به گزارش اکوایران، ارز دیجیتال بی‌ان‌بی (BNB) متعلق به صرافی رمزارز بایننس و یکی از بنیان‌گذاران زندانی آن یعنی چانگ‌پنگ ژائو، در نخستین هفته از محکومیت چهار ماهه آقای ژائو، رکورد قیمتی جدیدی را ثبت کرد.

به نوشته بلومبرگ، رشد قیمت ارز دیجیتال بایننس، جایگاه ژائو را به عنوان ثروتمندترین فردی که تاکنون در یک زندان فدرال آمریکا حضور داشته، بیش از پیش مستحکم می‌کند. هم‌بنیان‌گذار بایننس از روز سه‌شنبه (۱۵ خرداد)، حکم چهار ماهه زندان خود را آغاز کرد که علت آن شکست او در حفاظت از بزرگ‌ترین صرافی کریپتوی جهان در برابر پول‌شویی بوده است.

قیمت بی‌ان‌بی در روز پنجشنبه (۱۷ خرداد) به قله ۷۱۷ دلار رسید که باعث شد ارزش بازار این رمزارز به ۱۰۹ میلیارد دلار افزایش پیدا کند. از آغاز سال جاری میلادی، قیمت این ارز دیجیتال بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است.

مسیر بی‌ان‌بی همچنین نشان‌دهنده ثروت صرافی بایننس است. ارزش کلی دارایی‌های این صرافی از حدود ۸۰ میلیارد دلار در اوایل ژانویه به ۱۲۵ میلیارد دلار در زمان حاضر رسیده است. این موفقیت با وجود چالش‌های بایننس در سال ۲۰۲۳ که با جریمه تاریخی ۴/۳ میلیارد دلاری این صرافی برای حل‌وفصل یک پرونده با مقامات آمریکا همراه شد، باعث تقویت سلطه آن شده است.

بایننس به پول‌شویی و عدم تابعیت از تحریم‌ها متهم شده بود و ژائو نیز با پرداخت ۵۰ میلیون دلار جریمه شخصی برای رفع این اتهامات موافقت کرد. این جریمه، بخش کوچکی از ارزش خالص ثروت چانگ‌پنگ ژائو است که حدود ۳۸/۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است. با این حال، جزئیات ثروت او مشخص نیست.

ژائو در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۲۱ با آسوشییتد پرس اعلام کرده بود عمده ثروت او در قالب رمزارز بی‌ان‌بی قرار دارد.

طبق شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، بنیان‌گذار بایننس اکنون در رتبه چهلم ثرومندترین افراد جهان قرار دارد و ثروت خالص او در سال جاری میلادی با رشد ۴/۱ ملیارد دلاری همراه شده است.

تازه‌ترین قیمت بیت‌کوین و اتریوم

بر اساس داده‌های سایت اینوستینگ، قیمت بیت‌کوین در روز دوشنبه (۲۱ خرداد) از ۶۹ هزار و ۲۵۹ دلار تا ۷۰ هزار و ۱۵۲ دلار نوسان داشته است. این رمزارز در ساعت ۲۱:۱۸ به وقت ایران، ۶۹ هزار و ۹۶۳ دلار معامله شده است. تغییر قیمت بیت‌کوین در ۲۴ ساعت گذشته مثبت بوده و قیمت آن حدود ۳۵۰ دلار افزایش یافته است.

ارزش معاملات بزرگ‌ترین ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸/۰۳ میلیارد دلار بوده و ارزش این رمزارز نسبت به یک هفته قبل، حدود یک درصد افزایش یافته است.

همچنین قیمت اتریوم در همین روز از ۳ هزار و ۶۵۰ دلار تا ۳ هزار و ۷۱۱ دلار نوسان داشته است. این رمزارز در ساعت ۲۱:۱۸ به وقت ایران، ۳ هزار و ۶۹۶ دلار معامله شده است. قیمت اتریوم در ۲۴ ساعت گذشته تغییر چندانی نداشته است.

ارزش معاملات دومین ارز دیجیتال جهان در ۲۴ ساعت گذشته ۹/۶۴ میلیارد دلار بوده و ارزش آن نسبت به یک هفته قبل، حدود ۲ درصد کاهش یافته است.