سه شنبه, ۴ مهر ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-09-26
تبلیغات
کد خبر: 60119 |
تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ۱۴۰۲ - ۳:۴۳ | ارسال توسط :
91 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

عضو هیات علمی گروه جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران با بیان اینکه سیاست‌های جمعیتی باید ناظر به موانعی باشد که مردم درگیر آن‌‌ها هستند، گفت: مادر بودن زنان باید در قوانین کشور دیده شود و نابرابری شغلی به نفع زن باید در قوانین وجود داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری شناخت‌پژوهان رسانه، گروه سبک زندگی این موسسه با هدف بررسی پیامدهای اقتصادی تحولات جمعیتی ایران و آسیب‌شناسی و ارایه پیشنهاد درباره سیاست‌ها و برنامه‌های موجود در زمینۀ جمعیت، نشستی تخصصی با حضور رسول صادقی عضو هیات علمی گروه جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران برگزار کرد.

در این نشست صادقی ابتدا به تبیین رابطه اقتصاد و تحولات جمعیتی پرداخت و گفت: به اعتقاد من رابطه‌ای دو سویه و کاملا تعاملی بین مسائل اقتصادی و تغییرات جمعیتی کشور وجود دارد.

وی در تشریح تاثیر وضعیت اقتصادی بر تحولات جمعیتی گفت: یکی از پیش شرط‌های فرهنگ ایرانی در ازدواج، شاغل بودن مرد است، وقتی اشتغال دچار مشکل می‌شود، جمعیت هم با چالش مواجه می‌شود؛ زیرا ازدواج به تاخیر افتاده و در نتیجه فرزندآوری نیز دچار بحران می‌شود.

صادقی در ادامه افزود: بخشی از جمعیت کشور وارد آموزش عالی می‌شوند که مهارت آموزی در آن اتفاق نیفتاده و بازار کار ندارد. مشکل ما بیکاری جوانان است. امیدِ پیدا کردن کار هم، کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل مساله ازدواج نیز دچار مشکل شده است، در نتیجه فرزندآوری نیز کاهش یافته است. اینها منظومه‌هایی هستند که با هم ارتباط دارند. به عنوان نمونه بیشتر بیکاری در غرب کشور است، بیشترین مهاجرت و عدم ازدواج نیز در همان منطقه وجود دارد؛ بنابراین متغیرهای اقتصادی تاثیر زیادی در بحث جمعیت دارند، مهاجرت خودش بازار مبدا و مقصد را بهم می‌ریزد.

عضو هیات علمی گروه جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران ادامه داد: مشاغل قراردادی و نااطمینانی شغلی نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در بحث اقتصادی است، به‌ همین دلیل بسیاری از برنامه‌ها از جمله ازدواج و فرزند منوط به ثبات شغلی شده است. بالا بودن هزینه‌ها به ویژه در حوزۀ مسکن و تورم بیش از حد نیز در این میان نقش تاثیرگذار دارد. این در حالی است که مشوق های مالی دولت برای فرزندآوری بسیار کم و ناچیز است.

وی سپس در تبیین تاثیر  تحولات جمعیتی بر اقتصاد گفت:  ایران در فرصت پنجرۀ جمعیتی قرار دارد؛ جمعیت فعال کشور ۷۰ درصد است. برخی کشورها، رشد جمعیت را مانع توسعه اقتصادی می‌دانند و معتقدند برای رسیدن به توسعه اقتصادی باید رشد جمعیت کاهش یابد. برخی نیز برعکس، رشد جمعیت را عامل توسعه اقتصادی می‌دانند و برخی نیز نگاه بی‌طرفی دارند. ابن خلدون اندیشمند بزرگ اسلامی معتقد بود که بحث جمعیت بالقوه برای اقتصاد خوب است اما آنچه مهم است کیفیت جامعه و ساختارهایی است که جامعه در آن رشد می کند. از سال ۲۰۰۰ به بعد، با توجه به تجربه رشد بالای اقتصادی آسیای شرقی که یک سوم آن به دلیل تحولات جمعیتی بود این مطلب تقویت شد که رشد جمعیت تاثیر زیادی در توسعۀ اقتصادی دارد، البته برخی جوامع نیز نتوانستند از رشد جمعیت استفاده کنند.

محور دیگری که صادقی مطرح کرد، سالمندی جمعیت بود. وی در این رابطه گفت: کسانی که مستمری از دولت دارند یا متکی به ثروت هستند، مشکلات کمتری در این دوران دارند. الان امید به زندگی در بین سالمندان افزایش یافته است لذا باید برای این دوران اندوخته داشته باشند. کشورهایی که فرصت پنجره جمعیت داشتند از این فرصت استفاده کردند. اگر تعداد شاغلان کم شود و تعداد مستمری‌بگیران زیاد شود، صندوق‌ها دچار مشکل می‌شوند. ایران هنوز وارد سالمندی نشده است، صندوق‌ها گرفتار این چالش هستند.

عضو هیات علمی گروه جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران در ادامه به بحث سالمندی سالم در برخی از کشورها اشاره و اظهار کرد: نوع نگاه به سالمندی تغییر کرده و سالمندان به عنوان کارآفرین در جامعه حضور داشته و احساس موفقیت می‌کنند. نوع زیستن این سالمندان هم مهم است. زمانی شعار افزایش طول عمر بود، ولی الان کیفیت زندگی مهم است. باید سبک زندگی سالمی داشته باشیم تا سالمندی سالمی داشته باشیم.

صادقی در ادامه با اشاره به رویکرد وزارت بهداشت در این رابطه، گفت: وزارت بهداشت، تمرکز را بر درمان گذاشته است نه پیشگیری و اصلاح تغذیه، رفع استرس، ایجاد روابط سالم اجتماعی، معنویت و …. رعایت این مسائل در طول زندگی یک سبک زندگی را رقم می‌زند که امید به زندگی سالم را افزایش می‌دهد. کشورهایی که این سیاست را در پیش گرفته‌اند نیاز چندانی به درمان ندارند. این سبک زندگی سالم باید فرهنگ‌سازی شود.

این کارشناس حوزۀ جمعیت در ادامه بحث سالمندان یادآور شد: یک بحث دیگر در مورد سالمندان حمایت اجتماعی و تکریم سالمندان است، خیلی مواقع بچه‌ها در کنار پدر و مادر بوده و از آنها مواظبت می‌کنند و این خیلی خوب است. برخی از کشورها، سیاست‌شان در مورد مسکن چند وجهی است، یعنی اگر بچه‌ها یک آپارتمان هم برای پدر و مادر در نزدیک خانۀ خود بخرند، وام دو برابر به آنها داده شده و سود بانکی هم نصف می‌شود. این حمایت اجتماعی بین نسلی است. داشتن نوه تاثیر مثبتی در کیفیت زندگی سالمندان دارد. خیلی از کشورها به دلیل افزایش امید به زندگی  در آن کشورها تلاش می‌کنند که سالمندان را بیشتر در بازار کار نگهدارند و اگر می خواهند بازنشسته کنند، این کار به تدریج صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی که تمایل به فرزندآوری به دلیل شرایط بد اقتصادی کم شده، چه کسانی چه کاری باید بکنند، گفت: سیاست‌های جمعیتی باید مبتنی بر خواسته‌های مردم بوده و ناظر به موانعی باشد که مردم درگیر آنها هستند. ما چکار کنیم که خانواده تربیت شود؟ این قانون باید در همه سیاست‌ها باشد، مادر بودن زنان باید در قوانین دیده شود، ساعت کاری آنها باید کم باشد، نابرابری شغلی به نفع زن باید در قوانین وجود داشته باشد. در آموزش عالی بیشتر خانم‌ها هستند و آنها ترجیح می دهند با کسانی ازدواج کنند که تحصیلات دانشگاهی داشته باشند و چون مردان با تحصیلات بالا کم است شاهد عدم توازن در این باره هستیم. بنابراین قوانین باید به نفع مردم باشد و مردم احساس کنند که امر از بالا به پایین نیست. نکتۀ دیگر تداوم و پایداری این سیاست‌ها است. اگر چنین نباشد عدم اطمینان به سیاست‌ها در مردم به وجود می آید.

عضو هیات علمی گروه جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران ابراز کرد: مشکل دیگر این است که سیاست‌ها و برنامه‌های ما در مرحله اجرا ارزیابی نمی‌شوند. عامل دیگر محیط هنجاری و فرهنگی است؛ هنجار فرزندآوری. در برخی کشورها مادران را تشویق می کنند تا فرزندان را پشت سر هم بیاورند بعد سرکار برگردند. برای این امر نیاز به گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی است.

صادقی در ادامه گفت: عوامل مختلفی می‌تواند درسیاست‌ها و اجرا تاثیرگذار باشد. سیاست‌های کلی جمعیت یکی از جامع‌ترین سیاست‌های جمعیتی در جهان است که در سال ۱۳۹۳ نوشته شده است ولی در اجرا با چالش‌های جدی مواجه است مثلا برنامه هفتم توسعه مبتنی بر این سیاست‌ها نوشته نشده است. این سیاست‌ها تبدیل به برنامه نشده و در نتیجه در مرحله اجرا دچار مشکل می شود.

این کارشناس جمعیت‌شناسی با بیان اینکه حل مسائل اجتماعی زمان‌بر است و باید مرحله‌بندی شوند گفت: ابتدا باید سرعت تاخیر در ازدواج کاهش یابد، بودن یک سیاست و قانون بهتر از نبودنش است، البته باید بعد از اجرا ارزیابی و اصلاح شود. مثلا در ژاپن بحران جمعیت، ناشی از مشکلات مالی نبود بلکه سیاست‌های شغلی باعث بروز این مشکل شده بود به همین دلیل دولت ژاپن، سیاست‌های شغلی را اصلاح کرد، مشکل دیگر نبود مهدکودک‌ها در ادارات و به‌ویژه در شرکت‌های غیردولتی بود. لذا دولت ژاپن این مشکل را هم حل کرد.

وی گفت: باید بسته کاملی برای سیاست‌های جمعیتی تهیه کرد تا همه افراد جامعه را در بر بگیرد. یکی از این موارد کیفیت مهدکودک‌ها و اعتماد مردم به آن است. رهبری هم چندین بار به مسئله مهدکودک‌ها انتقاد کردند. یک بحث در مورد مهد کودک‌ها، هزینه های بالای آن برای خانواده‌ها در شهرهای بزرگ است، لذا خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزند کمتری بیاورند.

صادقی در پاسخ به این سوال که برخی وقت‌ها وضعیت اقتصادی خوب است ولی فرزندآوری نمی‌شود گفت: ثروت اگر از سطحی مشخص رد شود، تبدیل به سبک زندگی خاصی می‌شود از جمله فردگرایی و تجردگرایی که منجر به کاهش فرزندآوری می‌شود به همین دلیل در مناطق مرفه تهران فرزندآوری کم است. ابن خلدون می‌گوید تجمل‌گرایی و ثروت زیاد، هویت خانواده‌گرایی را از بین می‌برد و باعث کاهش جمعیت می‌شود.

عضو هیئت علمی گروه جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران در جمع‌بندی صحبت‌های خود در انتهای جلسه گفت: دلایل کاهش فرزندآوری منحصر در اقتصاد نیست بلکه فرهنگ نیز تاثیر دارد، بدترین وضعیت زمانی است که کشوری هم‌زمان دچار چالش اقتصادی و فرهنگی شود و کشور ما در چنین وضعیتی است.

پایان پیام/۷۸۰۳۹


×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید