سردار چیذری: شهید حاج‌رحیمی نیروهای ملل مختلف را آموزش می‌داد - افق اقتصادی

سردار چیذری: شهید حاج‌رحیمی نیروهای ملل مختلف را آموزش می‌داد - افق اقتصادی
دوشنبه, ۱ مرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-22
کد خبر: 245335 |
تاریخ انتشار : ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۳ |
36 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

«فرمانده بدون مرز»‌ـ‌۱|معاون عملیات نیروی قدس سپاه گفت: برخی اوقات ممکن بود علاوه بر مأموریت‌های آموزشی و عملیاتی، شهید حاج‌رحیمی تیم‌هایی را برای آموزش نیروهای مقاومت به خارج از کشور بفرستد و همزمان میزبان نیروهایی از ملیت‌های مختلف برای آموزش باشد.

سردار چیذری: شهید حاج‌رحیمی نیروهای ملل مختلف را آموزش می‌داد

گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم ـ سیدمحمد طاهری: ۱۳ فروردین ماه امسال و در جریان حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق هفت نفر از مستشاران کشورمان در سوریه به شهادت رسیدند، یکی از این شهدا که قبلاً هیچ تصویری و نامی از او در رسانه‌ها منتشر نشده بود «سردار محمدهادی حاج‌رحیمی» بود.

شهید حاج‌رحیمی که از سال ۱۳۵۹ در کسوت مربی و از پادگان امام حسین(ع) کار خود را آغاز کرده بود، رفته رفته مسیر تعالی و تحول را طی کرد تا اینکه به فرماندهی یکی از مهمترین رده‌های نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یعنی یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع) رسید و مبدأ تحولات بسیاری در این یگان و در پرورش رزمندگان جبهه مقاومت شد.

پس از شهادت سردار حجازی، ایشان به سمت معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس منصوب شد و پس از چند سال در حالی که مسئولیت بالاتری داشت با اصرار خودش قرار شد جانشین سردار شهید علی زاهدی در منطقه سوریه شود.

 

گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم به‌مناسبت چهلمین روز شهادت سردار حاج‌رحیمی، در قالب پرونده ویژه «فرمانده بدون مرز» به گفتگو با همرزمان و خانواده شهید حاج‌رحیمی پرداخته است تا بتواند ابعاد مختلف شخصیتی و مدیریتی این فرمانده بزرگ را مورد واکاوی قرار دهد.

در اولین قسمت از این پرونده به گفتگو با سردار محسن چیذری معاون عملیات نیروی قدس سپاه نشسته‌ایم، شخصیتی که به‌واسطه مسئولیتش همکاری تنگاتنگی با شهید حاج‌رحیمی داشته و یکی از کسانی است که به‌خوبی با ابعاد مختلف و سبک فرماندهی شهید حاج‌رحیمی آشناست.

آنچه در ادامه می‌آید حاصل گفتگوی خبرنگار دفاعی تسنیم با سردار چیذری است.

* * *

تسنیم: سابقه آشنایی شما با شهید حاج‌رحیمی به کجا برمی‌گردد و اولین بار کجا با ایشان آشنا شدید؟

سردار چیذری: در دوران دفاع مقدس شهید حاج‌رحیمی در لشکر ۱۰ و من بیشتر در لشکر ۲۷ بودم، دورادور ایشان را می‌شناختم تا زمانی که ایشان به نیروی قدس آمد و در دانشکده نیرو جانشین من شد.

تسنیم: شما فرمانده و ایشان جانشین بودند؟

سردار چیذری: بله، من در دانشکده بودم و ایشان حدود یک سال، یک سال و نیم به‌عنوان جانشین بود، بعد ایشان به منطقه مأموریتی لبنان رفت که ما در این مدت با ایشان ارتباط کاری داشتیم و بر حسب تعاملات مأموریتی، شهید حاج‌رحیمی بیشتر موضوعات آموزش را پیگیری می‌کرد.

بعد از اینکه برگشتند مجدداً به دانشکده آمدند و باز یک مقطعی در دانشکده بودند تا اینکه بعدش به یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع) آمدند و فرمانده یگان شدند؛ باز ارتباط و تعامل ما نسبت به گذشته نزدیکتر و خیلی تنگاتنگ شد. در آن مدتی که در نیروهای مخصوص امام علی(ع) بود، این یگان جزو مجموعه‌های اصلی بود و نقش مؤثری داشت.

تسنیم: با توجه به اینکه یکی از حوزه‌های فعالیت شما آموزش است و ایشان هم در همین حوزه فعالیت داشتند، نوع سبک کار ایشان را چطور دیدید؟ آیا مثلاً در مواقعی با همدیگر بر سر موضوعی اختلاف نظر داشته‌اید؟ و در مجموع سبک مدیریتی ایشان در حوزه‌های آموزشی چگونه بود؟

سردار چیذری: تشکیلاتی که ایشان فرمانده‌اش بود صرفاً آموزشی نبود، یعنی عملیاتی آموزشی بود و مجموعه بزرگی که ایشان مسئولیت آن را به‌عهده داشتند مأموریت دوگانه داشت.

* یگان امام علی(ع) نقش برجسته‌ای در نبرد با داعش داشت

تسنیم: این چندمأموریته‌بودن یگان کار را سخت نمی‌کند؟

سردار چیذری: پاسخ به این سؤال بحث خودش را می‌طلبد اما ایشان در تمام زمانی که مسئول عملیات و آموزش بود هم در موضوعات مأموریت‌های عملیاتی هم در موضوعات مأموریت آموزشی، یک پای ثابت و مجموعه قوی نیرو محسوب می‌شد و عملاً مأموریت‌های نیرو در بعد عملیاتی و در بعد آموزشی بیشترین حجم و سنگینی بارش روی دوش یگانی بود که ایشان فرمانده آن بود.

همه مجموعه یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع) در زمان جنگ با تکفیری‌ها به میدان آمد و تمام اجزای سازمانی که ایشان فرمانده‌اش بود در جای‌جای سوریه در تخصص‌ها و یگان‌های مختلف قرار گرفت و در این راستا نقش برجسته‌ای داشت.

ایشان پیوسته در حال تأمین نیرو در سطوح و یگان‌های مختلف بود، یعنی وقتی نیروهایی به مرخصی می‌آمدند، نیروهای دیگری را به مأموریت می‌فرستاد و دائماً این چرخه در جریان بود و کارآیی یگان ایشان در عملیات‌ها محسوس بود.

سپاه پاسداران | سپاه , سپاه قدس | نیروی قدس , طوفان الاقصی , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,
شهید حاج‌رحیمی در یکی از مأموریت‌های جبهه مقاومت

یکی از ویژگی‌های شهید حاج‌رحیمی این بود که هر وقت به منطقه سوریه و یا مناطق مأموریتی می‌رفت، چون نیروهای یگان امام علی(ع) در جای‌جای منطقه حضور داشتند، ایشان مقید بود بدون استثنا به همه نیروها سرکشی و به امورات آنها رسیدگی کند،
صفر تا صد توانی که داشت برای اجرای مأموریت را در اختیار می‌گذاشت. غیر از مبارزه با داعش و تکفیری‌ها در عراق و سوریه، یگان تحت‌امر شهید حاج‌رحیمی ده‌ها مأموریت دیگر هم داشت که به‌صورت همزمان اجرا می‌کرد، این موضوع به توانمندی‌ها و تخصص‌هایی برمی‌گشت که در مجموعه ایشان وجود داشت و هرجا لازم بود افرادی را برای اجرای مأموریت تعیین می‌کرد.

تسنیم: شهید حاج‌رحیمی چطور از پس این حجم از مأموریت برمی‌آمد؟

سردار چیذری: خوب، این‌چنین افرادی شهید می‌شوند دیگر.

* حاج قاسم هم به‌واسطه وجود فرماندهانی مانند حاج‌رحیمی می‌توانست کارهای بزرگ انجام دهد

تسنیم: حتماً در ذهن مخاطب این سؤال پیش می‌آید؛ مگر می‌شود یگانی درگیر جنگی مانند سوریه باشد و بعد بتواند همزمان چند مأموریت دیگر هم انجام دهد؟

سردار چیذری: انسان‌های جهادی همین‌طور هستند و این خصلت مختص آقای حاج‌رحیمی هم نیست و افرادی که در عرصه جهاد و مقاومت فعالیت دارند دارای چنین روحیه‌ای هستند،
یعنی این‌طور نبود که شهید حاج‌رحیمی و افرادی مانند ایشان پشت میز بنشینند و دستور بدهند، بلکه خودشان جلودار بودند، مانند حاج قاسم که رویه‌اش همین‌طور بود و همیشه خودش اول به جلو می‌رفت و بقیه نیروها را به‌دنبال خودش می‌کشید، شهید حاج‌رحیمی و همه فرماندهان جهادی چنین روحیه‌ای دارند و خودشان جلوداری می‌کنند.

امثال شهید حاج‌رحیمی خودشان پیش‌قراول مأموریت‌ها بودند وگرنه اگر می‌خواستند بنشینند و دستور صادر کنند که کاری پیش نمی‌رفت. حاج قاسم کارش ده‌ها برابر سخت‌تر از آقای حاج‌رحیمی بود اما خوب این برای همه ملموس است اما چون کسی به آقای حاج‌رحیمی نپرداخته است فعالیت و خدمات ایشان خیلی برای مردم ملموس نبوده است، البته حاج قاسم هم به‌واسطه وجود فرماندهان بزرگی مانند شهید حاج‌رحیمی می‌توانست کارهای بزرگ انجام دهد.

سپاه پاسداران | سپاه , سپاه قدس | نیروی قدس , طوفان الاقصی , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,
شهید حاج‌رحیمی کنار سردار سلیمانی در زمان فرماندهی یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع)

امروز هم اگر به جزئیات فعالیت‌های حاج قاسم بپردازیم آثار فعالیت ده‌ها نفر مانند آقای حاج‌رحیمی را می‌بینیم. شهید حاج‌رحیمی فردی است که وقت نمی‌شناخت و تمام منافع شخصی را فدای منافع سازمانی و مقاومت و جهاد کرده بود.

کسی که با نگاه مادی به موضوع می‌نگرد حتماً قادر به چنین فعالیتی نیست، این افراد می‌خواهند روزشان شب شود و دنبال اضافه‌کار و این موارد هستند؛ اما یک نیروی جهادی مانند شهید حاج‌رحیمی دغدغه‌اش انجام مأموریت است و اصلاً متوجه گذر زمان نمی‌شود، دوست دارد زمان دیرتر بگذرد تا بتواند کار بیشتری انجام دهد، لذا وقتی با این روحیه با مأموریت مواجه می‌شوند خدا هم خیر و برکتش را نازل می‌کند. کارهای بزرگ محصول فعالیت انسانهای بزرگ است، یعنی خداوند توفیقاتش را نصیب کسانی می‌کند که بزرگ‌منش‌اند و نگاه خالصانه دارند و خداوند توفیق انجام کارهای بزرگ را نصیب این افراد می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا در کارشان موفق شوند.

* آموزش‌ نیروهایی با ملّیت‌های مختلف توسط شهید حاج‌رحیمی

برخی اوقات ممکن بود علاوه بر تمامی مأموریت‌های آموزشی و عملیاتی، شهید حاج‌رحیمی تیم‌هایی را برای آموزش نیروهای مقاومت به خارج از کشور بفرستد و همزمان میزبان نیروهایی از ملّیت‌های مختلف برای آموزش در داخل کشور بود، خوب شرایط هم طوری بود که این نیروها چون از ملّیت‌های مختلف بودند نمی‌بایست همدیگر را ببینند و خود این موضوع یک مدیریت مستقل و جداگانه می‌خواست، این موضوع نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریت اجرایی مناسبی بود که شهید حاج‌رحیمی و یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع) آن را انجام می‌دادند،
لذا در نتیجه همین تلاش‌ها است که امروز جمهوری اسلامی و سپاه دارای یک جایگاه محوری در جبهه مقاومت و تکیه‌گاه همه نیروهای مقاومت هستند.

ایشان همزمان که این برنامه‌های آموزشی را داشتند، نیروهایشان در زمان جنگ و عملیات هم در نوک پیکان بودند و به همین دلیل مجروح و شهید می‌شدند، همین موضوع یک کار مضاعفی برای یگان و فرمانده آن یعنی آقای حاج‌رحیمی و همه دوستانی که با ایشان همکار بودند، ایجاد کرده بود.

در نظر بگیرید بالاخره وقتی یک نفر مجروح شده بود، باید از رده خارج می‌شد و پس از آن رسیدگی به خانواده شهدا و مجروحان و سرکشی و دلجویی از آنها و از همه سخت‌تر انتقال خبر شهادت نیروها به خانواده‌ها، سختی کار شهید حاج‌رحیمی را دو چندان کرده بود، کسی که این کار را کرده باشد سختی آن را درک می‌کند، این‌که شما به‌عنوان مسئول یک رده بروید به خانواده نیرویتان بگویید؛ “من همسر یا فرزند شما را به سوریه بردم و حالا شهید شده است.”، این موضوع کار بسیار سختی است.

اما خوب شهید حاج‌رحیمی به سرکشی و دلجویی از خانواده شهدا اهتمام داشت و برای این کار وقت می‌گذاشت و خدا هم به‌برکت دعای خانواده شهدا نعمت شهادت را به ایشان ارزانی کرد.

سپاه پاسداران | سپاه , سپاه قدس | نیروی قدس , طوفان الاقصی , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,
شهید حاج‌رحیمی در حال سخنرانی در یادواره شهدای یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع)

تشکیلات شهید حاج‌رحیمی یک تشکیلات جهادی بود یعنی منعطف و آماده هرگونه مأموریت. در هر مقطعی مأموریت‌های فی‌البداهه و غیرمنتظره بر اساس شرایط و انعطافی که در محور مقاومت وجود دارد پیش می‌آمد، اجرای این مأموریت‌ها به‌عهده یگان شهید حاج‌رحیمی بود. یگان نیروهای مخصوص امام علی(ع) یک یگان کلاسیک محض نبود و وقتی به‌صورت غیرمنتطره به یگان ایشان مأموریت داده می‌شد، شهید حاج‌رحیمی اهتمام ویژه‌ای به پذیرش و اجرای مأموریت داشت و یگان و نیروهای تحت‌امرش را سرخط می‌کرد که بتواند آن نیازی را که اعلام و مأموریتی را که داده شده است، انجام بدهد.

* پذیرش و اجرای همزمان چند مأموریت، ویژگی خاص شهید حاج‌رحیمی بود

خود این هم وجه متمایز بین این یگان‌ها و خیلی سازمان‌های دیگر است، این جزو آن برجستگی‌های مدیریتی و فرماندهی شهید حاج‌رحیمی بود، پذیرش مأموریت و مسئولیت از ویژگی‌های بارزش بود، قبل از شهادتش چند مسئولیت به ایشان پیشنهاد شد، ابتدا به دانشکده نیرو رفت، قبلاً مدتی جانشین دانشکده بود بعد از چند سال از آنجا جدا شد و فرمانده یک یگان بود اما وقتی دوباره به او گفتند به دانشکده برگرد قبول کرد و برگشت.

دو مرتبه، بعد از یک مدت کوتاهی گفتند در سمت معاونت هماهنگ‌کننده نیرو قرار بگیرد، باز مجدداً این را هم پذیرفت، این هم به‌دلیل آن انعطافی بود که ایشان در قبول مسئولیت داشت.

در صحبت‌هایی که این اواخر می‌کردیم دوست داشت بالاخره در یک جایی باشد که بتواند مثمر ثمرتر و مفیدتر باشد، لذا اینجا را رها کرد. شب عید، یک هفته ده روز قبل از اینکه بخواهد برود، مطرح شد ایشان جانشین سوریه شود و آنجا انجام وظیفه کند، می‌دانست که این مسئولیت بسیار سخت و دشوار است و هم به‌لحاظ ساختاری و هم سازمانی اصلاً قابل مقایسه با اینجا نبود ولی آنجا را انتخاب کرد، درحالی که اینجا برایش راحت‌تر بود، پست سازمانی‌اش بالاتر بود و اینجا اسم و رسم داشت اما از همه اینها راحت گذشت و عبور کرد و آن چیزی را که احساس می‌کرد رضایتمندی خدا در آن هست، پذیرفت و با خدا معامله کرد و خدا هم جوابش را داد.

* طوفان الاقصی نتیجه زحمات شهید حاج‌رحیمی در پرورش نیروهای مقاومت بود

تسنیم: به این ترتیب که شما گفتید ایشان یک حق بزرگ بر گردن جبهه مقاومت به‌واسطه پرورش نیروهای جبهه مقاومت دارد.

سردار چیذری: حتماً دارد، منتها مانند حاج‌رحیمی‌ها بالاخره ممکن است علی‌رغم زحمات زیادی که کشیدند و خون‌دلهای که خوردند و مشقات زیادی که متحمل شدند ولی باز بی‌نام‌ونشان باشند.

نوع شهادت ایشان و بازخورد و بازتاب شهادت ایشان در جبهه مقاومت نشانگر این است که بالاخره ایشان یک جایگاه باارزشی دارد، این هم نتیجه عملکرد خودش بوده است، یعنی خداوند به‌سادگی به کسی چیزی نمی‌دهد، حتماً نقش ایشان همان‌طور که می‌دانید و سهم ایشان در جبهه مقاومت خیلی زیاد است و اثرات و نتایج آن هم مشهود و ماندگار است.

حضرت آقا فرمانده محور مقاومت است و خود ایشان یک‌تنه محور مقاومت را هدایت و رهبری و راهبری و فرماندهی می‌کنند. فرماندهی میدان در مقطعی با حاج قاسم بود که ذیل حضرت آقا کار می‌کردند، ذیل این فرماندهی سایر فرماندهان توانستند محور مقاومت را به یکجایی برسانند که الآن نتیجه‌اش عملیات طوفان الاقصی می‌شود.

همین گروه‌هایی که در یمن و جاهای دیگر کار می‌کنند نتایج کارهای چند ده سال گذشته امثال آقای حاج‌رحیمی است که الآن نتیجه آن به بار نشسته و رشد آن هم روز به روز تصاعدی است.

عملیات طوفان الاقصی نتیجه سالهای متمادی آموزش و پشتیبانی نیروهای جهادی است و نتیجه‌اش این می‌شود که امروز کل مردم دنیا علیه رژیم صهیونیستی برمی‌خیزند و ماهیت رژیم صهیونیستی برای همه دنیا آشکار می‌شود.

* مقاومت الآن به کشورهای غیراسلامی هم رسوخ کرده است

دانشجویان آمریکا قشر عادی جامعه نیستند. امروز در سطح دانشگاه‌های جهان یک روشنگری ایجاد شده است که یک طرف اسرائیل غاصبی وجود دارد و یک طرف هم مردم فلسطین مظلوم و محروم مستضعف و رنج‌دیده و به‌حق.

بعد از ۴۰ سال با این خون‌دادن‌ها و زحمت‌ها تازه الآن دانشجوی آمریکایی فهمیده است ماجرا چیست. حضرت آقا با تشکیل نیروی قدس و ساماندهی محور مقاومت و ساختارمند کردن محور مقاومت در داخل و در ورای مرزها آمدند شکل عملی به آرمانهای امام راحل دادند، با همین دست‌فرمان برویم نتایج این محور مقاومت منجر به مقاومت در کشورهای اسلامی و غیراسلامی می‌شود. الآن مقاومت تنها مختص کشورهای اسلامی نیست، بلکه مقاومت الآن به کشورهای غیراسلامی هم رسوخ کرده است و ماهیت استکبارستیزی، سلطه‌ناپذیری، استقلال و این قبیل بحثها فراگیر شده است.

سپاه پاسداران | سپاه , سپاه قدس | نیروی قدس , طوفان الاقصی , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,
شهید حاج‌رحیمی کنار سردار قاآنی

صدور انقلاب چیزی جز صدور فرهنگ مقاومت نیست، الآن فرهنگ مقاومت در کل دنیا تسرّی پیدا کرده است و همه می‌فهمند که می‌توانند جلوی قدرتهای بزرگ بایستند و همه خواهان استقلال شدند و می‌دانند که غاصب کیست، مستکبر کیست، محروم کیست، مستضعف کیست و حق کیست و ناحق کیست و این حق و ناحق را ما در مردم مسلمان فلسطین می‌بینیم.

مردم مسلمان فلسطین همه مسلمان سنی هستند و قرابتی با جمهوری اسلامی نداشتند، اما چرا این قرابت پیدا شد؟ قبلاً داعیه‌دار اینها مصر و عربستان و غیره بودند و وانمود می‌کردند حامی فلسطین هستند ولی چطور می‌شود که امروز شیعیان به میدان آمدند و به‌تمام‌معنا حمایت عملی از مردم فلسطین انجام می‌دهند؟!!

تسنیم: سردار حاج‌رحیمی وقتی معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس شد، رفتارش با قبل تغییر کرد؟

سردار چیذری: نه اصلاً، ایشان یک منش پهلوانی داشت و آدم خاکی افتاده‌ای بود و همواره با آحاد پایین‌تر ارتباط نزدیکی داشت، یعنی اهل این نبود کلاسی برای کسی بگذارد این روحیه را اصلاً نداشت، به‌واقع حاج‌رحیمی وقتی که معاون هماهنگ‌کننده شد به‌مراتب از لحاظ نوع برخورد و روحی افتاده‌تر بود تا نسبت به قبل، قبلاً ممکن است مثلاً در جایی که بود یک مقدار در بحث‌های کاری کش‌وقوسی داشته باشد ولی در کل این چیزها برای ایشان خیلی معنا و مفهوم ندارد.

سپاه پاسداران | سپاه , سپاه قدس | نیروی قدس , طوفان الاقصی , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,
شهید حاج‌رحیمی در مراسم معارفه به‌عنوان معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس سپاه

تسنیم: به‌عنوان آخرین سوال، شما چطور متوجه شدید ایشان شهید شدند؟

سردار چیذری: من اینجا بودم مطلع شدم که اسرائیل دمشق را هدف قرار داده است، به‌محض اینکه مطلع شدم ساختمان را زده‌اند، چون از قبل می‌دانستم ایشان به آن ساختمان رفته است احتمال دادم که اتفاقی برای ایشان افتاده باشد، بلافاصله تماس گرفتم و مطلع شدم ایشان به شهادت رسیده است.

انتهای پیام/+

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید