به گزارش اکوایران، بازار سرمایه امروز برخلاف روزهای گذشته روندی صعودی را در پیش گرفت و شاخص کل بورس توانست بیش از ۱۳ هزار واحد افزایش یابد و در محدوده ۲ میلیون و ۱۵۷ هزار واحدی بایستد. در جریان معاملات امروز نمادهای خودرویی بودند که با افزایش تقاضا روبرو شدند و توانستند با رنگ و رخ سبز رنگ بر روی تابلوی معاملات ظاهر شوند.

صنعت خودروسازی یکی از مهمترین و البته نام آشناترین صنایع بازار سرمایه است. نمادهای گروه خودرویی را می‌توان در دسته نمادهای با ارزش همراه با حجم معاملات بالا دسته بندی کرد. نمادهای گروه خودرویی در تغییر روند شاخص و به طور کلی در روند کل بازار تاثیر بسیاری دارند.

گروه خودرویی به دلیل اینکه ارزش بالایی از معاملات را به خود اختصاص می دهند از آن ها به خصوص نماد خودرو به‌عنوان لیدر و پرچم‌دار یاد می شود؛ چراکه رابطه مستقیمی با سایر صنایع مانند فولاد، پتروشیمی، صنایع الکترونیکی و حتی شرکت‌های غیرخودرویی حوزه سرمایه‌گذاری دارند.

بزرگترین شرکت فعال در گروه خودرو

شرکت ایران خودرو با ارزش بازاری بیش از ۹۴ هزار میلیارد تومان بزرگترین شرکت فعال در صنعت خودرو شناخته شده است. از دیگر شرکت های مهم در این حوزه شرکت سایپا (خساپا) با ارزش بازاری ۵۵ هزار میلیارد تومان است.

در این گزارش به واسطه انتشار گزارش فروش خرداد ماه به بررسی شرکت های حوزه صنعت خودرویی می پردازیم.

بازدهی نمادهای خودرویی در خرداد

نماد خودرو با فروش ۳۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در خرداد ماه توانسته ۹۱ درصد از فروش فصل قبل خود را پوشش دهد همچنین نسبت به ماه قبل خود رشد ۱۳۳ درصدی را به دست آورد که بیشترین بازدهی را در بین هم گروه های خود به دست آورده است. این نماد در فصل بهار به فروش ۵۲ هزار و ۲۱۳ میلیارد تومان دست پیدا کرده است که از فروش فصل زمستان که مبلغ ۵۷ هزار و ۴۳۷ میلیارد تومان بوده، بیشتر است.  

فروش خوب ایران خوردو در مقابل سایپا / بررسی فروش ماهانه «خودرو» و «خساپا»

دیگر نماد از این گروه خساپا است که به مبلغ درآمد مبلغ ۷ هزارو ۱۹۱ میلیارد تومان رسیده که نسبت به اردیبهشت ماه خود تغییری را تجربه نکرده است اما نسبت به میانگین دو ماه پیشین ۲۸ درصد افزایش داشته است. خساپا در فصل جاری به مبلغ فروش ۱۶ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان دست پیدا کرده که فروش فصل قبل خود بیشتر بوده است.

خدیزل دیگر نماد صنعت خودرویی در خرداد ماه مبلغ ۲ هزارو ۶۴ میلیارد تومان فروش ثبت کرده که با بازدهی های مثبتی نسبت به ماه قبل خود همراه شده که این رشد به میزان ۳۵ درصد بوده است همچنین نسبت به میانگین دو ماهه گذشته رشد ۷۰ درصدی را رقم زده است.

نماد خزامیا نیز در خرداد ماه مبلغ ۶۴۵ میلیارد تومان فروش کسب کرده است که با افت ۸۷ درصدی نسبت به ماه گذشته خود همراه شده است. این نماد موفق شده با مقدار فروش خرداد ماه خود ۱۰۷ درصد از فروش فصل زمستان را کسب کند. این در حالی است که این نماد با فروش ۶ هزار و ۱۴۳ میلیارد تومان در فصل بهار از فروش فصل گذشته خود با مبلغ ۵ هزار و ۷۳۱ میلیارد تومان سبقت گرفته است.

نماد خاور نیز توانسته عملکرد خوبی را در خصوص فروش ماهانه از خود برجای بگذارد. این نماد در خرداد ماه مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان فروش داشته که با رشد ۲۵ درصدی نسبت به ماه اردیبهشت ماه و بازدهی ۶۳ درصد نسبت میانگین دو ماه قبل به دست آورده است.

photo_۲۰۲۳-۰۷-۰۲_۰۹-۵۹-۴۷

نمادهای خزامیا، خساپا موفق شدند در فصل جاری به مبلغ فروش بیشتری نسبت به فصل زمستان دست پیدا کنند. اما نماد خدیزل ۱۴۱ میلیارد تومان کمتر از فصل قبل خود فروش ثبت کرده است. نماد خودرو نیز کمتر از ۵ هزار میلیارد تومان و در نهایت نماد خاور نیز کمتر از ۲ هزار تومان نسبت به فصل پیشین خود فروش کسب کرده اند.

در نهایت نمادهای گروه خودرویی به جز خزامیا توانستند بازدهی‌ها و عملکرد مثبتی را در خصوص فروش خرداد ماه رقم بزنند.

تحلیل بنیادی سهام خزامیا / شکسته شدن رکورد فروش و رشد سود خالص خزامیا