به گزارش اکوایران؛ امروز دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد. عباس علی‌آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه بر ضرورت حمایت از تولیدکنندگان داخلی در توسعه خودروهای برقی تاکید کرده و گفته، استراتژی اصلی وزارت صمت حمایت منطقی، دقیق و عالمانه از ساخت داخل است؛ البته حمایت از تولید داخل به این معنا نیست که تجارت خارجی و صادرات و واردات را از دستور کار خارج کنیم.

آنطور که علی‌آبادی اظهار کرده، بایستی تولید داخلی را حمایت کنیم اما این تا زمانی معنا دارد که بتوانیم این تولیدات را صادر هم کنیم. خودروی داخلی باید در تراز جهانی تولید و قابلیت صادرات داشته باشد؛ این آینده‌ای است که برای تولید داخلی متصور هستیم.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، ساخت داخل باید بر اساس مزیت‌های داخل کشور باشد و هدف‌گیری ما در درجه اول رفع گلوگاه‌ها، ایجاد اشتغال، حداقل کردن مصرف ارز کشور و اقتصادی کردن پروژه‌هاست؛ اگر برنامه‌ها با هر یک از این موارد معارض باشد، متوقف می‌شود.

علی‌آبادی نسبت به اقدام خودروسازان مبنی بر الزام متقاضیان به خرید خودروهایی مغایر با خودروهای ثبت‌نامی در سامانه یکپارچه خودرو واکنش نشان داده و گفته، خودروسازان طبق قانون‌ به هیچ عنوان حق ندارند خریدار را مجبور به خرید محصول غیر از آنچه که ثبت‌نام کرده، بکنند و بایستی حتما طبق قرارداد عمل شود.

خودروسازان تنها توصیه می‌کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرده که آنچه خود خودروسازان نیز اعلام می‌کنند نیز همین است که آن‌ها به مشتریان توصیه می‌کنند خودرویی را جای خودروی انتخابی خود خریداری کنند اما هیچ اجباری در کار نیست و مشتری می‌تواند، نپذیرد. چنانچه خودروسازی مشتری را مجبور به پذیرفتن این پیشنهاد کرده‌اند، موضوع را مطالبه و پیگیری خواهیم کرد.

 

علی‌آبادی درباره اینکه بعضی از خودروسازان در سامانه یکپارچه هنگام تحویل خودرو به متقاضیان، خودروهای دیگری را تحمیل می‌کنند، اظهار کرده که خودروسازان به هیچ عنوان حق این کار را ندارند و باید طبق قانون و قرارداد عمل کنند. در این باره خودروسازان گفته‌اند که به مشتریان توصیه کرده‌اند که مشتریان می‌توانند توصیه را قبول نکنند.

دستور علی‌آبادی برای تسخیر بازارهای جهانی

براساس اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت، بایستی قطعات و محصولاتی ساخته شود که استراتژیک بوده و دارای ارزش افزوده برای کشور باشد تا از این طریق بتوان بازارهای بین‌المللی را تسخیر کرد. خودروسازان از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه استقبال می‌کنند، بنابراین از فناوران می‌خواهیم تا با همکاری و هم‌افزایی صنعت و دانش‌بنیان‌ها، برای تولید محصولات پیش‌رو و با کیفیت اقدام کنند.

مسئول قیمت‌گذاری خودرو کیست؟

علی‌آبادی در حاشیه این نمایشگاه درباره قیمت‌گذاری خودروها گفته که اینکه شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو کنار خواهد رفت یا خیر، اطلاعی ندارم و بنده مسئول این کار نیستم؛ بنابراین نمی‌توانم در مورد این موضوع قول و وعده‌ای هم بدهم. در حال حاضر تشخیص و قیمت‌گذاری خودرو بر عهده شورای رقابت است؛ البته همانطور که خواست دولت و وزارت صمت نیز هست، در چشم‌انداز قصد داریم رقابت در تولید خودرو به‌گونه‌ای باشد که دیگر نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرده که به خودروسازان به صراحت اعلام کرده‌ایم که چنانچه به استانداردهای جهانی نرسند، از آن‌ها حمایت نخواهیم کرد؛ چرا که شأن مردم ما کمتر از مردم کشورهای دیگر نیست و استفاده از محصولات با کیفیت حق آن‌هاست. خودروسازان باید به این خواست ملی اهتمام داشته باشند. ضمن اینکه مقام معظم رهبری نیز موضوع را به صورت جدی مطرح کردند؛ بنابراین ما نیز در وزارتخانه موضوع را مطالبه خواهیم کرد.

علی‌آبادی اظهار کرده که با توجه به اینکه برقی‌سازی خودرو ٧٠ سال است که در جهان مورد توجه قرار دارد و با توجه پیشینه ما در خودروسازی بایستی خیلی زودتر از این‌ها در تولید خودروهای برقی ورود می‌کردیم. 

ساخت خودروهای برقی داخلی طی ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۳

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرده که یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا، برقی‌سازی خودروهاست، خودروسازان متوجه شده‌اند که باید به سمت برقی‌سازی حرکت کنند، در این زمینه خودروسازان اصلی کار را آغاز کرده‌ اما هنوز به محصول نهایی دست نیافته‌اند.

علی‌آبادی اظهار کرده که بر اساس قولی که خودروسازان داده‌اند، طی شش ماه نخست سال آینده ساخت خودروهای برقی محقق شود، وزارت صمت نیز در ساخت خودروهای برقی، از خودروسازان حمایت می‌کند.

براساس اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت نگرانی در تامین زیرساخت‌های برقی‌سازی وجود ندارد، در کشور ما در این زمینه سرمایه‌گذاری هنگفتی انجام شده است؛ ظرفیت ٩٢ هزار مگاواتی نیروگاهی در کشور و در هر نقطه کشور دسترسی به برق وجود دارد؛ بر این اساس شارژ سریع مورد انتظار مردم است. در همه شهرها به ویژه کلان شهرها و مسیرهای جاده‌ای بین راهی مهم نیز ایستگاه شارژ خودروهای برقی را تعبیه خواهیم کرد.

علی‌آبادی در رابطه با واردات خودرو گفته، آنچه که اتفاق افتاد، ناترازی در کیفیت و مطلوبیت بود؛ بنابراین تصمیم گرفته شد به سمتی حرکت کنیم تا نیاز مردم از طریق واردات برطرف شود. البته از خودروسازان داخلی برای اصلاح کمی، کیفیت و تنوع حمایت خواهیم کرد و آن‌ها را تشویق می‌کنیم. خودروسازان باید کیفیت را تضمین کنند و با تنوع تولیدات، خودروهایی در شان و در خور مردم تولید کنیم تا در بازارهای جهانی عرضه شود.