فشار بر منتقدان زاکانی شدت گرفت؛ کدام بخش قرار داد چین محرمانه است؟ - افق اقتصادی

فشار بر منتقدان زاکانی شدت گرفت؛ کدام بخش قرار داد چین محرمانه است؟ - افق اقتصادی
پنجشنبه, ۴ مرداد ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-25
کد خبر: 245148 |
تاریخ انتشار : ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۹ |
49 بازدید
۰
4
ارسال به دوستان
پ

اکو ایران : مهدی اقراریان در خصوص ابهامات قرار داد چین با شهرداری شفاف سازی کرد.

فشار بر منتقدان زاکانی شدت گرفت؛ کدام بخش قرار داد چین محرمانه است؟

مهدی چمران در حاشیه دویست و سی و پنجمین جلسه شورای  شهر تهران در جمع خبرنگاران  در خصوص ترافیک این روزهای اتوبان چمران با بیان اینکه اتفاق خاصی برای نمایشگاه نیفتاده و همه ترافیک را می‌بینند و همه هم سکوت می‌کنند، یادآور شد: مسئولین نیز با خیال راحت کار خود را انجام می‌دهند. متاسفانه تلاش‌های ما به نتیجه نرسیده است. ابزار قانونی در حال حاضر نیست و ابزار اینگونه است که مطابق بند ۲۰ مقابل نمایشگاه را سد کنند؛ باید یکبار این شجاعت به خرج داده شود.

چمران در پاسخ به پرسشی درخصوص روند تایید فنی واگن‌های چینی در وزارت کشور، تصریح کرد: یکی از خوان‌های این صدخوان رد شد و برنامه‌ها انجام شده است. امیدواریم به نتیجه برسد. ما نگران تاخیرها هستیم که متاسفانه مدام روند کار به تاخیر می‌افتد.

چمران در صحن شورا نیز با بیان اینکه نمایشگاه کتاب یکی از اقدامات فرهنگی خوب در کشور ماست، اظهار کرد: ما به محل برگزاری نمایشگاه ایراد داریم و مردم نیز مشکل دارند اما به هرحال امیدواریم اثرگذاری لازم فرهنگی را داشته باشد.

رئیس شورای  شهر تهران گفت: نمایشگاه های دیگری نیز وجود دارد که فریاد مردم را بلند کرده و امیدواریم فریاد ما و مردم را بشنوند و از کیسه ای که برای درآمد خود دوخته اند، کم کنند. خدا را خوش نمی آید اما اگر شما را خوش می آید ببینیم چه پیش خواهد آمد.

آبستراکسیون نکردیم رسانه‌ها شیطنت کردند

در این جلسه رئیس کمیته نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در نهم اردیبهشت ماه در یک دروغ پردازی رسانه‌ای برخی رسانه‌ها تلاش کردند جلسه را به آبستراکسیون ترجمه کنند در حالی که مفهوم آبستراکسیون برای جلسه رسمی است نه غیر رسمی، گفت: ما دو نوع جلسه داریم؛ رسمی و غیر رسمی. جلسه رسمی شورا تا ساعت ۱۲ است که آن روز با رأی‌گیری تا ۱۲:۳۰ تمدید شد و باقی جلسه تبدیل به غیر رسمی شد.

مهدی اقراریان در نطق پیش از دستور خود با بیان اینکه متاسفانه شاهد حجم زیادی از تخریب در برخی رسانه ها علیه منتقدین شهرداری بودیم، اظهار کرد: روایت ها و مسائلی به جامعه منتقل شد که در ملاقات های مردمی و فضای مجازی افرادی سوالاتی را در مورد آن از بنده پرسیدند.

وی با اشاره به قرارداد شهرداری تهران به چین، یادآور شد: افرادی پس از اظهارات شفاف رئیس شورا مبنی بر اینکه قرارداد چین برای نماینده های شورا محرمانه نیست، با رسانه ها مصاحبه کردند و گفتند قرارداد برای نماینده ها محرمانه است.

اقراریان به تذکر خود در ۱۰ بهمن ماه سال  ۱۴۰۲ مبنی بر درخواست از شهردار برای ارائه گزارش اقدامات حوزه حمل و نقل، خاطرنشان کرد: در همان تاریخ رئیس شورا این تذکر را مکاتبه کرد و پس از گذشت سه ماه از تاریخ این تذکر هیچ پاسخی داده نشد و من این موضوع را چند بار پیگیری کردم. در پی بی پاسخ ماندن این تذکر شاهد این بودیم که موضوعاتی در خصوص حمل و نقل در حال مطرح شدن است.

وی با بیان اینکه در ۹ اردیبهشت ماه در یک دروغ پردازی رسانه ای برخی رسانه ها تلاش کردند جلسه را به آبستراکسیون ترجمه کنند، گفت: رئیس شورا در این خصوص توضیح داد اما بنده باید به صورت شفاف بیان کنم که آن جلسه با حضور شهردار تهران آغاز شد و در ادامه جلسه معاون حمل و نقل گزارش خود را ارائه کرد و مسئله بعدی ورود اعضای شورا به موضوع بود. رسانه ها مطلع باشند که ما دو نوع جلسه داریم که شامل رسمی و غیر رسمی است. جلسه رسمی تا ساعت ۱۲ است و برای تمدید به مدت نیم ساعت رأی گیری شد و تا ۱۲:۳۰ تمدید صورت گرفت.

اقراریان افزود: مفهوم آبستراکسیون برای جلسه رسمی است نه غیر رسمی؛ ما تا ساعت ۱۲:۵۵ در صحن شورا حضور داشتیم و دور اول گفت و گوها صورت گرفت و جلسه غیررسمی شد. تداوم جلسه غیررسمی مدنظر جمعی از اعضا نبود. امکان پذیر بود که شهردار در جلسه رسمی دیگری در صحن ابهامات را بیان می کرد.

وی با بیان اینکه در جلسات مختلف همکاران ما نکاتی را مطرح می کنند که مستندات آن صحبت ها در اختیار بنده به عنوان عضو شورا قرار نمی گیرد، یادآور شد: چگونه بنده می توانم در مورد گزارشی قضاوت کنم که مستندات آن در اختیار من نیست؟ ضرورت دارد اگر قرار است گزارشی ارائه شود مستندات در اختیار ما قرار بگیرد.

رئیس کمیته حقوقی شورا با بیان اینکه متن قرارداد با پیوست ها، زمان بندی اجرای قراردادها، نقش شرکت پلی چانگدا و نحوه تهاتر، لیست کامل تجهیزات توافق شده در حوزه حمل و نقل عمومی و هوشمندسازی، نحوه انتخاب تجهیزات بر اساس خدمات پس از فروش و فضای رقابتی چین و تعداد سفرها و افراد حاضر در سفر به چین برای عقد قرارداد از جمله مواردی بود که ما درخواست گزارش کردیم، گفت: وزیر صمت نکاتی را در مورد تأمین اتوبوس در پاسخ به خبرنگار صدا و سیما مطرح کرد و ابهاماتی برای ما وجود داشت.

وی افزود: کسانی که می گویند قرارداد نباید در اختیار اعضای شورا قرار بگیرد به مصوبه ای که خودشان تصویب کردند مراجعه کنند. در تبصره چهارم شهرداری تهران مکلف است گزارشات خود را در مقطع زمانی سه ماهه ارائه دهد و با رعایت سقف اعتبارات لیست تجهیزات را طی گزارشی به شورا ارائه کند. رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل به صراحت بیان کرد که قرارداد در اختیار او قرار نگرفته اما رسانه ها مطرح کردند که فهرست به دست او رسیده در حالی که این اقدام انجام نشده بود.

محمد آخوندی هم  خطاب به مردم تهران، ری و تجریش، اظهار کرد: تلاش بنده بر این بوده که از روز اول توان خود را برای حل مشکلات شهر تا اندازه ای که امکان دارد و فرصت ها و منابع به ما اجازه می دهد، به کار بگیرم البته حتما قصور هم وجود داشته است.

وی افزود: همین که شورا سه سال پیاپی تصمیم انقلابی برای توسعه حمل و نقل گرفته و شهرداری نیز برای آن تلاش کرده، نشان دهنده تلاش برای کار کردن و حل مشکلات دارد. ما به دنبال اختلاف و حاشیه نیستیم و ممکن است بنابر طبیعت شورا اتفاقاتی بیفتد. امیدواریم توصیه های شورا برای ادامه مسیر به کار گرفته شود تا شرمنده خدا، مردم و مقام معظم رهبری نباشیم.

آخوندی با بیان اینکه اگر اشتباه کرده ایم نباید مجددا در مورد آن سخن بگوییم، تصریح کرد: چند نوع موضع توسط برخی اعضا صورت گرفت و درخواست می کنیم که این روند ادامه پیدا نکند.

وی ادامه داد: شهرداری پرسنل متخصصی دارد که کارهای زیادی از دست آنها بر می آید. اگر از من به عنوان عضو شورا حرفی می شنوند که کلیت شهرداری را زیر سوال می برد، نگران نباشند. بارها به ما گفته اند که ساعت ها وقت گذاشته اند و چرا در شورا میکروفن را روشن می کنید و می گویید هیچ کاری انجام نشده است؟ این نظر کلی شورا نیست و امیدواریم در سال پیش رو شاهد خدمات رسانی بهتر مدیریت شهری باشیم.

پرویز سروری هم  با بیان اینکه برخی دوستان ما منبع مطالبشان سایت های اصلاح طلب و معاند است، یادآور شد: مصاحبه ای که از من پخش شده حتی اگر به صورت ناکامل در خبرگزاری ایرنا می دیدند متوجه می شدند که تیتر با آنچه بنده گفته ام تفاوت ها دارد. بنده گفتم انتشار بندها می تواند در ارتباط ما با طرف مقابل اثرگذار باشد و انتشار آن می تواند به منافع کشور صدمه وارد کند.

سروری ضمن قرائت متن مصاحبه منتشر شده در خبرگزاری ایرنا تصریح کرد: آیا چون ما به منافع خود نرسیدیم باید کشور نیز به مشکل برخورد کند و صدمه ببیند؟ ما به خبرگزاری ایرنا نیز گفتیم که اصلاحات لازم را انجام دهد. بر اساس تفاهم مشترک نمایندگان می توانند در جلسه هم اندیشی کل قرارداد را مطرح کنند و هر نماینده ای می تواند صفر تا صد قرارداد را ببیند و پاسخ سوالات خود را بگیرد.

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید