به گزارش اکوایران، فرمانده ارشد نیروهای مسلح بریتانیا می‌گوید روسیه نیمی از توان رزمی خود را در اوکراین از دست داده است.

بنا بر گزارش فایننشال‌تایمز، دریاسالار سر تونی راداکین، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح  بریتانیا گفت: ارتش روسیه نیمی از کارایی رزمی خود را در اوکراین از دست داده، که این شامل  ۲۵۰۰ تانک است. او افزود فشار اصلی ضدحمله کیف هنوز در راه است.

راداکین دیدگاه‌ها مبنی بر این‌که ضدحمله اوکراین به کندی پیش می‌رود را رد و استدلال کرد که عقب‌نشینی علیه روسیه «هرگز اقدامی منحصربه‌فرد» نبوده و استراتژی نظامی کی‌یف برای «فشار، بسط دادن [جبهه جنگ] و حمله» به تدریج خطوط دفاعی روسیه را از بین می‌برد.

اوکراین در ضدحمله اخیر خود که از یک ماه پیش آغاز شده، برای از بین بردن سیستم دفاعی بسیار مستحکم روسیه تلاش کرده و این مسئله امیدها را در میان برخی از متحدان غربی کیف مبنی بر دستیابی نیروهای مسلح اوکراین به یک پیشرفت سریع کاهش داده است.

اداکین در جلسه استماع پارلمان گفت: «اکنون سوال این است که چگونه می‌توان خط مقدمی را انتخاب کرد که بیش از هزار کیلومتر طول دارد و از آن خط روسیه را در مخمصه انداخت؟ به همین دلیل است که می‌بینید چندین جبهه توسط اوکراین باز شده و آن‌ها در حال بررسی این مسئله هستند».

راداکین اذعان کرد که تراکم «فراتراز حد انتظار» میادین مین روسیه، فقدان پوشش هوایی اوکراین و نرسیدن «تمام تجهیزات [نظامی] مورد نظر آنها [کیف]» کارزار را پیچیده کرده است. اما او هم‌چنین گفت که این ناعادلانه است که برای اوکراین یک جدول زمانی مشخص تعیین کنیم و «روسیه اکنون آنقدر ضعیف است که قدرت ضدحمله [خود] را ندارد».

راداکین گفت: «روسیه تقریباً نیمی از کارایی رزمی ارتش خود را از دست داده است. سال گذشته ۱۰ میلیون گلوله توپ شلیک کرد اما در بهترین حالت می تواند سالانه ۱ میلیون گلوله تولید کند. این کشور ۲۵۰۰ تانک را از دست داده است و در بهترین حالت می‌تواند سالانه ۲۰۰ تانک [جدید] تولید کند».

بریتانیا پس از ایالات متحده دومین تامین کننده بزرگ کمک‌های نظامی به اوکراین است و از نظر تامین تجهیزات نظامی پیشرفته از جمله تانک‌های اصلی نبرد و موشک های کروز دوربرد، پیشتاز بوده است.