برنامه وزارت علوم در هفته خوابگاه‌های دانشجویی اعلام شد - افق اقتصادی

برنامه وزارت علوم در هفته خوابگاه‌های دانشجویی اعلام شد - افق اقتصادی
پنجشنبه, ۴ مرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-25
کد خبر: 244749 |
تاریخ انتشار : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۴ |
48 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

برنامه‌های هفته خوابگاه‌های دانشجویی در نامه‌ای از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به دانشگاه‌ها اعلام شد.

برنامه وزارت علوم در هفته خوابگاه‌های دانشجویی اعلام شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، مسعود گنجی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، در نامه‌ای به روسای دانشگاه‌ها اعلام کرد: به منظور ارتقـاء روحیه نشاط، مشـارکت و همـدلی در میـان دانشـجویان، هفته خوابگاه‌های دانشـجویی با شعار «خوابگاه‌های دانشجویی؛ عرصه مشارکت، امیدآفرینی و سرمایه سازی اجتماعی» از تاریخ ۲۲ تا ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ سال جاری برگزار می‌شود.

در این نامه آمده است:

لذا با توجه به تقارن این هفته با دهه کرامت ضـمن تاکید بر برگزاری شایسته و گرامیداشت این هفته با رویکرد تکریم دانشجویان، سـتادی با حضور معاونان و مدیران دانشگاه‌ها تشکیل شده و برنامه ریزی و اقدام لازم به منظور برگزاری هرچه باشـکوه‌تر برنامه‌های این هفته مبذول گردد.

نظر به اینکه از طرح‌ها و ابتکارات نو و تجربیات موفق و برتر دانشـگاه‌ها در این بخش تقدیرخواهد شد، شایسـته است ترتیبی اتخاذ شود تا پس ازبرگزاری هفته سـراهای دانشـجویی گزارش اقدامات برجسته انجام شده به این صندوق ارسال شود. برنامه های پیشنهادی هفته خوابگاه های دانشجویی به شرح زیر است :

برنامه های پیشنهادی هفته خوابگاه‌های دانشجویی

برنامه‌های فرهنگی – ورزشی

«راه اندازی بازارچه های دانشجویی» در محوطه خوابگاه ها و عرضه تولیدات دانشجویی با هدف اشتغالزایی و حمایت از کالاهای ایرانی، برپایی نمایشگاه صنایع دستی، سوغات اقوام ایرانی و دست ساخته های دانشجویی.

توسعه و احیای فضای سبز خوابگاه ها و همچنین ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست در محوطه خوابگاهها و دانشگاه، برگزاری مسابقات ورزشی افتتاح پروژه های عمرانی نظیر سالن ورزشی، اتاق تندرستی.

انتخاب اتاق نمونه و دانشجوی نمونه ساکن در خوابگاه های دانشجویی براساس نظرسنجی از دانشجویان و مسئولان خوابگاهی، بازدید دانشجویان از نقاط دیدنی شهر، برگزاری اردوهای درون شهری و دیدار از بناهای تاریخی.

اجرای مسابقات مختلف فرهنگی از جمله مسابقه قرآن، کتابخوانی، شعر، مقاله نویسی، خاطره نویسی و اهداء جوایز به دانشجویان برتر، برگزاری جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی با موضوع خوابگاه و زندگی در خوابگاهی مطلوب دانشجویی.

برگزاری جشنواره عکس، کاریکاتور و اجرای برنامه های هنری در خوابگاه ها، برگزاری نشست های خاطره گویی در عرصه ایثار و دفاع مقدس در خوابگاه ها، ایجاد محلی در خوابگاه ها به منظور ارایه و فروش محصولات سخت افزاری و نرم افزاری فرهنگی و کتاب ها.

راه اندازی، تجهیز و تکمیل کتابخانه های خوابگاه (مکاتبه و رایزنی با اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی و نهاد عمومی کتابخانه ها)، ایجاد فرهنگ بهسازی و نظافت محیط خوابگاه های دانشجویی نظافت محوطه خوابگاه ها به وسیله اداره خوابگاه ها و نظافت اتاق ها با کمک دانشجویان.

انجام مصاحبه مطبوعاتی معاون دانشجویی (و فرهنگی) دانشگاه با صدا و سیما و مطبوعات محلی برای اطلاع رسانی و دعوت از مردم جهت مشارکت در امر خوابگاه سازی و ایجاد خوابگاهی خودگردان و غیردولتی و بهره گیری از سنت حسنه وقف در زمینه خوابگاه سازی

برگزاری ایستگاه های سلامت با انجام خدماتی همچون : واکسیناسیون آنفولانزا، واکسیناسیون هپاتیت، تعیین گروه خونی، تعیین فشار خون، قند خون و معرفی طب سنتی، اهدای بسته های فرهنگی، آموزشی، غذایی به دانشجویان ساکن در خوابگاه.

برگزاری مراسم تقدیر وتجلیل از نیکوکارانی که به نحوی در توسعه فضاهای خوابگاهی مشارکت داشته اند. تقدیر از خوابگاهداران فعال غیردولتی، اعلام فراخوان و دعوت از علاقه مندان بخش خصوصی برای مشارکت در ارائه خدمات خوابگاه های دانشجویی.

تقدیر از مسئولان نهادهای شهری که در زمینه رفع مشکلات خوابگاه های دانشجویی مساعدت نموده اند، طرح موضوع لزوم مشارکت عمومی در تأمین مسکن دانشجویی و ساخت خوابگاه در خطبه های نماز جمعه شهرهای مختلف کشور به منظور ترویج خوابگاه سازی به عنوان ارزش اسلامی و نیاز ملی.

تجلیل از خیّران وافراد واقف درخطبه های نماز جمعه خوابگاهسر کشور، تقدیر از سرپرستان موفق خوابگاههای دانشجویی.

بسیج عمومی برای نظافت کلی خوابگاه ها و آراستن داخل و محوطه آن با حضور نمادین دانشجویان و مسئولان در غبارروبی نمازخانه یا مسجد خوابگاه ها، تقدیرومعرفی دانشجویان فعال و موفق در عرصه های فرهنگی اجتماعی.

برنامه های آموزشی

برگزاری سخنرانی ها و کارگاه های آموزشی درباره آداب و رسوم اقوام ایرانی، برپایی کارگاه آموزشی برای سرپرستان خوابگاه ها در موضوعات بهداشت فیزیکی و نگهداری خوابگاه ها، مهارت های ارتباط با جوانان.

تهیه وتوزیع ویژه نامه وکتابچه در حوزه ترویج و تبیین حقوق شهروندی، سازگاری بازندگی جمعی در خوابگاه ها وارتباط آن با مسائل درون خوابگاه ها، موضوعات مرتبط با سلامتی، پخش و نصب بروشورهای حاوی نکات تغذیه ای و سلامتی.

برگزاری مسابقه آشپزی با اولویت غذای سالم و کم هزینه، انتخاب خوابگاهی نمونه و دانشجوی نمونه خوابگاههای دانشجویی براساس نظرسنجی از دانشجویان و مسئولان خوابگاه های دانشجویی.

آموزش بهداشت فردی و اجتماعی در خوابگاههای دانشجویی، اجرای برنامه های آموزشی درباره نحوه امداد رسانی با کمک جمعیت هلال احمر، آشنایی با آسیب های مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی، قرص های روانگردان، حضور پزشکان و روانپزشکان در خوابگاه ها و ویزیت دانشجویان به صورت رایگان.

دعوت از متخصصان تغذیه جهت ایراد سخنرانی. ، برگزاری سلسله جلسات و نشست حلقه های معرفت، کارگاه آموزشی و آشنایی با رژیم های تغذیه ای با حضور پزشک متخصص، برگزاری همایشی با عنوان شغلی برای من در تقویم آینده.

برپایی تریبون آزاد یا جلسه پرسش و پاسخ با حضور مسولان برای بیان مشکلات خوابگاه های دانشجویی وارائه راهکار، آموزش دانشجویان برای تغییر نگرش به امور مشاوره و آسیب شناسی اجتماعی و تشویق گروه هدف برای مراجعه به متخصصان.

بازدید و نظرسنجی

دعوت از نمایندگان مجلس شورای اسلامی معاونان دانشگاه و دانشکده ها و گروه های آموزشی برای بازدید از خوابگاه ها و آشنایی با مسایل زندگی دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی.

دعوت از اعضای شورای شهر و مسئولین شهرستان برای بازدید از خوابگاه های دانشجویی و افتتاح پروژه های جدید. نشست مسولان دانشگاه و جلسه پرسش و پاسخ در خوابگاه ها.

نظر خواهی از دانشجویان در خصوص شیوه مدیریت بهینه خوابگاه ها و ارائه دیدگاه به مسولان دانشگاهی صندوق رفاه و وزارت علوم.ایجاد واحد ارایه «ایده های برتر» در خوابگاه ها به منظور بهسازی و اداره بهتر خوابگاه ها به وسیله دانشجویان و تقدیر از طرحها و ایده های برگزیده.

نیازسنجی از دانشجویان ساکن خوابگاه در موضوعات مختلف، نظرسنجی از دانشجویان درباره نوع برنامه های هفته خوابگاهها.برنامه ها وفعالیت های این هفته به صورت پیشنهادی بوده و برنامه ها با توجه به امکانات، موقعیت، مناسبت ها و شرایط دانشگاه می تواند متنوع و متغیر باشد.

انتهای پیام/

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید