به گزارش اکوایران، امسال هم رویداد جیتکس گلوبال به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد فناوری جهان در سال ۲۰۲۳ برای چهل و سومین بار در دبی برپا خواهد شد. اینجا شرکت‌ها، مخترعان، تحلیلگران، محققان و توسعه‌دهندگان گرد هم می‌آیند و خلاق‌ترین ذهن‌ها برای ارتقای تجارت، اقتصاد و فرهنگ، از طریق قدرت ارتباط مستقیم با یکدیگر مشارکت می‌کنند.

 ۲۰۲۳؛ سال تصور کاربرد هوش مصنوعی در همه چیز

“تصور کاربرد هوش مصنوعی در همه چیز” این شعار اصلی نمایشگاه امسال است. باتوجه‌به پیشرفت‌های پر سروصدای هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ بعید به نظر می‌رسید سیاست‌گذاران و برگزارکنندگان رویداد تمایلی به پرداختن به آن نداشته باشند. این فناوری که به گفتهٔ کارشناسان در حال حاضر چندین برابر هوش انسانی قدرتمند شده است توانایی بهبود بسیاری از فرایندهای قدیمی را در بیشتر صنایع دارد. البته بررسی مخاطرات فناوری‌های جدید موضوعی است که در همین رویداد موردبحث قرار خواهد گرفت.

 جدیدترین محصولات و خدمات در حوزه‌های هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، پردازش زبان طبیعی (NLP)، هوش مصنوعی جامع (AGI)، شبکه عصبی مصنوعی و رباتیک توسط ۳۵۰۰ شرکت و استارتاپ عرضه شده و مهم‌ترین دیدگاه‌ها، بازخوردها و پیش‌بینی‌ها در مورد پیشرفت و کاربردهای هوش مصنوعی طی ۵۰۰ ساعت مناظره مطرح می‌گردد.

کمتر از دو هفته تا شروع

جیتکس (Gulf Information Technology Exhibition) قرار است امسال در تاریخ ۱۶ الی ۲۰ اکتبر ۲۰۲۳ (مصادف با ۲۴ الی ۲۸ مهر ۱۴۰۲) در مرکز تجارت جهانی شهر دبی امارات متحده عربی برگزار شود. جیتکس امسال میزبان رویدادهای مشترک دیگری است که از تاریخ ۱۵ الی ۱۸ اکتبر (مصادف با ۲۳ الی ۲۶ مهر) در بندر دبی برگزار خواهند شد. رویدادهای مشترکِ Expand North Star – Fintech Surge – Future Blockchain Summit و Marketing Mania که تنها بخشی از رویدادهای مشترکِ برنامه‌ریزی شده هستند و به‌نوعی تمامی آن‌ها به بلاک‌چین و رمزارزها می‌پردازند. در واقع شرکت‌هایی که به فناوری بلاک‌چین مرتبط هستند یا دراین‌خصوص خدماتی ارائه می‌دهند را می‌توان در تمامی رویدادهای مشترک و حتی در رویداد اصلی پیدا کرد. البته لازم به یادآوری است رویداد “آینده بلاک‌چین” به‌صورت تخصصی میزبان شرکت‌ها و علاقه‌مندان خواهد بود.

آمار شرکت‌کنندگان تا این لحظه

بر اساس بررسی آخرین آمار منتشر شده در وبسایت رسمی رویداد جیتکس، در حدود ۶۰۰۰ شرکت از بیش از ۱۷۰ کشور در این رویداد حضور دارند. از آمارهای دیگر می‌توان به برگزاری ۴۰ کارگاه، پخش بیش از ۸۰۰ ساعت محتوا، سخنرانی بیش از ۱۴۰۰ کارشناس و حضور نزدیک به ۱۷۰.۰۰۰ نفر از مدیران ارشد و تاجران بزرگ اشاره کرد. در اینجا بررسی آمار شرکت‌کنندگان در نورث استار (Expand North Star) بزرگ‌ترین رویداد جهانی برای استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران خالی از اهمیت نیست. در این رویداد نیز بیش از ۱۸۰۰ غرفه‌دار، ۹۰۰ سرمایه‌گذار، ۲۵۰ سخنران از ۱۰۰ کشور و در ۸ استیج پذیرای بازدیدکنندگان خواهند بود.

رویداد آیندهٔ بلاک‌چین

این اجلاس سالانه، توسط دولت دبی از سال ۲۰۱۸ و باهدف گرد هم آوردن رهبران فکری، استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران راه‌اندازی شد. این رویداد تا کنون میزبان نام‌آشناترین چهره‌ها در حوزهٔ ارزهای دیجیتال همچون چانگ پنگ ژائو مدیر بایننس و تون وِیز بوده است. در این گردهمایی در مورد آینده بلاک‌چین، امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)، وب ۳، متاورس، بازی، قانون‌گذاری رمزارزها و بسیاری موارد دیگر صحبت می‌شود و شرکت‌ها آخرین دستاوردهای خود را به معرض نمایش می‌گذارند. جالب‌توجه است که امسال زیرساخت برگزاری این رویداد به دلیل انتقال به بندر دبی نسبت به سال‌های گذشته گسترش چشمگیری داشته است.

 بر اساس آخرین بررسی‌ها، وبسایت رسمی رویدادِ آیندهٔ بلاک‌چین اعلام کرده است تا کنون بیش از ۱۳۰ غرفه‌دار، ۲۰۰ سخنران و ۱۰۰۰ سرمایه‌گذار در ۳ استیج خود را برای شرکت در این نمایشگاه آماده می‌کنند.

حامیان مالی جیتکس ۲۰۲۳

تحقیق در مورد حامیان مالی یک رویداد همواره یکی از راه‌های پی‌بردن به وسعت و اهمیت رسانه‌ای آن است. در فهرست حامیان مالی جیتکس امسال نیز نام‌های بزرگ و آشنایی به چشم می‌خورند. شرکت‌های زیر از جمله حامیان رویداد آیندهٔ بلاک‌چین هستند:

وان اینچ (۱inch)

بینگ ایکس (BingX)

بایننس (Binance)

بیت گت (Bitget)

سیرکل (Circle)

فایِربلاکس (Fireblocks)

بیت گو (BitGo)

سوی (Sui)

نگاهی کوتاه به آمارهای سال گذشته

چهل و دومین دورهٔ رویدادِ جیتکس در اکتبر ۲۰۲۲ میزبان بیش از ۵۰۰۰ شرکت و بیش از ۱۷۰.۰۰۰ شرکت‌کننده از ۱۷۶ کشور بود که در فضای نمایشگاهی به وسعت ۳۳ زمین فوتبال برگزار شد. بنا بر اعلام مرکز تجارت جهانی دبی (DWTC) کل درآمد حاصل از برگزاری این رویداد برای دولت امارات متحده عربی ۲.۶ میلیارد درهم برابر با ۶۹۸ میلیون دلار بود که نسبت به سال ۲۰۲۱ یک رکورد محسوب می‌شود.

 بسیاری از کارشناسان باتوجه‌به گسترش زیرساختِ برگزاری معتقدند رکوردهای سال ۲۰۲۳ فراتر از سال گذشته خواهد بود.