سید جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران با حضور در  برنامه تهران ۲۰ به بررسی پرونده توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی تهران و ترافیک آن پرداخت. 

تشکری هاشمی با بیان اینکه شرایط سخت ترافیکی فقط مختص  های بارانی  نیست نیست  و همواره در تهران وجود دارد گفت: متاسفانه وضعیت ترافیک تهران از بحران گذشته است و در قعر مشکلات ترافیکی قرار گرفته‌ایم. 

وی با تاکید بر اینکه باران و برف در افزایش تراکم ترافیک موثر هستند اما این مشکل مقید به این موضوع نیست گفت: درست است که این موارد  شدت ترافیک را بیشتر می‌کنند اما باید تاکید کنم که  وضعیت ترافیکی تهران  و ارائه خدمات به هیچ وجه مناسب نیست. 

تشکری هاشمی ادامه داد: هرچند مدیریت کنونی مسئولیت دارد اما مشکلات فعلی  نتیجه چندین سال مدیریت اشتباهی است که در گذشته وجود داشته است و  آنرا ارزان اداره کردن شهر می‌خواندند به دلیل عدم تامین ناوگان حمل و نقل عمومی مردم به  سمت خودروهای شخصی و تاکسی های اینترنتی رفته‌اند. 

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران  با اشاره به افزایش کرایه تاکسی ها در روزهای بارانی گفت: در مصوبه تعیین نرخ کرایه تاکسی های شهر تهران و در تبصره سوم ماده ۱۸ این مصوبه گفته شده به شهرداری تهران اجازه داده می‌شود در صورت راه اندازی سامانه هوشمند و در شرایط آب و هوایی نامساعد تا سقف ۱۵ درصد  به کرایه تاکسی ها اضافه نماید. 

تشکری هاشمی تصریح کرد: البته اجرای این تبصره منوط به ایجاد سیستم حمل و نقل هوشمند، مناسب و برخط برای نظارت است که تاکنون این سامانه ایجاد نشده است بنابراین مجاز به استفاده از این قاعده نخواهند بود.

تشکری هاشمی  با بیان اینکه روزانه ۲۲ ملیون پاره سفر در تهران انجام می‌شود گفت: در این میان سهم اتوبوسرانی حدود ۸۰۰ هزار پاره سفر و سهم  مترو حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار پاره سفر است و این یعنی مابقی سفرها با خودرو شخصی و موتور سیکلت انجام می‌شود. 

وی با بیان اینکه  تاکسی را نمی‌توان حمل و نقل عمومی نامید گفت: وقتی تمام شبکه  شبکه قفل می‌شود  باید یه سمت حمل و نقل عمومی رفت در تهران حدود ۳۰۰ کیلومتر مترو وجود دارد که در این دوره با تکمیل پروژه های ناتمام حدود ۲۰ کیلومتر به  آن افزوده شد. 

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران ادامه داد: برای خرید۷۹۱ واگن جدید  قرارداد منعقد شده است و این واگن ها  از یکسال آینده وارد خواهند شد گرچه نوساناتی در توسعه مترو داشته ایم اما روند توسعه مترو در این دوره خوب بوده و  خط ۱۰ کلنگ خورده است و برای احداث خط ۸ و ۱۱ نیز تفاهم نامه هایی امضا شده است. 

تشکری هاشمی با بیان اینکه طبق طرح جامع باید ۹ هزار اتوبوس در تهران  داشته باشیم گفت:  روزی ۶ هزار اتوبوس در تهران وجود داشت اما با عدم نوسازی، این ناوگان به ۲ هزار عدد رسیده و از این تعداد نیز روزانه حدود ۳۰۰ دستگاه خراب و راهی تعمیرگاه می‌شوند. 

وی با بیان اینکه برای حل مشکلات حوزه حمل و نقل تهران شورای شهر تهران ۲۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص تعیین کرد گفت: بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد تومان این بودجه  به حوزه  ناوگان اتوبوسرانی و مترواختصاص یافته است و در همین راستا قرارداد تامین ۳ هزار اتوبوس و مینی بوس با سازنده داخلی منعقد شده است  و به موازات این امر خرید خارجی نیز صورت می‌گیرد و امیدوارم در ۳ ماه آخر امسال و ۳ ماه اول سال آینده بتوانیم از سختی های اتوبوسرانی بکاهیم. 

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران با اشاره به توسعه معابر گفت: باید نقایص شبکه معابر ساخته و تکمیل شود و درحال حاضر بخش اعظمی از این شبکه جز رینگ کمربند شرقی (بزرگراه شهید شوشتری) تکمیل شده است، امروز نباید به سراغ بزرگراه سازی برویم بلکه باید این پول صرف توسعه حمل و نقل عمومی و جذاب شدن آن جهت افزایش انگیزه. شود 

تشکری هاشمی درحال بررسی طرح جامع حمل و نقل شهری تهران و حومه هستیم تا  موضوعات ترافیکی  آینده تهران تصمیم گیری شود.

 وی گفت باید تاکید کنم هیچ کجای دنیا برای حل ترافیک  راه حل اعجاب انگیزی جز توسعه حمل و نقل عمومی، ترویج حمل و نقل پاک پیدا نکرده‌اند. 

وی تصریح کرد: ما نیز به دنبال راه حل های اعجاب انگیز نیستیم و باید از تجربه دنیا بهره ببریم. بر همین اساس قرارداد اتوبوس ها با خارج از کشور درحال انعقاد  است و از دولت می‌خواهیم پول مستقیما خرج شهروندان و حمل ونقل عمومی شود.