به گزارش اکوایران، این روزها بازار سکه امامی حمایت بازار دلار را از دست داده و خریداران سکه در لاک احتیاط فرو رفته‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت دلار از اواخر ماه گذشته تا به امروز در نیمه اول کانال ۵۰ هزار تومان نوسان‌ها رفت و برگشتی کوچکی را ثبت کرده و همین امر موجب شده بازار کساد شود.

به عبارت دیگر، از نگاه فعالان اقتصادی، نهنگ‌ها یا همان خریداران بزرگ از بازار خارج شده‌اند و از سوی دیگر خریداران کوچک، یعنی ماهی‌ها، توان کافی برای رشد در بازار سکه را نداشته‌اند.

در کنار آرامش بازار دلار، به نظر می‌رسد افت قیمت اونس طلا هم یکی از عوامل مهمی بود که موجب شد سکه‌بازان در روز هفته جاری با احتیاط رفتار کنند.

قیمت سکه امامی که روزپنجشنبه هفته قبل با ۲۹ میلیون و ۳۵۰ هزار بسته شده بود، در اولین روز هفته با کاهش ۱۰۰ هزار تومان بر روی ۲۹ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قرار گرفت. در معاملات پشت خطی شنبه‌شب هم قیمت سکه با افت ۵۰ هزار تومانی برروی ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرار گرفت. 

فعالان اقتصادی معتقدند سکه امامی در حال حاضر مرز ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را پیش‌روی خود دارد و از طرف دیگر در صورتی محدوده ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را از دست دهد، عقب‌نشینی تا کف کانال ۲۹ میلیون تومان محتمل است. در شرایط کنونی ارزش ذاتی سکه تقریبا ۲۳ میلیون و ۸۰۹ هزار تومان است و حباب آن برروی ۱۸ درصد قرار دارد.

untitled