به گزارش اکو ایران، بانک مرکزی آمار مربوط به تراکنش‌های سامانه شاپرک تا مهر ماه ۱۴۰۲ را منتشر کرد. در این آمار به مبلغ و تعداد تراکنش‌ها به تفکیک استان‌ها پرداخته شده است. سامانه شاپرک شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی است که به عنوان واسط میان بانک مرکزی، شبکه‌های بانکی و شبکه‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت عمل می‌کند. مطابق این گزارش در مهر ماه سال جاری تعداد ۴ میلیارد و ۱۳۳ میلیون تراکنش مالی در سطح کشور در این سامانه انجام شده که مبلغ کل آن‌ها برابر با یک هزار و ۲۲ هزار میلیارد تومان بوده است. 

مقایسه مجموع مبالغ تراکنش در هفت ماه نخست سال ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که مبالغ تراکنش الکترونیکی کل کشور در این مدت رشد قابل توجهی داشته است.

020821

رشد چشم‌‎گیر مبالغ تراکنش شاپرک در یک سال گذشته

سامانه شاپرک زیر نظر بانک مرکزی برای نظارت بر نظام پرداخت کشور و تراکنش‌های مالی فعالیت می‌کند. بخش زیادی از پرداخت‌های الکترونیکی کشور از طریق این سامانه انجام می‌شود، بنابراین بررسی آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های انجام شده در آن می‌تواند نگاهی کلی از سطح تراکنش‌های مالی ایجاد کند.

طبق آمارهای بانک مرکزی در هفت ماه نخست سال ۱۴۰۲ تعداد ۲۸ میلیارد و ۷۸۵ میلیون تراکنش شاپرک در کشور انجام شده که مبلغ کل آن‌ها بالغ بر ۶ هزار و ۷۰۵ هزار میلیارد تومان بوده است. این مقدار در سال ۱۴۰۱ برابر با  ۴ هزار و ۷۲۴ هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده است. بنابراین مبالغ تراکنش‌ها در کشور در این یک سال با ۴۲ درصد رشد همراه بوده است.  

همچنین به طور کلی رشد ثبت شده در همه‌ استان‌ها برای مجموع هفت ماه نخست امسال نسبت به سال قبل بالاتر از ۲۵ درصد بوده است. 

 بیشترین رشد مجموع مبالغ تراکنش در این مدت مربوط به استان تهران بوده است. در این استان مجموع مبالغ تراکنش در هفت ماه نخست سال ۱۴۰۱ برابر با یک هزار و ۵۶۲ هزار میلیارد تومان بوده که در طول این یک سال ۵۱.۴ درصد رشد کرده و به مبلغ ۲ هزار و ۳۶۶ هزار میلیارد تومان تا پایان مهر سال ۱۴۰۲ رسیده است. سهم مجموع مبالغ تراکنش در استان تهران از کل کشور برابر ۳۵ درصد است که سهم قابل توجه این استان از تراکنش‌های الکترونیکی کل کشور را نشان می‌دهد.

 پس از تهران استان‌ کرمان با ۴۹.۶ درصد و استان سیستان و بلوچستان با ۴۷.۷ درصد بیشترین رشد مجموع مبالغ تراکنش‌شده را نسبت به سال قبل داشته‌اند. رشد مبالغ تراکنش در این استان‌ها می‌تواند حاکی از گسترش زیرساخت‌های معاملات الکترونیکی در آن‌ها باشد.

 از سوی دیگر استان بوشهر با ۲۷.۶ درصد کمترین میزان رشد مجموع مبالغ را نسبت به سال قبل داشته است. کرمانشاه و ایلام دو استان دیگری هستند که کمترین رشد مبالغ را نسبت به سال قبل داشته‌اند.

مطابق ارقام آمار بانک مرکزی، تا مهرماه سال جاری بیشترین ارزش هر تراکنش که در این متن ارزش واحد تراکنش نامیده می‌شود، مربوط به استان تهران بوده است. 

تهرانی‌ها با قیمت‌های بالاتری در شاپرک معامله کرده‌اند

ارزش واحد تراکنش متوسط مبلغی است که در هر تراکنش جابجا شده است. با بررسی آمار بانک مرکزی مشخص می‌شود که به طور متوسط  هر تراکنش شاپرک در کل کشور مبلغ ۲۳۲ هزار و ۹۵۰ تومان بوده است.

در میان استان‌های کشور استان تهران بیشترین ارزش واحد تراکنش را داشته است. در این استان در هفت ماه نخست سال ۱۴۰۲ حدودا تعداد ۷ میلیارد و ۷۵ میلیون تراکنش مالی صورت گرفته که به طور متوسط ارزش هر کدام برابر با ۳۳۴ هزار و ۳۸۰ تومان بوده است. پس از تهران استان‌های مازندران و اصفهان در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. بیشتر بودن ارزش واحد تراکنش در یک استان می‌تواند نشان‌دهنده موضوعات مختلفی باشد. از جمله این که مبادلات اقتصادی در آن استان پررونق‌تر است، یا معاملات با قیمت‌های بالاتری در آن استان انجام می‌شود.

 کمترین ارزش واحد تراکنش در این مدت نیز مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد بوده است. در این استان به تعداد ۲۳۵ میلیون و ۷۲۵ هزار و ۲۳۲ تراکنش انجام شده و به طور متوسط در هر تراکنش ۱۳۹ هزار و ۲۹۹ تومان انتقال یافته است. خراسان شمالی و ایلام دو استان دیگری بوده‌اند که کمترین ارزش واحد تراکنش را داشته‌اند.

020821