نهایی شدن دستورالعمل هیئت امنای ستاد مدیریت محلات شهر تهران - افق اقتصادی

نهایی شدن دستورالعمل هیئت امنای ستاد مدیریت محلات شهر تهران - افق اقتصادی
سه شنبه, ۵ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-06-25
کد خبر: 259375 |
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۳ |
12 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

اکوایران :‌عضو شورای شهر تهران، از نهایی و ابلاغ شدن دو دستورالعمل مربوط به هیئت امنای ستاد مدیریت محلات شهر تهران خبر داد.

نهایی شدن دستورالعمل هیئت امنای ستاد مدیریت محلات شهر تهران

ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران در دویست و چهل و سومین جلسه صحن شورا گفت: بعد از حدود چند ماهی که از شروع به کار ستاد هماهنگی مدیریت محلات شهر تهران در شورای شهر تهران گذشت؛ در جلسه شنبه هفته جاری دو دستور العمل نهایی شد که با امضای جناب آقای مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران و رئیس هماهنگی ستاد مشارکت محلی شورای اسلامی شهر تهران ابلاغ شدند. 

او ادامه داد: اولین دستور العملی که ابلاغ شد؛ آیین‌نامه و شرح وظایف دبیرخانه مدیریت مشارکت محله‌ای شهرداری تهران است که این دبیرخانه می‌تواند با این ابلاغیه کار خود را  آغاز کند. اختیارات وسیعی هم دارد و دست این دبیرخانه برای اداره سراهای محله و هیئت امنای محلات باز است. تمام مسائلی که ستاد مشارکت‌های محلی با آن‌ها درگیر است؛ در این آیین‌نامه دیده شده اند. 

امانی گفت: دستورالعمل دوم؛ شرح وظایف، اختیارات و نحوه تشکیل هیئت امنای محلات است. اعضای هیئت امنای محلات تکمیل شده است. در برخی از محلات بعد از افتتاحیه ۹ اردیبهشت جلساتی هم داشتند. خوشبختانه این دستور‌العمل نهایی شده و از شهرداری درخواست می‌کنیم که ابلاغ کند.

افزایش بهای خدمات کارشناسی و فنی اماکن تجاری در میدان میوه و تره

در جریان دویست و چهل و سومین جلسه رسمی شورای شهر تهران، لایحه «اصلاحیه مصوبه بهای خدمات کارشناسی و فنی اماکن تجاری (واگذار شده به صورت سرقفلی) در میدان مرکزی میوه و تره بار با اکثریت آرای اعضاء تایید و مصوب شد.

لایحه «اصلاحیه مصوبه بهای خدمات کارشناسی و فنی اماکن تجاری (واگذار شده به صورت سرقفلی) در میدان مرکزی میوه و تره بار در دویست و چهل و سومین جلسه شورا مورد بررسی قرار گرفت. 

مهدی پیرهادی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، در ابتدا اصلاحاتی راه که عمدتا مربوط به اعداد و ارقام ثبت شده در جداول بود؛ بیان کرد. 

 لایحه فوق، ضمن تأیید اصلاحات بیان شده، با اکثریت آرای اعضاء تصویب شد. 

تأیید بندهای تکلیفی سازمان مشاور فنی و مهندسی برای سال‌های مالی ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲

گزارش عملکرد مالی سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران برای سال‌های مالی ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در جریان دویست و چهل و سومین جلسه رسمی شورا بررسی و بندهای تکلیفی این سازمان به تأیید اعضای شورا رسید.

بر اساس گزارش حسابرس شورا، وضعیت مالی سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ و عملکرد مالی و جریان‌های نقدی آن برای سال مالی منتهی به تاریخ مزبور از تمام جنبه‌های با اهمیت طبق استانداردهای حسابداری به نحو مطلوب بوده است. 

به همین ترتیب عملکرد نقدی و صورت‌های مالی این سازمان در گزارش حسابرس رسمی شورا برای سال مالی ۱۴۰۱ شامل صورت وضعیت مالی و تغییرات در وضعیت مالی و نیز تغییرات در ارزش خالص و جریان‌های نقدی، به نحو منصفانه بود.

در ادامه احمد صادقی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا، در خصوص بندهای تکلیفی این سازمان برای سال مالی ۱۴۰۰ اظهار داشت: بر اساس اساسنامه، این سازمان موظف به تعیین تکلیف نهایی و قطعی وضعیت مالی است، همچنین این سازمان باید در خصوص زیان انباشته بیش از سرمایه جهت رفع انحلال شرکت اقدام کند. 

وی با تأکید بر اینکه این شرکت مشمول مفاد ۱۴۱ قانون تجارت بوده که باید هرچه سریعتر مسائل مربوط به این موضوع نیز حل شود، ادامه داد: سازمان موظف به رعایت اساسنامه و نیز رعایت دستورالعمل اجرایی بودجه مصوب است. این سازمان مکلف به رعایت قانون ارتقاء سلامت اداری و مقابله با فساد در خصوص بارگذاری و درج تمامی قوانین و مقررات در پایگاه اطلاعات قراردادها و نیز ملزم به پیگیری پرونده حقوقی در مراجع قضایی است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص بندهای تکلیفی این سازمان برای سال مالی ۱۴۰۱ نیز موارد مشابه را بیان کرد.

در جریان بررسی گزارش حسابرس مهدی اقراریان، رئیس کمیته نظارت شورا در قالب تذکری بیان کرد: در گزارش ۱۴۰۰ میانگین کارکنان رسمی ۱۸۱ نفر اعلام شده و این در حالی است که در گزارش مربوط به سال ۱۴۰۱ این عدد به ۱۹۲ نفر رسیده است، مغایرت‌هایی که قابل قبول نبوده و باید مورد توجه واقع شده و پیگیری شود. 

ناصر امانی نیز در ادامه نسبت به عملکرد این سازمان فراتر از سقف بودجه تذکر داده و خواستار توضیح در این خصوص شد.

در ادامه روند بررسی گزارش، محمد صادق خیرخواه، مدیرعامل سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، در پاسخ به نکات مطرح شده توضیح داد: در حوزه مالیات، سازمان موظف به تعیین تکلیف نهایی و قطعی وضعیت مالیاتی است که در ایم خصوص اقدامات بزرگی انجام شده و ما به واسطه ارتباطی که با مجموعه سازمان مالیات کشور داشته‌ایم، فرآیند اخذ مفاصا حساب در سال‌های ،۸۵ ۸۸ ، ۸۹ و ۹۰ را انجام داده و مالیات تکلیفی سال ۸۷, ۸۸ و ۸۹ را به مبلغ شش و نیم میلیارد تومان به نتیجه رساندیم، همچنین برای سال ۱۴۰۲ مبلغ ۳ میلیارد و هفتصد میلیون تومان از بدهی‌های سنواتی مالیات سازمان را کاهش داده‌ایم.

وی در ادامه در خصوص زیان انباشته این سازمان گفت: طی سال‌های گذشته با ضرایب بسیار مناسبی به عنوان سود بالاسری خدماتی که به سازمان‌ها و مناطق ارائه می‌کردیم، سود خوبی در پی داشت اما از سال ۱۴۰۰ بر اساس مصوبه شورا مجاز به اخذ سود بیش از ۳ درصد نبودیم که با توجه به هزینه بسیار بالایی که خدمات ژئوتیک، مقاومت مصالح و غیره داشته است، دچار زیان انباشته شده‌ایم، از سال ۱۴۰۱ به بعد بر اساس مصوبه شورا مبنی بر اینکه تمامی مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌ها مجاب به استفاده از خدمات مشاور فنی هستند، تراز مالی  به واسطه افزایش و حجم خدمات در سال ۱۴۰۲ افزایش یافته و ضمن جبران کسورات پیش آمده، در این سال به سود خوبی دست یافتیم.

خیرخواه در خصوص مفاد اساسنامه تغییر اعضای مدیریتی و نحوه  تشکیل جلسات را علت ایجاد ناهماهنگی‌ها در این زمینه عنوان کرده که بر اساس اظهارات وی در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ مرتفع شده است. 

مدیرعامل سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، درباره رعایت دستورالعمل اجرایی نیز خاطرنشان کرد: ما در معاونت فنی افزایش بودجه بالایی داشتیم که بر اساس افزایش تعداد پروژه‌ها بود، این تعدد پروژه میزان بودجه را نیز تحت الشعاع قرار داد.

وی در ارتباط با موضوع سلامت اداری و مقابله با فساد هم گفت: به محض ابلاغ این دستور، سازمان مشاوره فنی اطلاعات تمامی معاملات متوسط و عمده خود را در سامانه شفافیت شهرداری بارگذاری کرده که قابل مشاهده است. 

خیرخواه در پایان در خصوص پیگیری پرونده حقوقی نیز توضیح داد: در این زمینه تنها یک پرونده وجود دارد که پیگیر حل آن هستیم و اجازه نخواهیم داد حق شهرداری تهران در ستاد اجرایی تضییع شود.

 بندهای تکلیفی سازمان فوق برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با اکثریت آرای اعضا مصوب شد.

همچنین بندهای تکلیفی گزارش حسابرسی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با حداکثر آراء موافق تأیید شد.

 مهدی صداقتی، مدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران  در جریان بررسی گزارش حسابرسی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران برای سال های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ اقدام به خرید دو کارخانه آسفالت جدید کردیم؛ گفت: هر دو کارخانه در سال قبل احداث و یک کارخانه راه اندازی شد که بیش از ۴۰۰ هزار تن تولید آسفالت داشته است.

وی با اعلام اینکه مشکلات فنی کارخانه موجود در بندهای گزارش حسابرسی نیز حل و فصل شد؛ خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۲ بیش از ۲۰۰ هزارتن در این کارخانه آسفالت ۱۶۰ تنی تولید شد. با اضافه شدن دو کارخانه جدید و کارخانه ۱۶۰ تنی به ۶ کارخانه فعال رسیدیم و سال قبل یک میلیون و ۵۷۰ هزار تن آسفالت تولید و توزیع شد و بنای ما برای امسال نیز همین میزان است تا به کیفیت مطلوبی در این زمینه برسیم.

صداقتی با اشاره به تخصیص برات کارت ها و تسویه بدهی های گذشته، یادآور شد: شرکت نفت پاسارگاد باقی مانده و علیرغم اینکه ما بارها پیگیری و ملک مناسب را معرفی کردیم، موارد از سوی شرکت پاسارگاد با وسواس دنبال می شود و هنوز به نتیجه نرسیده است.

مدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران درخصوص طلب سازمان از مناطق ۲۲ گانه، گفت: این موضوع به زمانی برمی گردد که کد آسفالت در اختیار سازمان مهندسی بود و مناطق به سازمان بدهکار می شدند. سهم زیادی از بدهی ها تسویه شد و امروز مسیر اصلاح شده و تمام موارد هزینه ای در قالب این کد به میزان ۸۰۰ میلیارد تومان پرداخت می شود.

وی افزود: ما از تمام ظرفیت تولید داخلی برای حل و فصل موضوعات استفاده می کنیم و سال قبل چهار دستگاه لودر برای فعالیت کارخانجات آسفالت خریداری کردیم که مجوز آن توسط شهردار و معاون فنی و عمرانی اخذ شده است.

صداقتی با بیان اینکه ۴۰ پروژه عمرانی در سطح شهر بالغ بر ۱۵ کارخانه بتن دارند؛ گفت: بتن بخش های دیگر روان تر است و بتن تولیدی کارخانه شهرداری زیرساختی است و هیچ تفاوت دیگری در میزان تولید آلایندگی با سایر کارخانجات ندارد و در این زمینه شهرداری مظلوم واقع شده است.

 در پایان بررسی اعضا شورا، بندهای تکلیفی گزارش حسابرسی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران برای سال های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با حداکثر آراء موافق تأیید شد.

 

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید