به گزارش اکوایران، شاخص کل و هم‌وزن در روز جاری خلاف جهت یکدیگر حرکت کردند و شاخص کل در حالی رشد ۴ هزار و ۲۳۴ واحدی را ثبت کرد که برآیند رفتار شاخص کل و هم‌وزن منفی بود و کاهش ۱۶۸ واحدی را ثبت کرد.

گروه بانکی با لیدری بانک تجارت از اولین‌های بازار بودند که سبزپوش شدند و آنچه روند معاملات نشان می‌دهد با پافشاری نمادهای بانکی اکنون برخی از گروه‌ها هم سبزپوش می‌شوند. در روز جاری گروه پتروشیمی و فلزی سبزتر از سایر گروه‌ها بوده اند. در صورتیکه این روند ادامه پیدا کند و گروه‌ها به ترتیب سبزپوش شوند تعادل به صحنه معاملات برمی‌گردد و هیجان منفی ایجاد شده در بازار سرمایه فروکش می‌کند.

این وضعیت به سهامداران و صاحبان سرمایه فرصت تصمیم‌گیری می‌دهد تا به دور از هیجان درباره آینده بازار تصمیم‌گیری کنند.

در روز جاری ارزش معاملات خرد بازار سرمایه کاهش یافت و همزمان خروج پول حقیقی از بازار سرمایه رشد کرد که نشانه خوبی برای تغییر جهت بازار سرمایه نیست.

بررسی تکنیکی شاخص کل هم‌وزن نشان می‌دهد که اندیکاتور مکدی فعلا نسبت به شکل‌گیری روند صعودی امیدوارتر است و اندیکاتور قدرت خرید نسبی در محدوده حمایتی قرار گرفته که آخرین بار در آبان سال ۱۴۰۱ در آن محدوده بوده است.

محدوده ۶۷۸ هزار واحد حمایت محکمی است که شاخص کل هم‌وزن آن را از دست داده است و به مقا‌ومت با اهمیتی تبدیل شده است ولی محدوده ۶۵۰ هزار نیز سطحح حمایتی شاخص کل هم‌وزن است که اگر از دست برود حمایت محدوده ۶۱۵ هزار واحد در دسترس قرار می‌گیرد.

نوسان رو به بالا در بازار ارز و طلا

در شرایطی که بازار سرمایه رشد چندانی نداشت شرایط برای معامله‌گران طلا بهتر بود. بازار ارز و طلا به محدوده حمایتی مهمی رسیدند که پس از آن حرکت رو‌ به بالا را تجربه می‌کنند. حباب درهم حدود ۲۰۰ تومان است ولی تتر پایین‌تر از دلار تهران در حال معامله است آنچه که حایز اهمیت است آنست که حباب طلای آب‌شده از شنبه ۲۶ خرداد ماه تاکنون بالای محدوده یک درصد است و این مسئله خارج از عرف طبیعی بازار ارز و طلا است چرا که طلای آب شده غالبا حباب منفی به خود می‌گیرد.

شکل معاملات در بازارها به صورت پله‌ به پله مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

اگرچه قیمت‌ها در بازار ارز و طلا در این هفته رشد کرده ولی نمی‌توان آن را نشانه‌ای از برگشت روند در بازار ارز و طلا دانست چرا که بازار‌ها دربرخورد به محدوده‌های حمایتی مهم حرکت رو به بالا را تجربه می‌کنند و بالایی بازار ارز در برخورد به محدوده حمایتی نمی‌تواند به معنای تغییر جهت روند بازار ارز و طلا باشد. در حال حاضر دلار تهران مقاومت ۶۰ هزار تومانی را نشکسته است ولی درهم امارات به محدوده مقاومتی ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان نفوذ کرده و تا محدوده ۱۶ هزار و ۳۱۰ تومان رشد کرده است.

بازارها همچنان به کاندیداهای ریاست‌جمهوری توجه دارند، اظهارنظرها درباره اف‌ای‌تی‌اف، بازار سرمایه و کنترل تورم مورد توجه بازارها قرار دارد ولی آنچه مشخص است آنست که در حال حاضر بازارها بیشتر به پیروز انتخابات ریاست جمهوری چشم دوخته‌اند و برای پیروزی هر کاندیدا در هر بازار سناریویی پیش‌بینی شده است. به همین خاطر حرکت اخیر بازار ارز فعلا یک نوسان رو به بالا در نظر گرفته می‌شود‌اما آنچه که بر این نوسان رو به بالای بازار ارز و طلا اثر گذاشته است بلاتکلیفی در سیاست اقتصادی آینده کشور با نامعلومی پیروز انتخابات بعدی است. همچنین افزایش احتمال حمله اسرائیل به لبنان هم بر این نوسان رو به بالا بی‌تاثیر نبوده است.

ورود پول به صندوق‌های طلا رکورد زد

در روز جاری در آستانه تعطیلات عید غدیر دوباره ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت انجام شده است اما خروج پول حقیقی از بازار سهام نسبت به روز قبل رشد کرده است. در این میان نکته حائز اهمیت رکوردشکنی ورود پول به صندوق‌های طلا از زمان تشکیل تا‌کنون است. برخی تحلیلگران معتقد هستند که با افزایش عمق صندوق‌های طلا و جذب سرمایه به آن‌ها می‌توان ورود سرمایه به بازار سکه، طلا و ارز را کاهش داد.