تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره - افق اقتصادی

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره - افق اقتصادی
پنجشنبه, ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-04-18
کد خبر: 225803 |
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۳ |
38 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

سال ۱۴۰۲ در حوزه رزم زمینی سالی پربار و توأم با دستاوردهای خوبی بخصوص در عرصه‌های پهپادی و ضد زره برای نیروهای زمینی ارتش و سپاه بود.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم: سال ۱۴۰۲ با همه فراز و فرودهایش سالی پربار برای نیروهای مسلح در تمامی عرصه‌ها بود و در این سال نیروهای مسلح کشورمان علاوه بر آنکه دستاوردهای جدیدی در حوزه‌های مختلف داشتند،‌ توانستند رزمایش‌ها و عملیات‌های موفقی را نیز اجرا کنند.

ماحصل تلاش مختصصان صنعت دفاعی در کنار تلاش شرکت‌های دانش بنیان، همچنین کوشش و از خودگذشتگی رزمندگان نیروهای مسلح موجب شد تا ضمن پدید آمدن امنیت پایدار برای کشورمان، بازدارندگی فعال در مقابل دشمنان مستحکم‌تر شود.

 

سال ۱۴۰۲ در حوزه رزم زمینی هم سالی توام با دستاوردها و رزمایش‌ها و عملیا‌ت‌های موفق برای نیروهای زمینی ارتش و سپاه بود. تجهیز هر دو نیرو به پهپادها و موشک‌های جدید و همچنین اجرای موفق چند رزمایش و علاوه بر این عملیات‌‌های موفق نیروی زمینی سپاه علیه مقر تروریست‌های در شمال غرب کشور بخشی از مهمترین برنامه‌های رزم زمینی در کشور بود.

در ادامه به مرور بخشی از مهمترین اخبار حوزه رزم زمینی در سال ۱۴۰۲ می‌پردازیم:


«معراج ۵۳۲»؛ جدیدترین پهپاد انتحاری نیروی زمینی سپاه

۲۰ فروردین ۱۴۰۲ پهپاد انتحاری معراج ۵۳۲ نیروی زمینی سپاه با موقت آزمایش شد.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

پهپاد انتحاری معراج ۵۳۲،‌ پهپادی با موتور پیستونی است که برد یک طرفه آن ۴۵۰ کیلومتر است. این پهپاد قادر است تا ارتفاع ۱۲ هزار پا به مدت ۳ ساعت پرواز کند و این پهپاد به شیوه تیک‌آف پرتاب از روی خودرو به پرواز در می‌آید.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

این پهپاد با سر جنگی ۵۰ کیلوگرمی خود قادر است با دقت بالا اهداف مورد نظر را مورد اصابت قرار دهد. همچنین نوع طراحی بدنه این پهپاد به گونه‌ای است که از نوع پهپادهای eazy setup (نصب و سرهم کردن آسان) است که به همین دلیل مدت زمان آماده‌سازی آن توسط کاربر کاهش می‌یابد و همین موضوع موجب افزایش سرعت عکس‌العمل و به‌کارگیری آن می‌‌شود.


الحاق ۱۰۸۴ دستگاه انواع تجهیزات و تسلیحات جدید به نیروی زمینی ارتش

۲۲ فروردین ۱۰۸۴ دستگاه انواع تجهیزات و تسلیحات جدید، بازآماد، بازتولید و تولیدی نیروی زمینی ارتش پس از سان و رونمایی توسط امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش، به یگان‌های این نیرو ملحق شد.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

خودرو تانکبر جدید ۱۰×۱۰ کیان ۸۰۰ با قابلیت جابه‌جایی ادوات فوق سنگین زرهی که توسط مرکز تولید و بهینه‌سازی شهید زرهرن طراحی و ساخته شده، سطحه‌های پل شناور با قابلیت بسترسازی جهت عملیات عبور از رودخانه، شبیه‌ساز مسلسل نارنجک‌انداز ۳۰ میلی‌متری با قابلیت ارتقای سطح آموزش و مهارت خدمه تیرانداز، سامانه تجمیعی جنگال آرش به منظور تجهیز تیپ‌های واکنش سریع و متحرک هجومی جهت اجرای مأموریت مراقبت و رهگیری از جمله تجهیزات بومی و بازتولید شده نیروی زمینی ارتش است که در جریان برپایی آوردگاه و نمایشگاه دستاوردهای این نیرو رونمایی شد.


سدید۳۶۵؛ جدیدترین موشک تاپ‌اتک ایرانی با موفقیت آزمایش شد

۲۶ فروردین آزمایش موشک ضدزره سدید۳۶۵ جدیدترین موشک تاپ‌اتک ایرانی با موفقیت توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

موشک سدید۳۶۵ یک موشک ضدزره هدایت‌شونده با برد ۸ کیلومتر است که قابلیت انهدام انواع ادوات زرهی را دارد. این موشک با هدایت اپتیکی از دقت بالایی در اصابت به هدف برخوردار است و با قابلیت حمله از بالا (تاپ‌اتک) می‌تواند از سد سامانه‌‌های دفاع فعال تانک‌ها نیز عبور کند و آنها را منهدم کند.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

در فاز بعدی این موشک به بالک‌های جمع‌شونده مجهز می‌شود و با سامانه کنترل آتشی که برای آن طراحی شده است، نفربرهای نیروی زمینی‌ مجهز به چهار فروند از این موشک در دو طرف برجک خود خواهند شد.


مولتی‌روتور بمب‌افکن نیروی زمینی سپاه با موفقیت آزمایش شد

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

۲۱ خردادماه سال ۱۴۰۲ مولتی‌روتور بمب‌افکن نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت آزمایش شد. این مولتی‌روتور توسط متخصصان سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه و در پروژه‌ای تحت عنوان «اربعین» طراحی و تولید شده است.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزرهتقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

این پرنده سبک قادر است یک بمب ۷کیلویی را با خود حمل و از ارتفاع ۵۰۰متری روی هدف رها کند. علاوه بر این،‌ مولتی‌روتور جدید نزسا قادر است به‌صورت همزمان ۱۰ نارنجک کوچک را نیز با خود حمل و به‌روی اهداف مختلف اجرای آتش کند.


رزمایش نیروی زمینی سپاه در مقر ضدانقلاب/ پاک‌سازی ارتفاعات کوسالان از لوث گروهک‌های تروریستی

۲۴ خردادماه رزمایش و عملیات نیروی زمینی سپاه در منطقه کوسالان سروآباد، اجرا شد.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

در همین رابطه سردار اوصانلو فرمانده وقت قرارگاه حمزه سیدالشهدا  با اشاره به طبیعت بکر منطقه کوسالان افزود: افراد وابسته به گروهک‌های ضد‌انقلاب این مناطق را که دارای طبیعتی بکر و مستعد برای دامداری است و برای مردم ارزشی حیاتی دارد جولانگاه خود کرده ‌و باعث شده بودند مردم احساس امنیت نداشته باشند و دامداری خود را رها کنند.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

اما با تلاش نیروهای قرارگاه شهید شهرامفر و سپاه بیت‌المقدس که جای قدردانی دارد، این منطقه پاک‌سازی شده و باقیمانده این افراد که خود را مخفی کرده‌اند در حال پاک‌سازی هستند و پاک‌سازی این‌ مقرها تا نابودی آخرین نفر از این افراد ادامه خواهد داشت.


رزمایش جنگ الکترونیک «سپر حافظان ولایت ۱۴۰۲»

رزمایش مشترک جنگ الکترونیک «سپر حافظان ولایت ۱۴۰۲» که با شرکت یگان‌های جنگ الکترونیک، سایبری و پهپادی نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه گسترده‌ای از مرکز کشور برگزار شده بود، عصر سوم شهریور به کار خود پایان داد.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

انواع سناریوهای رزمی و عملیات‌های جنگالی با حضور نیروهای چهارگانه و جنگال راهبردی ارتش در این رزمایش مشترک و تخصصی تمرین شد. علاوه بر این حدود یکصد و سی تمرین تخصصی آفندی و پدافندی در حوزه جنگ الکترونیک در این رزمایشبا حضور نیروهای زمینی، پدافند، هوایی و دریایی از فردا با انواع مختلف سامانه‌های جنگالی، راداری، پهپادی، سایبری، فضایی، جنگنده‌ها و پرنده‌های باسرنشین و بدون سرنشین، ریزپرنده ها و سایر سامانه‌های ثابت، سیار، زمین پایه و هواپایه مرتبط با جنگ الکترونیک برگزار شد.


دومین رزمایش نبی اکرم(ص) یگان ویژه فاتحین تهران بزرگ برگزار شد

۱۵ مهرماه و همزمان با پیروزی‌های جبهه مقاومت در سرزمین‌های اشغالی، رزمایش نبی اکرم(ص) ۲ با حضور کلیه گردان‌های یگان ویژه فاتحین تهران بزرگ برگزار شد.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

در جریان دومین رزمایش نبی اکرم(ص) عملیات‌های دفاعی، امنیتی و ضد تروریستی در محیط‌های مختلف شهری با هدف آمادگی صددرصدی توسط گردان‌های فاتحین اجرا  شد. در این رزمایش همچنین  عملیات واکنش سریع با هدف تمرین انتقال سریع گردان‌های فاتحین به مناطق عملیاتی تمرین شد.


مولتی روتور بمب افکن هوشمند نزاجا رونمایی شد

۶ آبان نزاجا از نوع ارتقاء یافته‌ مولتی روتور بمب افکن خود با قابلیت‌های رزمی و پنهان‌کاری ویژه رونمایی کرد.

مولتی روتور بمب افکن هوشمند نیروی زمینی ارتش قابلیت حمل ۶ بمب سیمرغ ۲ کیلویی را داشته و قادر به سقف پروازی تا ارتفاع یک کیلومتر از سطح زمین است، همچنین این سامانه قابلیت اجرای عملیات تا شعاع ۱۰ کیلومتری را دارد.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

این بمب افکن قادر است اهداف ثابت، برج‌های دیده بانی، تجهیزات زرهی و ضدزره و پایگاه‌های نظامی و مراکز کنترل‌ و فرماندهی دشمن را به طور دقیق مورد اصابت قرار دهد.


رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش

۶ آبان رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش پس از دو  روز که در منطقه عمومی نصرآباد برگزار شد، با اجرای موفقیّت‌آمیز مأموریت‌های طراحی شده به پایان رسید.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

در این رزمایش یگان‌های پیاده، زرهی، موشکی، توپخانه، هوانیروز، پهپاد، مهندسی، جنگ الکترونیک، جنگ نوین، سایبر، فاوا، با پشتیبانی ترابری هواپیماهای نیروی هوایی ارتش به اجرای مأموریت پرداختند و در نهایت با تأیید ارزیابان و فرماندهان نیروهای مسلح این رزمایش به کار خود پایان داد.


رزمایش بزرگ امنیتی نیروی زمینی سپاه در غرب کشور برگزار شد

۲۰ آذرماه رزمایش بزرگ امنیتی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با دو ویژگی ترکیبی و تخصصی و رویکرد مقابله با تهدیدات ضدامنیتی، گروهک‌های ضدانقلاب، تیم‌های تروریستی و تکفیری، در غرب کشور با محوریت قرارگاه نجف اشرف با به‌کارگیری یگانهای حوزه سرزمینی این قرارگاه در منطقه عمومی قصرشیرین برگزار شد.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

در این رزمایش بخشی از تازه‌ترین تاکتیکها، تجربیات، طرح‌های نوترکیب قوا با بهره‌گیری از استعداد و قابلیتهای جدید یگانهای مختلف نیروی زمینی برای مقابله با تهدیدات امنیتی و اقدامات تروریستی به‌کار گرفته شد.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

تمرین ویژه در شرایط جنگ الکترونیک، آزمایش سیستم‌های راداری و ارتباطی، اجرای عملیات شناسایی و اشراف اطلاعاتی، انهدام اهداف و مقرهای دشمن فرضی در عمق با بهره‌گیری از تجهیزات جدید الحاقی، اجرای هلی‌برن، اجرای انواع آتش‌های انهدامی، تهاجمی و پشتیبانی توسط واحدهای پهپادی، توپخانه‌ای، ادوات، و زرهی از جمله مراحل و بخش‌های این رزمایش بود.


نصب سامانه موشکی «قدر۲۹» با برد ۱۵۰کیلومتر روی بالگرد

۱۴ بهمن فرمانده کل ارتش از نمایشگاه دستاوردهای هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

در نمایشگاه هوانیروز ارتش، برخی از دستاوردها، از جمله سامانه واقع‌نمایی عملیات رزمی، شبیه ساز واقعیت مجازی بالگردها، سامانه‌های خودحفاظتی، پروژه یوسف، انواع موشک‌های کروز هواپایه برد بلند، هوا به سطح ضدزره، موشک قدر، انواع پهپاد‌های انتحاری شناسایی، سوئیچ بلید و پهپاد انهدامی محرم، انواع قطعات مورد نیاز بالگردی، خودروهای فوق سنگین کیان ۶۰۰ پلاس، ۷۰۰، ۸۰۰، انواع تجهیزات مورد نیاز در حوزه زرهی، عملیاتی و رزم زمینی و… به نمایش درآمدند.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

سامانه موشکی قدر ۲۹ با برد ۱۵۰ کیلومتر، مجهز به چهار کیلوگرم سر جنگی است که در عملیات‌های انتحاری و شناسایی کاربرد دارد. این سامانه موشکی که حائز قابلیت نصب بر روی انواع بالگردهای ۲۰۶ است، کاملاً بومی است و توسط متخصصان توانمند صنعت داخلی کشور و جهاد خودکفایی هوانیروز طراحی و تولید شده است.


برگزاری رزمایش امنیتی نیروی زمینی سپاه در شمال‌شرق کشور

۱۴ بهمن ماه رزمایش امنیتی «رجبیون» توسط نیروی زمینی سپاه در شمالشرق کشور برگزار شد.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

این رزمایش با محوریت قرارگاه ثامن الائمه(ع) نزسا و در منطقه عمومی شمال شرق کشور و با شرکت یگان‌های توپخانه، زرهی و نیرو مخصوص اجرا شد.


تجهیز نیروی زمینی سپاه به پهپادهای انتحاری «شاهد ۱۳۱» و رزمی «ابابیل ۵»

۱ اسفندماه نیروی زمینی سپاه به پهپاد انتحاری «شاهد ۱۳۱» و پهپاد رزمی «ابابیل ۵» تجهیز شد.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

پهپاد شاهد ۱۳۱ دارای ۲.۶ متر طول، ‌۲.۲ متر عرض، ‌۱۳۵ کیلو وزن و ۹۰۰ کیلومتر برد است و از جمله پهپادهای انتحاری پرآوازه ایرانی است که توسط صنایع شاهد سپاه طراحی و تولید شده است.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

ابابیل ۵ از خانواده پهپادهای ابابیل است که توسط سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع طراحی و تولید شده است. ابابیل ۵ دارای پیکربندی مشابه ابابیل ۳  و مهاجر ۶ است اما بال‌های بزرگتری از پهپاد مهاجر ۶ دارد  و به همین دلیل قادر به حمل مهمات بیشتری نسبت به این پهپاد است.


امیر قربانی معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی ارتش شد

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

۲۳ اسفندماه و در آخرین روزهای سال ۱۴۰۲ امیر یوسف قربانی پیش از این فرمانده هوانیروز ارتش بود به عنوان معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی ارتش منصوب شد.

تقویم ۱۴۰۲ رزم زمینی| ارتقای پهپادی و موشک‌های ضدزره

همچنین امیر قاسم خاموشی که پیش از این جانشین فرمانده هوانیروز ارتش بود به عنوان فرمانده این یگان معرفی شد.

انتهای پیام/

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید