خواب بودجه ۱۴۰۳ برای کارگران / افزایش حقوق چقدر است؟ - افق اقتصادی

خواب بودجه ۱۴۰۳ برای کارگران / افزایش حقوق چقدر است؟ - افق اقتصادی
شنبه, ۵ اسفند ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2024-02-24
کد خبر: 182439 |
تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۲ |
35 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

طبق روال هر سال، در لایحه بودجه تقدیمی به مجلس، میزان افزایش حقوق کارگران هم لحاظ می شود. در بودجه سال ۱۴۰۳ هم چنین رویکردی دیده می شود.

خواب بودجه ۱۴۰۳ برای کارگران / افزایش حقوق چقدر است؟

حداقل حقوق کارگران هر سال برای مشخص می‌شود و بر همین اساس تمامی کارفرمایان باید به اجرای قانون ملزم شوند. در این خبر به بررسی جدول حقوق در سال ۱۴۰۳ و همچنین میزان افزایش حقوق ها در سال ۱۴۰۳ پرداخته ایم.

در ابتدای گزارش، میزان حقوق کارگران را از سال ۱۳۹۲ تا سال جاری بررسی می کنیم:

جدول حقوق کارگران درسال ۱۳۹۲

حقوق سال 92

بر اساس مصوبه حد اقل دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار، هر فرد در سال ۹۲  ماهانه حد اقل ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان دستمزد دریافت می‌کردند. که به نسبت سال ۹۱ که حقوق ماهیانه ۳۸۹ هزار  و۷۰۰ هزار تومان بوده، ۲۵ درصد افزایش داشته است.

جدول حقوق کارگران درسال ۱۳۹۳

سال 93

در جلسه دستمزد شورای عالی کار دولت یازدهم، که با حضور سه وزیر اقتصاد و دارایی، کار وتعاون، صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان کارگران و کارفرمایان برگزار شده بود و اعضای شورا پس از رای گیری به توافق رسیدند که دستمزد بیش از ۱۱ میلیون کارگر ایرانی را در سال ۱۳۹۳  مبلغ  ۶۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان تعین کردند که نسبت به سال ۹۲  با افزایش ۲۵ درصدی مواجه بوده است.

جدول حقوق ماهیانه کارگران در سال ۱۳۹۴

سال 94

حداقل دستمزد کارگران و مشمولان قانون کار از ۶۰۸۹۰۰ تومان به ۷۱۲۴۲۵ تومان افزایش یافت. که این افزایش نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد رشد تورم را نشان می‌دهد.

جدول حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۵

سال 95

طبق اعلام شورای عالی کار دستمزد ماهیانه کارگران در سال ۹۵ به ۸.۱۲۱.۶۶۰ ریال  با ۱۴ درصد افزایش تصویب و به تمامی واحدهای مشمول قانون کار ابلاغ شد.

جدول حقوق مشمولان حقوق کار در سال ۱۳۹۶

سال 96

جدول حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۷

سال97

بخش نامه افزایش ۱۹.۵ درصدی حداقل مزد کارگران در سال ۱۳۹۷ در ۲۲ فروردین ماه با تاخیر توسط شورای عالی کار تصویب و با امضای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بنگاه‌های سراسر کشور اعلام شد.

میزان حداقلی حقوق کارگران در سال ۱۳۹۸

سال98

نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در ۲۸۰مین جلسه شورای عالی کار، تصمیم به افزایش حداقل دستمزد در سال  ۱۳۹۸ گرفتند و حقوق کارگران از یک میلیون ۱۱۴ هزار تومان به یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان افزایش و تصویب شده و برای اجرا شدن به تمامی واحد های کار مشمول قانون کار ابلاغ شده بود.

میزان حقوق کارگران در سال ۱۴۰۱

اعضای شورای عالی کار پس ۱۵ ساعت مذاکره طولانی و فشرده با افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۱ موافقت کردند. بر این اساس حداقل دستمزد ۱۴۰۱ از دو میلیون و ۶۵۵ هزار تومان به ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار تومان افزایش یافت.

میزان دستمزد کارگران طبق قانون کار در سال ۱۴۰۲

بعد از کش و قوس های فراوان مبلغ حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ مشخص شد. این رقم در نهایت با افزایش ۲۷ درصدی نسبت به سال قبل تصویب شد. در جلسه شورای عالی کار که در واپسین ساعت های سال ۱۴۰۱ برگزار شد [جلسه ای که تا ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه بامداد طول کشید] حداقل دستمزد کارگران ۱۴۰۲ با افزایش ۲۷% تعیین شد. به این ترتیب حقوق اداره کار ۱۴۰۲ از ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان به ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۲۸۴ هزار تومان رسید که رقم بسیار کمی است و انتظارات جامعه کارگری را برآورده نکرد. این در حالی بود که تورم بی سروسامان، دست و پنجه نرم می‌کردند.

در سال ۱۴۰۳ حقوق کارگران در ایران چقدر خواهد بود؟

در حالی که در قانون بودجه ۱۴۰۱ افزایش حقوق ۱۰ درصدی برای کارمندان دولت لحاظ شده بود، این رقم در میانه سال گذشته و بعد از شوک ارز ترجیحی با افزایش مجدد مواجه شد، هرچند تبعات تورمی ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به گونه ای بود که ابعاد منفی آن به سال ۱۴۰۲ نیز سریز شده است.

در سال جاری نیز حقوق کارمندان دولت در ابتدای سال ۲۰ درصد افزایش یافت، همچنین بر این اساس با وجود اختلاف قابل توجه با تورم سال ۱۴۰۱ حقوق کارگران و کارکنان بخش خصوصی (با وعده مهار گرانیها و تورم) تنها ۲۳ درصد افزایش یافته که این موضوع همچنان مورد اعتراض بخش خصوصی قرار دارد.

بر این اساس پیگیرهای جدی در هفته های اخیر، از تیم اقتصادی دولت و مجموعه شورای عالی کار برای ترمیم حقوق کارگران و کارکنان بخش خصوصی مطرح شده است.

سازمان برنامه و بودجه برای سال آینده افزایش علی الحساب ۲۰ درصدی حقوق کارمندان دولت را در دستور کار قرار داده است. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که تیم اقتصادی دولت سیزدهم (با وجود کنار رفتن رئیس سازمان برنامه و رئیس بانک مرکزی در سال ۱۴۰۱ ) بر کاهش هزینه های جاری با هدف جلوگیری از ناترازی بودجه دولت تاکید داشته است.

اما تبعات تورمی موضوعاتی از جمله حذف ارز ترجیحی به گونه ای بوده که گویا برای سال آینده نیز دولت مجبور به افزایش حداقل ۲۰ درصدی حقوق کارمندان خود شده است.

در بند ۲ ضوابط مالی تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، افزایش ضریب ریالی حقوق علی الحساب به طور متوسط بیست درصد (۲۰٪) نسبت به آخرین حکم کارگزینی سال ۱۴۰۲ لحاظ شده است و رقم قطعی ضریب به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید. افزایش حقوق و دستمزد مشمولین قانون کار علی الحساب به طور متوسط بیست درصد (۲۰٪) نسبت به آخرین حکم کارگزینی تعیین می‌گردد

پایه حقوق وزارت کار  بدون احتساب هر گونه مزایا و بدون کسر مالیات و حق بیمه در یک ماه سی روزه برابر با   ۷۳,۰۸۲,۸۴۰  ریال است. اگر به آن ۲۰%  افزایش را در نظر بگیریم، حقوق کارگران بدون در نظر داشت مزایا حد اقل حقوق در سال آینده  ۸۷.۶۹۹.۴۰۸ ریال پیش بینی می‌شود.

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید