به گزارش اکوایران، معاملات مسکن از ابتدای سال تاکنون در رکود به سر می‌برد؛ واسطه‌گران می‌گویند که تعداد خریدار مسکن بسیار کاهش داشته؛ آمارهای رسمی نیز از نصف شدن تعداد معاملات ملکی نسبت به سال گذشته حکایت دارند.

بررسی فایل‌های واسطه‌گران ملکی در مناطق مختلف پایتخت نشان می‌دهد که با بودجه‌ای معادل ۳ میلیارد تومان امکان خرید آپارتمان با متراژی بین ۳۰ تا ۱۲۰ متر ۱۴۰ مترمربع وجود دارد اما باید در نظر داشت که با این قیمت اغلب آپارتمان‌های بزرگ‌متراژ بالای ۷۰ مترمربع قولنامه‌ای هستند.

برای مثال در محله شمیران نو که به علت قدیمی بودن بافت آن اکثر آپارتمان‌ها قولنامه‌ای است؛ واحدی با ۹۰ مترمربع زیربنا و ۱۵ سال ساخت و یا برای واحدی با ۱۴۰ مترمربع مساحت و ۲۰ سال عمربنا در این محله، ۳ میلیارد تومان تعیین شده است.

اما در میان ریزمتراژها می‌توان با ۳ میلیارد تومان واحدی نوساز خریداری کرد؛ در تهرانپارس، آپارتمانی ۴۶ متری و نوساز و در میان بزرگ متراژها، واحدی ۸۰ متری و نوساز در حکیمه، با وضعیت سند قولنامه‌ای ۳ میلیارد تومان به فروش می‌رسد.

در مجیدیه جنوبی نیز، واحدی ریزمتراژ و ۴۰ مترمربعی، با ۸ سال عمر بنا و دارای پارکینگ و یک خواب و در محله جمهوری، آپارتمانی ۵۳ متری و ۱۵ سال ساخت، دارای انباری و یک خواب با ۳ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است.

3