به گزارش اکوایران، تایلند اعلام کرده برای رسیدن به هدف جاه‌طلبانه تبدیل‌شدن به قطب تولید خودروهای الکتریکی، تا سال ۲۰۲۷ میلادی، ۳۴ میلیارد بات (۹۷۰ میلیون دلار) برای این هدف اختصاص خواهد داد.

به نوشته بلومبرگ، قوانینی که تایلند تصویب کرده به شرکت‌های خارجی تولیدکننده خودروهای الکتریکی اجازه می‌دهد تا ۴۰ درصد در عوارض واردات تخفیف بگیرند. همچنین مالیات بر تولید این خودروهای الکتریکی که سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ به تایلند وارد می‎‌شوند به ۲ درصد کاهش می‌یابد؛ در عوض، سازندگان خودروهای الکتریکی خارجی باید تا سال ۲۰۲۷ خط تولید خود در تایلند را راه‌اندازی کنند.

رئیس هیئت سرمایه‌گذاری تایلند اعلام کرده این قوانین باعث ترغیب سازندگان خودروهای الکتریکی خارجی به ایجاد خط تولید در این کشور می‌شود.

این قوانین همچنین در راستای جاه‌طلبی‌های دولت تایلند در زمینه خودروهای الکتریکی است تا دومین اقتصاد بزرگ جنوب شرق آسیا بتواند تا سال ۲۰۵۰ میزان آزادسازی گازهای گلخانه‌ای خود را به صفر برساند.

تایلند از دیرباز یک قطب تولید خودرو بوده و به عنوان «دیترویت آسیا» شناخته می‌شود. این کشور می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ۳۰ درصد از سهم خودروهای تولیدشده در این کشور را به خودروهای برقی اختصاص دهد تا بتواند جایگاه خود را به عنوان یک تولیدکننده بزرگ منطقه‌ای در عصر خودروهای الکتریکی حفظ کند.

تایلند از سال ۲۰۲۲ نخستین مرحله از تغییر به سوی تولید خودروهای برقی را آغاز کرد و توانست تعداد زیادی از سازندگان خودروهای الکتریکی چینی از قبیل شرکت‌های «بی‌وای‌دی»، «گریت وال موتورز»،‌ «سایک موتور» و «چانگان موتورز» را به این کشور جذب کند. این خودروسازان اصلی چین به سرعت در حال به چالش کشیدن سلطه خودروسازان ژاپنی و غربی در تایلند هستند که در سال‌های اخیر مشغول تولید و صادرات خودروهای بنزینی از تایلند بوده‌اند.

قوانین جدید تایلند برای شرکت‌های سازنده خودروهای الکتریکی از ۲ ژانویه (۱۲ دی) آغاز خواهد شد و دولت این کشور انتظار دارد در چهار سال آینده ۸۳۰ هزار خودروی الکتریکی از جمله ۴۵۴ هزار خودروی سواری برقی، از این قوانین نفع ببرند.

دولت تایلند ۷/۱ میلیارد بات بودجه اضافی را برای تأمین مالی برنامه‌های تشویقی خریداران فعلی تصویب کرده است.

همچنین در جهت ترغیب خرید خودروهای برقی، خریداران محلی یارانه‌هایی که حداکثر ۱۰۰ هزار بات (۲ هزار و ۸۵۸ دلار) برای هر خودرو الکتریکی است،‌ دریافت خواهند کرد و این برنامه قرار است از سال آینده تا سال ۲۰۲۵ اجرا شود. شایان ذکر است که میزان یارانه جدید کمتر از یارانه فعلی است که ۱۵۰ هزار بات تعیین شده بود.