به گزارش اکوایران، معامله‌گرانی که در روز س‍ه‌شنبه خریدار شدند تا الآن سوخت دادند. بعد از بالایی که قیمت دلار هرات در روز سه‌شنبه داد و به ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان رسید در پشت خط با کاهش در ۵۰ هزار و ۱۸۰ تومان بسته شد. قیمت دلار هرات در روز چهارشنبه ۵۰ هزار و ۱۵۰ تومان شروع به کار کرد و بین عدد طلایی ۵۰ هزار و ۵۰ تومان تا ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان نوسان داد و در ۵۰ هزار و ۳۰ تومان بسته شد. این درحالی بود که قیمت فردایی بالای ۵۰ هزار و ۱۰۰ تومان در نوسان بود و بازار به وضعیت بلوکه رفت.

قیمت درهم امارات در ۱۳ هزار و ۸۳۰ تومان بازگشایی کرد و در ۱۳ هزار و ۸۲۰ تومان به کار خود پایان داد.

در سمت رسمی بازار قیمت دلار مرکز مبادله برخلاف یک هفته گذشته در روز چهارشنبه با کاهش ۵۰ تومانی در ۴۲ هزار و ۶۵۰ تومان بسته شد. البته قیمت یوروی رسمی برخلاف دلار با افزایش بیش از ۱۰۰ تومانی وارد کانال ۴۶ هزار تومان شد.

روز رِنج سکه امامی

سکه امامی هم از دو متغیر بنیادی خود یعنی دلار و انس سیگنال خاصی دریافت نکرد و روز کاملا رنجی را سپری کرد. قیمت سکه در ۲۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان آغاز به کار کرد و تا ۲۹ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان بالا رفت و در ۲۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان یعنی نرخ بازگشایی، پایان یافت. این درحالی است که قیمت سکه رفاه بالاتر از بازار و در ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بسته شد.

بحث داغ بازار در روز چهارشنبه دلار سهمیه بود. متقاضیان دلار سهمیه مدعی بودند صرافی پیدا نمی‌شود که ارز سهمیه را به حساب ارزی بزند. به گفته آن‌ها بانک مرکزی در این مورد برخی تغییرات داده و صرافی‌ها سهمیه ارسالیشان از طرف بانک مرکزی قطع شده است. گروهی مدعی بودند فقط صف خرید سهمیه‌ را از بازار به صف باز کردن حساب ارزی در بانک‌ها بردند و الآن بانک‌های ملی پر از صف‌هایی شدند که درخواست حساب ارزی دارند. به گفته متقاضیان در شهرهای دیگر هم به همین گونه‌ است و نایاب شده است.

در چند روز گذشته زمزمه‌های آزاد شدن واردات لوازم خانگی در بازار شنیده می‌شد اما در روز چهارشنبه رئیس اتحادیه لوازم خانگی تهران گفته بخشنامه‌ای که روز گذشته با عنوان آزادسازی واردات لوازم خانگی در رسانه‌ها منتشر شد به معنی آزادسازی واردات نیست. همین جمله کافی بود تا بازار از صحبت‌های رئیس اتحادیه سیگنال منفی بگیرد و تصور کند که برای واردات لوازم خانگی هم ارز نداریم.

همچنین در بازار چهارشنبه صحبت‌های یک اقتصاددان هم در حال دست به دست شدن بود که گفته دستاورد دو ساله دولت، رسیدن به نظام هفت نرخی ارز است.

از لحاظ تکنیکال بازار حمایت خود را حفظ کرده و می‌تواند صعودی باشد، غیر از اینکه حمایت ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان دلار هرات، ۱۰ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان طلای آبشده و ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان سکه از دست برود و وارد روند جدید نزولی شود.

در بازار چهارشنبه دو  نکته وجود داشت. یک اینکه گفته می‌شد وضعیت کسبه‌ای که ویترین طلا دارند خیلی خراب است و سمت رسمی این وضعیت خراب را ثبات اسم گذاشته.

نکته دوم این است که یک گزارش در بازار می‌چرخید مبنی بر اینکه بازار گوسفند زنده، سودآورتر از طلا و دلار بوده است.