به گزارش اکوایران، در بیست‌ودومین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی، تمایل متقاضیان به اوراق با نرخ سود بالاتر بوده و دولت با پذیرش درخواست آنان میزان فروش خود را نسبت به مرحله قبل افزایش داده است.

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از نتیجه بیست‌ودومین هفته عرضه اوراق بهادار دولتی منتهی به ۵ دی ماه امسال نشان می‌دهد، در این حراج دولت قریب به ۱۸ همت اوراق برای متقاضیان بازار پول و سرمایه عرضه کرده که حدود ۲۶ درصد آن یعنی معادل ۴.۷ همت به فروش رسیده است.

دولت در مرحله قبل یعنی مرحله بیست‌ویکم علیرغم سود بالای اوراق (بالاترین میزان از ابتدای سال) کمترین میزان فروش امسال خود را تجربه کرد که معادل ۳۰۰ میلیارد تومان بود، اما در محله بیست‌ودوم فروش دولت افزایش یافته و این افزایش عمدتا از کانال فروش اوراق «اراد ۱۴۵» با سود بالاتر (۲۶.۳۵) و سررسید طولانی‌تر (مهر ۱۴۰۵)  نسبت به دیگر اوراق رخ داده است، نکته قابل توجه این است که این نوع اوراق در حراج‌های آینده عرضه نخواهد شد و عرضه آن به پایان رسیده است.

تاکنون طی ۲۲ مرحله از عرضه اوراق بدهی دولتی در مجموع ۹۵.۳ همت تامین مالی با نرخ بهره‌های متفاوت برای دولت ایجاد شده است.

رکوردزنی دولت در ابتدای زمستان

نرخ بهره‌ موثر اوراق بدهی دولتی در حراج اخیر (مرحله بیست‌ودوم) بازهم رکورد تازه‌ای را به ثبت رساند و در بالاترین سطح از ابتدای سال جاری قرار گرفت.

نرخ بهره موثر اوراق بدهی دولتی فروش رفته که در مرحله قبل یعنی حراج بیست‌ویکم برابر با ۲۶.۳۵ درصد و همچینین نرخی بی‌سابقه از ابتدای امسال بود در مرحله بیست‌ودوم فراتر رفته و با قرار گیری در سطح ۲۶.۳۶ درصد رکورد دیگری را به ثبت رسانده است.

در این مرحله از فروش که برای نهمین هفته متوالی بدون حضور بانک‌ها برگزار شد، اوراق با نمادهای «اراد ۱۴۰»، «اراد ۱۴۵»، «اراد ۱۴۶» و «اراد ۱۴۷» عرضه شد که عمده تقاضای خریداران برای نماد «اراد ۱۴۵» و به میزان ۴.۱ همت و همچنین از سوی بازار سرمایه بود.

از آنجایی‌که نرخ سود بالاتر برای خریداران جذاب‌تر بوده، به نظر می‌رسد دولت با فروش بیشتر این دسته از اوراق در مرحله بیست‌ودوم موافقت کرده تا کم فروشی خود در هفته قبل را جبران کرده باشد.

photo_2023-12-30_14-41-35

 

هر ساله با هدف تامین منابع مالی دولتی، حراج اوراق بهادار بدهی در دو بازار پول و سرمایه، برگزار می‌شود. به‌طور کلی در اثر کسری بودجه ساختاری دولت طی سالیان دراز، استفاده از بازار اوراق بهادار یکی از راهکارها برای کاهش فشار کسری بودجه بود.

در این روش، انواعی از اوراق بهادار با نرخ سود و سررسید معین به حراج گذاشته می‌شود و سرمایه‌گذاران با اهدافی مانند کسب سود یا استفاده از امتیازات اوراق، اقدام به خریداری آن‌ها می‌کنند. 

رشد اوراق کمتر از سرعت تورم، دولت‌ها را ملزم به کنترل هزینه‌های خود و درمان کردن کسری ساختاری بودجه می‌کند؛ چرا که به عقیده برخی اقتصاددانان تامین مالی از طریق اوراق صرفا یک درمان موقت و کوتاه مدت است و هزینه خواسته‌های امروز را به دوش آیندگان منتقل می‌کند.

علاوه بر این موضوع مشاهده می‌شود که در سال‌های اخیر نرخ سود اوراق درحال افزایش بوده و از حدود ۲۱ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۲۶ درصد در سال جاری رسیده است. افزایش نرخ‌های بهره در اقتصاد، احتمالا نشانه‌ای از سیاست‌های ضدتورمی سال‌های اخیر بوده چرا که نرخ بهره دارایی‌های مختلف تقریبا هم‌سو و هماهنگ با یکدیگر تغییر می‌کنند و افزایش یکی از آن‌ها، احتمالا روند افزایش نرخ بهره در سایر بازارها را نیز نشان می‌دهد.