به گزارش اکوایران، در معاملات روز سه‌شنبه، ۱۳ تیر ۱۴۰۲،  شاخص بورس  تهران ۱۸ هزار و ۶۹۴ واحد نسبت به روز کاری گذشته رشد کرد و تا سطح ۲ میلیون و ۲۰۲ هزار و ۱۰۰ واحد بالا آمد. 

شاخص در حالی توانست پس از ۱۶ روز معاملاتی به کانال ۲.۲ میلیونی برگردد که تحلیلگران تکنیکی مرز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد را سطح مقاومت شاخص قلمداد می‌کردند. 

شاخص کل هم وزن  بورس  نیز با افزایش ۹ هزار و ۹۵۰ واحدی در رقم ۷۷۳ هزار و ۲۹۸ واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس  نیز با افزایش ۱۴۸ واحدی به رقم ۲۸ هزار و ۴۱۳ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با افزایش هزار و ۸۸۶ واحد به سطح ۱۴۲ هزار و ۹۶۷ واحد رسید. 

خروج پول حقیقی از بورس

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام منفی شد و ۱۲۶ میلیارد تومان   پول حقیقی از   بازار سهام   خارج شد. امروز نماد کالا بیشترین خروج را داشت که ارزش آن ۴۶ میلیارد تومان بود. پس از کالا، نمادهای ومعادن، خکمک، خساپا و خودرو بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای شیراز، حکشتی  و وبهمن اختصاص داشت.

بورس

نمادهای پیشران بورس و فرابورس

امروز نمادهای فولاد، فملی و حکشتی نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل پارسان، شپدیس و وغدیر نمادهایی بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای هرمز، ددانا و کگهر بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای آریا، فجهان و وسپهر بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شهر بیشترین تراکنش را داشت و سصفها و خساپا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز کتوسعه، نیان و عالیس بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات خرد سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۲ هزار و ۴۸۴ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و ۱۳۹ میلیارد تومان بود که ۹ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۸ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۷ هزار و ۷۲۵ میلیارد تومان رسید. 

بورس

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد سصفها بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۱۶۲ میلیارد تومان بود. 

پس از سصفها، کتوسعه بیشترین ارزش معاملات را داشت و وبملت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد خکمک و خساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی با تعداد ۶۳۲ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۱۲۰ سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وبملت تعلق داشت. دو نماد وتجارت و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

عرضه و تقاضای بورس  

در معاملات سه‌شنبه، ۱۱۴ نماد صف خرید داشتند و ۲۷ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۲۰ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۳۵۳ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۷۴ درصدی به ۱۳۲ میلیارد تومان رسید. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس