را می‌گوییم ولی الان در روستا پزشک نیست. علتش این است که پولها را تخصیص نمی‌دهیم. قرار بود داروها را اگر ارز ترجیحی آن را برداشتند معادل ریالی‌اش را بدهند. ریالش را از محل هدفمندی یارانه‌ها که قرار بود به بیماران صعب‌العلاج تخصیص پیدا کند،  برداشتند که ۶۰ هزار میلیارد تومان بود.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌‌جمهوری خاطرنشان کرد: الان پزشکان که زیرمیزی می‌گیرند و ارز می‌گیرند تقصیر از آنها نیست. ویزیت پزشک دو دلار است. خب معلوم است پزشک به روستا نمی‌رود. پرستار برای ۸ ساعت ۱۶۰ هزار تومان پول می‌گیرد. خب می‌گوید اگر در استپ کار کنم بهتر است.

پزشکیان گفت: نمی شود قانون‌هایی که نوشته شده را اجرا نکنیم و بعد بگوییم برنامه داریم. مشکل خود ما هستیم که سر سفره ای که برای مردم پهن کرده‌ایم نمی‌نشینیم. مردم ببینند من در همان صفی ایستاده‌ام که آنها ایستاده‌اند؛ قطع یقین صدایشان درنمی‌آید ولی وقتی حرف قشنگ بزنم ولی در آن صف نایستم مردم صدایشان درمی‌آید.

وی ادامه داد: من چه رئیس جمهور بشوم و چه نماینده باشم باید به داد کسانی برسم که کسی به دادشان نمی‌رسد. صدای کسی باشیم که صدایشان به کسی نمی‌رسد. مشکل عدم تعهد ماها در بالا به قانون است.

* جلیلی: باید از مرگ‌های زودرس جلوگیری شود

.

سعید جلیلی گفت: بحث ما سلامت است و از مباحث حیاتی آحاد کشور است و صحبت از نقش رئیس‌جمهور در این زمینه است. رئیس‌جمهور وظایفی دارد که باید انجام دهد و این بحث در قانون اساسی تاکید شده است.

وی بیان کرد: برخی موضوعات نظام سلامت بیشتر ناظر به مباحث وزارت بهداشت است و خیلی از این موارد خارج از آن است و سلامت مردم را نشانه می‌گیرد و موجب می‌شود سلامتی مردم تهدید شود. ما در چند سال گذشته به‌طور متوسط از تلفات جاده‌ای حدود ۲۰ هزار نفر است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: از موضوعات دیگر در بحث نظام سلامت عوامل اجتماعی است. اشتغال و امنیت شغلی بر سلامت افراد تأثیر می‌گذارد. بیماری‌ها و فوت‌ها به‌دلیل عوامل اجتماعی و سایر عوامل است.

جلیلی بیان کرد: اگر می‌گوییم آلودگی هوا، غذایی و عوامل دیگر می‌تواند این‌قدر بر سلامت مردم موثر باشد، چه کسی باید این را دنبال کند؟ وظیفه‌ی رئیس‌جمهور این است که تا حد ممکن مرگ‌های زودرس را جلوگیری کرده و کاهش دهد.

وی عنوان کرد: اگر ۱۰ سال پیش رئیس‌جمهور این مباحث را دنبال می‌کرد و درصد قابل توجهی کاهش می‌یافت، بسیاری از مردم ما به مرگ دچار نمی‌شدند.

** در بخش اولِ مرحله سوم مناظره، مردم و کارشناسان اقتصادی، سوالات دیگری برای پاسخ دادن کاندیداها مطرح کردند.

سوالات به شرح زیر بود:

* دولت شما برای ارتقای نظام تعلیم و تربیت و متناسب‌سازیِ نظام آموزش با نیازهای نسل جدید چه برنامه‌ای دارد؟

* دولت شما برای کاهش تراکم دانش‌آموزان در کلاس‌ها و ایجاد عدالت چه برنامه‌ای دارد؟

* دولت شما برای ارتقای رابطهٔ دانشگاه و صنعت و جلوگیری از مهاجرت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی چه برنامه‌ای دارد؟

* قاضی‌زاده: در دولت سیزدهم ۴ میلیون متر مربع فضای آموزشی تحویل شد

.

قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: قبل از اینکه وارد این بحث مهم شوم خطاب به برادران پورمحمدی و پزشکیان عرض کنم مغالطه‌ای دارد اتفاق می‌افتد و بحث‌های کلی صورت می‌گیرد. خطاب من این است که  شما وزیر بهداشت و دادگستری بوده‌اید باید بگویید چه کرده‌اید و مردم می‌‌خواهند ما توانایی تحقق برنامه‌هایی که می‌دهیم را داریم یا نه.

وی افزود: برای مثال بنده در بنیاد شهید بودم. همه خانواده‌های تحت پوشش یک سفره درمان داشتند و سرانه درمان آنها در دولت سیزدهم به ۹۰۰ هزارتوامن افزایش یافت.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: آینده هر کشوری را با حوزه آموزش عمومی می‌سنجند. از نظر بنده آموزش و پروش مهمترین وزارتخانه است و باید سهم آموزش و پرورش از بودجه را به تدریج به  ۳۰ درصد برسانیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: با شروع دولت سیزدهم ۲۹۵ هزار معلم جذب کردیم و رتبه بندی معلمان اجرا شد ولی قبل از این کسی زیر بار انجامش نرفته بود. ۳۱۹۴۵ کلاس جدید ایجاد شد و ۴ میلیون متر مربع فضای آموزشی در دولت سیزدهم تحول شد.

وی اظهار داشت: برنامه بنده ادامه وضع موجود و توسعه آن است. در حال از دست دادن سن اصلی پروش هستیم که بعد از آن تربیت پذیری کاهش پیدا می‌کند. ما یک نظام تحصیلی جدید طراحی کردیم که سه دوره دارد. در این نظام جدید مرحله اول مرحله شناخت است که طی آن دانش آموز ارتباطات اجتماعی را یاد می‌گیرد؛ دوره دوم دوره سواد و دوره سوم دوره مهارت است تا دانش آموز مهارت شغلی خوبی یادبگیرد تا بتواند جذب بازار کار شود.

* قالیباف: انتقاد از تغییر وزیران آموزش و پرورش

.

قالیباف اظهار داشت: برای هر تصمیمی یک شناخت از وضعیت موجود نیاز است؛ وقتی به وزارت آموزش و پرورش نگاه می‌کنیم در این ۱۵، ۱۶ سال اخیر ۱۵ تا وزیر عوض شده است. یعنی مدیریت یک عطاری آنقدر تغییر ندارد که این وزارتخانه داشته است.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش اساس پیشرفت کشور است، افزود: تقریباً ۱۶ میلیون دانش آموز داریم؛ سرانه بودجه ما ۱۰ درصد است. در دهه ۷۰، این ۲۰ درصد بوده است. یعنی نصف شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: لذا در آموزش و پرورش، در حوزه محتوا و تربیت معلم برنامه ریزی متمرکز باید انجام داده شود.

قالیباف تاکید کرد: سرانه هر دانش آموز ما ۱۶-۱۷ میلیون است بدون اماکن. حدود ۴۵ تا ۵۰ میلیون داریم هزینه می‌کنیم. اما خروجی ما به این اندازه که سرمایه می‌گذاریم هست؟ خیر!

وی افزود: متاسفانه در حوزه آموزش کشور تعداد معلمان کم است؛ وقتی معلم هایی که تجربه ۳۰ سال خدمت را فراخوان می دهیم؛ هر کدام از آنها برای هر ساعت ۵۰ هزار تومان پرداخت می شود که‌ متاسفانه بعضی وقت ها هم ۷ یا ۶ ماه تاخیر در پرداخت داریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: در دولت چهاردهم آموزش و پرورش و دانشگاه را که اساس بهره وری ما برای رشد اقتصادی است؛ هم در تصمیم سازی و مهارت و سبک زندگی، مورد توجه اساسی قرار می دهیم.

* پورمحمدی: آموزش و پرورش جای کشمکش رقابت سیاسی نیست

.

پورمحمدی با بیان اینکه آموزش و پرورش و آموزش عالی یک مسئله محوری برای رشد و توسعه جامعه است، اظهار کرد: کشور ایران از این ظرفیت در شکل گسترده‌ای برخوردار است؛ ما باید قدردان تلاش گسترده نیروهای دلسوز و متعهد باشیم چرا که توسعه در کشور قدردان نظام آموزش عالی و آموزش و پرورش است.

پورمحمدی با اشاره به اینکه نظام آموزشی دنیا تغییر کرده است، گفت: ما برای ۱ میلیون کادر آموزشی و ۱۶ میلیون دانش آموز  چند صد هزار استاد و دانشجو با یک نظامات بسته و از بالاتر ترتیب‌ داده شده باید اعمال کنیم؟! ما باید ظرفیت‌های آموزشی را در روش تدریس و محتوای آموزشی به کار بگیریم و به خودشان واگذار کنیم.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری خاطرنشان کرد: نظام آموزش و پرورش باید عوض شود و برای اینکه رشد و کیفیت بخشی و خلاقیت شکل بگیرد این بحث بسیار جدی است.

وی گفت: نکته دوم این است که آموزش و پرورش جای رقابت سیاسی و جناحی و کشمکش‌ها نیست و آموزش و پرورش بایستی به یکسری سیاست‌های روشن و واحد نزدیک کنیم و اجازه ندهیم دخل و تصرف‌های حاشیه‌ای در آن تاثیر بگذارد چراکه همه سرمایه ما نیروی انسانی است.

پورمحمدی تصریح کرد: آقای قالیباف به نکته مهمی اشاره کردند که در گذشته ۲۰ درصد سهم بودجه بود که امروز به ۱۰ درصد رسیده است! یک واقعیت  عمیق اساسی است که اقتصاد کشور است و هر رئیس جمهور توانمندی که بیاید اگر پول نداشته باشد کار پیش نخواهد رفت.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری ادامه داد: ۱ میلیون کادر آموزش و پرورش بایستی به وزیر آموزش و پرورش اعتماد کند. امروز فاصله بین دانش آموز، خانواده و معلم فاصله افتاده است و قدرت تاثیرگذاری ما در امور تربیتی کاهش پیدا کرده است و عوارض جدی در نظام تربیتی مشاهده می‌کنیم.

* جلیلی: مدرسه محل شکوفایی استعدادهاست

.

سعید جلیلی اظهار داشت: شعار دولت ما، یک جهان فرصت است. الزام این استفاده حداکثری از فرصت‌هاست و بهترین جا برای شکوفایی این فرصت‌ها مدرسه است. اگر واقعا باور داریم که کشور باید پیشرفت و جهش داشته باشد باید این را برنامه‌ریزی کرده باشیم. اگر نیروهای نظامی، لشکر دفع تهدیدات هستند، مدرسه لشکر شکوفایی فرصت‌هاست.

وی بیان کرد: مردم ما در زمان ثبت‌نام مدارس دوست دارند که در مدرسه‌ای اسم بنویسند که استعداد فرزندان‌شان بیشتر شکوفا شود. ما معتقدیم پیشرفت با عدالت شکل می‌گیرد و باید هر استعدادی بتواند شکوفا شود. لازمه‌ی پیشرفت کشور این است که آموزش و پورش جایگاه اصلی خود را بگیرد؛ وزیر آموزش و پرورش باید نیروی ارزشمندی باشد که باید این هدف را شناخته و آن را دنبال کند. البته رئیس‌جمهور هم باید در این زمینه انتخاب درستی داشته باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: معلمان از بزرگ‌ترین سرمایه‌ی ما در این عرصه هستند که عمر خود را در این زمینه مصروف می‌دارند و دانش‌آموزان ما ۱۲ سال از عمر خود را صرف می‌کنند. اگر هزینه‌ای که امروزه در کشور برای هر دانش‌آموز می‌شود را بر تعداد دانش‌آموزان تقسیم کنیم، بیش از هزینه‌ای است که در مدارس غیردولتی صرف می‌شود و نشان می‌دهد که در این زمینه مشکل وجود دارد.

جلیلی گفت: در سند تحول آمده که تفکر، اجتماعی بودن و خلاق و کشف استعدادها باید در مدارس شکل بگیرد.

* پزشکیان: وزیر آموزش و پرورش باید قوی‌ترین وزیر کابینه باشد

.

مسعود پزشکیان عنوان کرد: من رئیس‌ دانشگاه بودم کارهایی که کردم باعث شد که من را به عنوان معاون سلامت دولت اصلاحات منصوب کنند. علی‌رغم اینکه بنده  جزو هیچ حزبی نبودم همان دولت آقای خاتمی بنده را به عنوان وزیر بهداشت معرفی کرد در صورتی که خیلی از آدم‌ها بودند که از نظر حزبی می‌‌توانستند وزیر بهداشت شوند.

وی افزود: ما کار کردیم و شاخص‌های آن زمان را اگر با این دوره نگاه کنید، به هیچ وجه روند خدمت به فقرا و مردم قابل مقایسه با الان نیست. اما در رابطه با آموزش و پرورش آنچه مهم است این است که آیا آن بچه‌ای که در روستا است با بچه‌ یک مسئول یک نوع سرویس را می‌گیرد یا خیر. اگر آدم خودش را در این جایگاه قرار داد می‌تواند مشکل را حل کند. اینکه ما هر حرفی را بزنیم ولی سفره‌های ما با مردم تفاوت پیدا کند، در عمل صدای این قشر شنیده نمی‌شود.

پزشکیان عنوان کرد: ما در مناطق محروم و سیستان و بلوچستان و خوزستان مدارسی داریم که تجهیزات معمولی را ندارند اما در برخی جاهای دیگر برای ثبت نام بچه‌ها ۱۰۰ میلیون پول هزینه می‌کنند. ما اگر کشور اسلامی هستیم باید مدارسی که دولت می‌خواهد مشکلش را حل کند، همان خدماتی را بدهد که به بچه‌های خودش می‌دهد . بنابراین اول باید این را بپذیریم و پس از آن دنبال راهکار برای حل مشکلات باشیم.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: مدارس غیردولتی فرصت هستند  و درصدی  از خدمات آموزشی را پوشش می‌دهند ولی ۸۰ درصد آنها که در مدارس دولتی هستند نمی‌توانند به دانشگاه بیایند.

وی با بیان اینکه وقتی به معلمان نرسیم، طبیعتاً معلم چند شغله فرصتی که به بچه های مردم برسد را نمی‌یابد، عنوان کرد: نمی شود در بی ثابتی مدیریت برنامه‌ها را جلو برد. همان بحثی که آقای قالیباف گفتند. یا همین که آقای زاکانی گفتند، وزیر آموزش و پرورش باید قوی ترین باشد.

* زاکانی: مشکلات معیشت و مسکن را می‌توان از طریق صندوق ذخیره حل کرد

.

زاکانی در پاسخ به سوالات مطرح شده، گفت: آینده کشور در نظام تعلیم و تربیت مشخص خواهد شد و تعلیم و تربیت کشور نظام پیشران تحولات کشور است و از خانواده آغاز می‌شود و در مسجد، مدرسه، دانشگاه، حوزه، رسانه و تمام ساحت‌هایی که انسانی می‌آموزد این تعلیم و تربیت ادامه پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: رکن آموزش و پرورش اساس ویژه‌ای دارد که نقش خاصی را در آینده کشور ادا می‌کند و هرکسی می‌خواهد به آینده کشور نگاه کند بایستی به آموزش و پرورش کشور نگاه کند. اگر چه حوزه تعلیم و تربیت فراتر از آموزش و پرورش است.

زاکانی گفت: در آموزش و پرورش کشور مشکلات متعددی است که به حوزه علم و فناوری و دانشگاه و حوزه در نوبت دوم خودم صحبت خواهم کرد و الان درباره آموزش و پرورش صحبت می‌کنم.

 نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری ادامه داد: آموزش و پرورش سرمایه گذاری است و سیاست‌های خود را درباره آموزش و پرورش متفاوت کنیم. شروع اصلاح در آموزش و پرورش بایستی از کلاس و نه ستاد باشد. در کلاس مهمترین رکن، معلم و دانش آموز است و فقط محتوا نیست. باید به معلم رسید و به دانش آموز حق بدهیم که صحبت کنیم و پاسخ معتبر خود را دریافت کند.

وی تصریح کرد: منزلت معلم، جایگاه معلم،‌ رشد معلم و همه ابعاد حفظ شود تا معلمی بر تاج اشتغال‌های کشور بنشیند. سند تحول در حوزه عدالت آموزشی است و ساحت‌های ۶ گانه‌ای درنظر گرفته است تا بتواند در حوزه معلم، محتوا و محیط بتواند ساحت‌های مختلف را ادا و ایفا کند.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: توجه به آموزش و پرورش و اقدامات اساسی که در حوزه محتواهای آموزش و پرورش می‌خواهد انجام بگیرد نباید صرفاً در کلاس و مباحث تنظیم‌شده آموزشی خلاصه شود.

زاکانی ادامه داد: خط تولید ماشین را درنظر بگیرید که در این خط همه دانش آموزان برابر هستند و آموزش میبینند. یک نگاه، نگاه پرورش و دقت است مثل گلخانه‌ای است که هرکسی بذر خود را می‌کارد و به اقتضای خودش با خودش مقایسه می‌شود.

وی گفت: خلاقیت، مهارت، آموزش و توانمندی‌های اجتماعی و موضوعات مختلف را برای دانش آموز خلق کند که جز با یک معلم توانمند رقم نخواهد خورد. آموزش و پرورش بایستی در محور کانون تحولات کشور باشد بنده قوی ترین وزیر کابینه من وزیر آموزش و پرورش خواهد بود.

زاکانی تصریح کرد: مشکل معلمان از جمله مشکلات معیشت و مسکن را می‌توان از طریق صندوق ذخیره حل می‌شود اما متاسفانه اداره سیاسی یا غیرحرفه‌ای این صندوق را به یک مسیر نادرستی برده است.

*قاضی‌زاده: نظام آموزشی باید دچار تغییرات جدی شود

.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: من واقعاً معتقد هستیم با حفظ این ساختار آموزشی مسئله ما حل نمی‌شود. عمر بچه‌ها را در این نظام آموزشی تلف می‌کنیم. نصف این زمان اضافه است و موجب می‌شود بچه‌ها دیر با بازار کار برسند که باعث عقب افتادن ازدواج  می‌شود و در نتیجه موجب افزایش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

وی ادامه داد:‌ ما باید بتوانیم بهره‌وری نیروی انسانی را بالا ببریم و او را  به سرعت به  بازار کار و مهارت برسانیم. واقعا در نظام آموزش عمومی باید تغییر جدی انجام دهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما باید بتوانیم آموزش عالی و نخبگان را به اقتصاد پیوند بزنیم تا از مهاجرت آنها جلوگیری کنیم. باید دفاتری از بخش اقتتصادی کشور در دانشگاه‌های کشور مستقر بشوند و سفارش کار بدهند. ما باید برای تامین نیازها این کار انجام دهیم تا درآمد نخبگان را افزایش دهیم.

قاضی‌زاده تصریح کرد: خوشبختانه در دولت شهید رئیسی رشد عجیبی در این حوزه اتفاق افتاده است. ۶۴ در شرکت‌های دانش بنیان اضافه شده و صادرات آنها به بیش از ۲ میلیون دلار رسیده است که این موجب خلق ثروت و رفاه عمومی می‌شود.

وی افزود: ۳۱ برابر فروش کل صنایع خلاق ما در دولت سیزدهم اضافه شده است و این یعنی نخبه ما می‌تواند یک زندگی خوب انجام دهد. اگر نخبه برای تحصیل به خارج از کشور برود خیلی خوب است برای نیروهای نخبه ما سخت است از کشور خارج شوند و بعد از مدتی هم بر می‌گردند. لذا باید با توسعه شرکت‌های دانش بنیان اشتغال را افزایش دهیم.

* قالیباف: ثبات در آموزش و پرورش وجود ندارد

.

محمدباقر قالیباف اظهار داشت: یکی از معضلات آموزش و پرورش این بود که ثبات در مدیریت نداشتیم. از این رو ثبات در آموزش و پرورش وجود ندارد؛ حضور یک مدیر قوی و ثبات در مدیریت مهم است ولی تا اینجا نبوده است.

وی افزود: حرف خوب میزنیم و طرح خوب ارائه می‌دهیم ولی کدام دولت می‌خواهد اینها را انجام دهد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: طرح هرچه خوب باشد، ولی مجری اشتباه کند عقب گرد و غیرقابل جبران است. وقتی دوقطبی جعلی در کشور درست می‌شود این به ما خسارت وارد می‌کند.

قالیباف تصریح کرد: وقتی مردم در اداره موضوعات حذف و نقش خانواده در اداره مدرسه حذف می‌شود، مشکل درست می‌شود. باید قدرت اجماع سازی در حاکمیت داشته باشیم تا این کارها را انجام بدهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه وقتی حرف از اجماع سازی می‌زنیم باید بگوییم چگونه و بر اساس چه موضوعی است، گفت: مبانی‌مان باید مبانی انقلاب اسلامی باشد و باید در این چارچوب باشد؛ بدانیم که ذی نفع نهایی ما مردم هستند.

قالیباف افزود: باید به گونه‌ای عمل کنیم که تنش ایجاد نکنیم؛ به جای تنش باید به سمت گشایش برویم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: سرمایه‌های کشور را حفظ کنیم. سرمایه‌های انسانی کشور به مراتب مهمتر از سرمایه‌های مادی ما هستند.

* پزشکیان: باید فارغ‌التحصیلان به بازار کار وصل شوند

.

مسعود پزشکیان بیان کرد: باید برای اجرای سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری اجماع کنیم. می‌توان بر قانون اجماع داشت و سلایق مختلف هم که هست، باید همه به آن سمت حرکت کنیم.

وی گفت: دانشگاه‌های ما الان نسل دو و پزشکی نسل سه هست. ما در دانشگاه تئوری و تحقیق را منتقل می‌کنیم و البته در این هم مشکل داریم؛ چون تحقیقات ما مبتنی بر جامعه و نیاز ما نیست و هزینه را هدر می‌دهیم. باید کاری کنیم که دانشگاه به نسل سه و چهار بیاید؛ علم باید مشکل جامعه را حل کند ولی از دنیا عقب می‌افتیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: ما نیروهای زیادی در دانشگاه تریبت می‌کنیم ولی بیکار مانده‌اند. باید آموزش نوعی طراحی شود که عمر و سرمایه مردم تلف نشود و باید دانشجو بتواند مشکلی را در کشور حل کند.

پزشکیان اظهار داشت: برای این تغییر، باید هیات علمی و نخبگان احترام یابند و برخوردهای جناحی و سیاسی کنار برود. نوع نگاه ما به انسان‌ها و کسانی که می‌توانند افتخارآفرینی باید باید احترام باشد. مکانیزم پرداخت به هیات علمی باید طوری باشد که بتواند زندگی کند و علت اینکه نخبگان ما از کشور می‌روند این است که نمی‌توانند از نظر مالی زندگی کنند.

وی خاطر نشان کرد: ما بیشترین بیکاران را در فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها داریم. مجموعه‌ی این عوامل باعث نارضایتی، خروج نخبگان و ناامیدی در جامعه می‌شود. باید اختلاف‌ها حل شود و اولویت‌ها شاخص‌بندی شود تا بتوانیم به اهداف برسیم.

* زاکانی: بسیاری از ضعف‌های آموزش و پرورش در حوزه کالبدی را می‌توان جبران کرد

.

علیرضا زاکانی به حوزه فناوری اشاره کرد و افزود: با حوزه فناوری می‌توان عدالت را توسعه داد و با سرمایه‌های موجود و مولدسازی می‌توان بسیاری از ضعف‌های آموزش و پرورش در حوزه کالبدی جبران کرد و این اراده به راحتی می‌تواند تسری پیدا کند.

وی گفت:‌ مدیریت‌های محلی مثل شهرداری‌ها باید پشتوانه آموزش و پرورش باشند تا مدارس دولتی مثل دانشگاه‌های دولتی، برتر از مدارس خصوصی کنند که این یک ایده بزرگ است که جز از طریق کلاس درس و احترام به معلم و دانش آموزان در جایی دیگر نمی‌توانید پیدا کنید.

زاکانی ناظر به حوزه آموزش عالی و فناوری کشور ادامه داد: ما ۲ زیست بوم را پیش ببریم که یک زیست بوم نوآوری است که به شدت باید توسعه پیدا کند و نکته دوم اینکه نیازمند زیست بوم اندیشه ورزی هستیم که هیچ نخبه‌ای در ایران خود را بی اثر نبیند.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری خاطرنشان کرد: کالبدی کردن علوم و ارتباط این ظرفیت عظیم انسان‌ها با نیازها مثل حوزه‌های مختلف کارکردی نکته بعدی است. حوزه علمیه یک روش بزرگ و عظیمی برای خدمت دارد و نیازهایی نیز حکومت دارد. ما نسبت به اندیشه ورزی و نظریه پردازی از ظرفیت بزرگ حوزه باید استفاده کنیم همچنین در حوزه فقه مضاف گره بسیاری از معضلات کشور را حوزه علمیه باید باز کند.

وی اضافه کرد: در حوزه متعارف علوم و آموزش عالی کشور توجه به استاد و دقت در منزلت او به عنوان جایگاه ممتاز مثل معلم باید مورد عنایت قرار بگیرد و نیازمندی‌های او را تامین کرد. نمی‌شود که استاد سال اول ۱۳ میلیون در دانشگاه‌های دولتی حقوق بگیرد بعد خارج از دانشگاه یک نفر به عنوان فرد عادی کار می‌کند با اندک تجربه‌ای چند برابر این حقوق را بگیرد.

زاکانی گفت: موضوع آموزش عالی کشور و حرکت در مسیر میدان دادن به دانشجویان، استاد و احساس اینکه مدیر آموزش و پرورش و مدیر آموزش عالی احساس کند که یک کارخانه انسان سازی را اداره می‌کند که ناظر به نان و آب دانشجو صرفا! فکر نمی‌کند بلکه به علم او نیز فکر می‌کند و تحول در حوزه مدیریتی هم باید رقم بخورد.

* پورمحمدی: رفتار ما با مردم، نخبگان، اساتید و معلمان باید اصلاح شود

.

مصطفی پورمحمدی اظهار کرد: ما نه تنها در حوزه آموزش و پرورش و مراکز علمی حتی در حوزه بهداشت و درمان و حوزه های دیگر نیز نیازمند وفاق و اجماع هستیم و اگر غیر از این مسیر حرکت کنیم راهگشا نخواهد بود.

پورمحمدی گفت: بحث اجماع و وفاق که با شعار نمی‌شود امروز محیط اجتماعی ما درگیر افتراق و کشمکش شده است. ما در مقام عمل و در مقام حرف دو جور مختلف عمل می‌کنیم! زمانی که رانت و حاشیه‌ها در بخش‌ها رخنه کرده و حاکم می‌شود و فاصله‌گیری اجتماعی شکل گرفته است.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری ادامه داد: در حوزه مدیریتی نیز با یک نظام مدیریتی لخت و متورم رو به رو هستیم که نه تنها کار نمی‌کنند بلکه مزاحم پیشرفت نیز هستند.

وی اضافه کرد: حوزه آموزش و پرورش و علم و تحقیق حوزه انسانی و ذهنی و عاطفی است و فیزیکی نیست! باید به معلم، استاد و دانشجو احترام گذاشت. مختصات و خواسته‌ها و نگاه نسل امروز با ما فرق می‌کند و ما باید این واقعیت را بپذیریم.

پورمحمدی گفت: محیط دانشگاه باید محیط سالم باشد و نبندیم! رهبری به کرات دستور دادند محیط دانشگاه باید آزاد و مستقل باشد. ما دانشگاه را می‌بندیم، محدود می‌کنیم و یک گروهی را برجسته یا تحمیل می‌کنیم و پیامدهای اجتماعی را خواهد داشت.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری تصریح کرد: سبک مدیریتی ما باید تغییر پیدا کند. رفتار ما با مردم، نخبگان، اساتید و معلمان و .. باید اصلاح شود وگرنه با اعتصاب، درگیری، تحصن و زاویه گرفتن و فاصله گرفتن روبه رو خواهیم شد. اجماع با حرف ایجاد نمی‌شود بلکه با عمل ایجاد خواهد شد.

* جلیلی: دانشگاه باید برای مشکلات کشور اولویت داشته باشد

.

سعید جلیلی گفت: ما ده‌ها هزار هیئت علمی داریم که اینها یک اندوخته و گنج بزرگ برای کشور هستند و در زمینه‌های مختلف علمی کار کرده‌‌اند. در کنار آن میلیون‌ها دانشجو و دانش‌آموخته داریم که اینها هم یک ظرفیت بزرگ هستند. سوال ما این است که اگر ما از پیشرفت کشور سخن می‌گوییم نقش ظرفیت‌های نیروی انسانی  علمی ما چیست.

وی افزود: حق دانشگاه است که حتما در پیشرفت و جهش کشور یک ماموریت داشته باشد و بتواند سهم خود را ایفا کند. اگر ما می‌گوییم هر ایرانی یک نقش پرشکوه، مقدمه و اولویت اول اساتید و دانش‌آموختگان هستند که در این قضیه ظرفیت خوبی دارند.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد: ما در برنامه هفتم رشد ۸ درصدی را هدف‌گذاری کرده‌ایم. سوال این است که سهم دانشگاه‌های ما در ایفای این ماموریت چیست. یک نگاه این است که ما یک آموزش عالی داریم که کارش این است که باید یک سری درس‌ها را در دانشگاه‌ها تدریس کنند. در حالی که این یک نگاه حداقلی است. در دانشگاه‌های ما اتفاقا یک فرصت خوب وجود دارد که همین ها که در زمینه‌های علمی مطالعات می‌کنند یک ماموریت برای اولویت‌های کشور دارند و ما باید دانشگاه‌ها را در پیشرفت کشور سهیم کنیم.

جلیلی خاطرنشان کرد: مثلا می‌گوییم ارزآوری یک ماموریت برای کشور است و باید در این حوزه ارتقا پیدا کنیم. خب سهم دانشگاه‌های ما برای رسیدن به این هدف چیست. یکی از برنامه‌های اصلی ما این است که یک ماموریت در این حوزه از ترم آینده تعریف کنیم و رئیس دانشگاه موظف باشد که این ماموریت را به نتیجه برساند. آنموقع می‌بینید که چه نشاطی در فضای کشور شکل می‌گیرد و یک نهضت حل مشکلات در دانشگا‌ه‌ها راه می‌افتد.

وی افزود: اگر ما صحبت می‌کنیم از اشتغال یکی از ماموریت‌های دانشگاه‌ها این است که برای اساتید و دانش‌آموختگان خود ایجاد اشتغال کند و این ظرفیت خوبی که در بخش دانش‌بنیان داریم می‌تواند این امکان را فراهم کند. البته این مسئله باید تبدیل به یک قاعده شود که تکلیف دولت است.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد: ما  خیلی از بودجه‌های سنگین تحقیقاتی را تخصیص می‌دهیم که خروجی آن در دستگاه دیوان‌سالاری کشور بی‌اثر است. خب اگر همین بودجه‌ها را به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بدهید تا تحقیقات آنها به حل مشکلات کشور معطوف شود، بسیاری از مسائل کشور قابل حل خواهد بود. آنوقت در بحث پیشگیری از مهاجرت نخبگان بسیار اثرگذار خواهد بود. اگر دانشجو و استاد شما احساس کند که در جهش کشور می‌تواند نقش ‌آفرین باشد، یک نشاط علمی به وجود خواهد آمد.

** کاندیداها در آخرین مرحله از مناظره، طی ۶ دقیقه (در صورتی که از این زمان در مراحل قبلی استفاده نکرده باشند) به جمع بندی مطالب خود پرداختند.

* قاضی‌زاده: پزشکیان و پورمحمدی دولت سوم روحانی هستند

.

امیرحسین قاضی زاده در بخش پایانی و جمع بندی صحبت‌های خود اظهار داشت: مردم عزیر و خانواده بزرگ ایران ما در دولت مردم و خانواده در اقتصاد دو کار داریم که با کمک هم پیش خواهیم برد. یکی بزرگ کردن سفره اقتصاد با تلاش جمعی و سیاست خارجی باز و مقتدر و  یکی هم توزیع عادلانه دارایی‌های کشور است. این بدون قطع منافع عده‌ای که از شرایط اقتصادی ما سود می‌برد میسر نیست و بدون اولویت دادن به توزیع درآمدهای شکور بین مردم محقق نمی‌شود.

وی افزود: اگر  برخی جریانات چوب لای چرخ دولت شهید رئیسی نمی‌گذاشتند مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا می‌شد و ما امروز ناترازی انرژی نداشتیم. باید ترس‌های ساختگی را کنار بگذاریم و بخش دوم هدفمندی را به نتیجه نهایی برسانیم.

قاضی‌زاده عنوان کرد: تعهد می‌دهم تا پای جان برای تحقق این موضع در مقابل کسانی که منافعشان در تحقق این طرح نیست بایستم و با کمک شما، فریبکارانی که با شورش اجازه انجام کارهای بزرگ را نمی‌دهند ناکام می‌گذاریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: آزادی‌های اجتماعی از طریق قدرت سیاسی و اجتماعی مردم ممکن می‌شود و هرکس بدون توجه این موضوع وعده آزادی اجتماعی می‌دهد دارد ما را عقب می اندازد.

وی گفت: من به افراد معدودی که منافعشان با منافع عمومی هم‌راستا نیست کاری ندارم، خود مردم بگویند که آیا در دولت سیزدهم وضعیت معیشت مردم بهتر شده است یا بدتر؟ من به صراحت عرض می‌کنم می‌خواهم دولت نیمه تمام شهید رئیسی را ادامه دهم و خطابم به دو نامزد خاص است که شما هم این شجاعت را دارید که به مردم بگویید که می‌خواهید دولت سوم روحانی را ادامه دهید یا خیر؟ اطرافیان شما همان تیم امنیتی قبلی هستند. هرکس را باید با اطرافیانش شناخت و امروز  تیم امنیتی حاکم در دولت روحانی، در ستاد آقای پزشکیان هستند؛ وقتی حرف از عدالت می‌زنیم باید اطرافیان ما نشان از آن داشته باشند.

قاضی‌زاده در پایان گفت: در دولت خانواده اختیارات دولت به استانها تفویض خواهد شد. این کار را در بنیاد شهید کردیم و به همین دلیل ۳۷ درصد مراجعات به ستاد مرکزی بنیاد کم شد.

* قالیباف: طرح مسکن بدون اجاره بها در ۳ سال اول ازدواج جوانان

.

محمدباقر قالیباف در بخش پایانی مناظره دوم اظهار داشت: دولت چهاردهم دولت خدمت و پیشرفت است. در دولت خدمت برای خوب شدن حال امروز مردم، یک سپر حمایتی معیشتی طراحی کردیم. نباید اجازه دهیم که سفره مردم کوچک شود.

وی افزود: در حوزه پیشرفت و آینده برنامه داشته باشیم و در نگاه ۱۴ ۱۴ وقتی در حقیقت حرف از تمدن و تمدن سازی می‌زنیم باید یک چیزی را بر روی زمین داشته باشیم تا بعدا به گذشته خود بتوانیم افتخار کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مابه التفاوت فاصله بین تورم و افزایش حقوق را باید جبران کنیم. یعنی اگر امروز می‌گوییم ۲۰ درصد افزایش حقوق داریم و ۳۰ درصد تورم است و رشد اقتصادی ۳ درصد، انصاف و عدالت این است که آن ۱۰ درصد بیشتر از افزایش حقوق برای کسانی که حقوق ثابت می‌گیرند از جمله کارمندان، کارگران و بازنشستگان با یک رفاه کارت هم درمان و هم معیشت و هم کالاهای اساسی مردم را تضمین کنیم.

قالیباف با بیان اینکه یک طرح ۵ فوریتی داریم که یکی از آنها در حوزه خدمت بود، تصریح کرد: بحث دوم در حوزه مسکن است؛ ۸۰ درصد شهرهای ما و ۱۰۰ درصد روستاهای ما قادرند که یک قطعه زمین که کاربری مسکونی دارد به صورت رایگان به همه آنها که مسکن ندارند، بدهیم.

وی ادامه داد: باید به زوجهای جوان به مدت سه سال در آغاز واحدهای کوچک ۷۵ متری بدهیم که بدون اجاره بها در سه سال اول آنجا زندگی کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری  با بیان اینکه مصمیم واردات خودرو انجام دهیم تا رقابت شکل بگیرد، گفت: طرح فوریتی چهارم در بحث دیوار شرق کشور است؛ اتباع غیرمجاز آسیبهای اجتماعی  جدی در حوزه مواد مخدر و اشتغال و … دارند؛ با استفاده از تجربه من در پلیس می‌گویم که باید مرز شرقی‌مان با افغانستان و پاکستان را دیوار بگذاریم که امنیت حفظ شود.

قالیباف در پایان گفت: طرح پنجم، از سواحل خلیج فارس و دریای عمان غافل هستیم؛ باید پایتخت دوم ایران را پایتخت اقتصادی ایران را در سواحل دریای عمان و کرانه آن تشکیل دهیم.

* پورمحمدی: گریز نخبگی داریم

.

 

مصطفی پورمحمدی در بخش پایانی سخناش در دومین مناظره نامزدهای ریاست‌جمهوری با عنوان «خدمات عدالت محور دولت» گفت: بحث‌های مختلفی در این جلسه مطرح شد. وضعیت فعلی ما مهم است که با امکانات محدود فعلی باید تلاش کنیم نظام بهره‌وری را اصلاح کنیم و جلوی هدررفت منابع را بگیریم. بحث چابک‌سازی بسیار مهم است که همه حرف آن را می‌زنیم اما هر دوره دولت‌ها بزرگتر شده‌اند!

وی ادامه داد: نظام دیوانی، اداری و اجرایی را خوب نمی‌شناسیم و از دور دستی بر آتش داریم. چالش‌های آن را نمی‌شناسیم و نسخه‌های کلی، رویایی و توهمی می‌نویسیم. کسی که اصلاحات اساسی می‌خواهد انجام بدهد بایستی نظام اداری را خوب بشناسند. رفتار اداری معیوب به ارث گذشته از رژیم گذشته در جاهای معیوب‌تر حفظ کردیم!

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری خاطرنشان کرد: اصلاح نظام اداری، رکن رکین هر تحولی با هر نگاه و رویکردی است که متاسفانه جزو غایبان بزرگ و طرح‌های  مطرحی ما است. ما پیوسته حرف از خدمت میزنیم اما رفتار ما آقابالاسری و عامرانه است اما مردم درک می‌کنند که با رفتار عامرانه ادعای خدمت محقق نمی‌شود. خیلی وقت‌ها صحبت از عدالت می‌کنیم اما به اطراف که نگاه می‌کنیم پرونده‌ها، رانت‌ها،‌ ویژه‌خواری‌ها گواهی می‌دهد که شعار عدالت به این راحتی ها نیست و عدالت هزینه دارد.

وی اضافه کرد: مسئله مهم  و اساسی استفاده از همه ظرفیت‌ها است چراکه ما گریز نخبگی داریم. اگر می‌خواهیم کشور را بسازیم اعتماد نخبگان را باید جلب کنیم. آستانه تحمل ما به شدت پایین است و یک ذره اختلاف سلیقه را نمی‌پذیریم!

پورمحمدی با اشاره به مبارزه با فساد خاطرنشان کرد: در مبارزه با فساد روش‌های سنتی پاسخگو نیست و ما گرفتار ملاحظات، آلودگی‌ها و بی‌برنامگی هستیم و هر روز نیز پرونده جدیدی ایجاد می‌شود و همین موارد منجر به ناامیدی مردم می‌شود.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: نیازمند اصلاح رویکرد مدیریتی در حکمرانی هستیم و دولت قرار،‌قرارش بر تغییر جدی رویکردها است.

*  جلیلی: همگان را به حضور در انتخابات دعوت می‌کنم

.

سعید جلیلی در بخش پایانی و جمع‌بندی این مناظره بیان کرد: مردم برنامه‌های من را دیده‌اند و ما سخنان‌مان را بیان کرده‌ایم. ما در دو سطح سخن گفتیم؛ یکی جهش کشور با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها که لازمه‌اش عدالت است. نکته‌ی دیگر ناظر به رفاع و معیشت مردم است که نباید منتظر ماند تا جهش صورت بگیرد و بعد به این موارد پرداخت.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز دو رویکرد وجود دارد؛ یکی رویکردی که خودش را باور دارد و نگاه حداکثری دارد و معتقد است که می‌توان از مشکلات عبور کرد و جهش هم داشت. یک رویکرد نیز یا می‌ترسد و یا می‌ترساند و می‌خواهد بگوید این نمی‌شود و فلان موضوع خیال‌پردازی است و فکر می‌کنند برخی تهدیدها مانع ملت ایران می‌شود. ما می‌گوییم باید تهدیدها و فرصت‌ها را هم دید.

جلیلی اظهار داشت: بنده ۳۵ سال کار سیاست خارجی کرده‌ام؛ امروز فرصت‌هایی داریم که می‌توانیم پیشرفت کنیم ولی اینکه بیفتیم در فضایی که اگر گفته شود فلان موضوع حل نشود، به مشکل بر می‌خوریم و غیره؛ مردم هم می‌دانند که با این‌ها مشکلات حل نمی‌شود.

وی افزود: بنده در سالیان متمادی بحث و بررسی داشته‌ام؛ بعضاً گفته می‌شود که نسل «زِد» داریم که زبان ما را نمی‌فهمند ولی اینطور نیست و بنده جلسات متعددی با دانشجویان داشته‌ام و می‌گویم که آن‌ها زبان ما را می‌فهمند و ممکن است سخن ما آن‌ها را اقناع نکند و باید دید مشکل از سخن ما بوده که نتوانسته آنان را اقناع کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: امروز دو نگاه وجود دارد؛ یکی اینکه چند موضوع را بهانه کنیم و نگاه بدبینانه داشته باشیم و یا اینکه افتخارات‌مان را ببینیم و در نظر بگیریم.

جلیلی عنوان کرد: ما در آستانه یک انتخاب پر شور هستیم و اینکه می‌گوییم هر ایرانی یک جهان فرصت یعنی که باید همه مردم در انتخابات نقش پرشکوه داشته و مشارکت داشته باشند و این حضور آثار متعددی برای کشور دارد.

* پزشکیان: ۹۰ درصد مشکلات کشور از مدیریت ارشد است

.

مسعود پزشکیان در بخش پایانی اظهاراتش در دومین مناظره انتخاباتی طی سخنانی اظهار داشت:  من در دولت آقای خاتمی بودم. آن زمان نه تنها فرار مغزها نداشتیم بلکه مغزها به ایران می‌آمدند و مردم خودشان قضاوت می‌کنند که آن زمان وضع چطور بود. اگر خوب بود رای بدهند اگر خوب نبود رای به همین روندی که موجود است، بدهند.

وی افزود: زندگی و کار ما برای محرومان بوده است چه در زمانی که رئیس دانشگاه بودم چه در زمان وزارت و چه در دوران نمایندگی مجلس تمام فکر و ذکرم این بوده که به زندگی مردم در مناطق محروم برسم.

پزشکیان گفت: ۹۰ درصد ما مشکل مدیریت ارشد است. مردم وقتی نگاه می‌کنند من به عنوان جلودار رانت می‌گیرم و آدم‌های خود را سر کار می‌گذارم، قضاوت درستی نسبت به ما پیدا نمی‌کنند. اگر مدیر ارشد با مردم صادق باشد و آنچه که می‌گوید با تمام وجود به آن معتقد باشد قطعا بقیه پشت سر او حرکت می‌کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: همان دانشگاهی که بنده رئیسش بودم اول بسیجیان نیامدند با من همکاری کنند و همان آدم‌هایی که می‌گفتند موهایشان بیرون است، مراکز بهداشت را ساختند و مردم نیز وقتی دیدند ما در میدان هستیم آنها هم آمدند. ما در بهداشت و درمان ۴ اصل داریم؛ اول عدالت، دوم مشارکت مردم، سوم روابط بین بخشی و چهارم تکنولوژی. ما باید در فقر زدایی مردم را مشارکت دهیم. با تئوری مشکل حل نمی‌شود. ما باید با مردم روابط دوستانه برقرار کنیم تا آنها ما را باور کنند.

پزشکیان خاطرنشان کرد:  مشکل ما این است که مردم به ما باور ندارند چرا که خیلی از اینها که به قدرت می‌رسند اطرافیان و دوستان خودشان را روی کار می‌آورند. هرکس به بندگان خدا ظلم کند، بندگان خدا نیز با او دشمن می‌شوند. چرا مردم از ما ناراضی هستند چون به آنها انگ می‌زنیم و برای آنها پرونده درست می‌کنیم. خروجی این رویکرد این است که گروه Z ‌درست یا  گروه F ‌درست می‌شود. مردم اگر ببینند ما با آنها هستیم و درد محرومین را می‌فهمیم مشکلات قابل حل است.

وی افزود: ما باید بر اساس عدالت به مردم نگاه کنیم. هر انسانی توان داشته باشد ما بر اساس شایستگی از او استفاده خواهیم کرد. برای پیاده کردن حق و عدالت نیاز به اصلاحات داریم. اصلاحات ۴ اصل دارد. اول عدالت، دوم کیفیت، سوم هزینه اثربخشی و چهارم کارایی. ما برای اصلاح ساختارهای اداری باید به سراغ این ۴ اصل برویم.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: امکان ندارد که ما با یک گروه و یک دسته مملکت را درست کنیم. ما باید دست به دست هم دهیم و شیعه،‌سنی،‌ عرب و عجم بر اساس عدالت کار کنیم. مناطقی که سنی نشین هستند الان ضعیف‌تر هستند.

* زاکانی: ظرف ۵ سال میتوان مشکل مسکن را حل کرد

.

علیرضا زاکانی خاطرنشان کرد: بنده راجبه توزیع ثروت در کشور یارانه طلایی را مطرح کردم که اعتبار طلا است و هرکسی ۲۲ میلیون در سال می‌تواند اعتبار طلا را داشته باشد و به میزان مصرف و صرفه جویی که می‌کند از آن بهره ببرد. یک خانواده ۵ نفره ۱۱۰ میلیون تومان می‌شود. این پول امروز موجود است اما یک عده‌ای امکان استفاده از آن را نمی‌دهند.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری ناظر به حوزه معیشت گفت: یارانه‌های امروزی ادامه پید امی‌کند و در حوزه اقلام اساسی تا ۴۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و این ۳۰۰ هزار تومان را می‌توان ۵۰۰ هزار تومان افزایش داد.

وی تصریح کرد: در حوزه مسکن با توجه به ظرفیت‌های قانونی و تجربه بنده در ۳۳ ماه عملکرد بنده در شهرداری تهران ظرف ۵ سال می‌توان مشکل مسکن را حل کرد. هم از طریق ظرفیت‌های واگذاری زمین و هم از طریق بافت فرسود و پلاک‌های ناکارآمد می‌توان این مشکل را حل کرد.

زاکانی خاطرنشان کرد: در حوزه سلامت با تعمیق بیمه‌ها، میتوانیم بسته‌ها را داشته باشیم. در حوزه آموزش عالی گفتم که اگر آموزش عالی محور تحولات کشور قرار بگیرد میتواند کارکردهای ویژه‌ای داشته باشد اگر پایانه نامه‌ها به سمت نیاز کشور برود و زیست بوم اندیشه ورزی در کنار زیست بوم نوآوری توسعه پیدا کند هیچ نخبه‌ای در کشور نخواهد بود جز اینکه اثرات جدی خود را خواهد دید.

انتهای پیام/

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید