افزایش اشتغال با بالا رفتن سن - افق اقتصادی

افزایش اشتغال با بالا رفتن سن - افق اقتصادی
چهارشنبه, ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-04-17
کد خبر: 221734 |
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۶:۴۶ |
27 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

به گزارش اکوایران و بر اساس آمارهای منتشر شده از بازار کار در انتهای پاییز ۱۴۰۲، به‌طور کلی حدود ۶۸.۶ درصد از مردان و تنها ۱۴.۴ درصد از زنان واجد شرایط کار، تمایل به مشارکت اقتصادی و اشتغال داشته‌اند که به آن‌ها نیروی کار فعال یا نرخ مشارکت گفته می‌شود. این درحالیست که از میان […]

افزایش اشتغال با بالا رفتن سن

به گزارش اکوایران و بر اساس آمارهای منتشر شده از بازار کار در انتهای پاییز ۱۴۰۲، به‌طور کلی حدود ۶۸.۶ درصد از مردان و تنها ۱۴.۴ درصد از زنان واجد شرایط کار، تمایل به مشارکت اقتصادی و اشتغال داشته‌اند که به آن‌ها نیروی کار فعال یا نرخ مشارکت گفته می‌شود. این درحالیست که از میان همین نیروی کار فعال، حدود ۹۳.۸ درصد از مردان و ۸۵.۸ درصد از زنان مشارکت کننده در بازار کار در انتهای پاییز دارای شغل بوده‌اند و مابقی آن‌ها جزو جمعیت بیکار به شمار می‌آیند. این درحالیست که گروه‌های سنی متفاوت، نرخ اشتغال و بیکاری در میان زنان و مردان متفاوت بوده است. 

شایان ذکر است تمامی آمارهای مذکور مربوط به انتهای پاییز ۱۴۰۲ بوده و به تفکیک زنان و مردان بررسی شده است به همین ترتیب ممکن است با تغییر زمان مورد بررسی، تغییراتی در نرخ‌های مورد بررسی وجود داشته باشد. 

زنان جوان بالاترین نرخ مشارکت زنان در بازار کار را دارند

 بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ مشارکت در میان زنان، از افراد ۱۵ تا ۱۹ ساله حدود ۳.۸ درصد است. سپس در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال نرخ مشارکت به ۱۷.۹ درصد رسیده و در ادامه، گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال بالاترین نرخ مشارکت در میان زنان با رقم ۲۴.۷ درصد را به خود اختصاص داده است.

مشاهده می‌شود زنان با افزایش سن پس از ۳۰ سالگی، میزان مشارکت خود در بازار کار را کاهش داده‌اند به‌گونه‌ای که این شاخص از ۳۰ تا ۴۹ سالگی از ۲۲.۲ درصد به ۱۹.۸ درصد کاهش پیدا می‌کند. در مقابل پس از ۵۰ سالگی حتی کاهش مشارکت زنان در بازار کار شدیدتر شده و از ۱۸ درصد در سن ۵۰ سالگی به حدود ۳.۶ درصد در ۶۵ سالگی می‌رسد. همچنین نرخ مشارکت زنان بیشتر از ۶۵ سال نیز تقریبا ۱.۲ درصد است. 

زنان ۲۰ تا ۲۴ ساله دارای پایین‌ترین نرخ اشتغال در پاییز 

در مقابل نرخ اشتغال زنان فعال در بازار کار در سن ۱۵ تا ۱۹ سالگی حدود ۷۸.۶ درصد است. سپس نسبت شاغلان به نیروی کار فعال در سنین ۲۰ تا ۲۴ سالگی به ۶۹ درصد کاهش می‌یابد. از ۲۵ تا ۲۹ سالگی با افزایشی هرچند جزئی همراه شده و به ۷۱ درصد می‌رسد اما این افزایش از ۳۰ سالگی به بعد شدت می‌گیرد و حدود ۸۱.۳ درصد ثبت می‌شود.

مشاهده می‌شود به نرخ اشتغال زنان از ۳۵ تا ۵۵ سالگی از ۸۹.۴ درصد به ۹۷.۴ درصد تدریجا افزوده می‌شود. از ۵۵ سال به بعد نیز تقریبا نرخ اشتغال ۱۰۰ درصد است یا به عبارتی دیگر هر شخصی که در بازار کار وجود دارد، قطعا دارای شغل نیز هست. 

پررنگ‌ترین حضور مردان در بازار کار در سنین ۳۰ تا ۴۵ سال

بازار کار در میان مردان به طور کلی گسترده‌تر از زنان است. آمارها نشان می‌دهد نرخ مشارکت مردان در گروه سنی ۱۵ الی ۱۹ سال حدود ۱۷ درصد است. در مقابل با افزایش سن و رسیدن آن از ۲۰ تا ۲۴ سال نرخ مشارکت به ۶۰.۲ درصد و از ۲۵ تا ۲۹ سال حدود ۸۷ درصد بوده است. 

بررسی‌ها نشان می‌دهد از ۳۰ تا ۴۵ سالگی اوج مشارکت مردان در بازار کار است که این شاخص بین ۹۲ تا ۹۴.۵ درصد رقم خورده است. این درحالیست که تقریبا از ۴۵ سالگی به بعد روند نزولی نرخ مشارکت در مردان آغاز شده و تا سن ۴۹ سالگی حدود ۹۰.۹ درصد، از ۵۰ تا ۵۴ سالگی ۷۸.۱ درصد و در ۵۵ تا ۵۹ سالگی به ۶۱.۳ درصد می‌رسد. در نهایت در ۶۰ تا ۶۴ سالگی تنها حدود ۳۶ درصد از مردان در بازار کار حضور دارند و این شاخص در مردان بیش از ۶۵ سال به ۱۶.۳ درصد می‌رسد. 

با افزایش سن مردان، میزان اشتغال آنان بالاتر می‌رود

این درحالیست که در میان مردان نیز  تقریبا با افزایش سن نرخ اشتغال افزایش و بیکاری کاهش می‌یابد. آمارها حاکی از آن است که ۸۳.۵ درصد از مردان مشارکت کننده در بازار کار در سنین ۱۵ تا ۱۹ سالگی دارای شغل هستند. در مقابل در سنین ۲۰ تا ۲۴ سالگی پایین‌ترین نرخ اشتغال معادل ۸۰.۸ درصد رقم می‌خورد اما پس از این سنین، از ۲۵ سالگی نرخ اشتغال از ۸۵.۳ درصد به ۹۶ درصد تا سن ۳۹ سالگی افزایش می‌یابد.

در سنین ۴۰ سال به بالا نرخ اشتغال با آرامش بیشتری دچار افزایش می‌شود به‌گونه‌ای که نرخ اشتغال در افراد ۴۰ تا ۶۴ ساله حدود ۹۶ الی ۹۸ درصد است. همچنین مشاهده می‌شود از میان مردانی که تمایل به مشارکت در بازار کار داشته و بیش از ۶۵ سال سن دارند، ۹۸.۸ درصد افراد دارای شغل هستند. 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید