رنگ رخسار بازار سرمایه در روز جاری سرخ‌تر شد و بازار سرمایه با افزایش فشار فروش مواجه شد. شاخص کل بورس در روز جاری ۰.۸۵ درصد منفی شد.

صندوق‌های اهرمی که به عنوان نماینده‌ای از انتظارات بازار در میان تحلیلگران بررسی می‌شوند و معاملات ساعت پایانی آن‌ها در هنگام تعطیلی بازار سهام در ارزیابی نحوه شروع معاملات روز بعد بازار سرمایه مورد توجه قرار می‌گیرد امروز همه صف فروش شدند، کاهش چهاردرصدی را تجربه کردند‌ و با صف فروش به کار خود پایان دادند.

در روز جاری خبرگزاری‌هایی که به بورس پرداختند از ادامه محدودیت دامنه نوسان در بازار سرمایه گله کردند. در روز جاری گروه خودرو که پیشتر سبزپوش بود همرنگ جماعت شد و دیگر نتوانست خلاف جریان بازار شنا کند. در میان سرخی چشمگیر بازار سرمایه تنها برخی تک‌نمادها سبز ماندند. ارزش معاملات خرد نسبت به روز قبل کاهش یافت و خروج پول حقیقی از بازار سرمایه در زیر سایه سنگین رکود به بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان رسید.

محدوده حمایتی دو‌میلیون و ۴۰ هزار تا دو میلیون و ۵۰ هزار واحدی حمایت نزدیک شاخص کل بازار سرمایه است که اگر شکسته شود، شرایط برای سهامداران سخت‌تر خواهد شد.

IMG_20240608_175028_276

 امروز ارزش معاملات بازار سرمایه کاهش یافت و خروج پول حقیقی به بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان رسید که سیگنال خوبی برای بازار سرمایه نیست.

حرکت خلاف جهت دلار و حباب درهم‌

در روز جاری قیمت دلار تهران افزایش یافت ولی حباب دلاری درهم کاهش یافت و منفی شد زیرا درصد افزایش دلار بیشتر از رشد درهم بود.

تتر در تعطیلات جمعه رشد کرد و در روز جاری به کانال ۵۹ هزار تومان سرک کشید ولی در هنگام نگارش این گزارش در نیمه دوم کانال ۵۸ هزار تومان قرار دارد. بررسی تکنیکی تتر محدوده ۵۹ هزار و ۳۰۰ تومان را مقاومت تتر نشان می‌دهد. محدوده ۵۸ هزار و ۲۰۰ تومان نیز پله حمایتی دلار است.

ورود پول حقیقی به صندوق‌های طلا افزایش یافت

بیشترین کاهش اونس جهانی طلا در ماه می در روز قبل رقم خورد اونس جهانی طلا محدوده دو هزار و ۳۰۰ دلار را از دست داد. علت به بازار آمریکا باز می‌گشت. ایالات متحده در ماه می ۱۰۰ هزار فرصت شغلی بیشتر از انتظارات ایجاد کرده بود. از سوی دیگر چین نیز موضع تهاجمی خرید طلا را در ماه می متوقف کرد.

ریزش اونس جهانی طلا به کاهش قیمت طلا و سکه در روز جاری منجر شد. قیمت طلا و اقلام سکه در روز جاری کاهش یافت، اما حباب طلا و اقلام سکه رشد کرد. صندوق‌های طلا امروز  منفی شدند ولی ورود پول حقیقی به صندوق‌های طلا افزایش یافت.

ادامه ورود پول حقیقی به صندوق‌های طلا نشان می‌دهد که معامله‌گران از طلا دل نمی‌کنند. این به نوعی تحلیل نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلای تهران را تایید می‌کند. در هفته گذشته اقتصادآنلاین طی مصاحبه‌ای از نادر بذرافشان نوشت که مردم منتظر کاهش و یا افزایش چشمگیر نباشند، احتمال نوسان کاهشی اندک است ولی به تدریج قیمت‌ها ممکن است رشد کند. به نظر می‌رسد معامله‌گران بازار سرمایه نیز با رییس اتحادیه طلا در روز جاری هم‌نظر بوده‌اند که علیرغم ریزش اونس جهانی طلا در محدوده‌های فعلی به ورود خود به صندوق‌های طلا ادامه دادند.