به گزارش اکو ایران، بازار طلا و ارز، اولین روز هفته را با خبر آزادسازی منابع ارزی ایران شروع کردند. در واقع می‌توان گفت مهم‌ترین خبری بود که به بازارها مخابره شد و مورد توجه معامله‌گران قرار گرفت. اما این خبر چه سیگنالی به بازارها داد؟

بازار در جریان معاملات روز گذشته شاهد کاهش محسوس قیمت طلا بود. دیروز، هر گرم طلای ۱۸ عیار به سه میلیون و ۳۳۸ هزار و ۲۰۰ رسید که نسبت به آخر هفته‌ای که گذشت، کاهش ۱.۰۴ درصدی داشت. سکه نیز در بلاتکلیفی به سر می‌برد. در پایان معاملات روز گذشته، سکه امامی حدود ۴۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد.

قیمت طلا و سکه امروز ۲۰ خرداد

اما امروز و تا این لحظه بنا بر اعلام اتحادیه طلا و جواهر، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار، سه میلیون و ۳۳۲ هزار و ۸۰۰ تومان ثبت شده است.

 قیمت سکه امامی نیز تا این لحظه ۴۰ میلیون و ۶۰۰ هزار و ۲۰۰ تومان است. نیم سکه، ۲۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۱۵ میلیون و سکه گرمی نیز ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت خورده است.

افزایش حباب سکه

روز جمعه، اونس طلا ریزش ۸۰ دلاری داشت که این ریزش موجب کاهش ارزش ذاتی سکه و طلا شد. روز گذشته به واسطه ریزش اونس، حباب سکه با افزایش به ۲۰ درصد رسید.

دیروز اونس طلا، به ۲ هزار و ۲۹۳ دلار رسید که نسبت به روز قبلش کاهش ۲.۱ درصدی داشت. امروز و تا این لحظه اونس طلا، ۲ هزار و ۲۹۴ دلار ثبت شده است.

در حالی‌که بازار سکه کاهشی بود، بازار ارز مسیر افزایشی را در پیش گرفت. از سوی دیگر در حساب کاربری بانک مرکزی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) خبری منتشر شد که در فضای بازارها دست به دست می‌شد. حساب کاربری بانک مرکزی خبر از آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق داد. 

در این پست آمده بود: «بخشی از منابع ارزی ایران در عراق آزاد شد. حسینی، عضو هیأت نمایندگی اتاق بازرگانی ایران: عراق بخشی از منابع ما را آزاد کرده است. توان بازدارندگی ایران باعث آرامش داخل کشور شده است و می‌تواند دست ما را برای مذاکرات منطقه‌ای باز کند. بانک مرکزی از این موقعیت استفاده کرده است.»

پیش بینی قیمت سکه امروز ۲۰ خرداد

به باور برخی از معامله‌گران خبر آزادسازی منابع ارزی می‌تواند جناح کاهشی بازار را تقویت کند و از صعود قیمت‌ها جلوگیری کند. آنها می‌گویند آزادسازی منابع دست بازارساز را برای تزریق ارز در بازار باز می‌کند.

از سوی دیگر خبرهای مهم دیگری نیز در بازار مورد توجه معامله‌گران است. معامله‌گران بازار ارز و سکه بعد از صدور قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، منتظر واکنش عملی جمهوری اسلامی ایران هستند. اگرچه وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای نسبت به این قطعنامه واکنش نشان داد، اما به عقیده این معامله‌گران تا قبل از اقدام عملی، بازار با حضور قوی بازارساز می‌تواند به سمت اصلاحات برود.

آنها با اشاره به رکورد جدید صادرات نفت ایران و خبر آزادسازی منابع در عراق، معتقدند بازارساز توانایی تزریق سنگین برای کنترل بازار را دارد. به طور کلی این خبرها مانع سیگنال افزایشی با بازار ارز می‌شود. به دنبال آن بازاز طلا و سکه نیز پیام افزایشی از بازار ارز دریافت نمی‌کنند.