به گزارش اکوایران؛ با تثبیت موقعیت سیاسی سوریه حالا کشورهای مختلف برای مشارکت در آینده اقتصادی سوریه و بازسازی این کشور در حال رقابت با یکدیگر هستند، اما در این میان بسیاری از کارشناسان اقتصادی کشور معتقدند که ایران نتوانسته نقش پررنگی در بازسازی این کشور داشته باشد و با توجه به نیاز این کشور، ایران می‌تواند سهم خود را با سرمایه‌گذاری در سوریه افزایش دهد.

با توجه به اهمیت بازار سوریه برای فعالان اقتصادی، در نشستی با حضور رییس اتاق بازرگانی مشترک سوریه و ایران، سفیر ایران در سوریه و نمایندگان برخی تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی فرصت‌های همکاری و شرایط حضور شرکت‌های ایرانی در سوریه در کنار  ظرفیت‌ و توان برخی رشته فعالیت‌ها در ایران از جمله صنایع شوینده و بهداشتی، نساجی و پوشاک و همچنین سازندگان خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین برای فعالیت در بازار سوریه بررسی شد.

براساس گزارش اتاق بازرگانی تهران در این نشست حسین اکبری سفیر ایران در سوریه طی سخنانی با اشاره به اینکه صنعت نساجی سوریه پس از جنگ دچار آسیب شد و اکنون صادرات این کشور در این حوزه به یک‌سوم سال‌های پیش از وقوع جنگ رسیده پیشنهاد کرد، فعالان بخش ‌خصوصی در ایران از طریق سرمایه‌گذاری مشترک با مبدا سوریه وارد فاز همکاری با این کشور شوند و پس از تولید محصول آن را صادر کنند.

اکبری نیز اشاره کرد که در حال حاضر حدود ۹۰ درصد مساحت سوریه تحت کنترل دولت است. سفیر ایران در سوریه با اشاره به اینکه انتقال زمینی بار به این کشور هم‌اکنون از طریق عراق و ترکیه انجام می‌گیرد، افزود: پیگیری‌هایی در حال انجام است که مرسولات ایران ابتدا به بندر مرسین در ترکیه و سپس به بندر لاذقیه در سوریه ارسال شود که استفاده از این مسیر منجر به کاهش زمان انتقال محموله‌ها خواهد شد.

سفیر ایران در سوریه با امن خواندن فعالیت اقتصادی در سوریه عنوان کرد: بیمه مشترکی میان ایران و سوریه طراحی شده که در تمام حوزه‌ها امکان ارائه خدمات را داراست. برای وصول مطالبات نیز بانک مشترکی در شرف تاسیس است که مشکلات فعالان اقتصادی را در نقل و انتقال وجوه حل خواهد کرد.

اکبری در ادامه از امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد میان ایران و سوریه خبر داد و گفت: دولت سوریه نسبت به سرمایه‌گذاری مشترک در این کشور نگرش مثبتی دارد. ضمن آنکه، بازار سوریه بازار بی‌رقیبی برای بخش خصوصی ایران بوده و این کشور می‌تواند به دروازه ورود کالاهای ایرانی به سایر کشورهای عربی و آفریقایی تبدیل شود.

او همچنین با اشاره به اینکه کشت فراسرزمینی ایران در سوریه قابل مذاکره است، ادامه داد: این کشور در زمینه دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی و سنگین با مشکلات جدی مواجه است و احتمالا امکانات رها شده خودروسازان ایران در این کشور برای ساخت خودروهای تجاری قابل استفاده خواهد بود.

ناشناخت‌های بازار سوریه برای ایران

هرچند فعالان اقتصادی بر کمرنگ بودن سهم ایران از بازار سوریه تاکید می‌کنند، اما رئیس اتاق مشترک سوریه و ایران معتقد است شناخت بخش خصوصی ایران از اقتصاد و بازار سوریه را کافی نیست و پیش از هر اقدامی لازم است آگاهی از این بازار افزایش پیدا کند.

به گفته فهد درویش، تجارت ایران و سوریه را سهل و ممتنع توصیف کرد و گفت: واردات پوشاک و منسوجات و همچنین خودرو سواری به سوریه ممنوع است. این ممنوعیت‌ها از سوی دولت اعمال شده که با امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد هم ممنوعیت آنها برطرف نمی‌شود. اما ورود نخ، پارچه و همچنین اتوبوس به کشور ما مجاز است.

رئیس اتاق مشترک سوریه و ایران سپس پیشنهاداتی مبنی بر تبادل فهرستی از اقلام وارداتی مجاز دو کشور و همچنین تبادل هیات‌های تجاری در آینده‌ای نزدیک و برگزاری جلسات مذاکره مستقیم میان تجار را نیز پیشنهاد کرد که مورد اقبال قرار گرفت و مقرر شد که مذاکرات بعدی بر پایه این فهرست‌ها انجام گیرد.

پایداری مناسبات از مسیر سرمایه‌گذاری مشترک  

دبیرکل اتاق تهران هم در این نشست به این نکته اشاره کرد که یران و سوریه دارای اشتراکات بسیاری هستند، گفت: نگاه بخش خصوصی کشور به سوریه معطوف به تجارت یک‌طرفه نیست و ما علاقه‌مند هستیم که سطح مراوادات با این کشور در بخش‌های صادرات و واردات و سرمایه‌گذاری‌های مشترک ارتقا پیدا کند. به گفته بهمن عشقی، روابط اقتصادی کشورها زمانی پایدار می‌ماند که بر پایه عدالت باشد و به رفاه دو ملت منتهی شود. از این رو برای برقراری چنین مناسباتی باید علاقه مشترک ایجاد کنیم و به چگونگی تضمین منافع بیندیشیم.