بهترین زمان خرید صندوق طلا - افق اقتصادی

بهترین زمان خرید صندوق طلا - افق اقتصادی
پنجشنبه, ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-04-18
کد خبر: 223363 |
تاریخ انتشار : ۰۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۲:۳۰ |
23 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

صندوق‌های سرمایه گذاری طلا (Gold Funds)، یکی از انواع صندوق‌های غیرمستقیم سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله (ETF) در بورس هستند که حداقل ۷۰ و حداکثر ۹۰ درصد از دارایی‌های خود را در گواهی سپرده کالایی سکه طلا، سلف سکه، گواهی سپرده شمش طلا و سایر ابزار‌های مبتنی بر دارایی‌های طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بهترین زمان خرید صندوق طلا

اقتصاد۲۴- هدی کاشانیان: سرمایه‌گذاری بر روی طلا قدمت طولانی دارد و از گذشته تاکنون یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در طول تاریخ بشر بود‌ه است. در حال حاضر سرمایه‌گذاری در طلا یکی از روش‌های جالب برای سرمایه‌گذاری است. صندوق‌های سرمایه گذاری طلا یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در طلا هستند. ماهیت این صندوق‌ها به نحوی است که افراد با خرید واحد‌های صندوق به طور مستقیم از بازار طلا و سکه نیز کسب سود می‌کنند.
اغلب افراد زمانی که سایر بازار‌ها در رکود معاملاتی به سرمی‌برند، سعی می‌کنند با خرید این صندوق‌ها از بازدهی ثابتی برخوردار باشند. برای اینکه بتوانید بیشترین سود ممکن را از خریدوفروش طلا به دست آورید، باید زمان مناسب خرید طلا را تشخیص دهید. اما این نکته را در ذهن داشته باشید که تعیین بهترین زمان خرید طلا بر پایه احتمال است و چندان قطعی نیست.
صندوق طلا چیست؟
صندوق‌های سرمایه‎گذاری طلا (Gold Funds)، یکی از انواع صندوق‌های غیرمستقیم سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله (ETF) در بورس هستند که حداقل ۷۰ و حداکثر ۹۰ درصد از دارایی‌های خود را در گواهی سپرده کالایی سکه طلا، سلف سکه، گواهی سپرده شمش طلا و سایر ابزار‌های مبتنی بر دارایی‌های طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند. این سرمایه‌گذاری توسط مدیران و تحلیلگران حرفه‌ای انجام می‌شود که در تلاش هستند تا صندوق از نوسانات ناگهانی بازار طلا و انس جهانی در امان باشد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری گزینه‌ای مناسب برای افرادی هستند که دنبال کسب سود از بازار سرمایه هستند، اما دانش، تجربه یا زمان کافی برای فعالیت در این بازار را ندارند. برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها کافی است پس از ثبت‌نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی، نماد صندوق را در سامانه‌های معاملاتی جست‌وجو کنید.
انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا 
صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به دو نوع تقسیم می‌شوند:
•    صندوق قابل معامله در بورس یا ETF
•    صندوق مبتنی بر صدور و ابطال 
امروزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا به صورت ETF در بازار سرمایه فعال هستند و به‌عنوان صندوق‌های قابل معامله در بورس، معامله می‌شوند و نیازی به کد معاملاتی مجزا از کد بورسی ندارند. این صندوق‌ها از نظر میزان سرمایه‌گذاری، تنوع دارایی‌ها، پرتفوی و مدیر صندوق با هم متفاوت هستند. واحد‌های صندوق‌های صدور و ابطالی از طریق سایت این صندوق‌ها و یا مراجعه حضوری به آدرس صندوق خرید و فروش می‌شوند.
صندوق طلا بهتر است یا سکه؟
یکی از سوالاتی که برای اغلب افرادی که با صندوق پشتوانه طلا آشنا می‌شوند، این است که «آیا بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا مشابه سکه طلا است؟» برای پاسخ باید گفت که بر اساس مقایسه بین بازدهی صندوق طلا با سکه تمام بهار آزادی، سود صندوق‌های طلا بالاتر بوده است. زیرا صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط تحلیل‌گران و کارشناسان خبره مدیریت می‌شوند. 
انتخاب بهترین صندوق طلا
برای انتخاب بهترین صندوق طلا در بورس باید ویژگی‌های ذیل را در نظر بگیرید:
۱- سابقه صندوق: معمولاً هر چه سابقه صندوق طلا بیشتر باشد، بهتر است.۲- بازدهی: مسلما هر چه میزان بازدهی یک صندوق طلا در دوره‌های زمانی مختلف بیشتر باشد، بهتر است.۳- تعداد واحد‌های سرمایه‌گذاری: هر چه تعداد واحد‌های سرمایه‌گذاری نزد سرمایه‌گذاران در یک صندوق بیشتر باشد، اعتبار آن صندوق بیشتر خواهد بود.۴- کل ارزش خالص دارایی‌ها: هر چه این عدد بیشتر باشد به معنای بزرگتر بودن صندوق طلا است.۵- تاریخ به‌روزرسانی: قیمت واحد‌های صندوق بایستی به روز باشد تا سرمایه‌گذاران در معاملات خود دچار ضرر نشود.
مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا
•    مدیریت حرفه‌ای: با تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری برپایه سکه و شمش طلا، این امکان به سرمایه‌گذار داده شده است که با ورود به این صندوق‌ها، از نظر و تخصص مدیران حرفه‌ای صندوق در مدیریت ریسک در شرایط مختلف بازار استفاده کنند. سازوکار این صندوق‌های به این صورت است که مدیران صندوق در زمان‌های رونق طلا می‌توانند تا ۱۰۰ درصد منابع در اختیار را به سرمایه‌گذاری در سکه، شمش طلا و اوراق بهادار آن اختصاص داد و در زمان رکود سکه هم قادر است تا منابع طلای صندوق را به ۷۰ درصد کاهش داده و ۳۰ درصد مابقی را به اوراق با درآمد ثابت تخصیص دهند.
•    خرید و فروش آسان: برای معامله این صندوق‌ها نیازی به مراجعه حضوری نیست و به راحتی، از طریق سامانه معاملاتی آنلاین، می‌توان خرید و فروش را انجام داد.
•    کاهش ریسک: قبل از تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا و گواهی‌های سکه طلا، نگهداری سکه فیزیکی در منازل توسط سرمایه‌گذارانی که نگران کاهش ارزش پول در بانک‌ها بودند، می‌توانست قابل توجیه باشد. اما با شکل‌گیری صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا، اولا ریسک نگهداری، جابجایی و سرقت سکه از بین رفت.
بیشتر بخوانید: بهترین زمان خرید طلا و سکه
•    سرمایه‌گذاری با مبالغ کم: گاهی شما می‌خواهید مبلغ کمتری از ارزش یک سکه و شمش طلا را نقد کنید که این امکان در فروش سکه فیزیکی و شمش طلا به آسانی فراهم نیست و هزینه‌های معامله را برای شما افزایش داده که در نتیجه آن از سود شما کاسته می‌شود.
•    نقد شوندگی: بر خلاف اشکال فیزیکی طلا که ممکن است در برحه‌ای از زمان، برای فروش آن‌ها دشواری‌هایی ایجاد شود و سرمایه‌گذار نتواند سرمایه خود را به آسانی نقد کند، صندوق‌های طلا نقدشوندگی بالایی دارند. سرمایه‌گذاران هر زمان که تمایل داشته باشند، به راحتی می‌توانند سرمایه خود را از صندوق خارج کرده و به وجه نقد تبدیل کنند.
•    کاهش کارمزد: کارمزد معاملات فیزیکی طلا در حدود ۱ تا ۲ درصد است، اما برای صندوق‌های طلا این مبلغ به ۰.۱۵ درصد می‌رسد.

ریسک‎های صندوق طلا
صندوق‌های طلا یکی از ابزار‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار هستند. این سازمان، بر عملکرد این صندوق‌ها نظارت دارد و در صورت بروز هرگونه مشکلی، نسبت به رفع آن اقدام می‌کند. بنابرای، صندوق‌های طلا امنیت سرمایه‌گذاری خیلی زیادی دارند. 
تنها ریسک این نوع از صندوق‌ها، نوسان قیمت طلا است. بازدهی این صندوق‌ها نیز به قیمت اونس جهانی و نرخ روز ارز برای تبدیل قیمت آن به ریال وا‌بسته است. با این‌حال، آمار سال‌های گذشته نشان می‌دهد که برآیند نوسانات بلندمدت در این بازار مثبت و سرمایه‌گذاری در آن سودآور بود‌ه است.
کارمزد خرید و فروش صندوق‌های طلا 
کارمزد خرید صندوق طلا: ۰.۰۰۱۲کارمزد فروش صندوق طلا: ۰.۰۰۱۲مجموع کارمزد خرید و فروش صندوق طلا: ۰.۰۰۲۴
ساعت معامله صندوق طلا 
ساعت معاملات صندوق طلا از ۱۲ تا ۱۵ است.ساعت پیش گشایش صندوق طلا از ۱۱:۳۰ تا ۱۲ است.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید