به گزارش اکوایران، قیمت دلار در روز شنبه یک بازار نیمه‌رسمی همراه با کاهش را تجربه کرد. قیمت دلار در بازار ارز هرات با کاهش کانال ۵۰ هزار تومانی را از دست داد و در ۴۹ هزار و ۹۵۰ تومان بسته شد. بازار ارز هرات بیش از دو هفته بود که در کانال ۴۹ هزار تومان بسته نشده بود. قیمت دلار نقدی هرات در روز تعطیل یکشنبه ۴۹ هزار و ۹۵۰ تومان شروع به کار کرد و در طول معاملات روزانه با کاهش تا ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان هم پایین رفت و در ادامه در ۴۹ هزار و ۹۵۰ تومان به کار خود پایان داد. این درحالی بود که قیمت فردایی دلار هرات کانال ۵۰ هزار تومان را حفظ کرد و در ۵۰ هزار و ۴۰ تومان به کار خود پایان داد. البته قیمت فروش دلار فردایی در اتاق‌های معاملاتی بالاتر و در ۵۰ هزار و ۱۶۰ تومان عنوان می‌شد.

قیمت دلار سلیمانیه هم که در انتهای هفته گذشته با کاهش به پله دوم کانال ۵۰ هزار تومان رسیده بود در روز یکشنبه در ۵۰ هزار و ۲۳۰ تومان آغاز به کار کرد و در همین نرخ هم به کار خود پایان داد. با این کاهش قیمت در بازار هرات و سلیمانیه، قیمت دلار تهران بالای این دو بازار معامله شد.

روال عادی این‌طور است که قیمت دلار هرات پایین‌تر از تهران و قیمت دلار در تهران پایین‌تر از سلیمانیه قرار می‌گیرد.

قیمت تتر نیز مثل دلار هرات و سلیمانیه در معاملات یکشنبه روز رنجی را سپری کرد و بین ۵۰ هزار و ۵۵۰ تومان تا ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومان نوسان داد.

در روز یکشنبه اخبار بودجه در بازار مورد توجه معامله‌گران بود. خبر اول درمورد عدم تحقق درآمد نفتی در بودجه ۱۴۰۲ بود. طبق این گزارش در حالی بنابر قانون بودجه ۱۴۰۲ طی هفت ماهه باید ۳۵۱ هزار میلیارد تومان از محل صادرات نفت، گاز و میعانات گازی درآمد کسب می‌شد که تنها ۱۹۵ هزار میلیارد تومان کسب شد یعنی تحقق ۵۵ درصدی درآمد نفت، یعنی ۴۵ درصد درآمد نفت محقق نشده است.

همچنین بررسی عملکرد بودجه ۱۴۰۲ طی هفت ماهه امسال از برآورد کسری ۵۵۰ هزار میلیارد تومانی تراز عملیاتی بودجه تا پایان سال حکایت دارد. در قانون بودجه امسال کل درآمد مصوب حدود ۱۰۵۴ هزار میلیارد تومان بوده که در هفت ماه نخست سال تنها ۵۵۳ همت وصول شده است.

به عقیده معامله‌گران همچنان در بازار خریدار بزرگ وجود ندارد و بازار ارز به خاطر نزدیکی به آخر ماه و نبود تومان در بازار جان افزایش ندارد. تحلیل‌گران فنی معتقدند همچنان مثلث رنج دلار در بازار حفظ شده است و در صورت خروج قیمت و تثبیت آن در بالا یا پایین مثلث نرخ دلار می‌تواند نوسان بیش از هزار تومانی را تجربه کند.