به گزارش اکوایران: در برنامه میز اقتصاد، آخرین وضعیت اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان با حضور مهدی موحدی، رییس مرکز تنظیم مقررات پایانه‌های فروشگاهی سازمان امور مالیاتی، بررسی شد.

رییس مرکز تنظیم مقررات پایانه‌های فروشگاهی سازمان امور مالیاتی عنوان کرد که حدود ۵۹ هزار و ۲۵۰ شرکت به طور مستقیم به سامانه مودیان ارسال صورتحساب الکترونیک دارند و حدود ۱۰ میلیون و ۵۹۹ هزار شرکت از طریق شرکت‌های معتمدمان دارند ارسال صورتحساب می‌کنند، حدود ۲۱ مودی هم از طریق سامانه‌های دولتی مثل سامانه ثامن، مثل سامانه جامع تجارت و … دارند فعلا به سامانه مودیان صورتحساب‌های الکترونیکی خودشان را ارسال می‌کنند از این تعداد تقریبا حدود ۴۹۰ مودی جزو شرکت‌های بورسی و فرابورسی هستند که به سامانه مودیان اتصال پیدا کردند. 

موحدی همچنین اظهار داشت: تا به الان بیش از یک میلیارد صورتحساب الکترونیک سامانه‌مان دریافت کرده است. اما باتوجه به مکانیزم‌های اعتبارسنجی و صورتحساب‌های استاندارد… بیش از ۵۲۰ میلیون از این صورتحساب‌ها صورتحساب‌های موردقبول‌مان است که در سامانه اصطلاحا نشسته است. 

این مسئول سازمان امور مالیاتی در ادامه تصحیح کرد: لایحه‌ای را تحت عنوان لایحه تسهیل تکالیف مودیان در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان تقدیم مجلس کردیم که در تاریخ ۲۶ تیرماه ۱۴۰۲ این لایحه تسهیل مورد تایید و تصویب نمایندگان محترم قرار گرفت.

موحدی همچنین در خصوص جرایمی که به موجب عدم اتصال و همچنین عدم ارسال صورتحساب الکترونیک ممکن است متوجه مودیانمان شود، گفت: یکی از جدی‌ترین این جرایم، این است که به ازای همه صورتحساب‌هایی که ارسال نکردند و خارج از این سامانه چه در اختیار سازمان قرار بدهند یا به نحوی سازمان مطلع شده از عدم ارسال این صورتحساب‌ها به میزان ۱۰ درصد کل آن فروشی که خارج از سامانه شناسایی شده مشمول جریمه می‌شوند. 

وی ادامه داد: اگر شرکت‌های خصوصی و دولتی (اشخاص حقوقی) تا اول دی به این سامانه متصل نشوند، بنا به قانون تسهیل تکالیف، مودیان عملا اقدامی صورت نداده و طبیعتا سازمان امور مالیاتی هم مواجهه خاصی با این افراد تا به این لحظه نخواهد داشت، اما از تاریخ اول دی به بعد سازمان می‌تواند همه اشخاص حقوقی را مشمول ارسال صورتحساب بداند.

بنابراین اشخاص حقوقی کما فی السابق این امکان را و این الزام را به ارسال صورتحساب الکترونیک خواهند داشت.

رییس مرکز تنظیم مقررات پایانه‌های فروشگاهی سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغلی که در سال ۱۴۰۲ میزان فروش شان بالاتر از ۱۸ میلیارد تومان باشد مکلف به ارسال صورتحساب‌های الکترونیکی از طریق پایانه‌های فروشگاهی هستند.