به گزارش اکوایران، متوسط حجم روزانه بازار بین بانکی به بیش از ۱۰۰ همت رسیده، این رقمی است که بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود از عملکرد بازار بین بانکی (ریالی) در سال ۱۴۰۱ منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش متوسط حجم روزانه بازار بین بانکی در سال ۱۴۰۱ به سطح ۱۰۷.۳ همت رسیده که بی‌سابقه‌ بوده است.

بازار بین بانکی به عنوان تامین کننده کوتاه‌مدت منابع مالی بانک‌ها نقش بسیار مهمی در بازار پول دارد که بیش از ۱۴ سال از زمان تاسیس آن می‌گذرد. بازار بین بانکی در واقع بخشی از بازار پول است که در آن بانک‌ها و موسسات اعتباری جهت تامین مالی کوتاه و ایجاد تعادل در وضعیت نقدینگی خود، با یکدیگر وارد معامله می‌شود تا بتوانند تا حد ممکن ناچار به اضافه برداشت از بانک مرکزی نشوند.

رکوردزنی بازار بین بانکی در سال ۱۴۰۱

گزارش جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد متوسط حجم روزانه بازار بین بانکی در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ با افزایش ۴۸ درصدی همراه بوده است. این افزایش می‌تواند در نتیجه شرایط اقتصادی و کسری نقدینگی شدید بانک‌ها بوده باشد.

متوسط حجم روزانه بازار بانکی از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ روند صعودی را طی کرد و از حدود ۴۶۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۰ به بیش از ۷۷ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ رسید؛ اما این روند در سال ۱۴۰۰ به یکباره تغییر و متوسط حجم روزانه بازار بین بانکی کاهش پیدا کرد و در این سال به ۷۲.۴ همت رسید.

در حالی که انتظار می‌رفت سیاست‌های پولی بتواند به روند کاهش متوسط حجم روزانه بازار بین بانکی تدوام ببخشد اما شدت کسری نقدینکی بانک‌ها و همچنین سختی‌گیری‌های بانک مرکزی در اضافه برداشت‌های بانکی موجب شد نیاز بانک‌ها در سال گذشته به بازار بین بانکی جهت تامین منابع مالی مورد نیاز بیش از پیش شود و متوسط حجم روزانه معاملات بازار بین‌ بانکی به بیش از ۱۰۷ همت برسد.

بیشترین حجم بازار بین بانکی در سال گذشته مربوط به سه ماهه پایانی سال (دی، بهمن  و اسفند) بوده، به طوری که حجم این بازار طی این دوره به بیش از ۱۴۰ همت نیز رسیده است.

photo_2023-12-04_17-52-58

بازگشت نرخ سود بین‌بانکی به کانال ۲۰ درصدی

هم راستا با افزایش حجم بازار بین بانکی در سال گذشته، نرخ سود در این بازار نیز با افزایش ۸ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ به سطح ۲۱.۲ درصد رسید که طی هفت سال اخیر بی‌سابقه بوده است؛ تا پیش از این نرخ سود (موزون) بازار بین بانکی در سال ۱۳۹۴ در کانال ۲۰ درصدی قرار گرفته بود.

همچنین بالاترین نرخ سود در بازار بین بانکی در سال گذشته نیز مربوط به اسفند ماه بوده که برابر با ۲۳.۱ درصد بوده است.

علت اصلی افزایش نرخ سود بین‌بانکی در این دوره ناشی از کاهش منابع در بازار بین‌بانکی بوده که همین موضوع نیز می‌تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله افزایش خالص بدهی دولت به بانک‌ها باشد.

photo_2023-12-04_17-53-05