به گزارش اکوایران، بازار ارز و سکه روز رنجی را سپری کرد و قیمت‌ها در یک بازه کوتاه یعنی بین ۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان تا ۵۸ هزار و ۵۰۰ تومان نوسان داد. با این حال که بازار روز آرامی داشت، اما حضور دو جناح افزایشی و کاهشی در بازار مشهود بود. در روز شنبه درگیری این دو جناح به جایی کشید که کاهشی‌ها به آن‌ها می‌گفتند مالدار کن و در مقابل افزایش‌ها به آن‌ها لقب خالی‌فروش داده بودند. جناح کاهش از توافق بین اسرائیل و حماس خبر می‌دادند، اما در مقابل جناح افزایشی با خبر نشست شورای حکام و قطعنامه در حال جولان بودند. با این شرایط در روز شنبه نه جناح افزایش به بازار نوسان داد و نه جناح کاهشی توانست نرخ را به پایین حمایت ۵۸ هزار و ۵۰۰ تومان ببرد.

قیمت دلار هرات شنبه‌ را در ۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان شروع کرد و تا ۵۸ هزار و ۵۵۰ تومان هم پایین آمد و در ۵۸ هزار و ۶۵۰ تومان بسته شد.

قیمت درهم در ۱۶ هزار و ۵۰ تومان آغاز به کار کرد و در طول معاملات کاهش ۲۰ تومانی داشت. اما این پایان کار نبود و قیمت درهم ۲۰ تومان از دست رفته را پس گرفت و در نرخ بازگشایی، بسته شد. مرز مهم درهم برای بازار ارز و سکه ۱۶ هزار تومان است که اگر از دست برود فشار فروش زیاد می‌شود، اما اگر این مرز در بازار حفظ شود حرکت قیمت به سمت مرزهای مقاومتی خواهد بود.

قیمت سکه هم نسبت به هفته گذشته با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی در ۴۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بسته شد.

قیمت طلای آبشده هم از میانه کانال ۱۴ میلیون عقب نشست و در ۱۴ میلیون و ۴۳۸ هزار تومان به کار خودش پایان داد. حباب طلای آبشده هم کاهشی بود و از سوم خرداد بی‌سابقه بود.

سوژه معامله‌گران رشد بورس در روز شنبه بود. آن‌ها می‌گفتند با این حال که شاخص بورس مثبت بود اما همچنان شاهد خروج پول از این بازار هستیم.

در روز گذشته یک خبر ار تحریم‌های تازه آمریکا و اروپا علیه جمهوری اسلامی داشتیم و همزمان با آن، خبر وال‌استریت ژورنال در بازار دست به دست می‌شد که در آن نوشته تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌اثر شده است. بررسی اکوایران نشان می‌دهد با این حال که فشار ارزی از کانون عراق به ایران در سال ۲۰۲۴ تنگ‌تر شد اما طبق آمار گمرک، صادرات ایران به عراق در دوماهه ابتدایی سال جاری به ۱.۶ میلیارد دلار رسیده است. با مقایسه این میزان صادرات، با آمار سال گذشته که در سه ماهه بهار ۲.۳ میلیارد دلار صادرات به عراق داشتیم به این نتیجه می‌رسیم  که اگر افزایش صادرات نداشتیم در مقابل کاهش هم نداشتیم.

در روزهای انتهایی اردیبهشت از یک نرخ جدید در سایت سناریت رونمایی شد به اسم نرخ میانگین موزون دلار. در آن زمان گفته شد این نرخ قرار است به جای قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی که در سایت بانک مرکزی است بنشیند. در روز شنبه سایت بانک مرکزی رسما نرخ ۴۲۰۰ تومان را حذف کرد و قیمت این دلار را که ۳۷ هزار تومان است گذاشت.

طبق گزارش بانک مرکزی نرخ اعلامی، صرفاً یک نرخ محاسباتی و نمایه‌ای است و نرخ معاملاتی محسوب نمی‌شود. به عبارت دیگر این نرخ صرفاً حائز کارکرد پژوهشی و مطالعاتی برای اشخاص و مجامع داخلی و بین‌المللی است. همزمان با این خبر گفته می‌شد سامانه ارز خدماتی تا یک ماه دیگر راه‌اندازی می‌شود. معامله‌گران می‌گفتند پس منتظر یک نرخ جدیدتر باشیم. در بازار ارز نرخ دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی، دلار میانگین موزون، اسکناس دلار مرکز مبادله، حواله دلار مرکز مبادله و دلار بازار آزاد داریم که قرار است نرخ ارز خدماتی هم اضافه شود  نرخ اعلامی برای دلار ۶ نرخی می‌شود. معامله‌گران می‌گفتند جالب است که دلار بازار آزاد یک نرخ دارد اما نرخ دلاری که بازارساز دارد ۵ تا نرخ برای آن عنوان می‌شود.

نکته بازار ارز خبر بحران بانکی در افغانستان بود. در بازار شنیده می‌شد با بحران بانکی در افغانستان، مردم دارند سپرده‌هایشان را از بانک‌ها خارج می‌کنند. طبق این خبر طالبان یا حکومت اسلامی در ابتدا سقف برداشت از هر حساب بانکی را ۲۰۰ دلار در هفته تعیین کرده بود اما در ماه دسامبر این مبلغ به هزار دلار در هفته رسید. طبق بررسی اکوایران از نرخ برابری ارز افغانستان به دلار، نشان می‌دهد که از زمانیکه طالبان سرکار آمده، نرخ افغانی نسبت به دلار تقویت شده و این برابری حتی در روز شنبه به نفع افغانی بود و با ارزش‌تر شده است.