پورمحمدی در مناظره:رفتار ما با مردم و نخبگان باید اصلاح شود - افق اقتصادی

پورمحمدی در مناظره:رفتار ما با مردم و نخبگان باید اصلاح شود - افق اقتصادی
شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-13
کد خبر: 263290 |
تاریخ انتشار : ۰۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۴ |
24 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: سبک مدیریتی ما باید تغییر پیدا کند. رفتار ما با مردم، نخبگان، اساتید و معلمان و .. باید اصلاح شود وگرنه با اعتصاب، درگیری، تحصن و زاویه گرفتن و فاصله گرفتن روبه رو خواهیم شد.

پورمحمدی در مناظره:رفتار ما با مردم و نخبگان باید اصلاح شود

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، دومین مناظره چهاردهمین انتخابات ریاست جمهور امشب ۳۱ خرداد ماه با حضور ۶ نامزد ریاست جمهوری قاضی‌زاده هاشمی، پورمحمدی، پزشکیان، قالیباف، زاکانی و جلیلی برگزار شد.

در ابتدای این برنامه سوالات کارشناسان برای بخش اول مناظره دوم نامزدهای ریاست‌جمهوری با عنوان «خدمات عدالت محور دولت» به شرح ذیل بیان شد:

مهدی امیدوار: امسال ۴۵۰ هزار میلیارد به ارز ۲۸۵۰۰ تخصیص داده شده است، آیا این را بهتر است به ابتدای زنجیره تولید بدهیم یا دولت در قالب کالا برگ و کالا به مصرف کننده بدهد؟

مردمی: برنامه شما برای عادلانه کردن یارانه‌ها چیست؟

مرتضی بختیاری: با کمک مجلس در برنامه توسعه آمده است که در پایان برنامه فقط مطلق به صفر برسد، برنامه شما برای توانمندسازی افراد جامعه و بویژه نیازمندان برای گرفتار نشدن در تله فقر چیست؟

بشارتی: شهرهای بزرگ در حال گسترش زیاد است؛ الان سی درصد روستا و ۷۰ درصد شهرها هستند. برنامه شما برای گسترش عادلانه این مسئله چیست؟

مصطفی پورمحمدی؛ نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت:  بحث خدمات‌رسانی عدالت محور یک مسئله اساسی برای دولت‌ها به ویژه در دو دهه اخیر است. ما یارانه‌ها را باید طوری توزیع کنیم که عدالت رعایت شود. این حجم توزیع یارانه‌ها موجب آسایش طبقات محروم نشد! و مشکلات اقتصادی زیادتر شد.

وی ادامه داد: عدالت نیز به شیوه مطلوب رعایت نشد و سبب کم شدن دهک‌های متوسط و گسترش دهک‌های فقیر بود. توسعه هدفمندی یارانه با تحریم‌ها همراه شد و تحریم‌ها که در ۱۸ سال پیش انجام شد اهمیتی به آن ندادیم و آن زمانی که باید کنترل می‌کردیم، نکردیم. داستان نقل و انتقال مالی همچون FATF  در اواخر دولت احمدی‌نژاد این موضوع مطرح شد و بعضی از دوستان این جلسه نامه آن را نوشتند.

.

پورمحمدی اضافه کرد: یک بخش جدی نبود منابع است. در داخل قرار بود که خنثی سازی کنیم. در اوایل دولت یازدهم به آقای روحانی گفتم که من در دولت قبل بودم و بحث هدفمندی یارانه و تحریم جدی است و یارانه‌ها هدفمند نیست و کل منابع ما را می‌بلعد.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: دوستانی که اینجا هستند یا به تحریم بی توجه بودند یا برای خنثی‌سازی داخلی که اقتصاد مقاومت رهبری را فرمودند بگویند چه اقداماتی انجام شد؟ چه برخوردی انجام شد؟ ۸ روز تبلیغات شروع شده است حس و اعتماد جدی در جامعه وجود ندارد!

وی اضافه کرد: ما باید به اعتمادسازی و پیشینه خود بازگردیم که با صداقت چه کردیم؟!

زمانی که بحث برجام شد شیپور پیروزی زدید!

پورمحمدی در بخش دوم سخنانش گفت: در این آمارها بیان مشکلات به صورت پیوسته گفته شده است و راه‌حل‌ها نیز گفته شده اماواقعیت این است که نمودارها منفی بوده و در همه دوره‌ها نقدینگی و تورم و خط فقر بیشتر شده و دهک‌ها بهم می‌ریزد و فاصله فقیر و غنی بیشتر می‌شود.

وی با طرح این پرسش که چرا به علت‌ها نمی‌پردازیم؟ ادامه داد: چرا با سکوت و پاک کردن صورت مسئله فکر می‌کنیم میتوانیم از مشکلات عبور کنیم؟ رهبری مسئله تحریم‌ها را به صورت جدی می‌گوید و راهکارهای روابط بین الملل و چالش‌های داخلی و یارانه سوخت ۱۲۰ میلیارد دلاری را باید توجه کنیم.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری تصریح کرد: روسای همین جلسه به بخشی از مسائل مهم کشور نمی‌پردازند و نمی‌خواهند پاسخگو باشند؟ با برادر عزیز آقای جلیلی یک زمانی در شورای عالی امنیت بحث FATF صحبت کردم و گفتم بحران تبادل مالی داریم و اگر برجام هم نباشد ما را گرفتار خواهد کرد.

.

پورمحمدی گفت: ایشان در پایان جلسه گفتند اگر تو مسئول باشی من می‌پذیرم ولی آقایان را قبول ندارم!‌ من گفتم آقا اصل مسئله را بپذیرید امروز ۸ سال از آن موقعیت گذشته و به اقتصاد فشار آمده است. آقای پزشکیان که در ستادهای ایشان افراد در نوبت پست گرفتن قرار دارند! زمانی که بحث برجام شد شیپور پیروزی زدید! من که نسبت به برجام موضعم روشن است.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری اضافه کرد:  آقایان ۱۰۰ درصدی کردند و گفتند همه مشکلات حل خواهد شد و بعد از فرصت خنثی سازی باید در آن دولت استفاده کافی می‌شد که نشد! امروز همه آن آدمها قرار است دولت را اداره کنند! آیا می‌توانند اداره کنند؟

وی  خطاب به قالیباف تاکید کرد: آقای قالیباف ۴ سال رئیس مجلس بودید شما باید ۴ سال کار می‌کردید؛ ۲۵ موضوع مهم در این برنامه تا یکسال دیگر تا تصویب معلق است.

***

در ادامه برنامه سوالات کارشناسان دور دوم مناظره نامزدهای ریاست جمهوری که به بحث «ارتقای نظام سلامت» اختصاص پیدا کرد و سوالات به شرح ذیل مطرح شد:

پرسش مردمی: اگر دیدید جلوی بیمارستان ها مردم از شهرستان ها می آیند و خیمه می زنند و چند ماه در نوبت هستند؛ برنامه شما برای این معضل بزرگ چیست؟

علیرضا مرندی: چقدر برای سلامت این جامعه که مدیونش هستید ارزش قائلید؛ سلامتشان و نه درمانشان.

کامران باقری لنکرانی: بحران فرسودگی شغلی و بحران مهاجرت نیروی انسانی و بحران نگهداشت نیروی انسانی بخصوص در مناطق محروم، نظام سلامت را تهدید میکند. برای حل این بحرانها چه برنامه ای دارید؟

سعید نمکی: نگاه شما به بحث عدالت در سلامت و دسترسی عادلانه مردم در نقاط محروم به زیرساختهای سلامت و نگاه شما به نظام شبکه و راهکارهای تقویت پوشش بیمه ای و کاهش پرداخت از جیب مردم چیست؟

ایرج حریرچی: نظام هوشمند اطلاعات سلامت باید مورد توجه وزارت بهداشت قرار گیرد؛تعهد دولت برای یکپارچه سازی اطلاعات برای دو سال و تعهد دولت برای اجرای پزشک خانواده در طی یکسال آیا در توان دولت شما هست؟

بسیاری از پزشکان و پرستاران وضع مالی خوبی ندارند

پورمحمدی در بخش سوم سخنانش گفت:‌ صرف تصویب یک مصوبه که مهم نیست بلکه باید نتایج عملی آنها را ببینیم! آقای قالیباف! داستان اکراین، رقابت چین با آمریکا و … راه مواصلاتی و خط ابریشم  و … مناسبات قدرتی است که در حال تغییر است.

 نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری تصریح کرد: نفت را ارزانتر می‌فروشیم و پول ما رانگه می‌دارند! قضایا پیچیده است. آیا تورم و نقدینگی کنترل شد؟ باید به مسائل عمیق‌تر توجه کنیم.

.

وی با اشاره به اینکه سه پزشک در جلسه ما و از نامزدهای ریاست جمهوری هستند، اظهار کرد: ۴۵ درصد کادر پزشکی در تهران است و این همه مهاجرت در حوزه پرستاران و پزشکان اتفاق افتاد است و اینها مسائلی است که احترام به جامعه در تامین نیازها‌ باید مورد توجه قرار بگیرد.

پورمحمدی گفت: کادر پزشکان مشکلات جدی دارند اما الحمدالله دانش پزشکی و تکنیک و تجربه پزشکی و تجهیزات پزشکی و صنایع دارویی و شبکه آموزش روستایی و تکنولوژی جدید به همراه هوش مصنوعی باید توجه شود. ظرفیت‌های زیادی در کشور و ایده‌ و طراحی و ابتکار زیادی وجود دارد که بایستی به آنها توجه شود.

 نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری اظهار کرد: حتماً ترامپ شاید بخواهد برگردد. باید در این میدان با قدرت برویم و از فرصتها استفاده کنیم و شکاف لحظه‌ها کنیم؛ نشده است تا اینجا.

اسراف و پرت عظیم انرژی داریم

وی در بخش چهارم سخنانش افزود: بحث سلامت جزو نقاط مثبت ما است، ما سه پزشک در جلسه داریم که طرح‌های خود را به ما بدهید که ما اجرا کنیم!

پورمحمدی خاطرنشان کرد: تقریباً از نظر بسترها دانش و ظرفیت و هتلینگ و بیمارستان و تخت و آزمایشگاه‌ها و … در وضعیت خوبی هستیم. ما باید توسعه زیرساخت‌های ارتباطی برای مشاوره و درمان و سایر زیرساخت‌ها را گسترش بدهیم. آقای قالیباف اشاره کردند که سالمندی مسئله جدی کشور است و بعضی از بیماری‌های جدید مثل اوتیسم آمده است.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: من فکر می‌کنم باید نگاه جامع و کامل داشت. پزشکان و کادر بزرگ پزشکی جزو فرهیخته ترین اقشار جامعه ما هستند.

.

وی با بیان اینکه گردشگری سلامت ظرفیت بسیار مهمی است و باید مورد توجه قرار بگیرد، تصریح کرد: کلان سیاستگذاری‌ها را دولت باید توجه کند و بستر مناسب و مدیریت اقتصاد سلامت و درمان را فراهم کنیم.

پورمحمدی اظهار کرد: مطمئنم با مدیریت خوب در یارانه سوخت و انرژی که متاسفانه در دوره‌های  گذشته یعنی ۱۵-۱۶ سال گذشته در دو طیف مدیریتی جناحی نتوانسته سامان یابد و اسراف و پرت عظیم انرژی داریم. حتی می‌توانیم کل انرژی را به اندازه رفاه مطلوب و سطح بالای جهانی، مثلاً‌ اروپا میانگین مصرف سوخت رابه مردم مجانی بدهیم.

 نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: ما مسائل زیادی داریم که عمدتا در رویکردها و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی، چابک سازی دولت و کاهش هزینه‌ها و … است.

***

سوالات کارشناسان دور سوم مناظره نامزدها به شرح ذیل مطرح شد:

– دولت شما برای ارتقای نظام تعلیم و تربیت و متناسب‌سازیِ نظام آموزش با نیازهای نسل جدید چه برنامه‌ای دارد؟

– دولت شما برای کاهش تراکم دانش‌آموزان در کلاس‌ها و ایجاد عدالت چه برنامه‌ای دارد؟

– دولت شما برای ارتقای رابطهٔ دانشگاه و صنعت و جلوگیری از مهاجرت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی چه برنامه‌ای دارد؟

آموزش و پرورش جای رقابت سیاسی و جناحی و کشمکش‌ها نیست

پورمحمدی در بخش پنجم سخنانش با بیان اینکه آموزش و پرورش و آموزش عالی یک مسئله محوری برای رشد و توسعه جامعه است، اظهار کرد: کشور ایران از این ظرفیت در شکل گسترده‌ای برخوردار است؛ ما باید قدردان تلاش گسترده نیروهای دلسوز و متعهد باشیم چرا که توسعه در کشور قدردان نظام آموزش عالی و آموزش و پرورش است.

پورمحمدی با اشاره به اینکه نظام آموزشی دنیا تغییر کرده است، گفت: ما برای ۱ میلیون کادر آموزشی و ۱۶ میلیون دانش آموز  چند صد هزار استاد و دانشجو با یک نظامات بسته و از بالاتر ترتیب‌ داده شده باید اعمال کنیم؟! ما باید ظرفیت‌های آموزشی را در روش تدریس و محتوای آموزشی به کار بگیریم و به خودشان واگذار کنیم.

.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری خاطرنشان کرد: نظام آموزش و پرورش باید عوض شود و برای اینکه رشد و کیفیت بخشی و خلاقیت شکل بگیرد این بحث بسیار جدی است.

وی گفت: نکته دوم این است که آموزش و پرورش جای رقابت سیاسی و جناحی و کشمکش‌ها نیست و آموزش و پرورش بایستی به یکسری سیاست‌های روشن و واحد نزدیک کنیم و اجازه ندهیم دخل و تصرف‌های حاشیه‌ای در آن تاثیر بگذارد چراکه همه سرمایه ما نیروی انسانی است.

پورمحمدی تصریح کرد: آقای قالیباف به نکته مهمی اشاره کردند که در گذشته ۲۰ درصد سهم بودجه بود که امروز به ۱۰ درصد رسیده است! یک واقعیت  عمیق اساسی است که اقتصاد کشور است و هر رئیس جمهور توانمندی که بیاید اگر پول نداشته باشد کار پیش نخواهد رفت.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری ادامه داد: ۱ میلیون کادر آموزش و پرورش بایستی به وزیر آموزش و پرورش اعتماد کند. امروز فاصله بین دانش آموز، خانواده و معلم فاصله افتاده است و قدرت تاثیرگذاری ما در امور تربیتی کاهش پیدا کرده است و عوارض جدی در نظام تربیتی مشاهده می‌کنیم.

رفتار ما با مردم، نخبگان، اساتید و معلمان و … باید اصلاح شود

پورمحمدی در بخش ششم سخنانش اظهار کرد: ما نه تنها در حوزه آموزش و پرورش و مراکز علمی حتی در حوزه بهداشت و درمان و حوزه های دیگر نیز نیازمند وفاق و اجماع هستیم و اگر غیر از این مسیر حرکت کنیم راهگشا نخواهد بود.

پورمحمدی گفت: بحث اجماع و وفاق که با شعار نمی‌شود امروز محیط اجتماعی ما درگیر افتراق و کشمکش شده است. ما در مقام عمل و در مقام حرف دو جور مختلف عمل می‌کنیم! زمانی که رانت و حاشیه‌ها در بخش‌ها رخنه کرده و حاکم می‌شود و فاصله‌گیری اجتماعی شکل گرفته است.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری ادامه داد: در حوزه مدیریتی نیز با یک نظام مدیریتی لخت و متورم رو به رو هستیم که نه تنها کار نمی‌کنند بلکه مزاحم پیشرفت نیز هستند.

.

وی اضافه کرد: حوزه آموزش و پرورش و علم و تحقیق حوزه انسانی و ذهنی و عاطفی است و فیزیکی نیست! باید به معلم، استاد و دانشجو احترام گذاشت. مختصات و خواسته‌ها و نگاه نسل امروز با ما فرق می‌کند و ما باید این واقعیت را بپذیریم.

پورمحمدی گفت: محیط دانشگاه باید محیط سالم باشد و نبندیم! رهبری به کرات دستور دادند محیط دانشگاه باید آزاد و مستقل باشد. ما دانشگاه را می‌بندیم، محدود می‌کنیم و یک گروهی را برجسته یا تحمیل می‌کنیم و پیامدهای اجتماعی را خواهد داشت.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری تصریح کرد: سبک مدیریتی ما باید تغییر پیدا کند. رفتار ما با مردم، نخبگان، اساتید و معلمان و .. باید اصلاح شود وگرنه با اعتصاب، درگیری، تحصن و زاویه گرفتن و فاصله گرفتن روبه رو خواهیم شد. اجماع با حرف ایجاد نمی‌شود بلکه با عمل ایجاد خواهد شد.

گریز نخبگی داریم

وی در بخش پایانی سخناش در دومین مناظره نامزدهای ریاست‌جمهوری با عنوان «خدمات عدالت محور دولت» گفت: بحث‌های مختلفی در این جلسه مطرح شد. وضعیت فعلی ما مهم است که با امکانات محدود فعلی باید تلاش کنیم نظام بهره‌وری را اصلاح کنیم و جلوی هدررفت منابع را بگیریم. بحث چابک‌سازی بسیار مهم است که همه حرف آن را می‌زنیم اما هر دوره دولت‌ها بزرگتر شده‌اند!

پورمحمدی ادامه داد: نظام دیوانی، اداری و اجرایی را خوب نمی‌شناسیم و از دور دستی بر آتش داریم. چالش‌های آن را نمی‌شناسیم و نسخه‌های کلی، رویایی و توهمی می‌نویسیم. کسی که اصلاحات اساسی می‌خواهد انجام بدهد بایستی نظام اداری را خوب بشناسند. رفتار اداری معیوب به ارث گذشته از رژیم گذشته در جاهای معیوب‌تر حفظ کردیم!

.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری خاطرنشان کرد: اصلاح نظام اداری، رکن رکین هر تحولی با هر نگاه و رویکردی است که متاسفانه جزو غایبان بزرگ و طرح‌های  مطرحی ما است. ما پیوسته حرف از خدمت میزنیم اما رفتار ما آقابالاسری و عامرانه است اما مردم درک می‌کنند که با رفتار عامرانه ادعای خدمت محقق نمی‌شود. خیلی وقت‌ها صحبت از عدالت می‌کنیم اما به اطراف که نگاه می‌کنیم پرونده‌ها، رانت‌ها،‌ ویژه‌خواری‌ها گواهی می‌دهد که شعار عدالت به این راحتی ها نیست و عدالت هزینه دارد.

وی اضافه کرد: مسئله مهم  و اساسی استفاده از همه ظرفیت‌ها است چراکه ما گریز نخبگی داریم. اگر می‌خواهیم کشور را بسازیم اعتماد نخبگان را باید جلب کنیم. آستانه تحمل ما به شدت پایین است و یک ذره اختلاف سلیقه را نمی‌پذیریم!

پورمحمدی با اشاره به مبارزه با فساد خاطرنشان کرد: در مبارزه با فساد روش‌های سنتی پاسخگو نیست و ما گرفتار ملاحظات، آلودگی‌ها و بی‌برنامگی هستیم و هر روز نیز پرونده جدیدی ایجاد می‌شود و همین موارد منجر به ناامیدی مردم می‌شود.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: نیازمند اصلاح رویکرد مدیریتی در حکمرانی هستیم و دولت قرار،‌قرارش بر تغییر جدی رویکردها است.

انتهای پیام/

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید