بازنشستگان بانک صادرات شاد یا غمگین؟ حقوق ۵ میلیونی در راه است یا دروغ فروردین و اردیبهشت دوباره تکرار می‌شود؟ - افق اقتصادی

بازنشستگان بانک صادرات شاد یا غمگین؟ حقوق ۵ میلیونی در راه است یا دروغ فروردین و اردیبهشت دوباره تکرار می‌شود؟ - افق اقتصادی
شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-13
کد خبر: 262770 |
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۰ |
24 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

خبر‌های خوش برای بازنشستگان بانک صادرات؛ حقوق آن‌ها در خردادماه با افزایش چشمگیری همراه خواهد شد. گفته می‌شود این افزایش نزدیک به ۵ میلیون تومان خواهد بود. اما آیا این خبر صحت دارد؟ جزئیات را در خبر میخوانید.

بازنشستگان بانک صادرات شاد یا غمگین؟ حقوق ۵ میلیونی در راه است یا دروغ فروردین و اردیبهشت دوباره تکرار می‌شود؟

به گزارش نبض بازار،سال‌ها است که بازنشستگان از نابرابری حقوق خود با شاغلین گله‌مند هستند. در نهایت با وعده‌های دولت در برنامه هفتم، امید‌ها برای همسان سازی حقوق بازنشستگان زنده شد.
در این راستا، شاهد افزایش حقوق بازنشستگان بانک صادرات در خردادماه بودیم. اما آیا این افزایش، آغازگر همسان سازی حقوق در کل کشور است؟ در این گزارش به بررسی آخرین اخبار و جزئیات مربوط به همسان سازی حقوق بازنشستگان می‌پردازیم.
اندیشه معاصر مینویسد:وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: تاریخ اجرایی برنامه هفتم از ابتدای سال ۱۴۰۳ یعنی از اول فرودین سال هزار چهارصد و سه خواهد بود، هرگونه اصلاحی در احکام بازنشستگان عزیز از اول فرودین هزار چهارصد و سه اعمال می‌شود.
حقوق اردیبهشت ماه بازنشستگان کشوری بانک صادرات با افزایش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی همراه خواهد بود.حقوق بازنشستگان کشوری بانک صادرات در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ واریز می شود.واریز حقوق با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و خزانه‌داری کل کشور و براساس مصوبه هیئت وزیران انجام شده است.
مرتضوی درخصوص این‌که متناسب و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان باتوجه به این که احکام برنامه هفتم ابلاغ نشده مانده است، چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد، اظهار داشت: باید ابلاغ شود. همسان‌سازی زمانی که قانون ابلاغ شود اجرا خواهد شد اگر قانون برنامه هفتم ابلاغ شود حال با توجه به این که گفته می‌شود اصلاحیه آورده‌اند آن اصلاحیه هم اصلاح شود قطعا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از تاریخ اجرای قانون انجام خواهد بود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: تاریخ اجرایی برنامه هفتم از ابتدای سال ۱۴۰۳ یعنی از اول فرودین سال هزار چهارصد و سه خواهد بود، هرگونه اصلاحی در احکام بازنشستگان عزیز از اول فرودین هزار چهارصد و سه اعمال می‌شود. تازمانی که آیین نامه تنظیم وابلاغ نشود، تمامی محاسبات افراد حدس وگمان است وبه احتمال زیاد ملاک محاسبه میانگین حقوق مشمول کسور شاغل مشابه در هر طبقه / گروه در هر دستگاه ملاک عمل قرارخواهد گرفت.
فرض کنیم بازنشسته مدیر مدرسه باطبقه ۱۲ و گروه ۱۶ شاغل مشابه اش به صورت میانگین حکم همکار شاغل فوق باشد. در اینصورت ۹۰ درصد حقوق مشمول کسور شاغل فوق به شرح ذیل خواهد بود.
جمع حکم = ۲۶۱۶۵۶۴۵۷
کسر می شودعایله و اولاد و مناطق کمتر توسعه یافته جمعابه مبلغ =۳۶۱۵۹۱۰۱
حقوق مشمول کسورحکم فوق = ۲۲۵۴۹۷۳۵۶
۹۰ درصد حقوق مشمول کسور فوق= ۲۰۲۹۴۷۶۲۰ می باشد.
حکم بازنشسته مدیر قبل از۱۴۰۰ با سی سال سابقه و گروه ۱۶ یا طبقه ۱۲ درحال حاضر مساوی ۱۵۲۰۱۱۷۹۲ می باشد.
تفاوت حقوق بازنشستگان باشاغل فوق مساوی :۲۰۲۹۴۷۶۲۰ منهای ۱۵۲۰۱۱۷۹۲ میباشد که حاصل ۵۰۹۳۵۸۲۸ ریال می باشد.
۴۰ درصد تفاوت حقوق مشمول کسور شاغل با بازنشسته فوق مساوی با ۲۰۳۷۴۴۳۱ ریال است.
بنابراین ملاک کل حکم شاغل نیست.
گمانه زنی هایی صورت گرفت که زمان اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان از خرداد ۱۴۰۳ خواهد بود و ما به التفاوت های فروردین و اردیبهشت نیز از این ماه پرداخت خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه امسال بر اساس محاسبات کسری بودجه نخواهیم داشت، گفت: موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان در حال انجام است.
داود منظور، روز شنبه ۱۲ خرداد در نشست خبری در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان افزود: در برنامه هفتم این موضوع دیده شده که طی سال اجرایی شود به طوری که در سال اول ۴۰ درصد و در دو سال بعد هم ۶۰ درصد اجرایی شود که منابع آن در قانون بودجه امسال دیده شده است.
معاون رئیس جمهور ادامه داد: در مورد بخش دولتی پیش‌بینی قانون بودجه با همکاری مجلس تصویب کردیم تا این پرداخت ها بدون اختلال رخ دهد به طوری یک درصد مالیات ارزش افزوده به مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان برای آن پیش‌بینی شده است.
منظور تاکید کرد: با ابلاغ قانون بودجه در حال تنظیم احکام حقوقی بازنشستگان هستیم و جلسات با صندوق‌های‌ بازنشستگی شروع شده که در روزهای آینده تکمیل خواهد شد.
وی بیان کرد: مقدمات اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان را انجام می‌دهند و از ابتدای سال اجرایی خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد بازنشستگان تامین اجتماعی هم گفت: تامین اجتماعی در ارتباط با صدور احکام همسان‌سازی اقدام می‌کند و در قانون بودجه پیش‌بینی شده که دولت ۱۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی خودش را به تامین اجتماعی پرداخت کند تا این موضوع اجرایی شود که در حال برگزاری جلسات هستیم تا نحوه پرداخت مبلغ نهایی شود.
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: با ابلاغ قانون بودجه در حال تنظیم احکام حقوقی بازنشستگان هستیم و جلسات با صندوق‌های بازنشستگی شروع شده که در روزهای آینده تکمیل خواهد شد.(پایان)
متناسب‌سازی حقوق:
در حالی که افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۳ گامی مثبت در جهت بهبود معیشت این قشر از جامعه است، اما همچنان دغدغه‌هایی در خصوص متناسب‌سازی حقوق وجود دارد.برخی از کارشناسان معتقدند که فرمول ۹۰ درصدی برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان عادلانه نیست و باید در این زمینه بازنگری شود. همچنین، تأخیر در ابلاغ آیین‌نامه اجرایی برنامه هفتم توسعه، ابهاماتی را در خصوص زمان دقیق اجرای متناسب‌سازی حقوق ایجاد کرده است.با این وجود، مسئولان مربوطه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه، از عزم جدی دولت برای اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۳ خبر داده‌اند.
انتظار می‌رود در روزهای آینده، جزئیات بیشتری در خصوص نحوه اجرای متناسب‌سازی حقوق و زمان دقیق آن اعلام شود.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید