شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-09-30
تبلیغات
کد خبر: 37024 |
تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ۱۴۰۲ - ۷:۴۸ | ارسال توسط :
99 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

شهردار فردیس استعفا داد؛ این خبر تیتر روز گذشته صفحات مجازی بود. صحت موضوع استعفای شهردار البته به صورت شفاهی نیز به تأیید عضو شورا هم رسید. اما درخواست استعفای شهردار کتبا به شورای فردیس ارائه نشد و در یکصدوهشتادمین جلسه شورا که دیروز برگزار شد، از طرح استعفای شهردار خبری نبود.

خبرگزاری فارس-مریم آقانوری؛ در نهم تیرماه سال گذشته محمدرضا احمدی‌نژاد برای مسؤولیت درجایگاه شهردار فردیس انتخاب شد و در طول یکسال گذشته این دومین باری است که موضوع استعفایش مطرح می‌شود.  

احمدی نژاد که رزومه ای پرو پیمان از سرپرستی تا معاونت فنی عمرانی، معاونت حمل و نقل و ترافیک و …. در شهرداری کرج دارد، در جایگاهی قرار گرفت که شاید خیلی‌ها به دلیل لقب “حاشیه” که از دور اول شورای فردیس برای پارلمان این شهر میراث مانده بود، جرات فکر کردن به آن را هم نداشتند.  

اما او بدون پُز و شعار از معاونت عمران کرج به شهرداری فردیس آمد تا به قول خودش کار کند. شاید یکسال برای سنجش عملکرد یک مسوول آن هم شهردار فردیس زمان زیادی نباشد. شهرداری که دستش از نیروی متخصص خالیست و بسیاری از زیرساخت‌ها را ندارد، شهرداری کرج هم هر روز نیروهای کارآزموده و مامورش را یکی‌یکی از سیستم جدا می کند. حتی تقاضای شهردار برای گرفتن مجوز استخدام ۳۵ نفر نیروی متخصص از مراجع ذیربط هم به نتیجه نمی‌رسد. یا برخی اعضای شورا تقاضای جذب نیرویش را عامدانه رد می کنند. 

اما شهر فردیس که تا همین دو سال قبل پس از گذراندن یک دوره شورا هنوز هم پر از معابر خاکی بود و تعداد اتوبوس‌هایش به عدد انگشتان دست هم نمی‌رسید، الحق والانصاف حالا پس از یکسال از حضور احمدی نژاد به عنوان شهردار فردیس، ۲۶ دستگاه اتوبوس دارد و تاپایان سال هم ۲۴ دستگاه به ناوگان حمل و نقلش اضافه می‌شود. شهری که از ساختمان‌های عمرانی فقط کلنگ‌زنی و نهایتا پی ریزی را شاهد بود، حالا شاهد نزدیکی به خط پایان سوله بحران شهرک کوثر، سراهای محله پیک و راه‌آهن است و پارک‌های ۱۷ شهریور، ریل متروکه، گذر فردوس، فاز اول پارک بانوان، پارک حاشیه شهرک وحدت را در دست اجرا دارد. ساختمان سوخته شهرداری فردیس که از سال ۹۸ مانده بود، حالا با یک طبقه الحاقی رو به پایان است. سازمان آتشنشانی فردیس که از سال ۹۶ برای یک نردبان ۳۲ متری معطل مانده بود حالا نه تنها این نردبان، بلکه در مجموع ۱۱۰ میلیارد تومان تجهیزات آتش نشانی برای این سازمان خریداری شد ومقدمات خرید یک نردبان ۵۶ متری هم انجام شده تا امداد رسانی به ساختمان‌های بلند شهر هم میسر شود. 

کنارگذر شرقی یا همان ادامه بلوار کشتارگاه که قرار است به اتوبان‌های کرج و همت متصل شود، با کمک فرماندارو نماینده مجلس و همت و پیگیری احمدی نژاد شهردار فردیس و برخی دلسوزان شورا توانست مجوز بگیرد و حالا امید به اجرا دارد؛ بلوار شهدای اقتدار، پیاده‌روسازی بلوار شهدا، تعریض بلوار بهاران، تقاطع غیرهمسطح بلوار سیلو و بسیاری اقدامات زیرساختی دیگر که به مدیریت فاز به فاز اجرا می‌شود، همه با مدیریت احمدی‌نژاد یکی یکی به ثمر می‌نشیند. 

البته در تمام این اقدامات نمی‌توان همراهی اکثریت شورا و حتی همدلی کمیته تطبیق فرمانداری را نادیده گرفت. شورا علیرغم همه رفت و آمدهای ۶ عضو و دردسرهای انتخابات که هنوز دامنگیرش هست، کم و بیش با لوایح شهرداری همراه بوده است. کمیته تطبیق فرمانداری هم مصوبات را با نگاه همدلی تایید کرده و به همت شهردار و عواملش تا اینجا رسیده است. 

استعفای اول 

اما چند نفری از اعضای محترم شورا که از ابتدا خیلی هم همراه نبودند و هر بار با انحاء مختلف مخالفت خود را به اثبات رساندند تا بالاخره زمزمه استعفای شهردار در اوایل بهمن سال گذشته به گوش رسید. همان وقت در گفتگویی علت استعفایش را جویا شدیم.    

 احمدی نژاد، شهردارفردیس گفت: هر کس در زمینه شغلی مختار است و می‌تواند از این اختیار استفاده کند. هدف من از آمدن به شهر فردیس فقط کار و خدمت بود؛ نه دنبال رزومه و جایگاه بودم و نه جویای نام وشهرت؛ چرا که همه را در کرج داشتم. به طور کلی اگر در فضای کاری بتوانم موثر باشم، میمانم. اما اگر احساس کنم در فضای موجود نمی‌توانم موثر باشم، نمی‌خواهم صندلی مسؤولیت را اشغال کنم. این امر تابع زمان نیست و حتی اگر یک روز مانده به پایان دوره‌ام، حس مفید نبودن داشته باشم، می‌روم. 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که این احساس به عدم تعامل اعضای شورا مربوط است؛ گفت: نمی‌توان گفت فقط به این موضوع مربوط می‌شود. شهر و شهرداری فردیس مشکلات ماهوی و زیرساختی دارد که کار کردن را سخت می‌کند. اگرچه پیش از آمدن به فردیس تا حدودی از این مشکلات باخبر بودم، اما تا در بطن موضوع قرار نگیری نمی‌توانی مشکلات را به درستی درک‌کنی.

بهانه دیگر شهردار سن بالا و بیماری پدر و مادر عنوان شد که نیاز به کمک دارند. البته موضوع استعفا با عدم موافقت شورا به تتیجه نرسید.  

استعفای دوم 

حالا پس از کمتر از ۵ ماه که نتیجه عملکرد شهردار پس از یکسال مشخص شده و از امام جمعه، تا فرماندار و بیشتر اعضای شورا و مهمتر از همه مردم از پیشرفت توسعه و عمران شهر رضایت دارند، دوباره موضوع استعفای شهردار مطرح می‌شود. 

ملیحه اکبری، عضو شورای شهر فردیس می گوید: موضوع استعفای شهردار به صورت شفاهی مطرح شده و قابل تکذیب نیست. اما هیچ درخواست کتبی بر مبنی بر استعفا به شورا ارائه نشده است. بدون اغراق باید گفت؛ او شهردار زیرساخت‌هاست. اگر وارد حواشی نشویم واگر بتوانیم از حضور و توانمندی‌هایش بهره بگیریم، قطعا در پایان دوره دوم شورا عملکرد درخشانی به‌جا خواهیم‌گذاشت. من و برخی اعضای شورای شهر فردیس به تداوم حضور ایشان اصرار داریم و امیدواریم علیرغم مشکلات موجود، بازهم بتوانیم از توانمندی ایشان برای پیشرفت شهر بهره بگیریم.  

تکرار تراژدی حاشیه‌ها در شورای فردیس 

تماس با شهردار فردیس بی نتیجه است. رئیس شورا هم همینطور. اما پیش از این در مصاحبه‌هایی از اعضای شورا تقریبا دو سوم اعضا از عملکرد شهردار، کارآمدی، اخلاقمداری و تعاملش با شورا رضایت دارند.  

اما یک سوم باقیمانده از مدت‌ها پیش به خیال خودشان چراغ خاموش در حال رای جمع کردن علیه شهردار و به حاشیه کشاندن شورا هستند‌. وقتی شهردار برای شهر کار می کند، وقتی شهردار وقتش را برای جلب نظر و باج دادن به دیگران تلف نمی‌کند، وقتی می‌بیند حب و بغض‌ها علیه او به ضرر شهر تمام می‌شود و لوایح مهمش فدای دسته بندی‌ و خودخواهی اعضا می‌شود، خودش را سپر بلا می‌کند و کمر به استعفا می‌بندد. او نمی‌خواهد شهر ضرر کند، اما آنها که جایگاهشان را از اعتماد و رای مستقیم مردم گرفته‌اند، به هر قیمتی نمی‌خواهند دست از سرش بردارند.   

در دوره قبل این شهر شاهد رفت و آمد ۸ شهردار و سرپرست شد تا اولین شورای فردیس با ۹ عضو متخصص و باسواد اما خودرای و طالب قدرت، زمین بخورد و در کشور رکورددار انتخاب شهردار باشد؛ و وقت و هزینه‌ای ای که قرار بود به عمران شهر صرف شود، به حاشیه لجبازی‌ها برود و حتی اقدامات مثبتشان هم دیده نشود. 

حالا تراژدی دوباره در حال تکرار است. فقط اینبار اعضای همیشه مخالف شورا، مثل اعضای دوره قبل جرات و قدرتِ رو بازی کردن ندارند و برای خنثی کردن لوایح و طرد کردن شهردار، پشت پرده قدم برمی‌داند. با بی‌فکری و خودخواهی به جای آنکه افکار و رفتارشان در خدمت به مردم و توسعه شهر باشد که برای همین از مردم رای گرفته و برایش سوگند خورده‌اند؛ علیه شهر رقم می‌خورد.  

 شورای اول اگر بهانه بی‌تجربگی در کار جمعی را داشت، حالا دیگر این بهانه پذیرفتنی نیست. چرا که دوره دوم شورای فردیس، علاوه بر تجربه تلخ شورای اول، نتیجه کار جمعی را در یکسال گذشته شاهد بوده و هر بار که همدلی چاشنی کار اعضای شورا و همت شهردار شده، کار با قدرت به نتیجه رسیده‌است. بنابراین هیچ بهانه‌ای از شورای دوم پذیرفته نیست حتی اگر روشنی قانون باشد. 

کمک رسانه و مسؤولان  

اگر بارها زمزمه فشارهای روانی و باج‌خواهی از سوی این اعضا از شهردار به گوشمان رسید و سکوت کردیم،‌ خواستیم قطار مدیریت شهری که با همفکری جمعی اعضای شورا، حمایت امام جمعه، فرماندار ، استاندار و حتی نمایندگان مجلس و همت عالی شهردار و همکارانش در حال حرکت مثبت است، به مانع حاشیه‌ها گیر نکند. اما اگر اخلاق و شخصیت شهردار مانع گفتن حقایق و جوسازی رسانه‌ای علیه مخالفانش هست(کاری که مخالفان دریغ نمی‌کنند) سکوت رسانه بر خلاف عدالت و انصاف و بر ضرر شهر است.  

قطعا احمدی نژاد با توجه به توانایی و تجربه ‌اش موقعیت بهتری از شورای فردیس خواهد داشت اما شهر؛ تا دوباره رنگ آرامش بببیند مدت‌ها وقت و هزینه ازدست می‌دهد. 

 جلوی ضرر را از هر کجا که بگیری منفعت است. حالا که هنوز موضوع استعفا کتبی و رسمی نشده، شاید بتوان فشارها را از دوش شهردار برداشت. شاید بتوان با پادرمیانی استاندار، امام جمعه، فرماندار و سایر مسوولان بالادستی از تکرار تراژدی جلوگیری کرد.  

امیدواریم اعضای شورا حرمت جایگاهشان یادشان بیافتد و فراموش نکنند، هر رای غیر منصفانه و ناعادلانه شان حق‌الناس است بر دوششان از همه شهروندان فردیس که باید در پبشگاه خدا و مردم پاسخگوی آن باشند.

پایان پیام/


×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید