جلیلی در مناظره: زنان نگران سانسور شدن نقششان هستند - افق اقتصادی

جلیلی در مناظره: زنان نگران سانسور شدن نقششان هستند - افق اقتصادی
پنجشنبه, ۴ مرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-25
کد خبر: 263403 |
تاریخ انتشار : ۰۲ تیر ۱۴۰۳ - ۰:۱۳ |
24 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: چیزی که زنان ما از آن نگران هستند این است که چرا نقش، جایگاه و نقش‌آفرینی زن سانسور می‌شود. ما امروزه موفقیت‌های بزرگی در کشور داریم و مادران شهدا و همسران شهدا موفقیت‌های بزگ را رقم زدند.

جلیلی در مناظره: زنان نگران سانسور شدن نقششان هستند

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، سعید جلیلی نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در سومین مناظره‌ی انتخاباتی که با موضوع فرهنگی و اجتماعی شامگاه جمعه ۱ تیرماه برگزار شد، حاضر شد.

 

سوالات کارشناسان در این بخش عبارت است از:

– پرسش مردمی: برای مهدهای کودک ارزان قیمت چه برنامه‌ای دارید؟
– برای آینده جوانان و ازدواجشان چه برنامه‌ای دارید؟
– چگونه باید اعتراض‌مان به وضعیت را نشان دهیم که جزو اغتشاشات نشویم؟
– مجدانی:‌ راهکارشان برای آسیب‌های سبک زندگی اسلامی چیست؟
– فتح‌اللهی: حل مساله آمار بالای سقط جنین در کشور را جزو راه‌حل‌های حل مشکل جمعیت می‌دانید؟
– رحمانی: در برابر پدیده بی‌حجابی غیر از رویکرد فرهنگی چه راهکاری را مدنظرتان است؟

جلیلی طی سخنانی در بخش اول سخنان خود در این مناظره بیان کرد: اگر کشور ما در طول تاریخ و بعد از انقلاب اسلامی داشته، مرهون نقش‌آفرینی زنان در عرصه‌های مختلف است. مورگان شوستر ۱۱ ماه در ایران بوده و از عزم زنان مسلمان ایرانی می‌گوید و به عزت زنان مسلمان ایرانی درود می‌فرستد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: در چند سال اخیر دیدیم که دشمنان بر موضوع زن در ایران متمرکز شده‌اند؛ آیا این نقطه ضعف ما بوده و یا نقطه قوت؟ من عمیقا معتقدم دلیل اینکه امروز بر این مساله متمرکز شده‌اند  چون می‌دانند این یک نقطه قوت انقلاب اسلامی است که ایران می‌تواند با آن موفقیت‌های خود را به رخ بکشد و تمدن غرب که در این موضوع به بن‌بست و چالش‌های جدی رسیده که خودشان به آن اعتراف دارند را به چالش بکشاند.

جلیلی گفت: کسانی که برابر کشتار ده‌ها هزار زن در فلسطین سکوت می‌کنند و بلکه با قاتلان آنها عکس یادگاری می‌گیرد و امثال مکرون و بایدن درباره موضوع زن در ایران فعال می‌شوند. آن‌ها می‌بینند اگر کشور در عرصه مقاومت و پیشرفت داشته چون نیمی از جمعیت یعنی زنان را کنار نگذاشته و بلکه وارد صحنه کرده و مدلی را به جهان نشان می‌دهد که آنان متحیّر مانده‌اند. زن مسلمان می‌تواند دانشمند و مادر نمونه بوده و در عرصه‌های مختلف فعال باشد.

وی عنوان کرد: چیزی که زنان ما از آن نگران هستند این است که چرا نقش، جایگاه و نقش‌آفرینی زن سانسور می‌شود. ما امروزه موفقیت‌های بزرگی در کشور داریم و مادران شهدا و همسران شهدا موفقیت‌های بزگ را رقم زدند و در کشور زنان داشمندی و ارزشمندی داریم که در عرصه‌های علمی کار می‌کنند.

.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به بازدید اخیر خود از شرکت مپنا خاطرنشان کرد: آن‌جا ۲۵۰ کارشاس‌ ارشد بود که کارهای بزرگی را انجام دادند و نیمی از آنان زنان بودند. زن در ایران با حجاب و حیا، یک نمونه دقیق را به جهان نشان می‌دهد.

جلیلی اظهار داشت: زمانی که معاون اروپای وزارت خارجه بودم، به نروژ رفته بودم و یک زن نروژی که مدتی را در ایران سپری کرده بود می‌گفت چرا شما از این نطقه قوت‌ها دفاع نمی‌کنید؟

وی اضافه کرد: شهید قاسم سلیمانی گفته بیان کرده بود که من می‌خواهم که مانند پدران جامعه به مسئولیت حراست جامعه توجه داشته باشند و به‌خاطر احساسات و جلب آرای احساسی زودگذر از اخلاقیاتی حمایت نشود که طلاق را در جامعه توسعه دهد و خانواده را از هم بپاشاند. این وصیت‌نامه شهید قاسم سلیمانی است که جان خود را در دفاع از زنان سرزمین‌مان در مقابله با داعش و تحجّر فدا کرد اما می‌توان فهمید که نقطه‌ی قوت ما چیست.

باید از خانواده محافظت کنیم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش دوم مناظره بیان کرد: نباید اجازه داد نقش پرشکوه زنان ایران در عرصه‌های مختلف سانسور شود. وظیفه‌ی دولت و رئیس‌جمهور این است که باید در این زمینه نقش‌آفرینی کند.

جلیلی گفت: اگر می‌گوییم زن یعنی همه زنان ایران؛ باید برای آنان تعریف داشته باشیم. باید نقش زنان خانه‌دار دیده شود و اگر نتیجه‌ای که حاصل تلاش زنان خانه‌دار یعنی تربیت صحیح فرزند است و موجب شده از سویی موجب پیشرفت کشور شده و از سوی دیگر مانع آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد، افسردگی و الباقی شده‌اند مرهون ایفای نقش پرشکوه زنان در خانه است.

وی عنوان کرد: اگر دولت می‌خواست این نتیجه را با کارمندان خود بگیرد چقدر باید کارمند استخدام می‌کرد؟ این یک فرصت بزرگ بوده که انجام شده است. آیا این جای دیده شدن و تقدیر ندارد؟ بسیاری از هزینه‌هایی که به اسم مقابله با آسیب‌های اجتماعی و یا پرورش جوانان‌مان می‌کنیم، هروجی‌اش یا کم و یا صفر است. این هزینه باید این‌جا تخصیص یابد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: این‌همه مادرانی توانسته‌اند نتیجه تلاش‌های خود را برای کشور به ارمغان بیاورند و ما برای این طرح مفصل داریم. ما چند میلیون زن سرپرست خانوار در کشور داریم که علیرغم کار مادریِ خود، وظیفه‌ی دیگری را ایفا می‌کند و باید دیده شود.

.

جلیلی با بیان اینکه باید زنان بدسرپرست و یا زنان عشایر دیده شوند، اظهار داشت: درباره‌ی موضوع زنان، نقش‌شان در کشور را سانسور نکنیم و دولت وظیفه دارد برای این مسئله برنامه داشته باشد.

وی اضافه کرد: دولت باید برای خانواده برنامه داشته باشد تا خانواده حفظ شود. ما طرح‌هایی در این زمینه داریم تا خانواده تقویت شده و مورد توجه قرار بگیرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: حجاب برای حضور اجتماعی زن است و اگر این حضور برای زن تعریف می‌شود، موجب خواهد شد که حریم خانواده حفظ شود و به بهترین وجه نقش خود را ایفا کند.

***

سوالات کارشناسان در بخش دوم به شرح زیر است:

برنامه شما برای شبکه اینترنت داخلی چیست؟

چه برنامه ای برای نظارت بر فضای مجازی بدون ایجاد محدودیت برای کسب و کارهای آن لاین دارید؟

برنامه شما برای ساماندهی فضای مجازی چیست؟

سیاست شما برای مواجه با فیلترینگ به ویژه شبکه های اجتماعی پرمخاطب چیست؟

چقدر به ابعاد سواد مجازی توجه دارید؟

سکوهای داخلیِ ما حکمرانی را به داخل آورده‌اند

جلیلی در بخش سوم سخنانش در مناظره خاطرنشان کرد: درود می‌فرستم به فعالانی که در موضوع فضای مجازی منفعل برخورد نکردند؛ فعال برخورد کردند. سعی کردند سوار آن بشوند و حکمرانی کنند. پیام‌رسان‌های بله، سروش، ایتا و روبیکا و نشان و بلد و اسنپ و تپسی و کافه بازار و بادصبا و غیره کار بزرگ انجام دادند یعنی برخورد فعالانه داشتند و نه منفعلانه.

وی گفت: امروز در سطح جهان سکوهای فضای مجازی نقش فزاینده‌ای در حکمرانی دارند و گفته می‌شود مرزهای جدید جایی است که یک سکو کاربر فعال داشته باشد و بسیاری از قدرت‌ها دنبال بین‌المللی کردن سکوهای خود هستند و برای فعالیت سایر سکوهای کشورها قوانین سخت‌گیرانه داشته باشند. مردم درباره اقدامات آمریکا برای تیک‌تاک شاهد بودند و اتحادیه اروپا نیز دو قانون تصویب کرده که برای آمریکا و سایر کشورها محدودیت‌هایی قائل شد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: در بحث هوش مصنوعی نگرانی غرب این است که در فضا اگر کسانی حاکم شوند و از طرفی اطلاعات معتبر را گرفته و داده‌های غلط را اشاعه دهند و محاسبات را در حکمرانی متحول می‌کند.

.

جلیلی بیان کرد: امروز می‌بینیم وقتی امکان دست‌شان می‌آید ده‌ها هزار سایت علمی و پژوهشی را می‌بندند و عکس شهید قاسم سلیمانی را حذف می‌کنند. فعالان عرصه فضای مجازی در ایران نگذاشتند که کشور ما صرفاً مصرف‌کننده و تابع آنها باشد؛ اینان حکمرانی را داخل آورده و نشان دادند اگر فعال باشید هم مردم استقبال دارند.

وی خاطر نشان کرد: دیدیم که نرم‌افزار مسیریاب «نشان» جای «ویز» را گرفت و خدمات خوبی هم دارد. سکوهای ارتباطی می‌توانند سکوی جهش مردم ایران باشند. اگر از جهش سخن می‌گوییم، سکوی جهش همین سکوهای ارتباطی است و ظرفیت خوبی در این زمین داریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: متخصصان خوبی در کشورمان داریم که در این عرصه می‌توانند کار کرده و موفق باشند.

جلیلی اضافه کرد: اگر با استفاده از این ظرفیت‌ها برای هرکسی که محتوا تولید می‌کند، ۱۰ درصد هزینه اینترنتِ آن را به تولیدکننده‌ی محتوا بدهید، خواهیم دید چه موجی وسیعی از اشتغال رخ می‌دهد. زنانی که به‌دنبال اشتغال هستند، در این بستر می‌توانند شعل ایجاد کرده و درآمد کسب کنند. به شرطی که دولت وظیفه خود را انجام دهد و سهم آنان را در مصرف اینترنت پرداخت کند.

باید سهم فضای مجازی در تولید را افزایش داد

وی در بخش چهارم مناظره بیان کرد: امروز فضای مجازی مثل فضای واقعی با زندگی مردم عجین شده و ابعاد مخلتف دارد. دولت باید استفاده حداکثری از فرصت‌ها کرده و تهدیدها را به به صفر برساند. باید حقوق داده‌های مردم حفظ شود و در فضای مجازی مثل فضای واقعی جلوی کلاهبرداری و هرزه‌نگاری و چیزهایی که آسیب می‌زند گرفته شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: اگر درباره حقی سخن می‌گوییم، باید به آن پایدار بود و آزادی چگونه می‌تواند مستمر باشد؟ وقتی همراه با مسئولیت‌پذیری باشد. به‌جای محدودیت باید مسئولیت‌پذیری هوشمندانه و قانونی شکل بگیرد؛ برای سکوهای داخلی و خارجی.

جلیلی گفت: گزارش‌هایی که در این جلسه داده می‌شود، باید واقعی باشد و خوب است عدد مطرح شود. مرکز توسعه تجارت الکترونیک برای خردادماه ۱۴۰۲ می‌گوید آمار تراکنش‌ها ۲۵۰ درصد و تعداد تراکنش‌ها نیز ۴۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش داشته است.

.

وی عنوان کرد: در تمام این سال‌ها چند درصد شبکه ملی اطلاعات کار شده بود؟ این میزان در ۳ سال گذشته به ۶۰ درصد رشد رسیده است. دولت برای خانواده‌های شهری فیبر نوری داده و روستاهای بالای ۲۰ خانوار اینترنت دارند و این زحماتی است که دولت شهید رئیسی انجام داده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: مجلس در برنامه هفتم جدیت داشت تا فیبر نوری با سرعت ادامه یابد و موانع قانونی آن را رفع کردند. فرصت‌های فضای مجازی باید استفاده شود؛ ۸ درصد از تولید ناخالص ملی از این عرصه است و این باید به بالای ۲۰ درصد برسد.

جلیلی خاطر نشان کرد: یکی از این فرصت‌ها همین میزان است که باید رشد کند. هر ایرانی نباید فقط مصرف‌کننده باشد و باید تولیدکننده‌ی محتوا باشد و می‌تواند ۱۰ درصد از سهم اینترنت را به آن فرد داد.

وی ادامه داد: عدالت در فضای مجازی باید مد نظر باشد؛ این عرصه‌ها مهم است و باید نگاه مثبتی به آن داشته باشیم.

ادامه دارد…

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید