تنها یک روز کاری برای بازار سهام تا انتخابات ریاست‌جمهوری زمان باقی مانده است و بازار سرمایه پس از تحمل ریسک‌های بسیار و اصلاح طولانی در روز جاری سبزپوش شد تا کام سهامداران هم در آستانه عید کمی شیرین شود.

شاخص کل همچنان وضعیت بهتری را نسبت به شاخص هم‌وزن تجربه کرد و سهامداران نمادهای شاخص‌ساز وضعیت بهتری را داشتند.

البته آنچه اهمیت دارد بازگشایی دامنه نوسان و سطح معاملات از فردای انتخابات ریاست‌جمهوری است چرا که محدودیت دامنه نوسان تا کنون باعث کاهش قابل توجه ارزش معاملات شده است به همین خاطر آنچه اهمیت دارد آنست که پس از بازگشایی بازار، بازار سهام تا کجا در برابر منفی‌ها تاب می‌آورد و تا چه سطحی توانایی پیشروی دارد؟

ارزش معاملات خرد سوخت لازمی است که بازار سرمایه را بالا می‌برد و باید دید که بازار سهام سوخت کافی خواهد داشت یا خیر؟

چرا که نقدینگی باید منفی‌های نمادها را خریداری کند و صاحب سرمایه حاضر باشد یا وجود افزایش قیمت، سرمایه خود را وارد بازار کند تا بازار جان بگیرد و رشد کند. به همین خاطر ارزش معاملات خرد بازار سهام پس از بازگشایی دامنه نوسان بازار سهام مهم‌ترین موردی است که بازار به آن نگاه می‌کند.

بر اساس اطلاعیه فرابورس ایران، از روز شنبه مورخ نهم تیر ۱۴۰۳ نمادهای بورسی و حق تقدم در بازار اول،دوم و نوآفرین بورس با دامنه نوسان مثبت و منفی ۶ درصد معامله خواهند شد، دامنه نوسان صندوق‌های سهامی و مختلط به مثبت و منفی ۱۰ ده درصد تغییر خواهد کرد و در بازار پایه هم بازار تابلوی زرد با دامنه نوسان مثبت و منفی ۳ درصد، تابلوی نارنجی دامنه مثبت و منفی ۲ درصد و تابلوی قرمز با دامنه مثبت و منفی یک درصد مورد معامله قرار می‌گیرد.

سردرگمی در میان معامله گران طلا

بازار طلا صبح امروز را با گپ مثبت شروع به کار کرد به طوری طلای آب‌شده خود را تا نزدیک کانال ۱۵ میلیون تومان رساند ولی نتوانست به آن ورود کند و ناکام ماند. رشد قابل توجه طلا، طلا فروشان را را هم دچار استیصال کرد، چنان که از سختی معاملات سخن می‌گفتند، اهالی بازار در صبح امروز می‌گفتند که بازار در نقطه‌ای است که نه دل فروش هست و نه جرات خرید.

البته این استدلال معامله‌گران طلا در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری منطقی به نظر می‌رسد. چرا که بازار برنده صندوق‌های رأی را در انتظارات کوتاه‌مدت خود از روند بازار دخیل می‌داند.

وعده یارانه طلای یکی از کاندیداهای محترم ریاست جمهوری هم مورد توجه بود. چرا که میزان طلای لازم برای اجرای این طرح از پشتوانه ذخایر طلای کشور بیشتر است.

نشانه‌های رونق کوتاه‌مدت در بازارها

در روز جاری ورود پول حقیقی به صندوق‌های طلا رکورد جدیدی را ثبت کرد.

غالبا در آستانه تعطیلات صندوق‌های درآمد ثابت شاهد ورود پول حقیقی هستند ولی امروز در آستانه تعطیلات صندوق‌های‌ درآمد ثابت خروج ۱۰۴ میلیارد تومان پول حقیقی را ثبت کردند. بازار سهام هم شاهد ورود ۹۶ میلیارد تومان پول حقیقی بوده است.

IMG_20240624_175941_537

با توجه به اصلاح قابل توجه بازار سهام، نوسان رو به بالای طلا، فرا رسیدن زمان انتخابات ، کاهش نرخ بهره بدون ریسک و ورود پول حقیقی به صندوق‌های طلا و بازار سهام به نظر می‌رسد معامله گران در کوتاه مدت به بازارها دید بهتری پیدا کرده‌اند و اگر این نشانه‌ها ادامه پیدا کند به عنوان نشانه‌های رونق و خروج از رکود برای بازار‌ها در کوتاه‌مدت تلقی می‌شود.

تتر عجله کرد ولی دوام نیاورد

امروز عجله تتر بیشتر از طلا بود اختلاف خود را با دلار تهران به بیش از ۵۰۰ تومان رساند ولی بعد از آن در کانال جدید تاب می‌آورد باز به پایین برگشت خورد و در لحظه نگارش این گزارش تتر حدود ۱۰۰ تومان بالاتر از دلار تهران معامله می‌شود.

حباب درهم در آستانه تعطیلات به ۲۱۶ تومان رسید و حباب ربع سکه به ۸۴ درصد رسید. حباب طلای آب‌شده هم‌چنان بالای یک درصد است که سردرگمی معامله گران در بازار را تایید می‌کند.