به گزارش اکوایران، داده‌های گمرک ایران نشان می‌دهد، حجم مبادلات تجاری ایران و آمریکا در سال ۱۴۰۱ به ۱۰۰ میلیون دلار هم نرسید.  مجموع ارزش تجاری ایران و آمریکا در سال گذشته برابر با ۹۹ میلیون و ۵۷۷ هزار دلار بوده و در این بازه زمانی ۶ میلیون و ۳۴۹ هزار تن کالا بین دو کشور رد و بدل شده است. با توجه به داده‌های اعلام شده این نکته نمایان می شود که تراز تجاری دو کشور منفی ۹۹ میلیون دلار بوده است.

پیش‌تر «اکوایران» برمبنای داده‌های گمرک نوشته بود که در ۱۲ ماه سال گذشته مجموع تجارت خارجی ایران به لحاظ ارزشی برابر با ۱۱۲میلیارد و ۸۲۱ میلیون دلار و به لحاظ حجمی ۳۷میلیون و ۱۸۰هزار تن بوده است که با این شرایط می توان گفت حجم تجاری دو کشور در سطح پایینی قرار داشته است.

اما وضعیت داده‌ها در سال جاری چگونه است؟ براساس آنچه اخیرا اداره آمار آمریکا اعلام کرده است،  مبادلات تجاری دو کشور در ۱۰ ماهه سال جاری میلادی (۲۰۲۳) به ۴۴.۴ میلیون دلار رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (۲۰۲۲)،  کاهش ۴ درصدی را تجربه کرده است. در ۱۰ ماهه سال میلادی گذشته بالغ بر ۴۶.۵ میلیون دلار کالا بین دو کشور مبادله شده بود.

تجارت ایران و آمریکا در ۱۰ ماهه ۲۰۲۳/ منبع مرکز آمار آمریکا

020918

داده‌های این مرکز نشان می‌دهد، اگرچه واردات ایران از آمریکا در ماه های ژانویه تا اکتبر امسال افزایش یافته بود. اما واردات این کشور از ایران کاهش یافته است. آمریکا در این دوره ۴۲.۸ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۰ درصدی داشته است. آمریکا در ماه های ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۲ بالغ بر ۳۵.۶ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

سنگینی کفه تجارت ایران و آمریکا به نفع واشنگتن

اما واردات آمریکا از ایران در ۱۰ ماهه سال جاری میلادی کاهش ۸۵ درصدی داشته و به ۱.۶میلیون دلار بالغ شده است. در مدت مشابه سال قبل واردات آمریکا از ایران ۱۰.۹میلیون دلار گزارش شده بود.

در دهمین ماه ۲۰۲۳ ارزش صادرات آمریکا به ایران ۳.۹ میلیون دلار و واردات این کشور از ایران تنها ۰.۱ میلیون دلار بوده است. آمریکا در اکتبر سال قبل ۴.۳ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده و هیچ کالایی از ایران وارد نکرده بود. ایران در میان مقاصد صادراتی آمریکا رتبه ۱۷۷ را داشته و از نظر تامین کالاهای مورد نیاز آمریکا رتبه ۲۰۶ را داشته است.

تجارت ایران و آمریکا در ۱۰ ماهه ۲۰۲۲/ منبع مرکز آمار آمریکا

020918