علیرضا زاکانی شهردار تهران همزمان با هشتاد و پنجمین پویش امید و افتخار در آیین بهره‌برداری از زیرگذر کوهک و راست‌گرد گلها در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه امروز دو پروژه به بهره برداری می رسد، با اعلام اینکه تلاش‌های قرارگاه خاتم الانبیا(ص) در اقصی نقاط کشور راه‌گشاست، گفت: امروز بخشی از این خدمات را مشاهده می‌کنیم که در کنار تلاش معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران محقق شده است.

وی ادامه داد: پروژه زیرگذر کوهک و راست‌گرد گلها درمجموع بالغ بر ۱۴۵ میلیارد تومان ارزش مالی دارد و در قالب طرح ۹۸ اصلاح تقاطعی اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه ۱۱ تقاطع نیز در سال قبل اصلاح شد، گفت: هدف گذاری امسال ۲۳ تقاطع بود و تا امروز کار ۱۸ تقاطع پیش رفته که امیدواریم با رفع معارضین تعداد تقاطع‌های اصلاحی نیز افزایش یابد.

زاکانی با اشاره به کاهش ۷۸۰ کیلومتری مسیر تردد مردم با افتتاح پروژه‌های اصلاح تقاطع‌ها گفت: با بهره‌برداری از پروژه‌ها این مسیر به ۵۳ کیلومتر می‌رسد و درنهایت یک میلیون لیتر مصرف سوخت را کاهش می‌دهد که نزدیک به هشت درصد مصرف سوخت تهران است که در کاهش آلودگی هوا اثرگذار خواهد بود. از سویی دیگر ۷۲۳ کیلومتر راه مردم نزدیکتر خواهد شد و مشکلات آنها به تبع افتتاح این طرح‌ها کاهش خواهد یافت و این امکان ایجاد خواهد شد که زمان مردم در خیابان‌ها و معابر کمتر صرف شود.

شهردار تهران ابراز امیدواری کرد، مابقی طرح‌ها در دوره ششم مدیریت شهری خاتمه پیدا کند و ظرفیت خوبی برای گره‌گشایی از مشکلات مردم شهر ایجاد شود.

زاکانی در ادامه با بیان اینکه وعده مجموعه مدیریت شهری این بود که بتواند در تمام ابعاد شهر را در مسیر تحول قرار دهد، گفت: شهرداری به دنبال این بود که به ازای این تحول خدمات خود را ارائه دهد.

وی به برگ زرین مدیریت شهری تهران اشاره کرد و افزود: سوق دادن بخش عمده‌ای از اعتبارات امسال به سمت حمل‌ونقل منجر به این شد که اقدامات مناسبی در حوزه برقی سازی صورت بگیرد.

شهردار تهران با بیان اینکه بخشی از آلودگی هوا ناشی از مصرف سوخت است، یادآور شد: هوای سرد باعث می‌شود هرساله در فصل زمستان با آلودگی هوا مواجه باشیم. این آلودگی باعث شده که کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی را با برقی سازی شهر دنبال کنیم.

وی ضمن تقدیر از تلاش و همت دولت و به ویژه رئیس جمهور برای برقی سازی ناوگان حمل ونقل کشور از کانون تهران، تصریح کرد: وزیر صمت، نیرو، نفت، اقتصاد، رئیس بانک مرکزی و سایر اعضای هیئت دولت همتی ویژه برای این کار بزرگ و به ظاهر نشدنی به کار گرفته اند که قابل تقدیر است. مدیریت شهری نیز جدا از این خدمتگزاران نیست و تلاش خود را در این مسیر انجام می‌دهد.

زاکانی با تأکید بر اینکه در ۲۷ ماه و هفت روز گذشته اقداماتی در حوزه حمل‌ونقل پایتخت انجام شده اما برای خدمتگزاری به مردم کفایت نمی‌کند، گفت: با ایجاد شرایط جدید در تهران، در ماه‌های بعد و سال آینده چهره جدیدی از شهر را شاهد خواهیم بود که برای ما راهگشا خواهد بود.

شهردار تهران با اعلام اینکه کارهای بر زمین مانده از سالهای قبل با تلاش دولت، سپاه پاسداران و قرارگاه خاتم(ص) در حال انجام است، یادآور شد: بهره برداری از مترو پرند و استفاده از حمل‌ونقل ریلی برای مردم این شهر اتفاق کمی نبود که امیدواریم این دست امور روز به روز توسعه پیدا کند؛ چرا که هرچه کار انجام شود قطره‌ای از عظمت و بزرگی این ملت را جبران نخواهد کرد.

سردار اسدلله حاجی زمانی معاون هماهنگ کننده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا هم در این مراسم با بیان این که از ابتدای مدیریت ششم شهری قرارگاه در پروژه های شهری سهیم بوده و تاکنون در بیش از ۲۰ پروژه بزرگ و کوچک همکاری کردیم. آخرین پروژه متروی پرند بود.  در این پروژه مساله اصلی اتصال آن به تمام خطوط پایتخت است گفت:‌بیش از ۵۰۰ هزار جمعیت این شهر با تعویض خط از تمام امکانات تهران استفاده خواهند کرد. حداقل ۱۰ پروژه دیگر مورد نظر قرارگاه است که با همکاری شهرداری تهران تا سال آینده توسط قرارگاه به بهره برداری برسد. 

سردار حاجی زمانی با بیان اینکه در این پروژه ها کیفیت و سرعت مدنظر ما بود که گرهی از کار مردم باز بشود، اظهار کرد: این پروژه (زیرگذر کوهک) حدود ۲ ماه از برنامه زمانی خود زودتر افتتاح شد و برای مابقی پروژه ها چنین برنامه‌ای داریم. این زیرگذر و دیگر پروژه‌های عمرانی بیش از ۱۰۰ سال مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد و این باقیات‌الصالحاتی برای دست اندرکاران خواهد بود.

مهدی صداقتی، سرپرست سازمان مهندسی و عمران شهر تهران در این مراسم گفت: این افتتاح بخشی از ۹۸ پروژه‌ اصلاح تقاطعی است که بناست در این دوره مدیریت شهری محقق شود، که در نتیجه آن مجموعا حدود ۷۰۰ کیلومتر از مسیر مردم کاسته خواهد شد و همین امر تاثیر به سزایی در وقت شهروندان و کاهش آلودگی خواهد داشت.

وی ادامه داد: سال ۱۳۹۶ بعد از افتتاح پروژه شهید همدانی محلات منطقه ۲۲ گسست جغرافیایی پیدا کردند، برای حل این معضل امسال تکمیل  تقاطعات در دستور کار معاونت فنی عمران قرار گرفت در همین راستا سال گذشته پروژه کاج_گلها در همین نزدیکی به بهره‌برداری رسید و افتتاح آن گره بسیار بزرگی از منطقه باز کرد.

صداقتی گفت: پروژه زیرگذر کوهک نیز ۷۰۰ متر طول دارد. رمپ کناری این پروژه دسترسی‌های شمال به جنوب بلوار کوهک را ایجاد می‌کند و راستگرد این پروژه نیز دسترسی از شمال کوهک به غرب بزرگراه همدانی را میسر می‌کند و باعث کاهش ۸ کیلومتری مسیر شهروندان این منطقه خواهد شد.

سرپرست سازمان مهندسی و عمران شهر تهران ادامه داد: پیشرفت پروژه کوهک در مهرماه ۱۴۰۱ با تعویض پیمانکار روند مناسبی به خود گرفت و با همت شهرداری منطقه نیز معارضین ملکی_تاسیساتی پروژه رفع شد. از مشخصات این پروژه اجرای گالری آبهای سطحی است تا در مواقع بارندگی شاهد آبگرفتگی در این نقطه نباشیم.

وی در پایان گفت: ۵۵ هزار متر مکعب خاکبرداری، ۵ هزار متر مکعب خاکریزی و ۴/۵۰۰ تن بتن غلطکی از جزییات این پروژه است. ۱۴۵ میلیارد هزینه اجرای پروژه به قیمت روز بوده است. پروژه دوم امروز نیز پروژه راستگرد گلهاست که افتتاح خواهد شد و یک مسیر ۱۲ کیلومتری را به مسیر ۲۴۰ متری تبدیل خواهد کرد.