به گزارش اکوایران، قیمت طلا روز دوشنبه (۱۴ خرداد) کمی افزایش یافت زیرا نشانه‌هایی از کاهش تورم در ایالات متحده، امیدها به کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در سال جاری میلادی را تقویت کرده است، در حالیکه معامله‌گران منتظر انتشار مجموعه‌ای از داده‌های اقتصادی آمریکا در این هفته هستند.

به نوشته رویترز، قیمت لحظه‌ای طلا تا ساعت ۱۷:۱۹ به وقت ایران با افزایش ۰/۲ درصدی به ۲ هزار و ۳۳۱ دلار به ازای هر اونس رسید. فلز زرد در ماه گذشته میلادی با رشد ۲ درصدی همراه شده بود. قیمت‌ طلا در ۲۰ می (۳۱ اردیبهشت) به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی ۲ هزار و ۴۴۹ دلار به ازای اونس رسیده بود.

دیوید مِگِر، مدیر سرمایه‌گذاری‌های جایگزین و معاملات در High Ridge Futures، گفته: «ما شاهد کمی عقب‌نشینی بوده‌ایم، ترجیح می‌دهیم آن را تثبیت بنامیم. اما باز هم دیدگاه مثبت اساسی ناشی از این انتظار قوی است که ما در اواخر سال جاری میلادی به سمت کاهش نرخ بهره حرکت می‌کنیم.»

داده‌های روز جمعه نشان داد که تورم ایالات متحده در آوریل تثبیت شده که نشان می‌دهد برنامه‌های کاهش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در اواخر ۲۰۲۴ همچنان دست‌نخورده باقی مانده است.

معامله‌گران در حال حاضر حدود ۵۶ درصد احتمال کاهش نرخ بهره در سپتامبر را پیش‌بینی می‌کنند. کاهش نرخ بهره، هزینه فرصت نگهداری طلای بدون بازده را کاهش می‌دهد.

سرمایه‌گذاران به بررسی شاخص مدیران خرید (PMI) سراسری موسسه مدیریت تأمین (ISM) و گزارش اشتغال ADP که هر دو در روز چهارشنبه و همچنین داده‌های حقوق و دستمزد مشاغل غیرکشاورزی که در روز جمعه منتشر می‌شود، خواهند پرداخت.

جیووانی استاونوو، تحلیل‌گر بانک یوبی‌اس اعلام کرده: «ما همچنان انتظار داریم که کندی (در داده‌های اقتصادی آمریکا) به فدرال رزرو اجازه دهد نرخ بهره را در اواخر سال جاری با کاهش همراه کند و این موضوع باید باعث افزایش قیمت طلا شود.»

در همین حال، تقریبا به‌طور قطع پیش‌بینی می‌شود که بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه نرخ بهره را به میزان ۰/۲۵ درصد کاهش دهد و به ۳/۷۵ درصد برساند؛ موضوعی که می‌تواند این نهاد را به اولین بانک مرکزی بزرگ تبدیل کند که در این دوره نرخ بهره را کاهش می‌دهد.