به گزارش اکوایران؛ صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بورس تهران در این روز‌ها با چالش‌های متعددی روبرو است. افزایش فشارها بر روند بانکداری تجاری با سیاست‌گذاری‌های جدید بانک مرکزی موجب شده تا مبادلات سهام این صنعت در بازار سرمایه دستخوش نوسانات شود. در هفته گذشته نیز خبر جریمه بانک‌ها بابت قانون جهش مسکن مصوب اوایل دولت سیزدهم نیز منتشر شد که جو منفی سنگینی در معاملات سهم‌های بانکی پیاده کرد.

سهام بانک سینا در بازار تابلوی فرعی بازار اول بورس تهران با نماد وسینا در کنار نماد وکار شناخته می‌شود. ارزش بازاری سهام این بانک در حال حاضر ۹ هزار و ۱۹۷ میلیارد تومان است و حدود ۲۵ درصد از سهام این بانک در بازار سهام شناور است.بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، نهاد صندوق توسعه ملی و شرکت گروه توسعه مالی مهرآیندگان از بزرگترین سهامداران این بانک به شمار می‌روند.

رشد ۸۷ درصدی تراز عملیاتی بانک سینا

بانک سینا در سال ۱۴۰۰ توانست تراز عملیاتی ۲ هزار و ۱۵۳۶ میلیارد تومانی به ثبت برساند که متوسط تراز عملیاتی ماهانه این بانک را به سطح ۱۷۹ میلیارد تومان رساند. در سال ۱۴۰۱ مجموع تراز عملیاتی وسینا با ۷۰ درصد رشد به سطح ۳ هزار و ۶۵۸ میلیارد تومانی رسید و متوسط تراز عملیاتی ماهانه این بانک تا ۳۰۵ میلیارد تومان افزایش یافت.

photo_۲۰۲۳-۱۱-۲۰_۱۵-۵۷-۵۸

سال ۱۴۰۲ با شرایط خاصی برای وسینا آغاز شد و این مجموعه توانست عملکردی مناسب در فروردین ماه به ثبت برساند و تراز عملیاتی بالایی به نسبت ماه مشابه در سال قبل به دست آورد؛ در حالی که تراز عملیاتی فروردین سال قبل این بانک نزدیک به ۲۰۱ میلیارد تومان بوده است.

تحلیل بنیادی سهام وخاور/ بهبود ۸۶ درصدی سودآوری بانک خاورمیانه در تابستان

تراز عملیاتی هفت ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ وسینا هزار و ۶۸ میلیارد تومان بود که در سال ۱۴۰۱ با رشد ۶۰ درصدی به هزار و ۷۰۷ میلیارد تومان رسید. در هفت ماهه سال جاری تراز عملیاتی وسینا ۸۷ درصد به نسبت هفت ماهه ابتدایی سال قبل افزایش یافت و به ۳ هزار و ۱۹۶ میلیارد تومان رسید.

بانک سینا در مهر ماه امسال تراز عملیاتی ۶۳۹ میلیارد تومانی داشته است که ۴۶ درصد به نسبت تراز ۴۳۷ میلیارد تومانی شهریور ماه سال قبل افزایش داشته است. عملکرد وسینا در مهر ماه امسال ۳۷۴ درصد نیز به نسبت مهر سال گذشته رشد کرده است.

افزایش ۱۲۰ درصدی سود خالص بانک سینا در تابستان

بانک سینا در تابستان امسال موفق به کسب خالص درآمد عملیاتی هزار و ۴۱۲ میلیارد تومانی شد. درآمدزایی تابستان امسال بانک سینا ۶۳ درصد بیشتر از درآمد ۸۶۵ میلیارد تومانی تابستان سال قبل بود. بالاترین میزان درآمدزایی فصلی بانک سینا قبل از تابستان امسال به زمستان ۱۴۰۱ با هزار و ۲۹۷ میلیارد تومان تعلق داشت.

سود خالص وسینا در سه ماهه دوم سال جاری به ۴۸۰ میلیارد تومان رسید که ۱۲۰ درصد بیشتر از سود خالص ۲۱۸ میلیارد تومانی تابستان ۱۴۰۱ بود. بانک سینا بالاترین سود خالص فصلی خود را قبل از این تابستان در زمستان ۱۴۰۱ با ۵۵۲ میلیارد تومان به ثبت رسانده است.

photo_۲۰۲۳-۱۱-۲۰_۱۵-۵۷-۵۶

اجرای ناقص و اثربخشی بسیار ضعیف قانون حمایت از کالای ایرانی