انعقاد قرارداد خودمالکی از سوی بانک مسکن - افق اقتصادی

انعقاد قرارداد خودمالکی از سوی بانک مسکن - افق اقتصادی
یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-05-19
کد خبر: 150724 |
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۴ |
98 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

مدیرعامل بانک مسکن از انعقاد قرارداد خودمالکی ۹۲ هزار و ۴۸۵ واحد به میزان ۲۸ هزار و ۶۸۹ میلیارد تومان در بانک مسکن از ابتدای طرح نهضت ملی مسکن خبر داد.

انعقاد قرارداد خودمالکی از سوی بانک مسکن

انعقاد قرارداد خودمالکی  از سوی بانک مسکن

برای تسهیلات وام خود مالکی در وهله اول توافق بین شرکت عمران بهسازی و نوسازی شهری و بانک مرکزی بوده است در این توافق بخشی از یارانه‌های دولتی به بانک پرداخت شد تا در عوض بانک چندین برابر آن را به صورت تسهیلات نوسازی به بافت‌های فرسوده دهد.

در سال ۸۸ وزارت مسکن و شهرسازی این توافق را تأیید کرد و در قالب مسکن مهر به بافت‌های فرسوده برای نوسازی و ساخت و ساز آغاز شد در آن دوره تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی مسکن مهر برای ۳۰ هزار واحد مسکونی به بافت فرسوده تعلق گرفت. در سال ۹۲ به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده در خط اعتباری مسکن مهر و مشکلات مالی که به وجود آمد روند پرداخت تسهیلات از محل اعتبارات با مشکل رو به رو شد و روند پرداخت تسهیلات به کندی رو به رو شد در نتیجه ساخت و ساز به تعویق افتاد.

با همه موارد این طرح با استفاده از ظرفیت‌های شهری، سرمایه مالکان و تسهیلات دولتی برای ساخت واحد‌های مسکونی لازم است علاوه بر نوسازی بخش از بافت‌های فرسوده، منجر به افزایش موجودی مسکن مصرفی در مناطق شهری خواهد شد. این طرح می‌تواند از ساخت شهرک‌های دور افتاده و بدون زیر ساخت پیشی بگیرد چرا که در محدوده قدیمی شهر‌ها می‌باشد.

سهم دولت در طرح پروژه‌های خود مالکی

در این پروژه واحدی به وزارت راه و شهرسازی تحویل داده نمی‌شود و دولت هیچ نقشی در مالکیت واحد‌ها ندارد و افرادی که زمین یا ساختمان در بافت فرسوده دارد در این طرح ثبت نام می‌کنند و بعد از تأیید واحد‌های خود مالکی از سوی دولت و وزارت راه و شهرسازی افراد واجد شرایط برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی می‌شوند.

در طرح خود مالکی، مالک می‌تواند به ازای هر واحدی که در زمین خود می‌سازد تسهیلات دریافت کند. همچنین می‌تواند واحد‌ها را به افرادی که شرایط لازم برای طرح اقدام ملی مسکن دارند واگذار کنند. با اجرای درست این طرح، درخواست تقاضا برای اجاره خانه کاهش می‌یابد.

 

در راستای اجرای طرح نهضت ملی مسکن و کاهش هزینه تمام شده برای اقشار محروم، نرخ سود وام بانکی ۴۰۰ و ۳۰۰ میلیون تومانی دهک‌های یک تا چهار در این طرح را با سود ۲ درصد تعیین کرد که اقدامی برای خانه‌دار‌شدن اقشار کم‌درآمد است.

«هادی عباسی» معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: در شورای عالی مسکن با حمایت رییس جمهور ۴۰۰ میلیون تومان وام نهضت ملی مسکن، ۱۵ ساله با سود ۲ درصد برای دهک‌های یک تا چهارم متقاضی تخصیص یافت. همچنین ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات ۱۵ ساله به دهک‌های سوم و چهارم با سود دو درصد برای احداث مسکن در نظر گرفته شده است.

 

مدیرعامل بانک مسکن درباره روند ارایه تسهیلات خودمالکی به متقاضیان معرفی شده توسط وزارت راه و شهرسازی را اعلام کرد و گفت: از ابتدای طرح نهضت ملی مسکن تاکنون قرارداد‌های خودمالکی ۹۲ هزار و ۴۸۵ واحد در بانک مسکن منعقد شده است.

مدیرعامل بانک مسکن، مبلغ قرارداد منعقد شده خودمالکی در بانک مسکن را معادل ۲۸ هزار و ۶۸۹ میلیاردتومان عنوان کرد و افزود: بانک مسکن از میزان قرارداد منعقد شده خودمالکی و از محل تسهیلات تاکنون ۲۱ هزار و ۶۵۵ میلیاردتومان به حساب سازندگان وازیر کرده است.

حسینی تصریح کرد: مقرر شده است تا پرداخت تسهیلات خودمالکی از سوی دیگر بانک‌ها برای افرادی که در سال جاری توسط وزارت راه و شهرسازی تعیین می‌شوند، انجام شود.

گفتنی است، تسهیلات خودمالکی طرح نهضت ملی مسکن مرحله به مرحله و بر اساس پیشرفت فیزیکی به مالکان پرداخت می‌شود.

 

عملکرد بانک مسکن نهضت ملی مسکن 

 

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آمار عملکرد تمامی بانک‌ها در طرح نهضت ملی مسکن گفت: تنها بانک مسکن به تعهدات خود در این طرح عمل کرده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات انجام شده در طرح نهضت ملی مسکن گفت: با کارشناسی و به کارگیری تمامی ظرفیت‌ها در ماه‌های اخیر شاهد کاهش تورّم بخش مسکن هستیم. در دولت سیزدهم اقدامات گسترده‌ای برای بهبود فرایند تامین مسکن صورت گرفت که به مرور شاهد به ثمر رسیدن نتایج آن خواهیم بود.

وی با اشاره به آمار عملکرد تمامی بانک‌ها در طرح نهضت ملی مسکن گفت: با توجه به تکالیف محوله به بانک‌ها و عملکرد بالاتر از تعهد بانک مسکن، مقتضی است تمامی بانک‌ها نسبت به تخصیص تسهیلات مطابق با تعهدات اقدام کنند.

وزیر راه و شهرسازی بر حمایت ویژه دولت از طرح نهضت ملی مسکن تاکید کرد و گفت: در خصوص اجرای کامل طرح نهضت ملی مسکن در استان مازندران موانعی وجود دارد که انتظار می‌رود با برگزاری جلسات منظم، رفع ابهامات و هماهنگی دستگاه‌های ذیربط مرتفع شود.

از مجموع ۲۴۰ هزار مسکن مهر نیمه‌تمام، حدود ۱۰۰ هزار واحد به بهره برداری رسید که با برنامه‌ریزی و پیگیری بر اتمام واحد‌های باقیمانده نیز اهتمام داریم.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت کاهش قیمت نهایی مسکن، کاهش قیمت مصالح ساختمانی را در این امر موثر خواند و از تمهیداتی برای کاهش شیب تند تورم در این بخش خبر داد.

پرداخت حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال به متقاضیان نهضت ملی

سید عباس حسینی مدیرعامل بانک مسکن به تشریح عملکرد بانک در طرح نهضت ملی مسکن در استان مازندران پرداخت و افزود: از مجموع ۱۷۰۹۸ واحد معرفی شده به بانک در استان مازندران، تعداد ۸۵۰۵ قرارداد به مبلغ ۲۶۲۳۷ میلیارد ریال منعقد شده و مبلغ ۱۹۵۶۹ میلیارد ریال نیز به متقاضیان پرداخت شده است.

وی بر اهتمام ویژه بانک مسکن بر مشارکت و ایفای تعهدات در طرح نهضت ملی مسکن تاکید کرد و گفت: با توجه به تکالیف تعیین شده در طرح نهضت ملی مسکن، تامین مالی این طرح و انجام تعهدات، منوط به تقویت منابع بانک از طریق تجمیع گردش مالی تمامی شرکت‌های زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی، پیمانکاران و ذینفعان در بانک مسکن است که امید می‌رود با دستور وزیر محترم و پیگیری ایشان این امر محقق شود.

سید محمود حسینی‌پور استاندار مازندران بر اجرای کامل طرح نهضت ملی مسکن در استان تاکید کرد و افزود: تولید مسکن یکی از سیاست‌های جدی دولت سیزدهم است و بنابر تاکید رییس جمهوری بر پیگیری جدی سیاست‌های حوزه مسکن از سوی مسوولان جا دارد با حضور وزیر محترم، موانع و مشکلات اجرای این طرح در استان مطرح تا شاهد رفع مشکلات و تحقق شعار‌های دولت باشیم.

استاندار ادامه داد: یکی از مسائل مهم در طرح نهضت ملی مسکن در استان تامین مالی پروژه‌هاست که با توجه به اهتمام ویژه و انجام فراتر از تعهدات طرح نهضت ملی توسط بانک مسکن، لازم است تمامی بانک‌ها نسبت به ایفای تعهدات خود اقدام کنند.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید