شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-09-30
تبلیغات
کد خبر: 56868 |
تاریخ انتشار : ۱۶ تیر ۱۴۰۲ - ۹:۴۰ | ارسال توسط :
97 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

کودک، جوان، پیر، زن و مرد، هیچ‌کس برایش مهم نبود؛ او چشمانش را بسته بود و می‌تازید و در خیال خامش به تفکر زنگ زده‌ای که مغز کوچکش را شستشو کرده بود می‌اندیشید.

خبرگزاری فارس- شیراز، راضیه نجار: خبر را شنیدم، در دلم ولوله و آشوب به راه افتاد، سراسیمه خودم را به حرم رساندم، جمعیت مانند مور و ملخ در هم گره خورده بود تا غروبی غم‌بار را تا ابد در ذهن‌ها حک کند، غروب چهارشنبه چهارم آبان ۱۴۰۱

در حرم جوی خون راه افتاده بود، چادرهای خونین پخش زمین شده بود، فیلم و عکس‌ها پشت بند هم می‌رسید، صدای جیغ و فریاد گوش فلک را کر کرده بود و خانواده‌هایی که هنوز در بیم و شک این به سر می‌بردند که داغدار شده‌اند یا نه خود را سراسیمه به حرم می‌ساندند.

بازخوانی یک حادثه تروریستی و داغی که تا ابد تازه است + فیلم

بهت و حیرت بر سرمان آوار شده بود و خبر از حادثه‌ای بسیار تلخ در دل تاریخ می‌داد.

 

 

بازخوانی ۸ دقیقه دلهره آور

هنگامه اذان مغرب بود، مردم در فضای روحانی حرم با نظم خاصی صف بسته بودند تا با معبود خود لب به مناجات بگشایند، همه چیز خوب پیش می‌رفت که ناگاه صدای هولناکی در دلها وحشت انداخت و صفوف نماز را به هم ریخت، جمعیت متفرق شد و هر کس به گوشه‌ای گریخت.

صدای گلوله‌های شیطان از دور شنیده می‌شد، عنصر داعشی سراسیمه و دستپاچه از درب ورودی حرم شلیک می‌کرد و جلو می‌آمد، چشمانش را بسته و بود و می‌تازید، کودک و پیر و جوان برایش فرقی نداشت او ماشه را می‌کشید و به خیال اینکه هر چه بیشتر بکشد پاداشی عظیم‌تر در انتظارش است…

 

 

هرکس به گوشه‌ای پناه می‌برد، تعدادی از پشت درب ورودی به داخل برگشتند و عده‌ای به پشت یک اسپیلت که حالا یک دنیا حرف پشتش نهفته است، پناه گرفتند… اما او رحم نمی‌کرد و تازیانه‌هایش لحظه به لحظه بر سر و صورت مردم بی‌گناه فرو می‌ریخت، یک، دو، سه، چهار … و ۱۳ نفر در ۸ دقیقه به آسمان پر کشیدند، نیروهای امنیتی به حرم رسیدند و آن جوانک داعشی را زیر مشت و لگد گرفته و دستگیر کردند و حامد بدخشان یکی دو روز بعد در بیمارستان به هلاکت رسید.

 

 

اسامی ۱۳ شهید پرپر شده

بازخوانی یک حادثه تروریستی و داغی که تا ابد تازه است + فیلم

امید خوب فرزند هوشنگ اهل بهمه‌ای، زهرا اسمعیلی فرزند آقاجان اهل شیراز، علیرضا سرایداران فرزند محمد حسن اهل شیراز، مجتبی ندیمی فرزند مصطفی اهل شیراز، حسن علی پورعیسی فرزند محمداسمعیل اهل گیلان، بهادر آزادی شیری فرزند علی همت اهل فسا، سید فریدالدین معصومی فرزند سید محسن اهل تهران، علی اصغر لری گوئینی فرزند عباس اهل سیرجان، محمدرضا کشاورز فرزند مهدی اهل شیراز، محمدولی کیاسی فرزند غریبعلی اهل مرودشت، احسان مرادی فرزند محب علی اهل همدان، هوشنگ خوب فرزند خداداد اهل بهمه ای، آرشام سرایداران فرزند علیرضا اهل شیراز ۱۳ شهیدی بودند که در حادثه تروریستی شاهچراغ(ع) به شهادت رسیدند.

 

 

اندکی پس از حادثه

پیکرها را در حیاط حرم ردیف کرده بودند، خدام حرم با اشک چشمان‌شان حرم را آب و جارو می‌کردند، خانواده‌های داغدار پشت درب بیمارستان‌ها در انتظار بهبود عزیزان‌شان لحظه شماری می‌کردند. ۳۰ نفر آسیب دیده از این حادثه به بیمارستان منتقل شدند و امروز بعد از گذشت بیش از ۸ ماه از آن ماجرا با عوارض حاصل از آن مصیبت دست به گریبانند.

بررسی دوربین‌های مدار بسته و پیگیری دست اندرکاران این جنایت از همان لحظات ابتدایی حادثه آغاز شد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن محمد رامز رشیدی به عنوان عامل دوم جنایت در مخفیگاهش توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) دستگیر شد و بعد از آن نیز مخفیگاه سایر عناصر و دست اندرکاران لو رفت.

 

 

گریزی به مراسم تشییع شهدا

پیکر شهدا روی دست می‌رود و دست‌ها با دل‌ها همنوا شدند، همه آمدند برای وداع.

حتی آنها که جوی روان خون، حوالی ضریح مقدس را ندیدند، حتی آنها که ضجه مادر را در فراق کودک شهیدش نشنیدند، آنها که ضریح گلگون را به چشم ندیدند اما از چشم‌ها، خون گریه کردند برای این جنایت سبعانه.

همه برای وداع حضور یافتند، وداع با عزیزانی که “فای ذنبٍ قتلت” شدند.

اما وقتی از احوال تبار درد جویا شویم، استوارتر از همیشه هستند و هیچ چیز قامتشان را خم نکرده است، نه اغتشاش، نه ترور، نه قتل عام و نه هیچ از جنایاتی که دشمنان اسلام و انقلاب در این چهار دهه بر مردم روا داشته‌اند.

ما را از شهادت نترسانید

همه حضور یافته‌اند تا به بدخواهان بفهمانند “ما ملت شهادتیم” ما را از گلوله نترسانید، از تهدیدهای توخالی و پوشالی بیم ندهید. ما را واهمه‌ای نیست.

جمعیت رود روانی شده که می‌رود و می‌خروشد. دل به دست باد می‌دهم تا هراس سایه‌ها را محو کند، جای جای این جمع خروشان، اتفاق‌های کم نظیری است که کمتر در جای دیگر می توان آنها را دید، در هیچ کجای دنیا -بی‌تعارف و شعار- مردمی این گونه قدردان و همراه نمی‌توان یافت.

مردمی که دلشان برای هم می‌تپد و امروز آمده‌اند بگویند اگر چه دلتنگیم و بی‌قرار اما هنوز پای آرمان‌های انقلاب پایدار هستیم.

جمعیتی حدود ۱۰۰ هزار نفر، پیکرهای شهدا را مشایعت می‌کنند، خیابان‌‌های مسیر تشییع و ۲ میدان امام حسین و شهدا، مملو از جمعیت است.

تجدید پیمان مردم انقلابی شیراز با آرمان‌های ایثار و شهادت، بار دیگر جلوه‌گر شده و حاضران در مراسم خروشان به سمت میعادگاه عاشقی و محل تدفین شهدا -حرم سوم اهل بیت- در حرکت هستند تا شهدا را در دیار ابدی خود در جوار حرم حضرت احمدبن موسی(ع) به دست معبود بسپارند.

بازخوانی یک حادثه تروریستی و داغی که تا ابد تازه است + فیلم

ملاقاتی که التیام زخم خانواده شهدا شد

خانواده‌های شهدای حرم با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند و این دیدار آرام‌بخش دلهای این خانواده‌ها شد و زخم‌های دلشان را قدری التیام بخشید تا بار دیگر دست روی زانو بگذارند و از جا برخیزند.

بازخوانی یک حادثه تروریستی و داغی که تا ابد تازه است + فیلم

برگزاری دادگاه متهمان

محاکمه عاملان حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) با حضور متهمان و وکلای مدافعشان، اولیای دم و جمعی از جانبازان و شاهدان این حادثه در دادگاه انقلاب اسلامی شهر شیراز برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه که جلسه دادگاه محاکمه ۵ عامل حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) که منجر به شهادت ۱۳ نفر از هموطنان و زخمی شدن تعدادی از زوار و خادمان گردید برگزار شده است، اظهار کرد: متهمان این حادثه تروریستی اهل یکی از کشورهای همسایه هستند.

رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به ارتباطات قبلی این ۵ تروریست، تصریح کرد: متهمان عضو گروه داعش هستند و آشنایی اولیه این افراد از زمان حضورشان در زندان بگرام در افغانستان شکل گرفته است.

در آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمین، مطلعین و عوامل حمله به حرم مطهر شاهچراغذ(ع) که در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز برگزار می‌شود، پس از دفاعِ مجدد نماینده دادستان از کیفرخواست صادره، رئیس دادگاه در راستای شفاف‌سازی نقش متهمین در پشتیبانی از عوامل داعش در ایران دو تن از مطلعین را به جایگاه فرا خواند.

بازخوانی یک حادثه تروریستی و داغی که تا ابد تازه است + فیلم

۲ تن از عاملان حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ (ع) به اعدام محکوم شدند

سرانجام بعد از برگزاری جلسات متعدد و بررسی اظهارات متهمین با اتمام رسیدگی به پرونده عاملان حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ (ع) و در مهلت قانونی، احکام مجازات متهمین این پرونده در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز صادر شد.

رئیس کل دادگستری استان فارس با اعلام این مطلب از محکومیت دو تن از متهمان اصلی این پرونده به اعدام در ملاء عام خبر داد و گفت: اتهام این دو متهم معاونت در افساد فی الارض، بغی و اقدام علیه امنیت کشور بود.

حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی با تأکید بر اینکه دو متهم اصلی پرونده در مسلح سازی، تدارکات، پشتیبانی و هدایت عامل اصلی حمله تروریستی به شکل مستقیم دخالت داشتند، گفت: یکی از این عوامل محمد رامز رشیدی نام دارد که در اعترافات خود به تحویل اسلحه، همراهی با عامل اصلی ترور جهت شناسایی کامل محیطی حرم شاهچراغ(ع) پیش از حمله و همچنین در شب حادثه، اسکان وی و ارتباط مکرر و اخذ دستور از سرکرده داعش اعتراف کرده است.

رئیس کل دادگستری فارس به نقش محکوم به اعدام دیگر این پرونده اشاره کرد و بیان داشت: این متهم نیز که سید نعیم هاشم قتالی نام دارد در دادگاه به تحویل گرفتن عامل اصلی ترور بعد از ورود به ایران و همچنین اسکان وی و سایر اعضای داعش در تهران و جابجایی آنان در خانه‌های امن و سایر تدارکات و حتی تهیه بلیط سفر به شیراز برای عامل اصلی ترور اعتراف کرده است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات متهمین در شیراز و تهران و همچنین ارتباطات برون مرزی آنان مستقماً زمینه ساز حمله ناجوانمرادانه تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) و شهادت ۱۳ نفر از خادمان و زائران و مجروحیت ۳۰ تن دیگر شده است گفت: شکات پرونده در اولین جلسه دادگاه خواستار اشد مجازات متهمین بودند.

رئیس شورای قضایی استان فارس در ادامه به محکومیت ۳ تن دیگر از متهمین به مجازات‌های سنگین حبس اشاره کرد و در تشریح آن بیان داشت: متهم دیگر این پرونده محمد رحمانی که از سر پل‌های گروه‌های داعش در تهران بود به ۲۵ سال حبس، مصطفی جان امانی متهم دیگر پرونده به دلیل عضویت و حمایت از گروه تروریستی داعش به ۱۵ سال و یک روز و حمید اله کابلی دیگر عضو دستگر شده گروه داعش نیز به ۵ سال حبس محکوم شدند.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی به تعیین صلاحیت دادگاه انقلاب شیراز در رسیدگی به اتهامات چند تن دیگر از عوامل داعش مرتبط با این پرونده نیز اشاره کرد و افزود: پرونده این متهمین در شعبه ویژه بازپرسی دادسرای انقلاب اسلامی شیراز تکمیل شده و صدور قرار نهایی و کیفرخواست نیز صادر و به دادگاه ارسال شده است.

بازخوانی یک حادثه تروریستی و داغی که تا ابد تازه است + فیلم

روز موعود

حالا بیش از ۸ ماه از آن حادثه کذایی می‌گذرد، ۱۳ شهید گلگون کفن در گوشه‌ای از حیاط حرم شاهچراغ(ع) آرمیده‌اند و خانواده‌های‌شان تا ابد از این زخم تازه رنج خواهند برد.

۳۰ تن از این حادثه زخمی بر بدن دارند و تا همیشه جانباز این اقدام وحشیانه خواهند ماند و حالا روز موعود فرا رسیده و دو متهم اصلی این پرونده در هفته پیش رو به دار مجازات آویخته خواهند شد، طناب دار برای این جنایت‌کاران کوچک‌ترین اقدامی است تا شاید ذره‌ای از داغ دل خانواده سرایداران که سه عضو خانواده‌شان را در این راه از دست دادند کم کند، یا شاید ذره‌ای التیام بخش دل داغدار مادر محمدرضا کشاورز تنها پسر نوجوان این خانواده شود.

این اقدام درس عبرتی برای عناصر فریب‌خورده داعش خواهد بود که مسئولیت این اقدام جنایتکارانه را بر عهده گرفتند تا شاید تلنگری برای پیشگیری از این اتفاقات باشد.

پایان پیام/ن


×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید