پزشکیان: مردم از وضعیت فعلی اقتصاد ناراضی هستند - افق اقتصادی

پزشکیان: مردم از وضعیت فعلی اقتصاد ناراضی هستند - افق اقتصادی
پنجشنبه, ۴ مرداد ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-25
کد خبر: 260346 |
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۸:۱۳ |
41 بازدید
۰
2
ارسال به دوستان
پ

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: وضعیت تورم این روزها به صورتی است که کارمندان به راحتی نمی‌توانند خانه‌ اجاره کنند و بازنشستگان به واسطه تورم وحشتناکی که وجود دارد نمی‌‌توانند زندگی عادی خود را داشته باشند.

پزشکیان: مردم از وضعیت فعلی اقتصاد ناراضی هستند

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، مسعود پزشکیان کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور در برنامه میزگرد تخصصی اقتصادی برنامه‌های اقتصادی خود را در گفت‌وگو با کارشناسان اقتصادی تشریح کرد. 

پزشکیان در ابتدای این برنامه با اشاره به خطبه‌ای از حضرت علی (ع) در نهج البلاغه گفت: امام علی (ع) در نامه به مالک اشتر جامعه را به طبقاتی تقسیم می‌کنند. طبقه‌ای از جنود یا لشکریان و نظامیان که می‌فرمایند این طبقه باعث عزت و سربلندی جامعه هستند و بدون این طبقه نمی‌توان جامعه را اداره کرد. سپس می‌فرمایند این طبقه را نمی‌شود اداره کرد مگر اینکه مالیات ستانی کنید. 

وی افزود: ایشان در ادامه می‌فرمایند مالیات ستانی ممکن نیست مگر اینکه قضات، کتّاب و سایر نیروها به امور دفترداری و اداره این حوزه بپردازند. اما اصل حرف بنده طبقه بعدی است که در این نامه مورد تاکید قرار گرفته و می‌گوید هیچ کدام از این طبقات نمی‌توانند پایدار بمانند مگر با تجار و صنعت‌گران. همین نگاه را اگر ما بپذیریم و قوانین را بر این اساس استوار کنیم نباید مشکلاتی که هم اکنون درگیر آن هستیم را داشته باشیم. 

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در ادامه با اشاره به برخی آمارهای اقتصادی خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای بانک‌ مرکزی، وزارت اقتصاد و مرکز آمار ایران، بدهی دولت به بانک مرکزی از آغاز سال ۱۴۰۰ تا بهمن از ۱۱۵ همت به ۳۰۲ همت رسیده است یعنی ۱۸۷ همت ما افزایش داریم. همچنین بدهی دولت به بانکها در همان بازه زمانی از ۴۱۶ همت به ۸۱۹ همت رسیده است. انتشار اوراق مالی طی همین بازه زمانی ۷۵۲ همت شده است در حالی که پیش از آن و تا شهریور ۱۴۰۰ این رقم ۳۳۳ همت بوده است. 

پزشکیان با اشاره به نرخ تورم بر اساس آمارهای رسمی گفت: نرخ تورم طی سالهای ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ همواره بالای ۴۰ درصد بوده و تورم گوشت قرمز ۷۲ درصد، ماهی ۶۳ درصد و رشد اقتصادی در گروه کشاورزی منفی ۲.۲ و رشد صنایع بدون نفت منفی ۰.۵ بوده است. استخراج نفت و گاز طبیعی ۲۰ درصد بوده است. یعنی به عبارت دقیق‌تر رشد ۵.۷ درصدی اقتصادی برای نفت بوده است نه برای حوزه‌های دیگر. 

وی افزود: علاوه بر این وضعیت ارز ترجیحی به استناد گزارش رئیس کل بانک مرکزی ۲۰ میلیارد دلار ارز به قیمت ۲۸.۵ هزار تومان فروخته شده است. ۵۰ میلیارد دلار ارز با قیمت زیر ۴۰ هزار تومان توزیع شده است. معنی آن این است که حدود نزدیک به ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان پول به یک عده‌ای رانت داده شده است. وضعیت تورم به صورتی است که کارمندان به راحتی نمی‌توانند زندگی کنند و خانه به راحتی نمی‌توانند اجاره کنند. بازنشستگان به واسطه تورم وحشتناکی که وجود دارد نمی‌‌توانند زندگی عادی خود را داشته باشند و همه ناراضی هستند و اگر جلوی این وضعیت گرفته نشود ما قطعا با مشکل زیادی مواجه خواهیم شد.

در ادامه این میزگرد تخصصی حوزه اقتصادی،  احمد دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان یکی از کارشناسان اقتصادی حاضر در برنامه با اشاره به تاکید پزشکیان بر اجرایی کردن برنامه هفتم توسعه،  درباره چگونگی اجرای این برنامه از این نامزد انتخابات پرسید.

پزشکیان نیز در پاسخ  به این سوال عنوان کرد: دلیل این‌که به اهداف برنامه‌های توسعه‌ای قبلی نرسیدیم این است که الزامات آن را مراعات نکردیم، چراکه عده‌ای غیرکارشناس به عنوان کارشناس در سیستم حضور دارند و توصیه می‌دهند، ما مقرراتی را برای ورود و خروج کالاها در گمرکات وضع می‌کنیم اما همچنان با معطلی در گمرکات مواجهیم، در کنار آن متاسفانه سازمان امور مالیاتی خودش کمر تولید کننده را می‌شکند و وزارت صنعت و معدن با بخشنامه‌های هر روزه، تولید کننده را بلاتکلیف نگه می‌دارد و ثباتی وجود ندارد و آینده‌ای نامعلوم پیش روی تولید کنندگان است.

وی با بیان اینکه امروز در کشور با مشکلات داخلی و مقررات و قوانین خلق‌الساعه مواجهیم، خاطرنشان کرد: امکان ندارد هیچ بیماری زمانی که مریض شد به دنبال پزشک حزب‌اللهی یا مسلمان بگردد بلکه او به دنبال پزشک کارشناس می‌رود. ما این کار را در سایر حوزه‌ها انجام ندادیم و افرادی را سر کار گذاشتیم که این کاره نبوده‌اند. طبیعتاً وقتی افراد توانایی کافی ندارند، نمی‌توانند راه حل مناسب ارائه دهند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان این‌که اگر من به عنوان پزشک وارد حوزه اقتصاد شوم، قطعاً این حوزه را خراب می‌کنم، گفت: باید برای رسیدن به اهداف مشخص و ایده‌آل موجود از کارشناسان داخلی، مشاوران خارجی، عقل جمعی و راه‌حل‌های علمی استفاده کنیم.

پزشکیان با بیان اینکه اگر قرار است به اهداف دست یابیم باید مقررات خود را در چهارچوب دستیابی به اهداف تنظیم کنیم و همچنین روابط خارجی خود را بدون تنش کنیم و با همه دعوا نکنیم، تاکید کرد: در سیاست‌های کلی ابلاغی رهبری گفته شده که تنش را کاهش دهیم و با کشورهایی که در تنش نیستیم سرمایه گذاری مشترک انجام دهیم. اما علت این‌که این کار را نکردیم آن است که افرادی نابلد سر کار بوده‌اند و این کاره نبودند. وقتی این کاره نیستند، نمی‌توانند به درستی صحبت کنند و در مذاکرات به جای ایجاد مشارکت و جلب سرمایه، کار دیگری انجام می‌دهد. حتی اگر سرمایه‌گذاری وارد کشور ما شود بلایی سر او می‌آوریم که دیگر از این‌که در کشور ما سرمایه‌گذاری کند پشیمان می‌شود.

پزشکیان با تاکید بر لزوم انجام سرمایه‌گذاری در کشور بیان کرد: اگر این کار را انجام ندهیم و بخواهیم در حوزه‌های انرژی، تورم و اصلاحات ساختاری دیگری را انجام دهیم مجبوریم یک عده آدم را به خیابان بریزیم؛ اگر بخواهیم حوزه انرژی را اصلاح کنیم و نتوانیم مشکل افرادی را که با این کار زیر چرخ تورم له می‌شوند را حل کنیم، نتیجه این می‌شود که مردم به خیابان می‌آیند؛ اگر سرمایه‌گذار خارجی را وارد کشور کنیم می‌تواند جلوی فشارهای موجود را بگیرد.

وی افزود: تصور من این است که اگر می‌خواهیم مشکل حل شود باید هم در مقررات و در اجرا و هم در نظارت و ارتباطات بین‌المللی و همچنین در سرمایه‌گذاری‌ها مشکلات را مرتفع کنیم. علاوه بر این در سرمایه‌گذاری‌ها، رفتار و نگاه‌مان را تغییر دهیم و به کسانی که کارشناس هستند بازگردیم نه اینکه به سمت کسانی که از حزب ما هستند بازگردیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه این میزگرد اقتصادی با بیان اینکه ما در حال فراری دادن مغزها از کشور هستیم، گفت: ظرفیت رشد اقتصاد دیجیتال در کشور قابل توجه است و می‌تواند در شرایط تحریم راهگشا باشد؛ سهم هسته اقتصاد دیجیتال از جی دی پی ۴.۵ درصد است اما در اروپا این رقم تا ۶ است و سهم پوسته این حوزه در اروپا ۱۰ درصد و ما ۲ درصد هستیم؛ پیشران این فاصله ۸ درصد استارتاپ‌ها است اما ما چه کار کردیم؟ فیلتر کردیم و بستر را برای مهاجرت نیروها و مغزهای داخلی فراهم کردیم و از سوی دیگر شرایط را برای سرمایه‌گذاری فراهم نکردیم. در کل به جای تسهیل، آزار دادیم و اگر این کار نمی‌کردیم و اجازه می‌دادیم که رشد پیدا کنند ما در اینجا نبودیم.

یحیی آل اسحاق دیگر کارشناس اقتصادی بود که به طرح پرسشی درباره سیاست‌های اجرایی مسعود پزشکیان برای اجرای برنامه هفتم و همچنین تیم اقتصادی او پرداخت.

پزشکیان در پاسخ به این سوال تصریح کرد: من متخصص نیستم اما بر اساس اصلاحاتی که در دنیا انجام شده است عمل خواهم کرد. ما باید به قانون عمل کنیم و مشکل امروز ما نیز به این دلیل است که هر وزارتخانه برای خودش شاه است و کار خود را انجام می‌دهد و به قانون نیز عمل نمی‌کند.

وی افزود: وقتی مسئولیت، عملکرد و پاسخگویی نداشته باشیم، واقعیت همین می‌شود که می‌بینیم. هر کسی می‌خواهد وزیر یا مدیرکل شود باید به قانون عمل کند، اگر او نتوانست سیاستی را اجرا کند باید یقه او را گرفت؛ مشکل این است که ما یقه این افراد که بلد نیستند اما در سمتی نشسته‌اند را نمی‌گیریم. باید مسئولینی را که در قبال مسئولیت خود پاسخگو نیستند، محاکمه کرد.

در ادامه  محمد حسین حسین زاده بحرینی به عنوان کارشناس اقتصادی، سوالی درباره سیاست بنزینی دولت مدنظر پزشکیان از وی پرسید. حسین‌زاده گفت: آقای پزشکیان  اگر شما رئیس جمهور شوید، ۶ ماه بعد چه برنامه‌ای را برای اصلاح قیمت بنزین به مجلس ارائه می‌دهید؟

پزشکیان در پاسخ به این سوال با بیان این‌که ازنظر علمی پاسخ به این سوال خیلی روشن است، عنوان کرد:هر حرکتی که می‌خواهیم برای اصلاح قیمت بنزین و رفع هر ناترازی انجام دهیم در ابتدا باید مردم را توجیه و آماده کنیم و در آن‌ها این پذیرش به وجود بیاید که این مداخله منجر به درمان خواهد شد؛ این‌که من تصمیم بگیرم بدون مشارکت مردم و نظر مردم یک شبه تصمیم بگیرم و آن فاجعه به وجود بیاید نه علمی و نه قابل قبول است.

وی افزود: در زندگی بدون شرمساری باید کاری بکنیم که هر نان آور خانواری که شب به منزل خود می‌رود، شرمنده زن و بچه خود نشود. من هیچ وقت نمی‌توانم نظر کارشناسی بدهم بلکه کارشناسان باید بنشینند و نظر بدهند و تجربیات بین‌المللی را نیز مورد بررسی قرار دهند؛ در نهایت نیز باید زندگی بدون شرمساری مردم را مورد نظر قرار دهند؛ در این زمینه قطعا بدون توجه به سرمایه‌گذاری خارجی نمی‌توان جراحی مرد و عده‌ای را از زندگی ساقط کرد.

پزشکیان خاطرنشان کرد: دیدگاه من بر مبنای مشاوره‌های کارشناسی است و اگر الان بخواهم در این زمینه نسخه‌ای ارائه دهم، قطعاً بدانید که حرف بی‌ربطی زدم. چرا که من کارشناس این کار نیستم؛ من ممکن است که بگویم کاری انجام شود یا نشود اما اجرای کار بر عهده کارشناسان است؛ کارشناسان باید بنشینند و تصمیم گیری کنند و هر تصمیمی هم که گرفتند باید در ابتدا با مردم صحبت کنند و این دغدغه را در وجودشان داشته باشند که مردم صدمه نبینند؛ در نهایت نیز تصمیم خود با مشارکت و هماهنگی مردم اجرا کنند.

وی با بیان اینکه علت این‌که ما در حوزه‌های بسیاری به نتایج مورد نظر خود نرسیده‌ایم این است که نقشه‌ای نداشته‌ایم و هر روز از خواب بیدار شدیم و یک طرح دوفوریتی برای انجام کاری مطرح کرده‌ایم، تصریح کرد: درحالی که مسلمان و فرد آگاه حرف ثابت، محکم و پایدار میزند. تصمیم گیری در بی‌ثباتی منجر به بلایی می‌شود که بر سر مردم آمده است در نتیجه اگر می‌خواهیم این اتفاق نیفتد باید به کارشناسان توجه کنیم.

در ادامه این میزگرد اقتصادی دانش جعفری سوالی درباره کسری بودجه دولت و برنامه پزشکیان برای رفع این مسئله مطرح کرد.

پزشکیان نیز  در پاسخ به این سوال گفت: کار سخت را نمی‌توان خیلی راحت و به سرعت انجام داد. اگر تجارت خارجی سرمایه‌گذاری خارجی و روابط بین‌الملل را درست نکنیم و فقط بخواهیم در سیستم اداری مملکت مداخله کنیم امکان ندارد آن‌چه را که در سیاست‌های کلی دیده شده است محقق کنیم. هیچکس با این روند بازار و انسدادی که با کشورهای منطقه داریم، نمی‌تواند چنین معجزه‌ای انجام دهد.

وی افزود: ما نمی‌گوییم که با اسرائیل دوست شویم اما می‌توانیم با بسیاری از کشورها با زبان دیپلماتیک حرف بزنیم اما نمی‌زنیم. در سیاست‌های کلی آمده است که تنش زدایی کنیم اما ما تنش می‌آفرینیم؛ چه لزومی داشت که سفارت عربستان سعودی را آنطور تخریب کنیم یا این‌که سفارت انگلستان را تخریب کنیم و آبروی خود را ببریم؟ آیا زمانی قرار است به چشم اندازی که رهبر انقلاب ترسیم کردند، برسیم، این مداخلات ضد دستیابی به اهداف نمی‌شود؟ نباید تصور کنیم که می‌توانیم سفارتی را تخریب کنیم و برای همه شاخ و شانه بکشیم و اگر بتوانیم سیستم اداری را درست کنیم، مشکل حل می‌شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از عملکرد دولت‌ها بر خلاف قوانین برنامه‌های چند ساله در جهت کاهش حجم دولت اظهار کرد: سرمایه گذاری خارجی و اصلاح ناترازی‌ها اتفاقی است که باید رخ دهد؛ باید از یک طرف سوپاپ اطمینانی درست کنیم و از طرف دیگر مداخلات لازم را انجام دهیم؛ من معتقدم این کار بدون مشارکت مردم ایران امکان پذیر نیست. اگر در چارچوب چشم انداز سیاست‌های برنامه هفتم با افراد قرارداد ببندیم و از آن‌ها بخواهیم که راه مشخصی را بروند و افراد ماهر و کاردان بیایند و کار را بر عهده بگیرند و در هر قطعه‌ای اصطلاحاتی انجام شود، این اصلاحیات اندک اندک ما را از بحران خارج می‌کند.

پزشکیان تصریح کرد: نباید انتظار داشت که من فردا معجزه کنم و دفعتا همه مشکلات برطرف شود؛ چراکه اولا من کاری نخواهم کرد بلکه ما کاری انجام خواهیم داد و در این ما اگر به شایستگان میدان کار بدهیم، مغرها و سرمایه‌های مادی و اسنعدادهای این مملکت فرار نخواهند کرد.

همچنین حسین‌زاده بحرینی سوالی درباره  راهکارهای پزشکیان در خصوص کاهش سهم بیمار از هزینه درمان مطرح کرد.

پزشکیان در پاسخ به این سوال عنوان کرد: ما راهکار را در قانون آوردیم و مشکل اجرا است. بیمه‌ها، مجلس، دولت و قوه قضائیه تخلف می‌کنند؛ من قطعاً اگر به قدرت برسم حداقل در این رابطه آنچه قانون است را پیگیری و اجرایی خواهیم کرد.

انتهای پیام/

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید