نظرات برخی نمایندگان مجلس درباره شعار سال ۱۴۰۳ - افق اقتصادی

نظرات برخی نمایندگان مجلس درباره شعار سال ۱۴۰۳ - افق اقتصادی
سه شنبه, ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-04-23
کد خبر: 225474 |
تاریخ انتشار : ۰۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۴ |
28 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

رهبر انقلاب سال ۱۴۰۳ را به نام جهش تولید با مشارکت مردم نامگذاری کردند که برخی از نمایندگان دیدگاه‌ها و نظرات خود را در این باره مطرح کردند که در این گزارش می‌خوانیم.

نظرات برخی نمایندگان مجلس درباره شعار سال ۱۴۰۳

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوروزی، سال ۱۴۰۳ را به‌نام «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری کردند که برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌هایی نقطه‌نظراتی را جهت تحقق شعار سال مطرح کردند که در ادامه می‌خوانیم:

حسین نوش‌آبادی نماینده مردم ورامین، پیشوا و قرچک در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی با تصویب قوانین درست و صحیح، دولت را برای تحقق شعار سال اعلام شده از سوی رهبر معظم انقلاب یاری می‌کند.

همچنین  محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: سند برنامه هفتم پیش روی دولت و مجلس است که اجرای دقیق آن می‌تواند اهداف مد نظر رهبر معظم انقلاب در تبیین شعار سال را فراهم سازد.

روح‌الله متفکرآزاد عضو هیات رئیسه و نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: هم افزایی و هماهنگی قوا برای تحقق جهش تولید با مشارکت مردم ضروری است.

الهام آزاد نماینده نائین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به نام‌گذاری سال ۱۴۰۳ به نام جهش تولید با مشارکت مردم،بیان کرد: با عنایت به تاکید مجدد مقام معظم رهبری در سال جدید به مسئله اقتصاد و معیشت و مسئله تولید و مشارکت مردم در این امر مهم، به نظر می رسد باید سیاستگذاری مجلس جدید و قانون گذاری در جهت تسهیل امر تولید و مردمی سازی این مهم باشد.

احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مردم فریمان در مجلس نیز اظهار کرد: باید با عزم دولت، مجلس و قوه قضائیه نظارت‌های لازم صورت گیرد تا زمینه‌ ورود اقشار مختلف مردم به حوزه‌های اقتصادی تسهیل و شعار سال محقق شود.

وی با اشاره به شعار سال “جهش تولید با مشارکت مردم” و همچنین تاکیدات پیشین رهبر انقلاب بر مردمی‌سازی اقتصاد، اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین مصوبات مجلس یازدهم برای مردمی‌سازی اقتصاد، قانون تسهیل کسب‌وکار بود تا زمینه ورود مردم به چرخه‌های اقتصادی آسان‌تر شود. شکل‌گیری درگاه ملی برای صدور مجوزها باعث شد اعمال سلایق در این حوزه به حداقل برسد.

بر اساس این گزارش، علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس مبارزه جدی با رانت‌های اقتصادی و اطلاعاتی را از الزامات تحقق شعار «جهش تولید با مشارکت مردم» دانست و گفت: در اقتصاد رانتی و اطلاعاتی نمی‌توان یک مسیر درست را پیش‌بینی کرد و افرادی که دسترسی به اقتصاد رانتی دارند می‌توانند رقبای خود را زمین‌گیر کنند و فضای رقابتی سالم را از بین ببرند.

همچنین سید علی یزدی‌خواه در خصوص نامگذاری امسال به سال «جهش تولید با مشارکت مردم»، گفت: تاریخ انقلاب اسلامی ثابت می‌کند که حضور مردم در صحنه‌های مختلف نقطه پایان حل مشکلات است، در واقع با مروری بر جریان پیروزی انقلاب اسلامی در می‌یابیم که حضور مردم واقعیتی آشکار و انکارناپذیر است.

نماینده مردم تهران در مجلس ، افزود: بدیهی است که اقتصاد بر مدار تولید ملی محقق خواهد شد و تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و اقتصادی برای تولید یکی از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و بی تردید مردم نقش بسزایی در رشد تولید خواهند داشت، به عنوان مثال در جریان دفاع مقدس حضور مردم منجر شد تا طومار دشمنان در هم پیچیده شود و همچنین مردم در عرصه‌های مختلف بهداشتی و درمانی کشور از جمله آبله، کرونا، سل، فلج اطفال و یا در رفع معضلات بزرگ و پیچیده همیشه حضور درخشانی داشتند.

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس نیز با بیان این‌که «باید ساخت و بنای اقتصادی به گونه‌ای باشد که بتوان از مشارکت مردم استفاده کرد»، گفت: مشارکت مردم در تولید نیازمند الگویی عملیاتی، قابل فهم و اعتماد بخش است.

سید سلمان ذاکر نماینده ارومیه در مجلس ، با اشاره به نام‌گذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری به عنوان ‌«جهش تولید با مشارکت مردم» اظهار داشت: اقتصاد بر مدار تولید ملی محقق خواهد شد و تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و اقتصادی برای رشد تولید یکی از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و بی تردید مردم نقش اثرگذاری در رشد و توسعه تولید خواهند داشت.

وی با بیان اینکه «مجلس باید تسریع در تحقق شعار سال را اولویت قرار دهد»، مطرح کرد: مجلس باید تحقق شعار سال را در اولویت اقدامات خود قرار دهد و باتقنین قوانین موجود و همچنین با اعمال نظارت حداکثری بر عملکرد دستگاه‌های دولتی و استفاده از اهرم‌های قانونی و نظارتی تحقق شعار سال را تسریع بخشد.

در همین راستا، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر در مجلس درباره شعار سال گفت: باید مجلس کار جدی در خصوص بحث «جمهوریت» نظام همچون مباحث مشارکتی انجام دهد؛ یک بعد این قضیه به مشارکت مردم در انتخابات و بعد دیگر به مشارکت مردم در اقتصاد برمی‌گردد که مردم می‌توانند نقش اساسی و تعیین کننده‌ای داشته باشند.

وی تاکید کرد: باید همه موانع جلوی پای مردم برای حضور در فعالیت‌های اقتصادی، داشتن مسئولیت و پیشرفت اقتصاد برداشته وشرایطی به گونه‌ای فراهم شده که حضور مردم منتج به خروج از شرایط فعلی اقتصادی کشور شود.

به گزارش تسنیم، بیش از یک دهه است که رهبر انقلاب بر شعارهای اقتصادی تاکید دارند که برای برون‌رفت از تنگناها و چالش‌های موجود مطرح می‌شود و ایشان امسال را نیز سال جهش تولید با مشارکت مردم نامگذاری کردند.

رهبر انقلاب از سال ۹۵ بر موضوعات اقتصادی از جمله اقتصاد مقاومتی، حمایت از کالای داخلی، مهار تورم و رونق و جهش تولید تاکید داشتند ؛ البته این‌ نام‌گذاری تنها مختص به سال به خصوصی نیست و در واقع می‌تواند آغازی باشد برای برنامه‌ریزی به‌منظور دست‌یابی به اهداف ترسیم‌شده از سوی مقام معظم رهبری که باید هم مردم و هم دولت‌ها برای تحقق آن تلاش کنند.

در ادامه این گزارش نام سال‌هایی که درباره تولید بوده آورده شده است:

۱۳۸۷-نوآوری و شکوفایی
۱۳۸۸-حرکت مردم و مسئولین به سوی اصلاح الگوی مصرف
۱۳۸۹-همت مضاعف کار مضاعف
۱۳۹۰-جهاد اقتصادی
۱۳۹۱-تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی
۱۳۹۲-حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی
۱۳۹۳-اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی
۱۳۹۴-دولت و ملت همدلی و همزبانی
۱۳۹۵-اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل
۱۳۹۶-اقتصاد مقاومتی-تولید و اشتغال
۱۳۹۷-حمایت از کالای ایرانی
۱۳۹۸-رونق تولید
۱۳۹۹-جهش تولید
۱۴۰۰-تولید،پشتیبانی ها،مانع زدایی ها
۱۴۰۱-تولید،دانش بنیان اشتغال آفرین
۱۴۰۲-مهار تورم رشد تولید
۱۴۰۳-جهش تولید با مشارکت مردم

انتهای پیام/

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید