به گزارش اکوایران،‌ طلا در هفته نخست دسامبر بخش زیادی از افزایش قیمت اخیر خود را از دست داد.

به نوشته سایت کیتکو، طلا پس از آنکه در روز جمعه (۱۰ آذر) توانست برای نخستین‌بار، ماه را با قیمتی فراتر از سطح ۲ هزار دلار به پایان برساند، توانست با رسیدن به ۲ هزار و ۱۵۰ دلار به ازای هر اونس، رکورد تاریخی قیمت خود را ارتقا دهد.

پس از رسیدن به بالاترین سطح تاریخی، فلز زرد در روزهای بعد به تدریج با روند کاهشی همراه شد و اکنون کمی بیش از ۲ هزار دلار به ازای هر اونس قیمت‌گذاری شده است.

تازه‌ترین نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو نشان می‌دهد اکثر سرمایه‌گذاران خرد هنوز انتظار دارند قیمت این فلز گران‌بها در هفت روز آینده با افزایش همراه شود،‌ در حالیکه عمده تحلیل‌گران بازار رویکردی نزولی یا خنثی نسبت به قیمت طلا در آینده کوتاه‌مدت پیدا کرده‌اند.

یکی از کارشناسان به کیتکو اعلام کرده: «با بالا رفتن شاخص دلار، باید در این شرایط محتاط بود و معتقدم قیمت طلا در هفت روز آینده بدون تغییر باقی خواهد ماند».

کالین سیزینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت ثروت «SIA»، اعلام کرده: «واکنش بازار به جدیدترین آمار منتشرشده از بازار کار آمریکا و تغییر میزان دستمزدها باعث بالا رفتن بازده اوراق قرضه دولتی خزانه‌داری و شاخص دلار آمریکا شد،‌ در حالیکه ارزش طلا را با کاهش نسبی همراه کرد. فکر می‌کنم فدرال رزرو کمتر از آن چیزی که سرمایه‌گذاران انتظار دارند، رویکرد سختگیرانه خود را کنار خواهد گذاشت».

جیمز استنلی، استراتژیست ارشد بازار در سایت «Forex.com»، معتقد است: «طلا در سال جاری میلادی تمایل زیادی به افتادن در دام قیمت‌های نزولی از خود نشان داده است، اما فکر می‌کنم قیمت فلز زرد طی هفت روز آینده با افزایش همراه خواهد شد. در روزهای آینده دو رویداد مهم وجود دارد که می‌تواند قیمت طلا را با تغییر همراه کند؛ یکی شاخص قیمت مصرف‌کنند و دیگری جلسه فدرال رزرو».

آدریان دِی، رئیس مدیریت دارایی آدریان دی، رویکرد خود نسبت به قیمت طلا را از خنثی به منفی تغییر داده است. به گفته او:‌ «با وجود اینکه چشم‌انداز بلندمدت بسیار مثبت است، طلا نسبت به خبرهای منفی آسیب‌پذیر است، حتی در شرایطی که به شکل چشمگیری ارزش خود را افزایش داده بود. یکی از خبرهای منفی برای طلا، آمار قوی‌تر از حد انتظار بازار کار آمریکا بود که خوش‌بینی نسبت به گزارش‌های دیگر را از بین برد و انتظارات از کاهش نرخ بهره در آینده‌ای نزدیک را کمتر از همیشه کرد. فلز زرد در حال حاضر می‌تواند به راحتی به سطح کمتر از ۲ هزار دلار و تا ۱۹۷۵ دلار به ازای هر اونس سقوط کند. با این حال، این موضوع که فدرال رزرو و دیگر بانک‌های مرکزی با در نظر گرفتن وخیم شدن شرایط اقتصادی و همچنین تورم بالا،‌ نرخ بهره را افزایش نخواهند داد، خبر بسیار مثبتی برای طلا است».

طی این هفته ۱۵ تحلیل‌گر وال‌استریت در نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو شرکت کردند و تنها ۳ کارشناس (۲۰ درصد) اعلام کردند قیمت فلز زرد در هفت روز آینده با افزایش همراه خواهد شد. هشت تحلیل‌گر (۵۳ درصد) معتقد بودند قیمت طلا کاهش می‌یابد و چهار کارشناس (۲۷ درصد) اعتقاد داشتند قیمت این فلز گران‌بها تغییری نخواهد داشت.

طلای کیتکو 19 آذر

در همین حال، ۷۲۹ نفر در نظرسنجی آنلاین سایت کیتکو شرکت کردند و در این میان، ۴۲۸ سرمایه‌گذار خرد (۵۹ درصد) نسبت به افزایش قیمت طلا در هفت روز آینده خوش‌بین بودند. همچنین ۱۶۷ نفر (۲۳ درصد) اعلام کردند قیمت فلز زرد کاهش خواهد یافت و ۱۳۴ سرمایه‌گذار خرد (۱۸ درصد) انتظار داشتند قیمت طلا با تغییری همراه نشود.

معامله‌گران خرد انتظار دارند قیمت طلا در هفت روز آینده در سطح ۲ هزار و ۵۶ دلار به ازای هر  اونس معامله شود.