قیمت سرسام آور گوشت در بازار | دام زنده چند شد؟ - افق اقتصادی

قیمت سرسام آور گوشت در بازار | دام زنده چند شد؟ - افق اقتصادی
پنجشنبه, ۴ مرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-25
کد خبر: 259363 |
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۲ |
38 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

قیمت دام زنده گوساله کیلویی ۱۹۳ هزار تومان است. هر کیلو گوشت در کشتارگاه حول‌وحوش ۵۰۰ هزار تومان برای قصاب آب می‌خورد و طبق آمار‌های رسمی نهایتا با متوسط قیمت ۵۸۶ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

قیمت سرسام آور گوشت در بازار | دام زنده چند شد؟

افزایش قیمت دام زنده در طول یک سال گذشته تاکنون حدود ۶۰ درصد بوده است، که برای بخشی از مصرف‌کننده‌ها که به جای خرید گوشت اهمیت دارد، این افزایش قابل توجه است.

قیمت دام زنده امروز به‌طور متوسط در کل کشور درحالی به حدود کیلویی ۲۴۵ هزار تومان رسیده که این عدد یک سال قبل در چنین روز‌هایی کیلویی ۱۵۱ هزار تومان اعلام می‌شد. عدد کیلویی ۲۴۵ هزار تومان دام زنده، در کشتارگاه‌های سطح کشور از مرز کیلویی ۵۰۰ هزار تومان اندکی بیشتر می‌شود و قصاب‌ها طبق آمار‌های رسمی هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی را به‌ترتیب ۵۵۴ و ۶۱۸ هزار تومان به مردم می‌فروشند.

قیمت دام زنده؛ کمتر از کیلویی ۳۰۰ هزار تومان

قیمت دام زنده امروز در استان‌های مختلف کشور به‌طور متوسط کیلویی ۲۹۷ هزار و ۸۰۰ تومان گزارش شده است. این عدد به‌عنوان قیمت دام زنده گوسفندی محاسبه شده و قیمت دام زنده گوساله به کیلویی ۱۹۳ هزار و تقریبا ۳۰۰ تومان می‌رسد.

قیمت دام زنده گوسفندی البته مثل خود گوشت گوسفندی یا گوساله، در هر استان و شهری بسته به میزان تولید فرق دارد و مثلا در استانی مثل تهران از مرز کیلویی ۳۰۰ هزار تومان عبور می‌کند.

قیمت دام زنده گوسفندی در استان تهران به‌طور متوسط ۳۱۵ هزار تومان اعلام می‌شود و وقتی به‌جای تهران سراغ استان چهارمحال‌وبختیاری می‌رویم، قیمت دام زنده گوسفندی تا مرز کیلویی ۲۶۰ هزار تومان هم پایین می‌آید.

قیمت دام زنده گوساله نیز با همین نسبت در استان‌های مختلف بالاو‌پایین می‌شود. به‌عنوان مثال قیمت دام زنده گوساله در استانی مثل خراسان رضوی که فقط یکی از مراکز مهم تولید دام تلقی می‌شود، بین کیلویی ۱۸۰ تا ۱۹۰ هزار تومان رسیده، اما قیمت دام زنده گوساله در پایتخت تا مرز کیلویی ۲۰۰ هزار تومان هم بالا می‌رود.

قیمت دام زنده گوسفند و گوساله در کل کشور با همه این نرخ‌ها و محاسبات به کیلویی ۲۴۵ هزار و ۶۰۰ تومان می‌رسد که نسبت به یک سال قبل در چنین روز‌هایی حدود ۶۰ درصد بیشتر است.

قیمت دام کشتار؛ تقریبا کیلویی ۵۰۰ هزار تومان

قیمت گوشت گوسفندی در کشتارگاه‌های سراسر کشور کمی بیش از کیلویی ۶۰۰ هزار تومان است و این عدد برای هر کیلو گوشت گوساله به‌حدود کیلویی ۳۸۰ هزار تومان رسیده.

قیمت گوشت گوسفندی در کشتارگاه که می‌تواند برای قصاب‌ها و فروشنده‌ها اهمیت بیشتری داشته باشد، دقیقا کیلویی ۶۱۵ هزار تومان محاسبه می‌شود. هر کیلو گوشت گوساله نیز در کشتارگاه ۳۸۲ هزار تومان ارزش دارد.

قیمت گوشت گوسفندی در کشتارگاه‌های استان تهران کیلویی ۶۳۰ تا ۶۳۵ هزار تومان برای قصاب‌ها آب می‌خورد، اما قصاب‌های استانی مثل چهارمحال و بختیاری هر کیلو گوشت گوسفندی را بین ۵۸۰ تا ۵۹۰ هزار تومان به مغازه می‌برند.

قیمت گوشت گوساله در کشتارگاه‌های اصفهان بین ۳۸۰ تا ۴۰۰ هزار تومان تغییر دارد و مثلا وقتی سراغ قیمت گوشت گوساله در کشتارگاه‌های استان خراسان رضوی را می‌گیریم، با بازه کیلویی ۳۴۵ تا ۳۶۰ هزار تومان روبرو می‌شویم.

قیمت گوشت گوسفندی و گوساله در کشتارگاه به‌این ترتیب به کیلویی ۵۰۷ هزار تومان رسیده که نسبت به خرداد سال گذشته نشان‌دهنده رشد ۶۰ درصدی است.

قیمت گوشت در بازار؛ کیلویی ۵۸۶ هزار تومان

قیمت گوشت در بازار بسته به گوساله و گوسفندی بودن، طبق آخرین آمار‌های رسمی به‌ترتیب کیلویی ۵۵۴ و ۶۱۸ هزار تومان محاسبه شده است. این وسط باید توجه داشت قیمت گوشت اعلامی از سوی مرکز آمار به‌شکل متوسط اعلام می‌شود و طبیعتا خرید گوشت راسته و قلوه‌گاه اختلاف معناداری پیدا می‌کند.

قیمت گوشت گوسفندی در بازار طبق داده‌های مرکز آمار ایران درحالی به کیلویی ۶۱۸ هزار تومان رسیده که از خرداد پرسال تا الان تقریبا روندی مشابه قیمت دام زنده و گوشت کشتار داشته است. قیمت گوشت گوسفندی از یک سال قبل به این طرف از کیلویی ۳۷۱ هزار تومان با رشد ۶۶ درصدی از مرز کیلویی ۶۰۰ هزار تومان عبور کرد و قیمت گوشت گوساله با جهش ۶۳ درصدی از کیلویی ۳۳۹ هزار تومان به کیلویی ۵۵۴ هزار تومان تبدیل شده است.

قیمت گوشت گوسفندی به‌این ترتیب از دامداری تا قصابی رشد ۱۵۰ درصدی را تجربه می‌کند و قیمت گوشت گوساله با افزایش ۱۹۰ درصدی نسبت به دامداری به دست مشتری می‌رسد.

روند تغییر قیمت گوشت از دامداری تا بازار

انواع دام

دام زنده (هر کیلو)

دام کشتار (هر کیلو)

متوسط قیمت گوشت در بازار (هر کیلو)

گوساله

۱۹۳ هزار و ۳۰۰ تومان

۳۸۲ هزار تومان

۵۵۴ هزار تومان

گوسفند

۲۹۷ هزار و ۸۰۰ تومان

۶۱۵ هزار تومان

۶۱۸ هزار تومان

منبع:

فرارو

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید