به گزارش اکوایران؛ بر اساس آمار گمرک طی سال ۱۴۰۱ ارزش صادرات بدون نفت خام ایران به پاکستان نسبت به سال ۱۴۰۰ با رشد ۱۸.۱ درصدی حدود ۲.۷ برابر شد. متوسط رشد سالانه ارزش صادرات ایران به پاکستان و واردات ایران از کشور مذکور طی سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۱ به ترتیب برابر با ۹.۶ درصد و ۱۱.۱ درصد بوده است.

 بررسی آمار تجارت میان ایران پاکستان طی دو سال اخیر نشان می‌دهد که واردات ایران از پاکستان سرعت رشد به مراتب بالاتری در مقاسیه با صادرات ایران به پاکستان داشته است، این امر در تراز تجاری دو کشور هم قابل مشاهده است. براساس داده‌های اعلام شده در گزارش معاونت بررسی اقتصادی اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد تراز تجاری ایران و پاکستان از حدود ۹۴۸.۷ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ به ۶۴۶.۲ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

براساس این گزارش طی سال ۱۴۰۱ مقدار وزنی صادرات بدون نفت خام ایران به پاکستان نسبت به سال قبل ۲۱.۸ درصد افزایش و واردات ایران از پاکستان در این بازه زمانی حدود ۲.۱ برابر شده است متوسط رشد سالانه میزان صادرات و واردات کالایی ایران با پاکستان طی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۱ به ترتیب برابر با ۱۷.۸ درصد و ۱۱.۴ درصد بوده است. تراز تجاری ایران با پاکستان به لحاظ وزنی طی ۱۰ سال منتهی به سال ۱۴۰۱ همواره به نفع ایران و با مازاد مواجه بوده و در سال ۱۴۰۱ نیز به حدود ۲.۸ میلیارد تن رسیده است.

پاکستان

۱۰ کالای صادراتی به پاکستان

براساس این گزارش ۱۰ کالای ایرانی با بیشترین ارزش صادراتی ارائه شده که نشان می‌دهد بخش عمده‌ای از صادرات غیر نفتی ایران را سایر گازهای نفتی و هیدروکربن‌های گازی شکل مایع شده غیر مذکور در ظروف هزار سانتی متر مکعب و بیشتر، سهم حدود ۱۵ درصد از ارزش کل صادرات تشکیل می‌دهد. پس از این محصول، قیر نفت سهم حدود ۱۰ درصد از ارزش کل صادرات و شیر خشک صنعتی از گاو که میزان مواد چرب آن بیشتر از ۱.۵ درصد وزنی نباشد سهم حدود ۹ درصد از ارزش کل صادرات عمده کالاهای صادراتی به پاکستان بوده است.

گاز طبیعی مایع شده، روغن و سایر محصولات تقطیر قطران ذغال سنگ، سایر مواد پلاستیکی، بوتان مایع شده، میله‌های آهنی و فولادی، گوجه فرنگی و خرما سایر کالاهای صادراتی به پاکستان هستند. در مجموع ۱۰ کالای عنوان شده بیش از نیمی از ارزش صادرات ایران به پاکستان را تشکیل می‌دهد که می‌تواند نشان از تنوع کم صادرات ایران به این کشور باشد.

سهم ۸۵ درصدی برنج از کالاهای وارداتی از پاکستان

در این میان در سال ۱۴۰۱ برنج کامل سفید شده صیقلی یا براق شده با سهم حدود ۷۶.۸ درصد از ارزش کل، برنج نیمه سفید شده با سهم حدود ۸.۶ درصد و دانه کنجد به استثنای بذر آن با سهم حدود ۴ درصد از ارزش کل، واردات عمده کالاهای وارداتی از پاکستان بوده است. بنابراین در مجموع بیش از ۸۵ درصد صادرات ایران از این کشور شامل برنج است.

سایر کالاهایی که بیشترین واردات از پاکستان را به خود اختصاص داده‌اند شامل انبه تازه یا خشک کرده، موز سبز یا خشک کرده، سایر حیوانات از نوع گاو به‌جز مولد نژاد خالص، سایر شترها و گونه‌های شتر به استثنای شتر دارای مولد نژاد خالص، ماشین آلات برای بستن بطری‌ها، پیت‌ها و غیره و دستگاه‌های گازدار کردن نوشابه‌ها، سایر پلی استیرن و همچنین پارچه تار و پودباف از کنف یا سایر الیاف نسجی است. به طور کلی ۱۰ کالای یاد شده حدود ۹۸.۸ درصد از ارزش کل واردات ایران از پاکستان را تشکیل می‌دهد.

 تجارت ترجیحی بین دو کشور نیاز به اصلاح

فعالان اقتصادی معتقدند توافقنامه تجارت ترجیحی که در سال ۲۰۰۴ توسط ایران و پاکستان یکی از تلاش‌های دو کشور برای بهبود تجارت دوجانبه بین ایران و پاکستان محسوب می‌شود. برخی از اهداف این توافق شامل افزایش حجم تجارت بین دو طرف، ترویج رشد پایدار بین هر دو طرف، تسهیل تنوع محصولات تجاری و رفع موانع تجارت بین دو طرف بود. اما در حال حاضر این توافقنامه با گذشت زمان و اعمال محدودیت‌ها از سوی ایران مبنی بر منع واردات و صادرات برخی اقلام، کارایی خود را از دست داده و با این شرایط باید اصلاحاتی در این زمینه صورت گیرد.

 ایران و پاکستان در سال ۱۳۸۲ موافقت‌نامه تعرفه ترجیحی منعقد کردند، اما از سال ۱۳۹۷ واردات بیش از ۲۰۰۰ قلم کالا ممنوع شد و خیلی از کالاهای موجود در توافق نامه تعرفه ترجیحی ایران و پاکستان نیز در این لیست قرار گرفتند. اما آذر ماه سال گذشته سخنگوی وقت وزارت صمت از احیای موافقت نامه تعرفه ترجیحی بین ایران و پاکستان خبر داد و مقرر شد واردات برخی از کالاهای ممنوعه نیز از این کشور آزاد شود و ایران نیز بتواند با تعرفه کمتر به پاکستان کالاهایی را صادر کند تا کارکرد اصلی تجارت ترجیحی با پاکستان احیا شود.