جلیلی: برای جهش کشور و استفاده از ظرفیت‌ها برنامه داریم - افق اقتصادی

جلیلی: برای جهش کشور و استفاده از ظرفیت‌ها برنامه داریم - افق اقتصادی
پنجشنبه, ۴ مرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-25
کد خبر: 260252 |
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۰:۱۴ |
39 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مهم‌ترین فرصتی که می‌بینیم توانمندی‌های آحاد جامعه ایران است و نسل جوان تحصیل‌کرده، خلاق و باهوشی داریم که می‌تواند نقش‌آفرین باشد. ما برای هر ایرانی یک نقش را تعریف کرده‌ایم تا بتوان این جهش را شکل داد.

جلیلی: برای جهش کشور و استفاده از ظرفیت‌ها برنامه داریم

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره‌ی چهاردهم در برنامه‌ی «صف اول» سیما در پاسخ به سوالی درخصوص سوابق خود بیان کرد: بنده سال ۱۳۶۸ از پایین‌ترین سطح وارد شدم و بعد از کارشناسی ارشد، برای استخدام وزارت خارجه ثبت‌نام کرده و در حد کارشناس وزارت خارجه بودم. 

وی افزود: دو سال کارشناس بودم و بعد معاون آن اداره و سپس رئیس آن اداره شدم و بعد این چرخه یک مجموعه‌ی دیگر ان وزارتخانه  ادامه یافت و سپس معاون وزارت خارجه شدم؛ سال ۱۳۸۶ نیز دبیر شورای عالی امنیت ملی شدم. رئیس‌جمهور باید بداند روند کاری و دستوری که صادر می‌شود را چه کسانی باید اجرا کنند. آشنایی به این روند از مولفه‌های مهم و موثر است.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری درباره مدارک دانشگاهی خود عنوان کرد: بنده رشته علوم سیاسی را تا مقطع دکتری خوانده‌ام.

جلیلی درباره سوابق اجرایی خود و طرح یک نمونه از آن خاطر نشان کرد: یکی از موارد مهمی که در کار دولت وجود دارد، تخصیص بهینه منابع قدرت است. باید منابع به‌خوبی مدیریت شود و با کم‌ترین هزینه، بیشترین فایده را داشته باشیم. ما در دوران بازرسی وزارت خارجه برای سرکشی به سفارتخانه‌ها با برنامه‌ریزی توانستیم با استفده از امکانات، به‌جای اینکه به تک‌تک سفارتخانه‌ها برویم، آن‌ها را بازرسی کنیم. بنده از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۷ در بازرسی وزارت خارجه بودم.

وی معاونت اروپایی و آمریکای وزارت خارجه، مدیرکل در دفتر رهبری، معاونت وزارت خارجه را از دیگر سوابق خود برشمرد و گفت: وقتی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه بودم، با استفاده بهینه از هزینه‌ها حضورمان را بیشتر کنیم ضمن اینکه هزینه‌ها افزایش نیابد. به‌عنوان مثال با مدیریت و استفاده از نیروهای موجود در سفارتخانه‌ها در آمریکای لاتین روابط‌مان را تقویت می‌کردیم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: یکی از کارهای رئیس‌جمهور این است که بداند منابع را چطور هزینه می‌کند؛ باید از طرفی جلوی اسراف و اتلاف منابع را بگیرد و باید با برنامه، استفاده حداکثری را داشته باشد. ما برای این کار مهم، برنامه داریم.

جلیلی درخصوص شعار محوری خود و نسبت آن با دولت خود با سوابقش بیان کرد: بنده تأکید دارم بگویم امروز کشور ما در فرصت تاریخی است که فرصت‌های فرواوان اقتصادی، سیاسی، منطقه‌ای، بین‌المللی و تمدنی در برابر ما قرار گرفته است. رئیس‌جمهور باید این فرصت‌ها را شناخته و از آن استفاده حداکثری داشته باشد. ما در گفتمان دولت سایه، این فرصت‌ها را شناخته و برای آن برنامه داریم که استفاده حداکثری داشته باشیم. شعار می‌تواند چند کلمه باشد ولی به دوستانم گفته‌ام که شعار را تابلویی از سرمشق ما باشد و مردم آن را ببینند که آیا این شعار عملی می‌شود یا نه.

وی ادامه داد: شعار و عصاره‌ی برنامه ما برای ۴ سال آینده این است یک جهان فرصت و یک ایران جهش. مهم‌ترین فرصتی که می‌بینیم توانمندی‌های آحاد جامعه ایران است و نسل جوان تحصیل‌کرده، خلاق و باهوشی داریم که می‌تواند نقش‌آفرین باشد. ما برای هر ایرانی یک نقش را تعریف کرده‌ایم تا بتوان این جهش را شکل داد.

جلیلی در پاسخ به سوالی درخصوص هماهنگی و انسجام قوا در عملکردها گفت: بنده در دوران دبیری  شورای‌عالی امنیت ملی که ۶ سال بود، دبیرخانه وظیفه دارد بین قوا و سایر نهادها، نیروهای مسلح و بخش‌های دیگری هماهنگی جدی را که ناظر به امنیت ملی است را ایجاد کند. از بهترین خاطراتم در آن دوران در اواخر آن مسئولیتم که البته بین قوای سه‌گانه اختلافاتی شکل گرفت که همه از آن نارضایتی هم داشتند، ما همان زمان در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی توفیق داشتیم که بهترین مناسبات را با قوا داشتیم. دبیرخانه نیز ملجأ حل آن اختلافات هم شده بود.

وی افزود: به‌ یاد دارم شهید رئیسی و آقای اژه‌ای در آن دوران که در قوه قضاییه مسئولیت داشتند و و چند نفر از دولت و مجلس در آن دوران به جلسات ما می‌آمدند و برکات خوبی داشت و موضوعات ملی بررسی و حل می‌شد. در سایه‌ی این همکاری و همدلی، موفقیت‌های بزرگی رقم خورد و انسان‌های بزرگی مانند شهید سلیمانی در ان جلسات حضور داشتند و آن دوران آمریکا در افغانستان و در عراق در غرب کشور ما حاضر شده و اشغال کرده بود. در آن ۵-۶ سال مجموعه همکاری‌ها نتیجه داد که آمریکا نتوانست در آن دو منطقه نتیجه بگیرد.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: نخست‌وزیر ژاپن به من می‌گفت ما نتوانستیم بعد از ۷۰ سال پایگاه‌های آمریکا را از کشورمان جمع کنیم و همین فرد بعد از دوران مسئولیتش وقتی به تهران آمده بود، این مسئله را مطرح کرد و من به او گفتم که ما شرایط‌مان را مدیریت کردیم و آمریکایی‌ها در شرق و غرب کشور ما حضور دارند ولی در سال ۱۳۸۹ از عراق خارج شد.

جلیلی خاطر نشان کرد: وقتی فتنه داعش شکل گرفت، حتی در داخل برخی تردید داشتند که باید چه کنیم ولی کسی که شناخت و اشراف داشته باشد، می‌داند که باید فتنه را پیشگیری کند و انتهای آن فتنه، امنیت ملی ما بود ولی موفق نشد.

وی گفت: ملت ما برای علم و پیشرفت کشور حق دارد و ملت به دارویی نیاز داشت که باید سوخت غنی‌سازی شده ۲۰ درصد را می‌داشتیم و نباید اجازه دهیم به حقوق ما تجاوز شود. وقتی عهده‌دار کار هسته‌ای شدیم کسانی که قبل از ما بودند می‌گفتند ما می‌خواستیم یک سانترفیوژ داشته باشیم و این تعداد در زمان ما به ۱۹۰۰۰  دستگاه رسید و می‌گفتند که ما با آژانس ۶ مسئله را حل کردیم. می‌گویم بستگی به ماموریتی که دارید، دفاع از حقوق ملت ایران و دانشمندان است و نشان داد اگر این حقف را حخفش نکنید، متعرض میشود.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: رئیس‌جمهور باید از معیشت مردم دفاع کرده و این حق را حفظ کند.

جلیلی برای حل مشکل دیوان‌سالاری بیان کرد: بنده در انتخابات سال ۱۳۹۲ مطرح کردم که اولویت جدی ما اصلاح ساختار اجرایی است. بعد از انتخابات هم وقتی رقیب ما پیروز شد، بعد از تبریک به ایشان گفتم که باید اولویت خود را اصلاح ماشین دولت قرار دهید؛ ممکن است نگاه ما متفاوت باشد ولی این ماشین دولت کسی را به مقصد مورد نظر نمی‌رساند. چون عمده هزینه‌ها صرف آن ماشین می‌شود ولی به خروجی مد نظر نمی‌رسیم.

وی عنوان کرد: دستگاه‌ها باید پناهگاه مردم باشند و نباید این‌طور باشد که مردم بعضا از جلوی ادارات که عبور می‌گویند “خدا کار کسی را به این دستگاه‌ها نیندازد”. باید سازوکارها عوض شود. ما در دفاع مقدس چون سازوکار را به‌خوبی ساماندهی می‌کردیم، چون فرمانده اول از همه کار می‌کرد، موفقیت داشتیم. امروزه در فناوری‌های ارتباطی دستاوردهای خوبی داریم و باید کار ارباب رجوع را راه بیندازیم و مشکلاتش را حل کنیم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری درباره نگاه خود به انتقاد از دولت خاطر نشان کرد: هیچ بازیگری موفق نمی‌شود مگر اینکه تماشاگران بازی او را دیده و نقفاط ضعف و قوتش را به او بگویند. ما در دولت سایه می‌گفتیم هرکس باید در توان خود روند جاری کشور را ببیند و اگر نکته‌ای هم دارد، نکاتش را بگوید. کمک این است که مشکلات را مطرح و راه‌حل بگوید. دولت اگر بخواهد موفق شود، لازمه‌اش این است که نکات را بشنود و مسیر را اصلاح کند.

جلیلی گفت: هر دانشگاه باید یک دولت سایه باشد و مسائل کشور را ببیند و مسیر اصلاحی بدهد.

وی اگر رئیس‌جمهور شدید، از اعضای ستاد خود بکارگیری خواهید کرد؟ اظهار داشت: سال ۱۳۹۲ این سوال از من پرسیده شد و من گفتم باید بپرسید که آیا اساس از اعضای ستاد استفاده خواهید کرد یا نه؟ من وظیفه دولت خود می‌دانم که اگر در کشور موفقیت‌های بزرگ می‌بینیم، این موفقیت‌ها را چه کسی ایجاد کرده است؟ هر جا موفقیتی بوده، افرادی هستند که خالصانه و متعهدانه و با کارامدی این را ایجاد کردند. این افراد کم‌تر دیده می شوند و هنر دولت باید این باشد که این افراد را ببیند.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: بنده در انتخابات ۱۴۰۰ از مردم استان‌ها خواستم که خودتان افراد خدمتگزار را معرفی کنید و البته خود دولت هم باید این افراد را پیدا کند. اینکه افرادی با لابی کردن و در ایام انتخابات به ستادها رفتن می‌خواهند مسئولیت بگیرند، این کار غلط است.

جلیلی گفت: ممکن است فردی در ستاد ما نباشد ولی کارش را به بهترین وجه انجام می‌دهد و باید مورد استفاده قرار بگیرد. در ۱۰ سال گذشته، فراتر از بازی‌های سیاسی و گعده‌های محفلی سعی کردیم در این جلسات شرکت نکرده و در دفتر را به روی همین افراد که حرف و برنامه و کارنامه موفق دارند باز کردیم. در این ۱۰ سال یبیش از هزار نفر افراد موفق با نگاه‌های سیاسی متفاوت و معتقدین به نظام و کشور را استقبال کردیم و جلسات متعدد داشتیم.

وی در پاسخ به این سوال که چه کسانی را در مناصب دولت خود بکارگیری خواهد کرد؟، گفت: من اسامی را نمی‌گویم و رویکرد ما در ۸ سال گذشته نشان می‌دهد که چه نگاهی داریم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: رئیس‌جمهور باید به برنامه‌ی خود اشراف داشته باشد و بلکه باید از قبل مطالعات را انجام داده باشد. ما در ۱۱ سال گذشته، نگاه‌های مختلف را بررسی و مطالعه کردیم و به جمع‌بندی رسیده‌ایم.

جلیلی گفت: اگر رئیس‌جمهور به موضوعات اشراف نداشته باشد، با اندک مشکلی دچار تردید و تأخیر در تصمیم‌گیری خواده شد و این‌ها کشور را زمین‌گیر می‌کند. به مردم می‌گویم که ما الان زمان نداریم و باید رئیس‌جمهور از روزی که عهده‌دار می‌شود، لازم است بداند می‌خواهد چه کاری کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به رسانه‌ها تعهد می‌دهید برنامه‌تان را اندازه‌گیری کرده و نتایج آن را به مردم منعکس کنند؟ عنوان کرد: بله، حتماً بلکه نیاز است دانشگاه‌ها و مردم هم این کار را کنند و دولت سایه باید فعال شود.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری درباره نظر خود درخصوص شهید رئیسی بیان کرد: ما با ایشان رفاقت دیرینه داشتیم و همشهری و هم‌محله‌ای بودیم و تا روزهای آخر خدمت ایشان بودیم. ما در سه سال گذشته اگر دولت سایه را دنبال می‌کردیم، این با استفاده ایشان مواجه بود و این رویکرد را می‌پذیرفت. در این مدت، مکاتبات فراوان و جلسات متعدد دو و چند نفره با آقای رئیسی داشتیم و ایشان از موضوعات ما استقبال می‌کردند.

جلیلی گفت: ایشان درباره نامه‌های ما دستور پیگیری می‌دادند و این ارزشمند است و این‌هاست که شهید رئیسی را به چنین شخصیتی تبدیل می‌کند و مردم ما در حادثه‌ی شهادت این شخصیت، حماسه رقم زدند.

انتهای پیام/

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید