بهادری:نامه حمایتی از وزیر نامزد انتخابات امری متعارف است - افق اقتصادی

بهادری:نامه حمایتی از وزیر نامزد انتخابات امری متعارف است - افق اقتصادی
شنبه, ۳۰ تیر ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-20
کد خبر: 259028 |
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰:۱۵ |
35 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

سخنگوی دولت پیرامون نامه جمعی از اعضای دولت برای یکی از وزرا در زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: توثیق‌نامه و معرفی‌نامه یک امر کاملاً متعارف است.

بهادری:نامه حمایتی از وزیر نامزد انتخابات امری متعارف است

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، علی بهادری جهرمی سخنگو و دبیر هیأت دولت بعدازظهر امروز دوشنبه ۲۱ خردادماه در نشست پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه شاهد حضور پیدا کرد.

سخنگوی دولت در مقدمه سخنانش پرسشی طرح کرد و گفت: چه شد که شهید رئیسی وقتی در میان ما بود یکسره مورد انتقادات گسترده و حتی توهین و تخریب و امثال آن قرار می گرفت و چه شد که بعد از شهادت ایشان به بخشی از اقداماتی که در ریاست قوه قضائیه و در دولت توانستند انجام بدهند، یک مقدار بیشتر پرداخته شد؟

وی افزود: شهید رئیسی با ابراهیم رئیسی فرقی نمی‌‎کند؛ همان ابراهیم رئیسی بود که کار می‌کرد تا به این سرمنزلی که خدا به او هدیه کرد رسید و ما از این فرصت و غنیمت بی‌بهره شدیم.

بهادری جهرمی ادامه داد: درحالی که دولت سیزدهم مورد شدید‌ترین حملات رسانه‌ای تاریخ قرار گرفت؛ به اعتراف سناتورهای آمریکایی در جلسه‌ای که وزیر خارجه این کشور را دعوت کرده بودند، تأثیر تحریم‌ها کمتر و کم‌رنگ شد؛ این مسئله ناشی از اقدامات دولت در راستای خنثی‌سازی تحریم‌ها است.

سخنگوی دولت در تشریح برخی ویژگی‌های شهید آیت‌الله رئیسی گفت: رئیس جمهور شهید ما همواره معتقد بود نباید از مشکلات فرار کرد؛ بلکه باید برای چاله، چاره اندیشید و باید برای رفع مشکلات موجود راهکار داشته باشیم و اینگونه نباشد که بگوییم نمی‌شود یا به من ارتباطی ندارد. ایشان تأکید داشتند در کنار مسائل بی‌تفاوت گذشت نکنیم و بهانه‌جویی را به هیچ عنوان نمی‌پذیرفت.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه شهید رئیسی همواره در میدان مسائل وارد می‌شد، تأکید کرد: ایشان به اندازه توان خودش و با رویکرد جهادی، فی‌ سبیل‌الله ورود می‌کرد و پس از اینکه جهاد را شروع می‌کرد، یاران او ایشان را همراهی می‌کردند.

سخنگوی دولت مسئولیت‌پذیری را ویژگی دیگر شهید آیت‌الله رئیسی عنوان کرد و گفت: ایشان به هیچ عنوان خود را جزو جناح یا قوه‌ خاصی نمی‌دانست و نگاه سیاست‌زده به مسائل نداشتند؛ به طوری که کابینه محدود به یک حزب تشکیل نداد.

بهادری جهرمی همچنین با بیان اینکه در دوران آیت‌الله رئیسی در حین حفظ استقلال نهادها، نگاه نهادی به آنها صورت نمی‌گرفت، تصریح کرد: ما در این دوران همواره کارکرد تعامل دولت و نهادها را داشتیم و حتی در مسائلی که اختلاف وجود داشت، کارگروه مشترک بین قوا تشکیل می‌شد؛ به طوری که ایشان معتقد بود همه اجزا و قطعات یک بدنه واحد هستند و با یک هدف مشترک پیش می‌روند.

وی ادامه داد: نگاه آیت‌الله رئیسی در حوزه دیپلماسی خارجی نیز بسیار کاربردی بود. جلسات سران کشورها به ویژه در فضای کشورهای امت اسلامی کم‌کم به جلسات دوستانه نزدیک می‌شد؛ به طوری که ایشان در بسیاری از حوزه‌ها اعم از مساله غزه توانستند یک وحدت کلمه بین کشورها ایجاد کنند.

سخنگوی دولت به برخی دستاوردهای دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: دیپلماسی عزت‌مندانه و پیروزی در بسیاری از دعاوی حقوقی بین‌المللی، افزایش فروش نفت و تجارت غیر نفتی، افزایش حجم تولید نفت کشور، اتصال بیش از ۵ هزار روستا به شبکه آبرسانی از جمله مهمترین این دستاوردهاست.

بهادری جهرمی در پاسخ به این سوال که چرا دستاوردهای دولت به خوبی در رسانه‌ها مطرح نشده است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره آماج شدیدترین، سنگین‌ترین و غیرمنصفانه‌ترین تهاجم رسانه‌های خارجی قرار گرفته است.

سخنگوی دولت افزود: در برابر تهاجم رسانه‌ای که همه‌جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد، رهبر انقلاب راهکار جهاد تبیین را مورد تاکید قرار دادند که باید برای مقابله با جنگ رسانه‌ای با جهاد تبیین، وحدت کلمه ایجاد کنیم که متاسفانه هنوز در این زمینه توفیق چندانی نداشتیم. بنده در طول دو سال گذشته بیش از ۷۰ جلسه دانشجویی و ۱۷۰ جلسه مردمی داشتم و تمام تلاش خودم را برای پاسخگویی به آحاد مردم به ویژه دانشجویان داشتم؛ با این وجود بازهم از هم‌وطنان عزیز بابت کم‌توانی خود عذرخواهی می‌کنم.

وی با بیان این‌که نیازمند جهاد جمعی برای دفاع از حقیقت انقلاب اسلامی هستیم، تصریح کرد: اگر شهید رئیسی‌ مشابه الگوهای گذشته خالصانه وسط میدان ایستادند، ما نیز باید برای ادامه راه خدمت و مجاهدت باید وحدت کلمه را داشته باشیم و در جهت دفاع از حقانیت، رشد و پیشرفت کشور و رفع نواقص آن اقدام کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره نامه اعضای هیات دولت به شورای نگهبان درباره یکی از داوطبان انتخابات گفت: شهادت‌نامه به معنای عدم صلاحیت کاندیدهای دیگر نیست؛ بلکه اعضاء شهادت می‌دهند آن فرد کف صلاحیت لازم را برای حضور در انتخابات را دارند؛ اما اینکه چرا یک نامه داخلی و متعارف در دولت به یک پروژه‌ رسانه‌ای تبدیل می‌شود جای سوال دارد.

وی افزود: نوشتن توثیق نامه و معرفی‌نامه یک امر کاملاً متعارف است و از گذشته نیز روال بوده و پیش از این نیز این اتفاق می‌افتاده است. حتی وقتی کسی برای مصاحبه دکتری به دانشگاهی معرفی می‌شود، اساتید آن دانشجو ممکن است شهادت‌نامه‌ای در خصوص معرفی آن دانشجو بنویسند. در ادوار مختلف نمایندگان مجلس نه توثیق نامه بلکه دعوتنامه زدند و امضاهای فراوانی جمع کردند که فلانی کاندیدا و رئیس جمهور شود. چرا این‌ها سوژه رسانه‌ای نشده است؟

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره ثبت نام چندین نفر از اعضای دولت به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری تصریح کرد: این افراد طبق قانون این حق را دارند اگر احساس کنند که صلاحیت اداره کشور را دارند، برای انتخابات ثبت نام نمایند و در فرآیند بررسی قرار گیرند. در واقع این شورای نگهبان است که صلاحیت یا عدم صلاحیت فرد را مورد بررسی قرار می‌دهند و مردم هستند که در مرحله بعد شایسته ترین فرد را برای ریاست جمهوری انتخاب می نمایند.

وی ادامه داد: در مجلس شورای اسلامی نیز در ادوار مختلف ما کاندیدای زیادی برای ریاست جمهوری داشتیم یا مثلا در ادوار گوناگون نمایندگان مجلس شورای اسلامی شهادت‌نامه‌ را برای حمایت از یک کاندیدی می‌نوشتند؛ به همین جهت اقدامات صورت گرفته هیچ منع قانونی ندارد. پیش از این شاهد بودیم که حتی معاون اول یا وزیر یک رئیس‌جمهوری همراه با او در انتخابات ثبت‌نام می‌کردند.

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی درباره مهار تورم در دولت سیزدهم صریح کرد: میزان تورم در آغاز کار دولت ۵۹.۳ درصد بود میانگین تورم در دولت سیزدهم علی‌رغم این‌که عنوان شده بود که این آمار سه رقمی خواهد شد و به ۱۰۳ درصد می‌رسد. امروز و پس از سه سال فعالیت دولت سیزدهم، نرخ رشد تورم به ۳۱ درصد کاهش پیدا کرد. طبیعتاً این به معنای درمان کامل نیست اما می‌توان گفت بیماری‌ای که رو به تشدید بود، امروز رو به درمان است.

انتهای پیام/

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید